Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Aplikacja nawigacyjna KaMap Bieszczady

  1. #1
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2009
    Postów
    269

    Domyślnie Aplikacja nawigacyjna KaMap Bieszczady

    Korzystał ktoś z Was z aplikacji Kamap - Bieszczady ? Ciekawe jak to pracuje w rzeczywistości i czy mapy są rzeczywiście dokładne i szczegółowe.

  2. #2
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Aplikacja nawigacyjna KaMap Bieszczady

    Cytat Zamieszczone przez skyrafal Zobacz posta
    Korzystał ktoś z Was z aplikacji Kamap - Bieszczady?
    W pytaniu mowa jest o dwóch różnych sprawach:

    • "Kamap", to program komputerowy, który jest dostępny w wersji na komputery PC oraz smartfony z systemem operacyjnym Android, Windows Phone, Windows CE i może jeszcze jakimś.
    • "Bieszczady", to jedna z bardzo wielu map, która może być wykorzystywana z tym programem. Aktualnie producent oferuje trzy mapy rejonu bieszczadzkiego; dwie Compassu i jedną Cartmedia.


    Cytat Zamieszczone przez skyrafal Zobacz posta
    Ciekawe jak to pracuje w rzeczywistości i czy mapy są rzeczywiście dokładne i szczegółowe.
    • Mapy są niemal identyczne, jak ich papierowe odpowiedniki. Na ekranie widzisz po prostu wycinek mapy papierowej. Ten wycinek przesuwa się, gdy wędrujesz lub możesz go przesuwać paluchem. Wielkość wycinka i dostrzegalność szczegółów zależy od tego, jakie powiększenie/pomniejszenie sobie ustawisz, a także od rozmiarów i jakości wyświetlacza w urządzeniu.
    • Jeśli chodzi o sam program, jest wiele innych, konkurencyjnych o lepszych funkcjonalnościach. Największą wadą Kamapa jest konieczność zastosowania map tylko tych, które kupisz od Kamapa. Wiele innych programów pozwala zastosowanie map przygotowanych we własnym zakresie.


    Moja wiedza pochodzi sprzed dwóch lat, może coś się zmieniło na plus.

  3. #3
    Szkutawy
    Guest

    Domyślnie Odp: Aplikacja nawigacyjna KaMap Bieszczady

    Cytat Zamieszczone przez skyrafal Zobacz posta
    Korzystał ktoś z Was z aplikacji Kamap - Bieszczady ? Ciekawe jak to pracuje w rzeczywistości i czy mapy są rzeczywiście dokładne i szczegółowe.
    Korzystam od roku z programu Kamap i map Compassu. Mapa Bieszczadów jest podzielona na dwa pliki. Porównując mapy Compassu i wydawnictwa Cartomedia, to te pierwsze są bardziej przyjazne dla użytkownika. Opcje programowe Kamap w zupełności mi wystarczają. Jest to darmowe rozwiązanie ... no częściowo darmowe, bo za mapy trzeba zapłacić. Po zakupie mapy dostajesz kod dzięki któremu pobierzesz zakupioną mapę na telefon jak i na komputer. Kupując telefon do tych celów wybrałem taki "outdoorowy" ze zwiększoną pojemnością baterii. Waga taka sama jak czterocalowego Garmina i bateria trzyma porównywalnie. Jedyną wadą jest ekran w bardzo jasnym słońcu. Kiepsko widać i trzeba się odwracać, lub przysłaniać ekran. Ogólnie, to jestem zadowolony.

  4. #4
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2009
    Postów
    269

    Domyślnie Odp: Aplikacja nawigacyjna KaMap Bieszczady

    A jak jest z mapami pod kątem zawartości leśnych ścieżek ? Nie mówimy o szlakach tylko o ścieżkach.
    Chodzi o to, że mając do dyspozycji program komputerowy możemy załadować dowolną ilość szczegółów dostępnych na bardzo szczegółowych mapach typu 1:10 000. Natomiast wszelkie papierowe mapy Bieszczadów są pod tym względem bardzo ubogie.
    Czyli dając duże powiększenie mam dużo szczegółów. Tylko i wyłącznie z tego powodu interesują mnie tego typu programy.
    Uważam, że papierowe mapy w pieszych wędrówkach są po prostu nie do zastąpienia - przynajmniej w chwili obecnej.

    Druga sprawa - Kamap ma funkcję 3D. Czy to w ogóle działa w praktyce czy to tylko kolejny bajer.

    Niestety nawigacja elektroniczna off line pozostawia bardzo wiele do życzenia, choć absolutnie nie przekracza to możliwości technicznych, a nieraz nowsze wersje są gorsze od starszych i przykładem tego jest słynna Automapa.

  5. #5
    Szkutawy
    Guest

    Domyślnie Odp: Aplikacja nawigacyjna KaMap Bieszczady

    Te ścieżki które są na papierowych... to są na cyfrowych. Sam wiesz, że ilość ścieżek na papierowych może nie jest wystarczająca, ale te zaznaczone też niekiedy trudno w terenie odszukać. Nie jestem specjalistą, ale Kamap to mapy rastrowe, a Ty piszesz o ładowaniu, to chyba o warstwach, czyli o wektorowych mapach. To już ma niewiele wspólnego z Kamap. 3D ponoć działa, ale nie na każdej mapie. Nie korzystałem z tej funkcji, bo coś tam trzeba jeszcze pobrać, a szkoda miejsca, bo już mam go mało. Ty piszesz raczej o mapach topograficznych. Poszukaj wątku "mapy cyfrowe nie tylko dla orłów".
    ps. pewnie,że papierowe są nie do zastąpienia, ale cyfrowa poprawia jednak "mobilność"
    Ostatnio edytowane przez Szkutawy ; 03-04-2016 o 22:05 Powód: dopisek

  6. #6
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Aplikacja nawigacyjna KaMap Bieszczady

    Cytat Zamieszczone przez skyrafal Zobacz posta
    Czyli dając duże powiększenie mam dużo szczegółów.
    Może te obrazki wyjaśnią, o co chodzi. To zrzuty ekranu z fragmentu Bieszczadów Compassu w różnych powiększeniach. Szczegółów nie przybywa ani nie ubywa, zmienia się tylko ich fizyczna wielkość na ekranie. Jak na mapie papierowej, oglądanej przez lupę.

    Poniżej fragmenty zrzutów ekranu z Xperia Z3 (na smartfonie widzę je mniejsze, niż na monitorze, bo wyświetlacz ma tam mniejsze piksele)





    Tu kilka kompletnych zrzutów całego ekranu tego samego miejsca na mapie w różnych powiększeniach:
    http://ciekawe.tematy.net//temat/oma...enia/s3000.png
    http://ciekawe.tematy.net//temat/oma...enia/s1000.png
    http://ciekawe.tematy.net//temat/oma...enia/s0700.png
    http://ciekawe.tematy.net//temat/oma...enia/s0300.png
    http://ciekawe.tematy.net//temat/omapachcyfrowych/powiekszenia/s0200.png

    Kamap używa map cyfrowych w postaci rastrowej. Chcesz mieć inną szczegółowość, musisz użyć bardziej szczegółowej mapy (tak, jak wyciągasz z mapnika inną mapę papierową).
    Jeśli chcesz mieć przy różnych powiększeniach, różną zawartość na ekranie (bez zmiany mapy), trzeba zastosować mapę wektorową. Czyli - inny program i inne mapy (także na tym samym urządzeniu). Ale to już inny temat, mocno wykraczający poza temat tego wątku.
    Ostatnio edytowane przez Wojtek Pysz ; 04-04-2016 o 08:12 Powód: liter.

  7. #7
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2009
    Postów
    269

    Domyślnie Odp: Aplikacja nawigacyjna KaMap Bieszczady

    Czyli jest właśnie tak jak myślałem - pojedyncza mapa papierowa w formie elektronicznej i to wszystko. Bardzo fajnie to pokazałeś.
    Wydawało mi się, że ktoś wreszcie zrobił porządne narzędzie nawigacyjne, a tak prawdę mówiąc taka aplikacja służy wyłącznie jako pomoc do tego, żeby się łatwo odnaleźć na turystycznej mapie papierowej.

    Takie możliwości technologiczne, a taką dziadowiznę odstawiają i jeszcze każą sobie za to płacić.

  8. #8
    Korespondent Roku 2009 Awatar Recon
    Na forum od
    02.2008
    Postów
    2,216

    Domyślnie Odp: Aplikacja nawigacyjna KaMap Bieszczady

    No cóż, zamiast papieru nośnik elektroniczny. Jest klient z potrzebą to jest i taki program. My tutaj o jakiś GPS-ach, mapach itp. a tu już nowy trend się tworzy.
    ----------------------------------
    Ostatnio turystyka piesza zaczyna sięgać po drony... raz, że z góry filmują, dwa robią też zdjęcia, trzy to one nawigują gdzie iść (co dodaje trochę emocji). Wędrowanie po górach lub bezdrożach za dronem lub z dronem zaczyna być lepszą zabawą niż z papierową mapą lub GPS-em.
    Trochę o tym jest w necie, dla przykładu dam 2 linki:

    http://travelmarketing.pl/drony-atakuja-turystyke/

    http://travelwithdrone.com/


    W necie zaczyna też być sporo filmów "Bieszczady z góry" robione z drona, chociaż samego opisu bieszczadzkiej wędrówki nie znalazłem, ale... ale... tylko patrzeć! :)
    Pozdrawiam :)
    -----------------
    benevole lector

    https://twitter.com/Zbyszek_Recon

  9. #9
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2009
    Postów
    269

    Domyślnie Odp: Aplikacja nawigacyjna KaMap Bieszczady

    Ciekawie to się zacznie robić wtedy gdy te multikoptery będą na tyle wydajne, że będą w stanie unieść człowieka. Właściwie to w Chinach już coś takie skonstruowali i co najgorsze jest to w pełni automatyczne urządzenie https://www.youtube.com/watch?v=_vGd1Oy7Cw0
    Teraz sobie wyobraź, że niedługo ludzie będą sobie wlatywali na górki zamiast łazić po szlakach czy jeździć crossówkami, czterokołowcami, terenówkami.
    Off-road zacznie niedługo odchodzić do lamusa jak zaprzęg konny i jest to już raczej nieuniknione.

  10. #10
    Bieszczadnik Awatar wadera
    Na forum od
    03.2008
    Rodem z
    okolice Lublina duszą zawsze conajmniej 1000 m npm
    Postów
    259

    Domyślnie Odp: Aplikacja nawigacyjna KaMap Bieszczady

    Jeżeli chodzi o mapy w telefonie to polecam program trekbuddy na androida lub wersję na zwykły telefon samsung 2710 z gps na chomikuj.pl mamy kupę darmowych map do ściągnięcia można też robić swoje np. z geoportalu ja bardzo sobie chwalę.
    „Life is brutal and full off zasadzkas”.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Ratunek - aplikacja android
    Przez trzykropkiinicwiecej w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 18-08-2014, 13:19

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •