Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Bieszczady i długo nic

  1. #1

    Domyślnie Bieszczady i długo nic

    Kiedy mówią Podkarpacie, myślą: Bieszczady, świeże powietrze, wolność i przestrzeń. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Demo Effective Launching z Krakowa, która pracuje nad strategii marki i promocji Podkarpacia, to najczęstsze skojarzenia z naszym regionem mieszkańców innych regionów Polski.



    Fot. Franciszek Mazur / AG Bieszczady



    Firma Demo Effective Launching na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego pracuje nad strategią marki i promocji Podkarpacia, która ma być gotowa do końca tego roku. Tymczasem w ubiegłym tygodniu firma przedstawiła wyniki badań przeprowadzonych przez siebie i ankieterów TNS OBOP. Jak wynika z nich Podkarpacie uważane jest przez mieszkańców Polski za jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie województw, obok Pomorskiego, Zachodnio-Pomorskiego, Warmińsko-Mazurskiego oraz Małopolskiego. Ankietowanym kojarzy się przede wszystkim z górami, świeżym powietrzem, pięknym krajobrazem, wolnością i nieograniczoną przestrzenią. - Najsilniejsze marki regionu to w przypadku miast Rzeszów i Przemyśl, miejsca - jezioro Solińskie oraz zamek w Łańcucie, a regiony to oczywiście Bieszczady - mówi Anna Nowak z Demo Effective Launching.

    Co bardzo symptomatyczne w badaniach zleconych przez Demo Effective Launching Bieszczady wymieniane są z nazwy przez ankietowanych w grupie pięciu marek obok Łodzi, Torunia, Krakowa i Wrocławia. - Żadne inne miasto, nawet stolica nie jest wymieniona w tych badaniach z nazwy. Nie pojawiają się nawet Tatry, które są przecież pierwszymi górami, które ludziom przychodzą do głowy. Mamy za to markę Bieszczady, która jest marką bardzo silną w świadomości Polaków - podkreśla Anna Nowak.




    Ale są i gorsze wiadomości. - Dla Polaków Podkarpacie to region turystyczny, jego atrakcyjność gospodarcza jest zdecydowanie niższa - mówi Anna Nowak. Jedyne skojarzenia z biznesem dotyczą rolnictwa i przetwórstwa rolnego. - Przemysł lotniczy bardzo często pojawia się w badaniach jakościowych przeprowadzanych w opiniotwórczych środowiskach regionu. Respondenci z województwa mówili o przemyśle lotniczym, jako o motorze rozwoju regionu. Ale rozbieżności między nimi, a mieszkańcami innych regionów są bardzo duże. Polacy nie zdają sobie z tego sprawy z tego, że na Podkarpaciu rozwija się przemysł lotniczy - uświadamia Anna Nowak, ale też uspokaja: - Nie znaczy to że przemysł lotniczy nie stanowi podstawy do rozwoju województwa i że może być ważnym elementem budowy tożsamości województwa. Wręcz przeciwnie: wysokie wskazania mieszkańców, oznaczają, że determinacja do tego, żeby zmieniać percepcję regionu jest bardzo duża i musimy wziąć to pod uwagę tworząc strategię marki województwa.

    Dla mieszkańców innych regionów Polski Podkarpacie nie kojarzy się więc ani z przemysłem, ani zabytkami, ani wydarzeniami kulturalnymi - tylko z naturą. Na pocieszenie tylko 3 proc. ankietowanych miało negatywne skojarzenia z Podkarpaciem. Dotyczyły one biedy i ubóstwa, żadnych skojarzeń z Podkarpaciem nie miało 30 proc. pytanych. - To relatywnie bardzo niski odsetek, bo przykładowo w przypadku Radomia wynosił on ok. 60 proc. To biała plama na mapie Polski, ankietowani nie wiedzieli co o nim powiedzieć, nie mieli żadnych skojarzeń. Co do Podkarpacia wiedzą, że to region turystyczny. Kojarzy się ono turystycznie i pozytywnie. Najważniejszy wniosek: Podkarpacie na dziś to spójna i rozpoznawalna marka związana z turystyką.

    - Kolejnym etapem naszych prac będzie planowanie strategiczne, będziemy musieli zastanowić się nad wybraniem odpowiedniego kierunku, w którym marka województwa ma podążać. W jaki sposób ma się komunikować, promować. Naszym zadaniem jest stworzenie komunikatu, w który uwierzą mieszkańcy regionu, osoby z zewnątrz, także obcokrajowcy - zapowiada Anna Nowak. I mimo mocnych skojarzeń turystycznych już teraz zapowiada, że Podkarpacie nie powinno stawiać tylko na ten aspekt. - Pójście w turystykę nie jest już w tym momencie ani specjalnie oryginalne, ani przyszłościowe - uważa Anna Nowak.

    Za strategię Urząd Marszałkowski zapłaci prawie 400 tys. zł. Dokument ma dać odpowiedź na pytanie, wokół czego Podkarpacie powinno budować swój wizerunek. To już drugie podejście do tematu. Taka strategia miała powstać już w ub. roku, ale po trwających kilka miesięcy pracach, zarząd województwa rozwiązał umowę z Polską Agencją Rozwoju Turystyki, bo nie był zadowolony z jej pracy.


    Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
    Ostatnio edytowane przez Krzysztof Franczak ; 15-11-2010 o 13:17 Powód: reklamy

  2. #2
    Botak Roku 2016 Awatar asia999
    Na forum od
    11.2008
    Rodem z
    jakieś 73 cm od Tarnicy ... w skali 1:1.000.000
    Postów
    1,683

    Domyślnie Odp: Bieszczady i długo nic

    Cytat Zamieszczone przez Krzysztof Franczak Zobacz posta
    Dla mieszkańców innych regionów Polski Podkarpacie nie kojarzy się więc ani z przemysłem, ani zabytkami, ani wydarzeniami kulturalnymi - tylko z naturą. Na pocieszenie tylko 3 proc. ankietowanych miało negatywne skojarzenia z Podkarpaciem. Dotyczyły one biedy i ubóstwa, żadnych skojarzeń z Podkarpaciem nie miało 30 proc. pytanych. - To relatywnie bardzo niski odsetek, bo przykładowo w przypadku Radomia wynosił on ok. 60 proc. To biała plama na mapie Polski, ankietowani nie wiedzieli co o nim powiedzieć, nie mieli żadnych skojarzeń. Co do Podkarpacia wiedzą, że to region turystyczny. Kojarzy się ono turystycznie i pozytywnie. Najważniejszy wniosek: Podkarpacie na dziś to spójna i rozpoznawalna marka związana z turystyką. Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
    pamiętam z lat mojej edukacji wczesnoszkolnej czyli lat 80-tych, ze kiedy musiałam gdzieś podać swoje miejsce urodzenia to bardzo często ludzie mieli w oczach wielkie znaki zapytania i zdziwienie a na hasło Bieszczady głównym skojarzeniem było - "to chyba była kiedyś Ukraina" albo "koło Rzeszowa", no i oczywiście "akcja Wisła" oraz "bieda". Dzisiaj często słychać tu i ówdzie spory gdzie się zaczynają i gdzie kończą Bieszczady - kiedyś często naprawdę najprostszym wyjaśnieniem gdzie się ta prawie mitologiczna wtedy kraina znajduje było - "w prawym rogu pod Rzeszowem".

    Dzisiaj już chyba wszyscy albo byli w Bieszczadach albo przynajmniej marzą o wyprawie do "dzikiej krainy" no i przynajmniej 3/4 Polski oczywiście KOCHA BIESZCZADY

  3. #3

    Domyślnie Odp: Bieszczady i długo nic

    Kiedyś też podobno były plany zagospodarowania tego terenu w sposób bardziej dla mnie racjonalny (z naciskiem na dzikość ) stało się odwrotnie poszło w zasiedlenie zagospodarowanie hodowle uprawy i coooo........Mielibyśmy bez wisiłku perłę na skale Europejską a tak to teraz ciężko będzie uzyskać taki efekt.Ale jeśli na coś stawiać w Bieszczadach to tylko na DZIKOŚĆ

  4. #4
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Odp: Bieszczady i długo nic

    Cytat Zamieszczone przez czternastak Zobacz posta
    Kiedyś też podobno były plany zagospodarowania tego terenu w sposób bardziej dla mnie racjonalny (z naciskiem na dzikość ) stało się odwrotnie poszło w zasiedlenie zagospodarowanie hodowle uprawy i coooo........Mielibyśmy bez wisiłku perłę na skale Europejską a tak to teraz ciężko będzie uzyskać taki efekt.Ale jeśli na coś stawiać w Bieszczadach to tylko na DZIKOŚĆ
    fajny byl ten niegdysiejszy pomysl na bieszczady...

    no ale wola z bieszczad zrobic skrzyzowanie tatrzanskich krupowek, alp i beskidu slaskiego i nie ma bata - musi z tego wyjsc wielkie g...
    Ostatnio edytowane przez buba ; 17-11-2010 o 18:40
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar biały wilk
    Na forum od
    03.2009
    Rodem z
    Roztocze,obecnie Sz-cin
    Postów
    47

    Domyślnie Odp: Bieszczady i długo nic

    Pamiętam mój pierwszy wyjazd w Bieszczady {1969},Harcerskie "Akcje Bieszczady",cywilizowanie "bieszczadzkiej dziczy" i taki tekst:
    Hej Bieszczady,hej Bieszczady
    Trza paść bydło,nie da rady
    Chciałoby się pokowboić
    A tu trzeba krowy doić

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Bieszczady i długo nic

    Cytat Zamieszczone przez buba Zobacz posta
    fajny byl ten niegdysiejszy pomysl na bieszczady...

    no ale wola z bieszczad zrobic skrzyzowanie tatrzanskich krupowek, alp i beskidu slaskiego i nie ma bata - musi z tego wyjsc wielkie g...
    Dyskusja stara prawie jak Bieszczady

    Czytaliście może "Spór o Bieszczady" książkę napisaną przez przewodników SKPB Warszawa i wydaną w roku 1979 ?

    Jesli nie - to polecam - szczególnie Tobie Buba :)

    Już wtedy koledzy z SKPB zauważyli niebezpieczeństwo i ostrzegali - bezskutecznie.
    Od wtedy jest niestety tylko gorzej (i moim zdaniem nie ma tym nic wspólnego Unia Europejska, a tylko ma wiele wspólnego mentalność ludzi, którzy szukają prostych rozwiązań i nie widzą dalej niż czubek swego nosa i perspektywę 3-4 lat)

    B.

  7. #7
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Odp: Bieszczady i długo nic

    Cytat Zamieszczone przez Basia Z. Zobacz posta
    Czytaliście może "Spór o Bieszczady" książkę napisaną przez przewodników SKPB Warszawa i wydaną w roku 1979 ?

    Jesli nie - to polecam - szczególnie Tobie Buba :)

    .
    bardzo chetnie ja przeczytam! wiesz moze gdzie mozna zdobyc ta ksiazke?
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Bieszczady i długo nic

    Cytat Zamieszczone przez buba Zobacz posta
    bardzo chetnie ja przeczytam! wiesz moze gdzie mozna zdobyc ta ksiazke?
    Pewnie w bibliotekach.

    Szukając przed chwilą w Internecie (chciałam znaleźć przynajmniej okładkę aby pokazać) znalazłam w bibliotece w Rzeszowie, ale to trochę daleko.

    B.

  9. #9
    Ekspert Roku 2011
    Ekspert Roku 2010
    Forumowicz Roku 2009
    Awatar marcins
    Na forum od
    12.2005
    Rodem z
    Lesko/Rabe
    Postów
    3,394

    Domyślnie Odp: Bieszczady i długo nic

    Problem opisany jest także w ksążce "Hajże na Bieszczady" Witolda Michałowskiego. Jeszcze parę lat temu w sporej ilości trafiła do sieci "Tanich Książek"
    Marcin

  10. #10
    Literat Roku 2013

    Awatar trzykropkiinicwiecej
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Nigdziebądź nad Osławą
    Postów
    1,841

    Domyślnie Odp: Bieszczady i długo nic

    Cytat Zamieszczone przez Basia Z. Zobacz posta
    Pewnie w bibliotekach.

    Szukając przed chwilą w Internecie (chciałam znaleźć przynajmniej okładkę aby pokazać) znalazłam w bibliotece w Rzeszowie, ale to trochę daleko.

    B.
    ..ostatnio widziałem w centrum edukacji BPNu? w Lutowiskach.. w sporym nakładzie

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Nic więcej.
    Przez WUKA w dziale Poezja i proza Bieszczadu...
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 21-09-2010, 09:18
  2. Jak długo jeszcze na połoninie
    Przez great*dane w dziale Poezja i proza Bieszczadu...
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 23-02-2010, 05:43
  3. Dwernik - nic dodać nic ująć
    Przez specjalized w dziale Wypoczynek aktywny w Bieszczadach
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 10-11-2007, 23:40
  4. JAK DŁUGO JEDZIE SIE AUTOBUSEM Z SANOKA DO USTRZYK GÓRNYCH ?
    Przez Dziqzz w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 10-07-2005, 14:18
  5. ???właściwie nic ważnego
    Przez przyjaciel_wesolego_diabl w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 20-06-2003, 18:50

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •