Strona 6 z 6 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6
Pokaż wyniki od 51 do 58 z 58

Wątek: 100lica i okolica

  1. #51
    Bieszczadnik Awatar maciejka
    Na forum od
    07.2009
    Postów
    1,862

    Domyślnie Odp: 100lica i okolica

    Wawrzyszew - osiedle, które czasem przemierzam, sięga czasów i okolic mojego włóczenia się po szkole;-) W maju chodziło się po naręcza pachnącego bzu lilaka, w jesieni na kwaśne mirabelki...To były jeszcze krajobrazy dawnej wsi. Chałupy, sady i krowy na łące.
    Obrzeża stolicy...komedia „Filip z konopii” nieźle oddaje klimat epoki;-) z resztą dokładnie tam był kręcony.
    http://www.youtube.com/watch?v=UGKJH8xsaiY&feature=relmfu
    I jest też coś o warszawskich syrenkach;-)
    http://www.youtube.com/watch?v=xnP7-jjd7Z0&feature=relmfu
    Wśród tych bloków - pudełek stoi kilkusetletni kościół Marii Magdaleny ufundowany przez lekarza króla Zygmunta Starego, towarzyszy mu pomnikowy jesion, stawy, zabytkowe kapliczki...
    (kościół widoczny w tle w obu fragmentach filmu).
    Takie współistnienie, choćby starego z nowym...
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    • Typ pliku: jpg 1.jpg (73.7 KB, 22 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 2.jpg (55.8 KB, 22 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 3.jpg (95.1 KB, 20 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 4.jpg (69.4 KB, 25 odsłon)
    • Typ pliku: jpg 5.jpg (73.0 KB, 22 odsłon)

  2. #52
    Bieszczadnik Awatar maciejka
    Na forum od
    07.2009
    Postów
    1,862

    Domyślnie Odp: 100lica i okolica

    Wydawało się to tak odległe...dla innych było jak chwila moment, ale - przyszło Euro 2012.
    Stolica poweselała, pojaśniała, stała się bardziej przyjazna podróżnym (posmutniał tylko Wietnamczyk na Zachodnim, bo stracił ostatni nocny kibelek – tuż obok wyrosły nowe toi toi-e;-)
    Oczyszczający prysznic lunął z nieba na dwie godziny przed Otwarciem, a i później było jak w planach, słońce i ciepły wieczór...(no cóż, w końcu i na pierwszy remis nie można narzekać;-)
    Wszyscy się bawili, tryskali optymizmem, a i dalej żyją nadzieją:)
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  3. #53
    Bieszczadnik Awatar maciejka
    Na forum od
    07.2009
    Postów
    1,862

    Domyślnie Odp: 100lica i okolica

    I jeszcze kilka migawek z żyjącej sportem 100licy:)
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  4. #54
    Bieszczadnik Awatar maciejka
    Na forum od
    07.2009
    Postów
    1,862

    Domyślnie Odp: 100lica i okolica

    Wszystko zaczęło się na Roztoczu...kawałek dalej od cmentarza bruśnieńskiego. Od pustych dziur po działach 76,2 mm w bunkrze „Linii Mołotowa”. Chyba, fachowo taki schron nazywa się półkaponierą artyleryjską. Z jednego działa pozostała osłona pancerna (foto 1 lewa strona i 3) natomiast drugie działo „zniknęło” w całości...pozostał ziejący zielonością otwór, sterczące pręty zbrojeniowe i otwór na ckm przy pierwszym. Pewnie z wyprawy pozostałaby jedynie te wrażenia, gdybym nie usłyszała historii tego brakującego działa...
    Opowieść o „wędrującym” dziale;-) była na tyle intrygująca, że trzeba było pochwycić trop na Mazowszu. A jak jeszcze przeczytałam, że pozostały jedynie trzy takie na świecie! (Roztocze, Warszawa, Rosja) to było pewne, że nie spocznę, jak nie zobaczę tego „cudaka”;-)
    Choć dziurawy roztoczański bunkier wygląda dramatycznie, to sprawa nie ma się tak źle. Działo mogło przepaść na złomie (a kto to wie?), w 1997 zostało wysadzone i zabrane do Warszawy.
    I tam przeniosły się poszukiwania...do Muzeum Wojska Polskiego.
    Przebrnęłam przez samoloty, czołgi, działa i armaty, ale „cudaka” na podwórzu nie było...:(
    Była, natomiast, zdobyczna informacja od Kustosza, że działo przebywa w filii Muzeum czyli w Forcie Czerniaków na Sadybie.
    Wobec tego, za jakiś czas poznaję kolejne monstra militarne;-)
    A „cudak” kryje się za płotem, no tak, może jeszcze kiedyś zabłyśnie na placu, w pełnym słońcu...
    Dla mnie jest odkryciem i jest pewną historią, która jeszcze trwa...:)
    Pozostaje wybrać się spacerkiem do źródeł Tanwi...:)
    http://forum.bieszczady.info.pl/show...ródeł-Tanwi
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  5. #55
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,243

    Domyślnie Odp: 100lica i okolica

    Toż to prawdziwa i niepowtarzalna 76-мм казематная пушка Л-17 (armata forteczna 76,2 mm Ł-17)! Niezły z Ciebie szpieg Maciejko, znalazłaś tajemny portal łączący Warszawę z Roztoczem

    A jak ktoś ma ochotę poczytać coś więcej i nie boi się wesołych znaczków ze wschodu (ja się poddałem po kilku pierwszych linijkach) to troszkę szczegółów (i dwa ciekawe zdjęcia z wyeksponowanym jarzmem kulistym) znajdzie tutaj. Albo, już bez wesołych znaczków, tutaj.
    Czterech panów B.

  6. #56
    Bieszczadnik Awatar maciejka
    Na forum od
    07.2009
    Postów
    1,862

    Domyślnie Odp: 100lica i okolica

    Cytat Zamieszczone przez bartolomeo Zobacz posta
    Toż to prawdziwa i niepowtarzalna 76-мм казематная пушка Л-17 (armata forteczna 76,2 mm Ł-17)! Niezły z Ciebie szpieg Maciejko, znalazłaś tajemny portal łączący Warszawę z Roztoczem :wink:
    Przy rozwiązywaniu takich tajemnic jestem dość wytrwała:-)
    I znów musiałam wrócić na Roztocze, tym razem odnaleźć drugie działo.
    Odnalazłam:-). Zwiedziłam przy okazji kilka bunkrów, jeszcze niepozamykanych!
    Z resztą odkryłam wiele wspaniałości i cudów Roztocza, ale nie tutaj miejsce na te wspomnienia.

    Natomiast chciałam powrócić do tego miejsca w Warszawie, gdzie sprowadziło mnie roztoczańskie działo.
    To określenie "tajemny portal" bardzo pasuje do okoliczności.
    Cicha, spokojna, willowa uliczka była jak królicza nora - wpadłam do niej i powędrowałam trzema różnymi drogami.
    Tylko dlatego, że Muzeum WP jeszcze było zamknięte. Mały spacer poprowadził mnie na szlak latarni gazowych, wyrzucił na Roztocze i wciągnął w historię, która silnie mną zawładnęła, w każdym razie na parę tygodni i kilka intensywnych dni przestawiła życie na inne tory.
    A początek był przy tej jasnej ścianie podziurawionej kulami...
    Ale o tym może kiedyś...
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  7. #57
    Bieszczadnik Awatar maciejka
    Na forum od
    07.2009
    Postów
    1,862

    Domyślnie Odp: 100lica i okolica

    Tegoroczne święta wielkanocne w stolicy wyglądały tak:
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  8. #58
    Powsimorda h.c.
    Awatar Marcowy
    Na forum od
    09.1998
    Rodem z
    Zacisze
    Postów
    2,663

    Domyślnie Odp: 100lica i okolica

    A dziś w najdzikszym miejscu stołecznym, czyli w Łazienkach, wiewióry były tak nafutrowane, że na orzechy ani nie spojrzały. Za to ptaszęta chętnie wpadały na śniadanie.

    20141026_130126.jpg 20141026_130134.jpg

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Nocleg Skole, lub najbliższa okolica
    Przez Jacek K. w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 23-04-2008, 11:26

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •