Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: Stanisław Rusin - "Wertepy życia"

  1. #1

    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Bieszczady
    Postów
    13

    Domyślnie Stanisław Rusin - "Wertepy życia"

    Bardzo ciekawe wspomnienia znanego Bieszczadnika. Z pewnością warto przeczytać.

    Podaję link: http://www.bosz.com.pl/index.php?s=karta&id=331

  2. #2
    Forumowicz Roku 2018
    Kronikarz Roku 2018
    Forumowicz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2014
    Ekspert Roku 2013
    Korespondent Roku 2008
    Awatar sir Bazyl
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Resmiasto
    Postów
    3,102

    Domyślnie Odp: Stanisław Rusin - "Wertepy życia"

    Na razie książka dojrzewa na półce, ale ją przekartkowałem i mogę się z Wami podzielić garstką informacji. Całkiem grubiutka ona jest (372 strony) i podzielona na trzy części, z których ostatnią jest ta bieszczadzka (od str. 287 do końca). W dwóch poprzedzających autor opisuje to, co działo się w jego życiu przed przybyciem w Bieszczady. Na razie ze spisu treści nic więcej nie wycisnę, ale otworzyłem ją tak na chybił-trafił i wdepnąłem na smakowitą (he, he) żentycę do tworylniańskiej bacówki:
    „ Pewnego dnia Grzesio i Tereska Zyndwalewiczowie wybrali się na wycieczkę na Tworylne, gdzie było najwięcej bacówek. Mieli zamiar kupić ser i żętyce, dlatego też wzięli ze sobą pięciolitrową bańkę. Był środek lata. Upał okrutny. Gdy doszli do szałasu i zwrócili się do bacy o bundz i żętycę, ten odpowiedział:
    - Sera mogę wam sprzedać, ale żentycy nie, bo umarł nam tata, to my go wsadzili do koryta i zalali żętycą, co by się do poniedziałku nie zaśmierdział. Dopiero w poniedziałek po niego przyjadą.
    W tym momencie, gdy wzrok Zyndwalewiczów przyzwyczaił się do panującego w szałasie mroku, zobaczyli, że w kącie stoi ogromne dłubane koryto, a w nim leży martwy człowiek zalany żętycą i obciążony kamieniami, tak żeby nie wypłynął.
    - A po żętyce możecie panie przyjść w poniedziałek, bo będzie jej dość. Możecie se jej wzionć kielo będziecie kcioł – ugodowo zaproponował baca.
    Grzesio i Tereska poczuli, że robi im się niedobrze. Wybiegli z szałasu, by puścić pawia na drodze.
    Od tego czasu lepiej nie pytać Grzesia czy lubi żentycę.”
    "Rozum mówi nie raz: nie idź, a coś ciągnie nieprzeparcie i tylko słaby nie ulega; każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia." W. Krygowski

  3. #3
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,243

    Domyślnie Odp: Stanisław Rusin - "Wertepy życia"

    Właśnie skończyłem. O dziwo moja od Bazylowej znacznie grubsza (465 stron) i jakaś taka dziwna. Nie ma nigdzie informacji o wydawcy, żadnej stopki redakcyjnej czy czegoś w tym rodzaju. Pełna jest literówek, bezsensownych podziałów akapitów w połowie zdania i błędów ortograficznych (na jednej stronie zdarza się i "wierza" i "wieża"). Co ciekawe główny bohater pisze o sobie zarówno w rodzaju męskim jak i żeńskim (czasem nawet w tym samym zdaniu) Wygląda to jak jakieś pirackie wydanie z wersji podprowadzonej wydawcy jeszcze przed korektą... Dziwna sprawa.

    Mimo to połknąłem książkę błyskawicznie i z wielkim zainteresowaniem Bieszczadzkich akcentów jest w niej jednak stosunkowo niewiele (w mojej wersji 90 stron z 465, wielką czcionką z dużymi odstępami między wierszami) i jeżeli ktoś kupi wyłącznie z myślą o Bieszczadach to sporo się oczyta o Lwowie i Zakopanem zanim do Dwerniczka trafi Sporo się oczyta, ale z pewnością nie będzie się nudził.

    Ta moja kulawa wersja ma na okładce zdjęcie autora na nartach, z numerem startowym na piersi i w stylowym berecie Łatwo ją odróżnić od oryginału wydanego przez Bosza (mam nadzieję, że z porządną korektą), link do "oryginału" jest w pierwszym poście.
    Czterech panów B.

  4. #4
    Forumowicz Roku 2018
    Kronikarz Roku 2018
    Forumowicz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2014
    Ekspert Roku 2013
    Korespondent Roku 2008
    Awatar sir Bazyl
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Resmiasto
    Postów
    3,102

    Domyślnie Odp: Stanisław Rusin - "Wertepy życia"

    Cytat Zamieszczone przez bartolomeo Zobacz posta
    ....połknąłem książkę błyskawicznie i z wielkim zainteresowaniem
    Ja też już połknąłem i mam ochotę na dokładkę!
    Cytat Zamieszczone przez bartolomeo Zobacz posta
    Bieszczadzkich akcentów jest w niej jednak stosunkowo niewiele
    Niestety jest to prawda. Za takie postępowanie należy się autorowi jakaś kara - a niech się męczy w tych Bieszczadach jeszcze ze sto lat (to może napisze więcej)!
    Cytat Zamieszczone przez bartolomeo Zobacz posta
    jeżeli ktoś kupi wyłącznie z myślą o Bieszczadach to sporo się oczyta o Lwowie i Zakopanem zanim do Dwerniczka trafi Sporo się oczyta, ale z pewnością nie będzie się nudził.
    A nawet jak już tam trafi, to od kominka w Dwerniczku wraz ze wspomnieniami autora powędruje z powrotem ku innym rejonom z Bieszczadami nie związanymi.
    Gorąco polecam - życie autor miał barwne i potrafił opisać je w sposób piękny a zarazem lekki, plastyczny i z humorem. Lektura wciąga!
    "Rozum mówi nie raz: nie idź, a coś ciągnie nieprzeparcie i tylko słaby nie ulega; każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia." W. Krygowski

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. "Wysłowienie Niewysłowionego", czyli Bieszczady i Metafizyka
    Przez Aragorn w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 28-09-2012, 21:39
  2. "UPA w Bieszczadach" Stanisław Żurek
    Przez Pyska w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 02-06-2012, 00:43
  3. "Frontalny atak na polską młodzież" ...a kiedyś było inaczej?
    Przez trzykropkiinicwiecej w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 17-03-2011, 22:49
  4. Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 11-05-2009, 04:43
  5. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-11-2008, 11:42

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •