Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: "Olchowa" Wieś i jej mieszkańcy do połowy XX wieku - Tomasz Litwin - Zagórz 2010

  1. #1
    Literat Roku 2013

    Awatar trzykropkiinicwiecej
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Nigdziebądź nad Osławą
    Postów
    1,841

    Domyślnie "Olchowa" Wieś i jej mieszkańcy do połowy XX wieku - Tomasz Litwin - Zagórz 2010

    Książka Tomasza Litwina wydana przez Zakład Usług Poligraficznych - Drukarnia i Miejsko-Gminną Bibiotekę Pubiczną w Zagórzu (gdzie też można ją zakupić za ok. 40 zł) Naprawdę świetne 350 stronnicowe opracowanie historii wsi, genealogii rodów,mapek statystyk, bogata w fotografie miejsc i ludzi, zawiera opis obrzędów, zwyczajów, wierzeń i folkloru (tu czerpiąc z obfitych opracowań na bazie spuścizny po Wiktorze Schrammie)... Gorąco polecam...
    (i wcale nie dlatego że łączą mnie więzi rodzinne z niektórymi bohaterami książki jak i autorem... po prostu ciekawe to to : )

  2. #2
    Ekspert Roku 2011
    Ekspert Roku 2010
    Forumowicz Roku 2009
    Awatar marcins
    Na forum od
    12.2005
    Rodem z
    Lesko/Rabe
    Postów
    3,394

    Domyślnie Odp: "Olchowa" Wieś i jej mieszkańcy do połowy XX wieku - Tomasz Litwin - Zagórz 2010

    Nabyłem dziś w zagórskiej bibliotece. Zgodnie z tym, co pisze Wielokropek książka godna biblioteczki. Zwłaszcza, że traktuje o wiosce, z którą splatają się pradzieje moich korzeni. Dodam, że solidnie wydana i tania. Wszystko to sprawia, że niewielkie błędy edytorskie są nieistotne.

    PS Jeszcze wyjdzie Trzykropku, że jesteśmy jakimiś dalekimi kuzynami...
    Ostatnio edytowane przez marcins ; 01-04-2011 o 20:46
    Marcin

  3. #3
    Literat Roku 2013

    Awatar trzykropkiinicwiecej
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Nigdziebądź nad Osławą
    Postów
    1,841

    Domyślnie Odp: "Olchowa" Wieś i jej mieszkańcy do połowy XX wieku - Tomasz Litwin - Zagórz 2010

    ..tak też coś czuję i pewnie nie taki dalekimi... spytam Tomka, bo ma rozpiski drzew genealogicznych wszystkich większych rodów.. z nóż widelec jeden Dziad..

  4. #4
    Forumowicz Roku 2018
    Kronikarz Roku 2018
    Forumowicz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2014
    Ekspert Roku 2013
    Korespondent Roku 2008
    Awatar sir Bazyl
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Resmiasto
    Postów
    3,102

    Domyślnie Odp: "Olchowa" Wieś i jej mieszkańcy do połowy XX wieku - Tomasz Litwin - Zagórz 2010

    Już się chwilę na nią zasadzam, ale jak jadę, to rankiem, jak wracam, to wieczorkiem i klapa. A z tymi powiązaniami, to na pewno tak będzie, ja mam do tego nosa (he, he - czasem tylko odrobinkę mi go przytrą, siły przyrody oczywiście:))
    Ostatnio edytowane przez sir Bazyl ; 02-04-2011 o 07:04
    "Rozum mówi nie raz: nie idź, a coś ciągnie nieprzeparcie i tylko słaby nie ulega; każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia." W. Krygowski

  5. #5
    Forumowicz Roku 2018
    Kronikarz Roku 2018
    Forumowicz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2014
    Ekspert Roku 2013
    Korespondent Roku 2008
    Awatar sir Bazyl
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Resmiasto
    Postów
    3,102

    Domyślnie Odp: "Olchowa" Wieś i jej mieszkańcy do połowy XX wieku - Tomasz Litwin - Zagórz 2010

    Cytat Zamieszczone przez trzykropkiinicwiecej Zobacz posta
    ...Naprawdę świetne 350 stronnicowe opracowanie historii wsi,... bogata w fotografie miejsc i ludzi, zawiera opis obrzędów, zwyczajów, wierzeń i folkloru ...
    "Chcąc zyskać czyjąś miłość, trzeba było iść nago o północy na rozstajne drogi i tam złapanego poprzednio gacka (nietoperza) zakopać w mrowisku. Po siedmiu dniach tak samo nago o północku pójść go odkopać. Były już tylko kosteczki. Z nich trzeba było wybrać jedną w kształcie haczyka i drugą widełek. Haczykiem pociągając delikatnie, żeby nie widział, a będzie kochać, widełkami odepchnąć – a odczepi się.”
    Próbował ktoś?
    Ale nie o bieganiu nago po wsi miało być, tylko o zdjęciach. Wśród wielu fotografii pochodzących z archiwum rodzinnego Schrammów wypatrzyłem takie z wodospadem. Podpisane jest: wodospad na potoku pod Krywulą. Ponieważ jedyną znaną mi w Bieszczadach Krywulą jest ta w masywie Hyrlatej (to ta góra na południe od „Żubraczy”) zacząłem się bliżej przyglądać innym opisom zamieszczonym w książce i odkryłem (ho-ho!), że prawdopodobnie jedno z pól należących do Olchowy nazywało się Krywula. Niestety ani na mapie katastralnej miejscowości, ani na dołączonej mapce poglądowej okolic, nie wypatrzyłem tej nazwy. Może wiecie, o który potok chodzi i czy istnieje jeszcze ten wodospadzik?
    "Rozum mówi nie raz: nie idź, a coś ciągnie nieprzeparcie i tylko słaby nie ulega; każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia." W. Krygowski

  6. #6
    Literat Roku 2013

    Awatar trzykropkiinicwiecej
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Nigdziebądź nad Osławą
    Postów
    1,841

    Domyślnie Odp: "Olchowa" Wieś i jej mieszkańcy do połowy XX wieku - Tomasz Litwin - Zagórz 2010

    Zapytałem autora... i taką oto odpowiedź dostałem:

    Witam,
    owa Krywula (czyli pochyłe pole) znajdowała się w Olchowie, pod lasem, u brzegu Okielnicy. Widoczna jest na il. 3. W celu dokładnego umiejscowienia wodospadziku (wys. poniżej jednego metra) trzebaby się przespacerować potokiem (od stawów w górę). Może pozostały jakieś resztki piaskowca widocznego na il. 271. Być może po wodospadzie nie pozostał już ślad, gdyż w kilku miejscach potok nieznacznie zmienił koryto.
    Pozdrawiam
    Tomek

  7. #7
    Forumowicz Roku 2018
    Kronikarz Roku 2018
    Forumowicz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2014
    Ekspert Roku 2013
    Korespondent Roku 2008
    Awatar sir Bazyl
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Resmiasto
    Postów
    3,102

    Domyślnie Odp: "Olchowa" Wieś i jej mieszkańcy do połowy XX wieku - Tomasz Litwin - Zagórz 2010

    Cytat Zamieszczone przez trzykropkiinicwiecej Zobacz posta
    Zapytałem autora... i taką oto odpowiedź dostałem:
    Dzięki! Jak widzę z mapki, jest tam, powyżej stawów "Koński Cmentarz" i "Śmierdzący Brzeg", ale zatkam nos i ruszę na poszukiwanie :)
    "Rozum mówi nie raz: nie idź, a coś ciągnie nieprzeparcie i tylko słaby nie ulega; każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia." W. Krygowski

  8. #8
    Literat Roku 2013

    Awatar trzykropkiinicwiecej
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Nigdziebądź nad Osławą
    Postów
    1,841

    Domyślnie Odp: "Olchowa" Wieś i jej mieszkańcy do połowy XX wieku - Tomasz Litwin - Zagórz 2010

    Na końskim cmentarzu gdzieś gnije, wstyd się przyznać stara Warszawa Kombi mojego dziadka :)

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 13-09-2010, 12:51
  2. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 04-08-2010, 09:00
  3. Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 11-05-2009, 03:43
  4. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-11-2008, 10:42
  5. "Zajazd pod Połoniną" w Wetlinie
    Przez Anonymous w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 14-06-2001, 13:11

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •