Strona 1 z 3 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21

Wątek: Czego można się w bieszczadach przestraszyć?

  1. #1

    Na forum od
    12.2010
    Rodem z
    Bełchatów, łódzkie
    Postów
    6

    Domyślnie Czego można się w bieszczadach przestraszyć?

    Witam serdecznie.
    Mam na imię Piotr. Mieszkam w centrum Polski. Piszę książki dla dzieci i młodzieży, choć ostatnio okazało się, że i dla dorosłych. Obecnie pracuję nad powieścią grozy, której akcja toczyć się ma w miejscu oddalonym, mogącym napawać lękiem, pełnym ciekawych wierzeń, zabobonów i dzikiej przyrody. Wybrałem Bieszczady. Ale nie chciałbym wyjść na głupa i pisać pierdół. Najbardziej spodobała mi się kultura Bojków (nie chciałbym nikogo urazić - przeczytałem, że ta nazwa może mieć negatywny wydźwięk - jeśli tak, z góry przepraszam i proszę o sprostowanie). Czy mógłbym prosić o podanie namiarów na wiarygodne źródła wiedzy o wierzeniach, obyczajach, zabobonach, kulturze, sztuce - również odległych, bowiem bohater mojej powieści będzie się musiał zetknąć ze współczesnymi ludźmi, ale także z demonami przeszłości. Interesują mnie również legendy, plotki, pogłoski a także codzienne życie w najbardziej oddalonych domostwach - co je wypełnia dziś, w jakim stopniu obecna jest w nim nowoczesna technologia, jakie są główne rozrywki i CZEGO MOŻNA SIĘ W BIESZCZADACH PRZESTRASZYĆ?
    Aby nie być gołosłownym, oto mój skromny dorobek(następne dwie książki czekają na wydanie):

    http://www.alteredukacja.pl/zapowied...o-piotra-kulpy

    Będę wdzięczny za każdą odpowiedź.
    Pozdrawiam, Piotr

  2. #2
    Administrator
    Awatar Hero
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    Mińsk Maz. Wołosate
    Postów
    912

    Domyślnie Odp: Czego można się w bieszczadach przestraszyć?

    Witaj na forum.

    Przekartkuj sobie "Księgę legend karpackich" Andrzeja Potockiego, może odnajdziesz tam to czego szukasz, aczkolwiek wiarygodność tego źródła musisz sam ocenić.
    Jeśli nie byłeś jeszcze w Bieszczadach, a nawet jeśli już byłeś, to koniecznie musisz odbyć podróż i na własnej skórze przekonać się, czego można się przestraszyć.
    Z doświadczenia mogę dodać, że o gęsią skórkę, czy zjeżenie włosów dobrze robią niewyjaśnione dźwięki w ciemnym lesie otaczające samotnego turystę i szybko zmieniające się na gorsze, warunki atmosferyczne.

  3. #3
    sturnus
    Guest

    Domyślnie Odp: Czego można się w bieszczadach przestraszyć?

    Cytat Zamieszczone przez Hero Zobacz posta
    Witaj na forum.

    Przekartkuj sobie "Księgę legend karpackich" Andrzeja Potockiego, może odnajdziesz tam to czego szukasz, aczkolwiek wiarygodność tego źródła musisz sam ocenić.[...]
    Nie zdzierżyłem, gdy w jednej z pierwszych "legend" przeczytałem o (cyt. dosłownie) "eksperymentach genetycznych". Rzeczywiście podania ludowe... Oddalone chaty o których piszesz, można spotkać w dzisiejszych czasach. Rzewniej, był to teren o dużym stopniu zaludnienia. Czego bano się| Ano jak to zwykle bywa, bano się złego człowieka. Zwłaszcza w tych złych czasach... A dźwięki w nocnej puszczy, w dodatku gdy jasno świecący księżyc maluje naszą wyobraźnią wilki, niedźwiedzie i inne stwory na każdym oświetlonym konarze.... Tak Hero, masz rację... trza to poznać z autopsji...

    Pozdrawiam

  4. #4
    Poeta Roku 2010
    Poeta Roku 2009
    Poeta Roku 2008

    Awatar WUKA
    Na forum od
    07.2006
    Rodem z
    Toruń
    Postów
    3,907

    Domyślnie Odp: Czego można się w bieszczadach przestraszyć?

    Witaj Slimanek! Nie wiem czy podana przez Hero lektura jest tą samą, którą ja posiadam czyli A.Potockiego "Legendy łemkowskiego Beskidu".Poszperaj w niej jeśli możesz.
    Czy spodziewasz się w tym miejscu jakichś sensacyjnych, historycznych opowieści? Jeśli tak, to chyba nie tu powinien znajdować się ten wątek.W nim umieszczay "westchnienia do Bieszczadu" czyli wiersze,opowiadania, fraszki itp z nim związane.Ty jesteś "poszukujący materiału" więc wydaje mi się, że w innym dziale Forum (w którym niech rozstrzygną Modzi) ta dyskusja toczyć się powinna.
    Z ogromną przyjemnością poczytam tutaj fragmenty Twojej książki, które będą oparte na "bieszczadzkich lękach", kiedy już będą gotowe!
    Pozdrawiam, życzę powodzenia.

  5. #5
    Poeta Roku 2011
    Awatar Piskal
    Na forum od
    10.2008
    Rodem z
    Toporzysko/Toruń
    Postów
    2,277

    Domyślnie Odp: Czego można się w bieszczadach przestraszyć?

    Witaj Piotrze!
    Koniecznie zajrzyj tutaj, chociaż ze zdobyciem książki może być problem.

  6. #6

    Na forum od
    12.2010
    Rodem z
    Bełchatów, łódzkie
    Postów
    6

    Domyślnie Odp: Czego można się w bieszczadach przestraszyć?

    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. WUKA - rzadko korzystam z tego typu forum i normalnie nie sprawdziłem, gdzie zacząć. Dziękuję za podpowiedź. Mam w dorobku dużo wierszy i piosenek, ale nie są inspirowane Bieszczadami. Jak tylko się tam zjawię - pewnie będą. Wtedy nie omieszkam zamieścić stosownego tekstu i "westchnąć". W Bieszczadach byłem, ale dawno - w 1987 roku. Niewiele pamiętam. Dziękuję też za podane źródła - teraz muszę je zdobyć.

  7. #7

    Na forum od
    12.2010
    Rodem z
    Bełchatów, łódzkie
    Postów
    6

    Domyślnie Odp: Czego można się w bieszczadach przestraszyć?

    Witam ponownie. Zalecona przez was lektura - zamówiona. Teraz oczekuję na książki. Czy moglibyście odpowiedzieć mi na kilka pytań, bo w przewodnikach znajduję różne, niekiedy sprzeczne informacje:
    - czy można spotkać niedźwiedzia? kiedy samica jest niebezpieczna, w której porze roku?
    - czy to prawda, że problemem są zdziczałe psy?
    - czy można spotkać wilka albo rysia? czy zdarzają się przypadki atakowania ludzi?
    - kiedy jelenie urządzają rykowisko? sierpień czy wrzesień?
    - czy są rejony, gdzie nie ma zasięgu sieci komórkowych oraz internetu - jednocześnie?
    - jakie zwierzęta, również z małych, mogą być dla człowieka niebezpieczne - szczególnie dla takiego laika, jak ja?
    Pozdrawiam. Mój bohater, Tymoteusz Smuta właśnie spędził pierwszą noc w swoim nowym - starym domu w Bieszczadach. A propos - czy wiecie, co oznacza "smuta"?
    Piotr

  8. #8
    Pa(i)n killer Awatar admin
    Na forum od
    09.1998
    Rodem z
    London, Ontario :]
    Postów
    1,482

    Domyślnie Odp: Czego można się w bieszczadach przestraszyć?

    Kilka odpowiedzi:

    - czy można spotkać niedźwiedzia? kiedy samica jest niebezpieczna, w której porze roku?
    Można spotkać i jest zawsze niebezpieczna.
    Jak każde dzikie zwierze celowo nie szuka kontaktu z człowiekem ale będąc pod "ścianą" będzie się bronić.
    Przykład 1


    - czy to prawda, że problemem są zdziczałe psy?
    Nie od kiedy myśliwi mają prawo zastrzelić psa będącego bez opieki w lesie.
    Większym problemem pewnie są zdziczali myśliwi (vide wątek o strzelaniu do wilków).

    - czy można spotkać wilka albo rysia? czy zdarzają się przypadki atakowania ludzi?
    Można. Wilki widziałem kilka razy. Rysia tylko w muzeum w Ustrzykach i w TV.
    O przypadkach ataków na ludzi nie słyszałem wiele choć był przypadek że niedźwiedź poturbował turystów (szukarka na forum pomoże).

    - czy są rejony, gdzie nie ma zasięgu sieci komórkowych oraz internetu - jednocześnie?
    Są. Jest lepiej jak było ale jeszcze kilka lat temu np. w Czarnej Era odbierała tylko w kilku miejscach.
    Internet był przez dial-up. Telefony na korbę były w powszechnym użyciu jeszcze 5 czy 6 lat temu.
    Pozdrawiam
    Darek Magusiak


    "bzdura! widział ktoś sapera na linuksie?! albo pasjans? brak tych podstawowych aplikacji biurowych dyskwalifikuje ten system w urzedach."

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Czego można się w bieszczadach przestraszyć?

    Cytat Zamieszczone przez slimanek Zobacz posta
    - kiedy jelenie urządzają rykowisko? sierpień czy wrzesień?
    Druga połowa września - pocz. października, to zależy od pogody w danym roku.

    Cytat Zamieszczone przez slimanek Zobacz posta
    - czy są rejony, gdzie nie ma zasięgu sieci komórkowych oraz internetu - jednocześnie?
    Są - to jest straszne, prawdziwa dzicz !! (sorry, ale nie mogłam się powstrzymać, bo ja akurat uwielbiam takie miejsca)

    Cytat Zamieszczone przez slimanek Zobacz posta
    - jakie zwierzęta, również z małych, mogą być dla człowieka niebezpieczne - szczególnie dla takiego laika, jak ja?
    Żmije.

    Ale o tym było już sporo również na tym forum - ukąszenie żmii może być śmiertelne tylko dla człowieka uczulonego, lub już wcześniej chorego.
    Jak udzielać pomocy w wypadku ukąszenia też tutaj było.

    A poza tym - tak jak wszędzie - np. osy.


    Pozdrowienia

    Basia

  10. #10
    Poeta Roku 2011
    Awatar Piskal
    Na forum od
    10.2008
    Rodem z
    Toporzysko/Toruń
    Postów
    2,277

    Domyślnie Odp: Czego można się w bieszczadach przestraszyć?

    Cytat Zamieszczone przez slimanek Zobacz posta
    . Czy moglibyście odpowiedzieć mi na kilka pytań, bo w przewodnikach znajduję różne, niekiedy sprzeczne informacje:
    Obawiam się, że tutaj otrzymasz jeszcze bardziej sprzeczne odpowiedzi. Polecam książkę Edwarda Marszałka "Las pełen zwierząt".

    - czy można spotkać niedźwiedzia? kiedy samica jest niebezpieczna, w której porze roku?
    Spotkanie niedźwiedzia należny do rzadkości. Jak będziesz poruszać się szlakami, to jest to prawie niemożliwe. Pamiętaj że mis nigdy nie atakuje człowieka sam z siebie. Atakuje misiu ranny, zaskoczony, albo niedźwiedzica w obronie małych, ale też jeśli się poczuje zaskoczona.

    - czy można spotkać wilka albo rysia? czy zdarzają się przypadki atakowania ludzi?

    Musiałbyś mieć niebywałe szczęście, o atakach na ludzi nie słyszałem, ale jak siądziesz z miejscowymi pod sklepem, to niejednego się dowiesz. Podejdź do tych informacji z dużym dystansem.

    - kiedy jelenie urządzają rykowisko? sierpień czy wrzesień?


    Wrzesień, czasami początek października

    - czy są rejony, gdzie nie ma zasięgu sieci komórkowych oraz internetu - jednocześnie?

    Worek Bieszczadzki

    - jakie zwierzęta, również z małych, mogą być dla człowieka niebezpieczne - szczególnie dla takiego laika, jak ja?

    Żmija, niewiele ją obchodzi, czy ktoś jest laikiem, czy nie. Prawdziwie niebezpieczne są dla dzieci, dorosły może nawet bez surowicy się wykaraskać,chociaż nigdy nie należy lekceważyć ukąszenia, chyba że ktoś jest uczulony. Wystarczy nosić wysokie buty i patrzeć gdzie się siada, to nic nie może się zdarzyć. Były wyjazdy, gdzie przez dwa tygodnie nie zobaczyłem ani jednej żmii, a np. ostatnio trzy w ciągu godziny, na Beniowej.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Jakie drzewa owocowe udają się w Bieszczadach
    Przez skyrafal w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 31-07-2012, 18:55
  2. Czego się pilnować
    Przez firewife w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 15-07-2007, 14:46
  3. Czego brakuje w Bieszczadach ?
    Przez fab3 w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 54
    Ostatni post / autor: 18-12-2006, 23:16
  4. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 11-03-2006, 20:34

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •