Strona 1 z 5 1 2 3 4 5 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 46

Wątek: Tam, gdzie nie jeżdżą już pociągi....

  1. #1
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Tam, gdzie nie jeżdżą już pociągi....

    Zdjecia pochodza z roznych lat, z wyjazdow w rozne czesci polski- łączy je jedno- dotycza terenow gdzie jeszcze niedawno można było dotrzec pociagiem,a teraz tylko wiatr wyje w dawnych dworcowych budynkach, poczekalniach, nastawniach, na tory wkracza rdza i roslinnosc a gwarne niegdys perony zarastaja mchem i pachnacym chwastem.

    zawsze gdy jestem na opuszczonych stacyjkach gra mi gdzies w glowie fragment piosenki Kaczmarskiego „Poczekalnia”

    „Wybiegamy na perony, lecz na torach leży rdza
    Semafory hen pod lasem opuszczone
    Żaden pociąg nie zabierze już z tej poczekalni nas
    Milczą teraz niepotrzebne megafony”

    Troche się tych wyjazdow przez lata nazbieralo-wiec postanowilam w koncu zebrac wszystko do kupy :)


    część zamieszczonych zdjec może odbiegac jakoscia od obecnie przyjetych „norm i standardow”. Pochodza z zakurzonych albumow, były robione 20letnia „idiotenkamera” i skanowane w specyficzny sposob – bez uzycia skanera




    TRASA ŚWIDNICA- JEDLINA (dolnoslaskie)

    mniej lub bardziej zarosnieta










    na calej trasie kilka malowniczych wiaduktow




















    mijane po drodze stacyjki:

    Bystrzyca Dolna



    Lubiechów



    Zagórze Śląskie



    i cale morza poziomek porastajacych torowisko!!!! :)



    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  2. #2
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Odp: tam, gdzie nie jeżdżą już pociągi....

    LINIA KALISZ POMORSKI – WAŁCZ (zachodniopomorskie)






    wiadukt












    stacja Krępa Krajeńska










    przystanek Jeziorki














    TRASA HAJNÓWKA- GRANICA PAŃSTWA (BIAŁORUŚ) (podlaskie)

    linia zamknieta dla ruchu osobowego. Ruch towarowy toczy się tam pelna parą – zwłaszcza w nocy. Spalismy dwa noclegi w lasach i bagnach przy torach- w nocy chyba kilka nascie kursow, w dzien jakby mniej. Glownie cysterny z bialoruskim gazem.

    Fragment linii idzie nasypem – grobla przez jezioro Siemianowskie





    Ostatnia stacyjka przed bialoruska granica- Cisówka. Najpiekniejsza i najbardziej klimatyczna stacja kolejowa jaka w zyciu udalo mi się spotkac. Polozona kilka kilometrow od wioski o tej samej nazwie, wsrod mokradeł i przedziwnych drog , które zaczynaja się przy torach a koncza nagle w bagnach... poczatkowo chcemy spac w „budynku” stacyjnym- rezygnujemy jednak – jest straszny przeciag... zatem szukamy miejsca na rozbicie namiotu- co w tym terenie nie jest takie proste... gdy w koncu znajdujemy w miare sucha i nie zapadajaca się kępe...okazuje się ze przed nami znalazly ja mrowki!!! zmudne poszukiwania trzeba zaczynac od początku....

    a noca snuja się przedziwne mgly, odzywaja z bagien glosy- ni to ptakow ni to wyjacych psow, a ksiezyc jest dziwny- jakby większy, przechylony i czerwony... to ile jest komarow wspominac chyba nie muszę.... ale mnie komary nie gryza










    ciekawa rzecza jest dobrze oznakowany przejazd kolejowy- droga prowadzi z wioski cisowka, przekracza tory i po paru metrach konczy się slepo w bagnie... tzn konczy jak cos na ksztalt „rowu przeciwczolgowego”

    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  3. #3
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Odp: tam, gdzie nie jeżdżą już pociągi....

    TRASA HAJNÓWKA- BIAŁOWIEŻA (podlaskie)

    odkryta przypadkiem- w sposob zupelnie nie zamierzony szukalismy miejsca na biwak w lasach pod białowieza... nie było to proste- wszedzie bagno, grząsko, stojaca woda... w gre wchodzil jedynie dlugi, suchy, mocno zarosniety trawa i chwastem nasyp.. już po rozbiciu namiotow okazalo się ze pod plecami mam cos twardego - ”cos” okazalo się fragmenetem starej szyny kolejowej... noc była pelna emocji jako ze przyszla burza i wokół waliło piorunami....








    TRASA WAŁBRZYCH- JEDLINA (dolnoślaskie)

    nieczynny tunel
















    TRASA STRZELCE OPOLSKIE- KOLONOWSKIE (opolskie)

    wycieczke zaczynamy w barze „U ryska” w miejscowosci Kadłub- wlasciwe wykorzystanie pustego budynku stacyjnego :)







    stacyjka która wybitnie zapada nam w pamiec jest Sporok. Budynek opuszczony i otwarty, ale w dobrym stanie. W srodku dzialajace piece, resztki mebli- widac jakby ktos czasem tu na dziko pomieszkiwal. Niestety nie udaje się spotkac zadnego lokatora









    pozostale stacyjki- Staniszcze i Rozmierka są normalnymi budynkami mieszkalnymi i nie zapadaja nam w pamiec...





    TRASA KLUCZBORK – JEŁOWA (opolskie)

    stacyjka Borkowice i Kały- zamieszkane

    drewniany przystanek Bukowo



    stacyjka w Tułach jest taka jakiej caly dzien szukamy- opuszczona i polozona w lesie, z dala od zabudowan wsi. Rozkladamy się na dluzszy biwak przyrzadzajac cieple żarełko








    następna stacyjka- Laskowice tez nie znalazla lokatorow








    TRASA CHEŁM – WŁODAWA (woj.lubelskie)

    zawsze chcialam przejechac ta trasa – znaną z często spiewanej po chatkach studenckich piosenki
    SDM - "Wojtka Bellona ostatnia ziemska podróż do Włodawy"

    "mówisz - wszystko się uda
    o to nie ma żadnej obawy
    przecież jedziemy dziś
    na dwa dni do Włodawy"

    przejechac się nie dalo- spoznilam się... pozostalo przejsc :)

    przystanek stacyjny Stulno- porosniety wyjatowo pachnacym zielskiem




    oraz stacyjka docelowa- Włodawa

    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  4. #4
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Odp: tam, gdzie nie jeżdżą już pociągi....

    TRASA KOŹLE – BABORÓW (woj. opolskie)

    stacyjka Maciowakrze- polozona na uboczu- wspaniale miejsce na piknik a także nocleg :)



























    stacyjka Długomiłowice




























    TRASA KRAPKOWICE- PRUDNIK (woj. opolskie)

    z calej trasy zainteresowala nas tylko stacyjka Łącznik, ale niestety i tam nie udalo się wejsc do srodka :(



    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  5. #5
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Odp: tam, gdzie nie jeżdżą już pociągi....

    TRASA STRZELCE OPOLSKIE- KĘDZIERZYN KOŹLE (woj.opolskie)

    stacyjka zamieszkana ale warta uwagi ze względu na wdzieczna nazwe – Zimna Wódka




    Zalesie Śląskie- budynek ponoc oficjalnie opuszczony.. acz chyba ma wielu dzikich lokatorow:dym z komina, rozrzucone zabawki, tupot w korytarzach








    TRASA SYCÓW- NAMYSŁÓW (woj. dolnoslaskie/opolskie)

    wieksza część trasy ma już zdjete torowisko....

    stacyjka Gołębice
















    kiedys wysypywali zboże na drogi a teraz jabłka na tory???







    TRASA SOBÓTKA – KOBIERZYCE

    trasa nieczynna dla ruchu osobowego, ale towarowki tam ponoc czasem zapychaja... więc torowisko malo zarosniete ale oczy trzeba było mieć dookola glowy.. w koncu wyszlo tak ze szlismy caly dzien a żaden pociag nas nie minal.












    Stacyjka Sobótka



    miejsce dawnej stacyjki Rogów Sobócki- budynek rozebrany







    Stacyjka Olbrachowice- zarosnieta wyjatkowo dorodnymi krzakami bzu!!! :)






    kibelek również zjedzony przez bez



    w samej wiosce tez urodzaj na rozne sielskie widoczki :)

    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  6. #6
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Odp: tam, gdzie nie jeżdżą już pociągi....

    TWORÓG(slaskie) opuszczony tor












    LINIA SYCÓW- OLESNICA (dolnoslaskie)












    Syców








    Stradomia




    Jemielna Oleśnicka










    oraz to samo miejsce w szacie wczesno-wiosennej















    ciag dalszy nastapi... (a przynajmniej mam takowa nadzieje :) )
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  7. #7
    Poeta Roku 2011
    Awatar Piskal
    Na forum od
    10.2008
    Rodem z
    Toporzysko/Toruń
    Postów
    2,278

    Domyślnie Odp: tam, gdzie nie jeżdżą już pociągi....

    Buba, te Twoje fotorelacje są tam niesamowicie poetycko-klimatyczne,że prawie bieszczadzkie.
    W zamierzchłych, przedpiskalskich czasach przez moją miejscowość przechodziła linia Toruń Północ- Czarnowo, pozostały po niej tylko budynki stacji kolejowych, obecnia zamieszkane, dzięki czemu jeszcze są. Mam w planach na ten rok sporządzić dokumentacje fotograficzną, póki są.

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar Sylwek74
    Na forum od
    04.2010
    Rodem z
    Nowa Huta k/ Krakowa
    Postów
    311

    Domyślnie Odp: tam, gdzie nie jeżdżą już pociągi....

    Pustostany są "kręcące"...

    Ps: www.opuszczone.com
    Easy rider tylko na piechotę...

  9. #9
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: tam, gdzie nie jeżdżą już pociągi....

    Buba, to atmosfera ślepego toru...
    Kiedyś zapodawałem ale przypomnę:
    http://literat.ug.edu.pl/grabin/0006.htm
    - Wokół zaniedbanie. Zielska przerastają zardzewiałe szyny; bujne, polne trawy, łoboda, rumian dziki i oset. Z boku odpada na poły strupieszała zwrotnica z wybitym szkłem latarni, której nocą nie ma komu zapalić. Bo i po co? Tor to przecież zamknięty; nie ujedziesz nim dalej jak 100 m. Opodal na liniach wre ruch parowozów, tętni życie, pulsują kolejowe arterie. Tu wiecznie cicho. Czasem zabłąka się w drodze maszyna przetokowa, czasem wtoczy niechętnie wóz odszybowany; niekiedy wjedzie na dłuższy spoczynek zniszczony jazdą wagon, zatoczy się ciężko, leniwo i stanie niemy na całe miesiące lub lata. W zmurszałym dachu ptaszek uwije gniazdko i wykarmi młode, w rozpadlinie pomostu rzuci się zielsko, wytryśnie gałązka wikliny. Nad rudawą taśmą szyn pochyla zwichnięte ramiona popsuty semafor i błogosławi smętkowi ruiny...

    Głos kolejarza załamał się. Profesor odczuł jego wzruszenie; liryzm opisu zdumiał go i przejął zarazem. Lecz skąd ta nuta rzewności?

    - Odczułem - podjął po czasie - poezję ślepego toru, lecz nie umiem wytłumaczyć sobie, jak atmosfera jego może wywołać wspomniane objawy.

    - Z poezji owej - objaśnił garbaty - wieje głęboki motyw tęsknoty - tęsknoty ku nieskończonym dalom, do których dostęp zamknięty kopcem granicznym, zagwożdżony drewnem rampy. Tuż obok pędzą pociągi, pomykają w szeroki, piękny świat maszyny - tu tępa granica trawiastego wzgórza. Tęsknota upośledzenia. - Czy rozumie pan? - Tęsknota bez nadziei ziszczeń rodzi pogardę i nasyca się sobą, aż przerośnie mocą pragnień szczęśliwą rzeczywistość... przywileju. Rodzą się tu utajone siły, gromadzą od lat nie ziszczone moce. Kto wie, czy nie wybuchną żywiołem? A wtedy prześcigną codzienność i spełnią zadania wyższe, piękniejsze niż rzeczywistość. Sięgną poza nią...
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    Pozdrav

  10. #10
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Odp: tam, gdzie nie jeżdżą już pociągi....

    Cytat Zamieszczone przez Sylwek74 Zobacz posta
    Pustostany są "kręcące"...

    Ps: www.opuszczone.com

    taaaaa...lubie bardzo ta strone :) mozna tam znalezc wiele natchnienia do kolejnych wyjazdow!

    i burkut do ktorego jechalismy wtedy razem z chrisem ale my rozwalilismy skodusie juz w osmolodzie... :(
    http://www.opuszczone.com/galerie/ua_burkut/index.php


    a ta gazetka z nowojaworiska jeszcze w fabryce
    http://www.opuszczone.com/galerie/ua...9_09%2F210.jpg

    a teraz znalazla juz nowy dom :)
    http://picasaweb.google.com/pulchny....00274263256130

    Cytat Zamieszczone przez Browar Zobacz posta
    Buba, to atmosfera ślepego toru...
    ]
    dokladnie! godzinami mozna siedziec w takim miejscu! zapatrzec sie w pokruszona rzeczywistosc, zadume przeszlosci i sluchac wiatru.....

    browar! gdzie te parowozy upolowane?? widzialam podobne na fotkach z dolnoslaskiej scinawki- ale jeszcze tam nie dotarlam...
    Ostatnio edytowane przez buba ; 06-01-2011 o 17:44
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Tam, gdzie raki zimują
    Przez don Enrico w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 36
    Ostatni post / autor: 01-04-2013, 11:44
  2. Bieszczady już nie są dzikie?
    Przez Krzysztof Franczak w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 141
    Ostatni post / autor: 11-07-2011, 10:42
  3. Tam gdzie Ludzi nie było
    Przez joorg w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 19-11-2010, 17:44
  4. Karawan już nie pojedzie
    Przez bertrand236 w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 29-04-2005, 08:19
  5. Nie ma już śmigła nad biesami...:(
    Przez Jabol w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 16-03-2005, 11:17

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •