Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Wątek: w okolicach Namysłowa

  1. #1
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie w okolicach Namysłowa

    Nareszcie przyszla odwilz i stopnialo troche to biale g... zwane powszechnie sniegiem tym samym rozne boczne i jeszcze boczniejsze drogi staly się przejezdne- trudno nie wykorzystac tak sprzyjajacego momentu :) zatem wybralismy się na wycieczke w okolice Namysłowa. Odwiedzilismy po drodze palacyki w Minkowskim, Rychnowie, Starościnie- ladne ale niestety zamkniete, kosciolek w Rychnowie (zamkniety również mimo ze to niedziela :( )

    nasze okolice po raz kolejny nas nie zawiodly-prawie w kazdej wiosce jakas malownicza ruina :)

    wieksza nasza uwage wzbudzily dwa obiekty: palacyk w Biestrzykowicach oraz budynek przemyslowy wraz z pozostalosciami zespolu palacowegow Gręboszowie


    Biestrzykowice

    Miejscowość po raz pierwszy pojawia się w źródłach historycznych w 1318 r. jako własność Jana z Schiltnerga. Następnie Biestrzykowice należały między innymi do: Mikołaja Samborowica, rodziny Ebersbach (XIV w.), Kottulinskich von Jeltsch (XVII w.), Frankenbergów (XVIII w.), księżny Luisy von Würtemberg (lata 1801-1823), barona von Richthofena, rodziny Braune i rodu von Garnier (od 1841 do 1945 r.).
    W Biestrzykowicach już w średniowieczu istniał dwór obronny otoczony fosą. Obecna rezydencja została wzniesiona przez Frankenbergów w XVIII w., w stylu barokowym. Budynek został przebudowany z dodaniem elementów neoklasycystycznych w 1857 r. przez Hugona von Garnier. Po drugiej wojnie światowej posiadłość Garnierów upaństwowiono. Dawna rezydencja pełniła różne funkcje, urządzono w niej przedszkole, świetlicę, pomieszczenia biurowe, mieszkania. Budynek był użytkowany i na bieżąco remontowany. Po upadku miejscowego gospodarstwa rolnego pałac znalazł prywatnego właściciela. Niestety właściciel zapomniał o swojej inwestycji. Zabytek nie jest ogrodzony, ani w jakikolwiek sposób zabezpieczony przed wejściem. Brak na nim informacji o stanie własnościowym. Budynek w ostatnich latach został kompletnie zdewastowany, zniszczono zabytkowe kominki, sztukaterie, zburzono nawet część ścian działowych. Jeżeli sytuacja nie ulegnie zmianie za kilka lat ten piękny pałac będzie kolejną ruiną. W pobliżu pałacu znajduje się ciekawy budynek dawnej oficyny wzniesionej po 1857 r. przez Hugona von Garnier. Nie użytkowana oficyna podobnie jak pałac jest w fatalnym stanie technicznym.
    Pałac murowany z cegły, potynkowany, zbudowany na sklepionych piwnicach na rzucie prostokąta, dwukondygnacjowy z mieszkalnym poddaszem, nakryty dachem mansardowym z lukarnami i facjatami. Fasada (elewacja wschodnia) siedmioosiowa z centralną przybudówką mieszczącą wejście. Przybudówkę ozdabiają pilastry dźwigające belkowanie i kartusz herbowy, nad nią na wysokości piętra taras o ażurowej balustradzie. Fasadę ożywiają trzyosiowa facjata, zamknięta mocno spłaszczonym trójkątnym przyczółkiem oraz boniowane lizeny i wydatny gzyms wieńczący. W elewacjach bocznych dwukondygnacjowe szczyty o pilastrowych podziałach i esownicowych spływach. W elewacji bocznej południowej ganek zakończony balkonem na wysokości drugiej kondygnacji. Dwutraktowy układ wnętrz całkowicie przekształcony. Pomieszczenia nakrywają płaskie stropy z resztkami dekoracji fasetowej.
    Od zachodu i północy do pałacu przylega zdewastowany park krajobrazowy z XVIII w., w znacznym stopniu przekształcony po 1857 r. Park zdobiły rzeźby Hartmanna z II połowy XVIII w. Niestety dzisiaj nie ma po nich śladu
    http://www.palaceslaska.pl/index.php...10:b&Itemid=28


    palac


























    dawna oficyna -widac remontowana w czasach powojennych- we wnetrzach glownie cegla i beton











    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  2. #2
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Odp: w okolicach Namysłowa

    Gręboszów- fabryczka
    niestety nie udalo się upolowac zadnego miejscowego aby się dowiedziec jakim celom sluzyla i kiedy zostala zamknieta.. na necie tez nic nie znalazlam. Jak ktos cos wie o tym miejscu będę bardzo wdzieczna jak się podzieli wiesciami :) np. jakie trucizny wewnatrz przechowywano i czemu w calym obiekcie (a zwłaszcza pod kominem) był taki smrod

































    dawne zabudowania przypalacowe



    reszta zdjec z wycieczki

    http://picasaweb.google.com/czeburie...KoloNamyslowa#
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  3. #3
    Poeta Roku 2010
    Poeta Roku 2009
    Poeta Roku 2008

    Awatar WUKA
    Na forum od
    07.2006
    Rodem z
    Toruń
    Postów
    3,907

    Domyślnie Odp: w okolicach Namysłowa

    Jak zwykle. Buba niezawodna! Dokumentalistka minionego. Jak się zachowały te ozdobne zakończenia po obu stronach bramy? Chyba są zbyt wysoko. Aż dziw, ze się nikt do nich jeszcze nie dobrał.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Plan na wyjazd w Bieszczady - druga połowa sierpnia
    Przez Fiba w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 23-08-2010, 12:45
  2. Rafajłowa - Gorgany - reedycja mapy
    Przez kobieta_bieszczadzka w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 26-04-2010, 07:50
  3. Historia z Przełęczy Diatłowa
    Przez buba w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 11-03-2010, 13:15
  4. o Pogórzu i okolicach
    Przez Moje Karpaty w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-10-2007, 15:17
  5. ukraińskie karpaty druga połowa sierpnia
    Przez Ja78 w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 13-08-2005, 15:51

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •