Strona 17 z 19 PierwszyPierwszy ... 7 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 161 do 170 z 185

Wątek: górskie ubezpieczenia

  1. #161
    Forumowicz Roku 2015
    Debiutant Roku 2013
    Awatar Jimi
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Rzesza
    Postów
    1,439

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    Najlepiej by było, by akcje ratunkowe były płatne. Może nie tyle ile wynoszą faktyczne koszty z tym związane ale jakiś niewielki kawałek z tego. Byłabym za tym, by opłaty za taką akcję ratowniczą wynosiły np. 1000 pln /na osobę ratowaną :) Nie jest to jakaś porażająca i rujnująca nas kwota ale mimo wszystko odczuwalna -może wtedy ludzie bardziej odpowiedzialnie podchodziliby do tematu.
    "Wędrujemy zarośniętą dzikim zielskiem drogą..." W.P.

  2. #162
    Bieszczadnik Awatar marmota_m
    Na forum od
    10.2010
    Postów
    371

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    Wtedy ludzie by nie wzywali pomocy, a GOPR by chodził po górach tylko z czarnymi workami...

    Temat płatności za akcje i ubezpieczenia w górach był już wałkowany na forum na wszystkie chyba możliwe strony. Ja jestem za ubezpieczeniami i odpłatnością za akcje, ale znając oszczędne podejście sporej części społeczeństwa i głupotę jednostek to skutkiem byłby brak ubezpieczeń u części chodzących po górach, a w efekcie nie wzywanie przez takie osoby pomocy, bo szkoda kasy. No i skutki w części przypadków byłyby tragiczne. Aktualnie wzywają pomoc, może niepotrzebnie, ale są sprowadzeni cali i zdrowi na dół. W przypadku "oszczędności" pomoc nie jest wzywana w odpowiednim, jeszcze bezpiecznym momencie, lecz w ostateczności, lub wcale. A ostateczność może być za późno.
    Ostatnio edytowane przez marmota_m ; 10-02-2016 o 12:43
    idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozmieszczeni, że spotyka się ich na każdym kroku

  3. #163
    Korespondent Roku 2009 Awatar Recon
    Na forum od
    02.2008
    Postów
    2,216

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    Dla naszych obywateli RP ubezpieczonych w NFZ to akcja GOPR jest bezpłatna. Pełną kwotę za akcje ratowniczą powinni ponosić nieubezpieczeni i ewentualnie turyści nie mający w ubezpieczeniu takiej okoliczności. Osobnym tematem jest dodatkowa polisa NNW i o niej tutaj wielu zapomina a konstrukcja zapisów tejże polisy też jest różna, tak jak i kwoty z jej wysokością (są różne warianty).
    Wielu turystów zapomina o tym idąc lub wyjeżdżając za granicę RP. To nie są kosmiczne kwoty, ale warto wybrać taką, która zabezpiecza na każdą ewentualność. Podstawowe ubezpieczenie to kwota trzy dychy (mówię o jednym znanym mi osobiście przypadku), ale kto czyta co ono ubezpiecza? Podam dwa przykłady:
    - Musowe ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny 14 dniowy w biurze podróży kosztował mnie około 30 zł, biuro dawało inne warianty ubezpieczenia, ja jednak wybrałem swoją opcję... mój bank i moja karta bankowa dawała mi full ubezpieczenie na wszystkie ewentualności i obciążało konto na około 80 zł. Pełen spokój kosztował mnie dodatkowo 80 zł.
    - Niedawna sprawa w mediach... gościu wyjechał turystycznie do Meksyku, miał tam wylew, hospitalizowano go tam i przyszedł rachunek do rodziny na ponad 800 tysięcy PLN. Dodatkowo jeszcze czeka na specjalny transport a to też kilkaset PLN. Niestety facet nie wykupił sobie dodatkowej full opcji ubezpieczenia i teraz gwałt by nasze państwo pokryło to leczenie i jeszcze powrót specjalnym samolotem.

    Z innej beczki! Idziemy sobie na wypadzik np. na Słowację, można szlakiem przez granicę. W myślach dopiszcie sobie ekstremum sytuacji jaka może się wydarzyć... wymyśliliście już?... no można się, w miarę sił i okoliczności przeczołgać za słupki graniczne i zadzwonić po pomoc, można... a jak się nie da doczołgać?
    Oki, czarnowidz się trafił z tego Recona.

    Wracając do tematu prawo mówi, że GOPR ma ratować a później dochodzić czy ktoś jest ubezpieczony lub nie, chociaż wiedzy nie mam takiej jak to jest z ratowaniem przez GOPR np. w Bieszczadach nieubezpieczonego w NFZ Polaka.
    A o dowolnych kosztach o których mówi Jimi, to tylko "Najlepiej by było" i nic więcej.

    Jeśli już taka płatność miała by być, to jest o wiele więcej podobnych sytuacji, które otwierają furtkę by kasę ściągać.
    Ostatnio edytowane przez Recon ; 10-02-2016 o 13:21
    Pozdrawiam :)
    -----------------
    benevole lector

    https://twitter.com/Zbyszek_Recon

  4. #164
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2012
    Postów
    841

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    Jestem zdania, że powinniśmy się cieszyć z faktu że w razie potrzeby mamy bezpłatną i na najwyższym poziomie pomoc służb ratowniczych. Wyczytałem w internecie, że w przypadku TOPR gdyby nawet przez cały rok nie musiał udzielać pomocy albo tak jak teraz około 600 razy, to koszty byłyby zbliżone. Łączne koszty to przede wszystkim koszty utrzymania gotowości.
    TOPR ma 15% z biletów do TPN, nie wiem jak jest w Bieszczadach.

    Tak sobie myślę( i już się boję), że rozwój techniki, technologii, elektroniki itp. jest tak szybki, że za jakiś czas nie będzie prywatności w górach. Będziemy tak jak teraz w "mojej" firmie tylko punktami na tablicy a dyżurny na drugim końcu Polski będzie widział co robimy i jak się poruszamy( na szczęście teraz wiem kiedy ON wie).

  5. #165
    Bieszczadnik Awatar marmota_m
    Na forum od
    10.2010
    Postów
    371

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    A co ma NFZ do GOPRu? Kasa idzie z MWS, z biletów do PN, od sponsorów.... Coś się zmieniło w tej kwestii?
    idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozmieszczeni, że spotyka się ich na każdym kroku

  6. #166
    Korespondent Roku 2009 Awatar Recon
    Na forum od
    02.2008
    Postów
    2,216

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    Fakt, małą wiedzę miałem, mea culpa.
    GOPR ratuje wszystkich, jeśli są lub nie są ubezpieczeni. Problem dla uratowanych i będących bez ubezpieczenia w NFZ jest wtedy, gdy są odtransportowywani do ośrodków dla dalszego leczenia.
    Pozdrawiam :)
    -----------------
    benevole lector

    https://twitter.com/Zbyszek_Recon

  7. #167
    Bieszczadnik Awatar Czarek pl
    Na forum od
    07.2006
    Rodem z
    Jaworzno
    Postów
    315

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    Cytat Zamieszczone przez marmota_m Zobacz posta
    Wtedy ludzie by nie wzywali pomocy, a GOPR by chodził po górach tylko z czarnymi workami...

    Temat płatności za akcje i ubezpieczenia w górach był już wałkowany na forum na wszystkie chyba możliwe strony. Ja jestem za ubezpieczeniami i odpłatnością za akcje, ale znając oszczędne podejście sporej części społeczeństwa i głupotę jednostek to skutkiem byłby brak ubezpieczeń u części chodzących po górach, a w efekcie nie wzywanie przez takie osoby pomocy, bo szkoda kasy. No i skutki w części przypadków byłyby tragiczne. Aktualnie wzywają pomoc, może niepotrzebnie, ale są sprowadzeni cali i zdrowi na dół. W przypadku "oszczędności" pomoc nie jest wzywana w odpowiednim, jeszcze bezpiecznym momencie, lecz w ostateczności, lub wcale. A ostateczność może być za późno.
    Sądzę,że jak ktoś jest w niebezpieczeństwie to nie myśli o kosztach akcji ratowniczej i czy jest ubezpieczony czy nie.Po prostu wzywa pomocy i już.Natomiast gdyby było powszechne ubezpieczenie skończyłyby się akcje po tych co im się nie chce schodzić z gór lub zmrok ich zastał.
    Ja jestem za ubezpieczeniem,te kilka złotych każdy rozsądny człowiek może wydać.
    Zastanawia mnie jednak coś innego,odnoszę wrażenie(może mylne),że sami ratownicy GOPR nie chcą powszechnego ubezpieczenia,może dlatego,że teraz mają zagwarantowane pieniążki z budżetu państwa, natomiast gdyby było powszechne ubezpieczenie tych pieniążków z naszych podatków już by mieli troszkę mniej,a ubezpieczyciel każdą akcję górską prześwietliłby na każdą stronę zanimby wyciągnął pieniążki,może troszkę też o to chodzi,po prostu teraz nie muszą walczyć o kasę bo mają ją zagwarantowaną.
    Ostatnio edytowane przez Czarek pl ; 10-02-2016 o 16:37
    Nie zawsze trzeba mówić co się wie,ale zawsze trzeba wiedzieć co się mówi.
    Klaudiusz

  8. #168
    Bieszczadnik Awatar marmota_m
    Na forum od
    10.2010
    Postów
    371

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    Cytat Zamieszczone przez Czarek pl Zobacz posta
    po prostu teraz nie muszą walczyć o kasę bo mają ją zagwarantowaną.
    Jakby nie musieli walczyć o kasę, to by nie szukali sponsorów - kasa, którą dostają z budżetu jest za mała. A ubezpieczenie jeśli by było to powinno być dodatkowym źródłem - jako finansowanie akcji, zaś budżet powinien finansować gotowość - sprzęt, szkolenia, pensje, utrzymanie obiektów itp.

    Zaraz nas "ktoś" spacyfikuje za lekkie odbieganie od tematu wątku
    idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozmieszczeni, że spotyka się ich na każdym kroku

  9. #169
    Bieszczadnik Awatar Czarek pl
    Na forum od
    07.2006
    Rodem z
    Jaworzno
    Postów
    315

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    Cytat Zamieszczone przez marmota_m Zobacz posta
    Jakby nie musieli walczyć o kasę, to by nie szukali sponsorów - kasa, którą dostają z budżetu jest za mała. A ubezpieczenie jeśli by było to powinno być dodatkowym źródłem - jako finansowanie akcji, zaś budżet powinien finansować gotowość - sprzęt, szkolenia, pensje, utrzymanie obiektów itp.

    Zaraz nas "ktoś" spacyfikuje za lekkie odbieganie od tematu wątku
    Pewnie jest również tak,że sponsorzy sami się zgłaszają w zamian za reklamę na polarze czy kurtce Gore tex,więc korzyści są obopólne.
    Gdy skończy się finansowanie akcji ratunkowych a zostanie finansowanie gotowości to kasy troszkę ubędzie a to nie każdemu może się podobać,chyba.
    Nie zawsze trzeba mówić co się wie,ale zawsze trzeba wiedzieć co się mówi.
    Klaudiusz

  10. #170
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,244

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    Cytat Zamieszczone przez marmota_m Zobacz posta
    Zaraz nas "ktoś" spacyfikuje za lekkie odbieganie od tematu wątku
    Właśnie "ktoś" to zrobił, zdradziecko i zza węgła przeniósł dyskusję we właściwe miejsce.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Górskie kibelki
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 91
    Ostatni post / autor: 06-02-2022, 20:45
  2. Sokoliki Górskie cerkiew
    Przez wtak w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 48
    Ostatni post / autor: 03-11-2014, 06:22
  3. IX Górskie Zawody Balonowe
    Przez joorg w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 04-05-2010, 09:57
  4. Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 05-09-2007, 11:14

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •