Strona 1 z 8 1 2 3 4 5 6 7 8 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 78

Wątek: 15 luty (akcja H-T)

  1. #1
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,122

    Domyślnie 15 luty (akcja H-T)

    No to mamy datę 15 luty 2011 roku. Jakby nie liczył , to zawsze wychodzi równiutka liczba 60.
    To właśnie 60 lat temu podpisany został w Moskwie układ o zamianie terytoriów pomiędzy zaprzyjaźnionymi krajami.
    Dlaczego tak mało informacji na ten temat ?
    Są bodajże dwie tablice pamiątkowe i to wszystko.
    Czyż dlatego , że było to na zasadzie zamienił stryjek siekierkę na kijek.
    Może warto wiedzieć coś więcej ?
    Trudno to jednoznacznie po tylu latach oceniać. Skutkiem ubocznym było jednak to że zwiększyły się nam Bieszczady
    .
    ustrzyki.jpg
    .
    Tak często spotyka się ze zdziwieniem i niedowierzaniem gdy mówię że Bieszczady urosły kilka lat po 2 wojnie.
    Jak to możliwe ?
    Może macie jakieś informacje związane z Akcją H-T w Bieszczadach ?
    Czy są jakieś książkowe opracowania ?
    p.s. tekst umowy jest tu http://www.kumy.info/1_14603_0.html

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: 15 luty (akcja H-T)

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    No to mamy datę 15 luty 2011 roku. Jakby nie liczył , to zawsze wychodzi równiutka liczba 60.
    To właśnie 60 lat temu podpisany został w Moskwie układ o zamianie terytoriów pomiędzy zaprzyjaźnionymi krajami.
    Dlaczego tak mało informacji na ten temat ?
    Są bodajże dwie tablice pamiątkowe i to wszystko.
    Czyż dlatego , że było to na zasadzie zamienił stryjek siekierkę na kijek.
    Może warto wiedzieć coś więcej ?
    Trudno to jednoznacznie po tylu latach oceniać. Skutkiem ubocznym było jednak to że zwiększyły się nam Bieszczady
    .
    ustrzyki.jpg
    .
    A co na tej mapie zaznaczone jest ukośnymi kreskami ?

    Pytam, bo jak widzę jest to obszar należący obecnie do Ukrainy.

    B.

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar Sylwek74
    Na forum od
    04.2010
    Rodem z
    Nowa Huta k/ Krakowa
    Postów
    311
    Easy rider tylko na piechotę...

  4. #4
    Bieszczadnik Awatar dziabka1
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    warszawa
    Postów
    879

    Domyślnie Odp: 15 luty (akcja H-T)

    W niedzielę oglądałam film o akcji H-T, pod tytułem "Bełz. Rok 1951", w reżyserii Mirosława Jasińskiego. To dokument gromadzący wspomnienia ludzi wysiedlonych z rejonu sokalszczyzny, czyli Bełza, Krystynopola i Sokala, własnie w ramach akcji H-T. Wśród osób wypowiadających się byli mieszkańcy Czarnej Górnej i Dolnej, Ustrzyk Dolnych i Leska. Oraz Wrocławia.
    Wspominali, że sama akcja wysiedlenia była przeprowadzona sprawnie i humanitarnie, z pomocą wojska, lekarzy i pielęgniarek, bez brutalności. Mogli zabrać ze sobą cały dobytek, no tyle, ze osiedlani byli na terenie od Jarosławia po Wrocław. Czasem zdarzało się, ze rozsiedlali rodziny, ponieważ mieszkały na różnych ulicach - i babcia trafiła do Ustrzyk a jej dzieci - do Wrocławia.
    Opisywali trudności dnia codziennego, związane z zupełnie odmiennymi warunkami życia, jakie zastali na terenach górskich, prymitywnymi chatami, jakie otrzymali w zamian za swoje domy, atmosferę tymczasowości, do tego stopnia, ze niektórzy nie zasiewali, trzymali spakowane tobołki dość długo "bo przecież wrócimy".
    Opowiadali o tym w tonie stosunkowo emocjonalnym, z nutą żalu, jak wszyscy. Ale bez takiego niesamowitego poczucia niesprawiedliwości, jak mieli Łemkowie po Akcji Wisła. Podsumowaniem było stwierdzenie: "można powiedzieć, ze byliśmy ostatnimi deportowanymi..."
    Film ilustrowały ujęcia miasteczka Bełz, Krystynopol, Uhnów oraz kościołów w ruinie. A także nowego miasta Czerwonograd, które powstało po 1951 roku.

    Ogólnie bardzo polecam, jak ktoś będzie miał możliwość obejrzeć.

    Tak myślę, ze mieszkańcy Ustrzyk i Czarnej mogą wiedziec więcej o tej akcji, bezpośrednio od swoich sąsiadów..
    Ostatnio edytowane przez dziabka1 ; 15-02-2011 o 13:52 Powód: literówka tylko

  5. #5
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,122

    Domyślnie Odp: 15 luty (akcja H-T)

    np.
    W celu dokładnego rozdzielenia ludności zaproszono na te tereny przedstawicieli Delegatury w Bełzie w osobach: Tow. Aleksiejuka i Tatarskiego.
    Na polecenie Tow. Morawskiego rozszerzono ilość miejscowości przeznaczonych na osiedlenie o wsie : Teleśnica Oszwarowa, Daszówka, Sokołowa Wola.
    Przedstawiciel Delegatury z Bełza Aleksiejuk stwierdził, że wyznaczone tereny mogą być zasiedlone, a znając ludność z terenów H.T. postanowił wspólnie z przedstawicielami Delegatury w Ustrzykach zasiedlić1:
    1.Ustrzyki - P.O.M. Zawisznia, Bełz, Waręż-Osada 293 rodziny,
    2.Jasień – 48 rodzin z Uhnowa,
    3.Ustjanowa – 78 rodzin ze Żwirki,
    4.Strwiążyk – 16 rodzin z Waręża i 15 z Bełza,
    5.Brzegi – 34 rodziny z Bełza i 68 z Uhnowa,
    6.Szewczenkowo – 115 rodzin z Zabuża,
    7.Hoszowczyk – 14 rodzin z Bełza i 13 rodzin z Waręża,
    8.Czarna – 47 rodzin z Nowego Dworu i 38 rodzin Krystynopola,
    9.Teleśnica Oszwarowa – 38 rodzin z Zabuża,
    10.Łobozew – 32 rodziny z Uhnowa,
    11.Daszówka – 34 rodziny z Nowego Dworu,
    12.Sokołowa Wola – 17 rodzin z Nowego Dworu i 13 rodzin ze Żwirki

    Po ustaleniu planu zasiedlenia przystąpiono do opracowanie planu transportów. Przesiedleniem miało być zatem objętych 1.116 rodzin. Zdecydowano przewieźć ich 72 transportami kolejowymi, które miały trwać od 22.X – 19. XI 1951 roku.
    Na punkty wyładowcze przeznaczono stacje w Olszanicy, Ustjanowej i Ustrzykach. Zaplanowano przeprowadzenie od 3 do 4 transportów dziennie.
    cytat z http://www.ustrzyki.pl/forum/viewtopic.php?p=688

  6. #6
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,122

    Domyślnie Odp: 15 luty (akcja H-T)

    Warto zwrócić uwagę na to co napisała Dziabka
    Ale bez takiego niesamowitego poczucia niesprawiedliwości, jak mieli na Łemkowie po Akcji Wisła.

  7. #7
    Poeta Roku 2010
    Poeta Roku 2009
    Poeta Roku 2008

    Awatar WUKA
    Na forum od
    07.2006
    Rodem z
    Toruń
    Postów
    3,907

    Domyślnie Odp: 15 luty (akcja H-T)

    Jaka stacja nadawała ten film??? Strasznie żal, że nie widziałam. Cała moja rodzina została przesiedlona z Krystynopola w wyniku tej akcji.Wiele lat minęło zanim mogliśmy pojechać z Ojcem i spróbować poszukać groby Dziadków. W odpowiednim miejscu wpiszę swój wiersz poświęcony mojemu Tacie. Bardzo osobisty. Widziałam jak, również przesiedlonej, starszej pani kapały łzy na kolana w czasie jego czytania. Zawsze powtarzam, że nie wyobrażam sobie odgrodzenia Bieszczadów (bo dla mnie to jest rodzinna ziemia) żelazną kurtyną na wiele lat. Tęsknota była chyba najboleśniejsza, choć warunki w jakich się nagle znaleźli też były przerażające.

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar dziabka1
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    warszawa
    Postów
    879

    Domyślnie Odp: 15 luty (akcja H-T)

    Film był pokazywany w ramach weekendu kresowego, połączonego z promocją albumu Tomasza Kozłowskiego o tytule "Kresy". W Warszawie jest fajna instytucja - Dom Spotkań z Historią i odbywało się to własnie tam. Adres dsh.waw.pl
    A o tym weekendzie pisałam w zapowiedziach imprez :)
    Nie wiem, czy gdzieś mozna go znaleźć, w rogu był znaczek którejś TV, chyba TV kultura.

    To mnie taka refleksja naszła... skoro takie uczucia targały ludźmi przesiedlonymi w dobrych warunkach, to jak się musieli czuć Łemkowie i Bojkowie, wyrwani po prostu siłą ze swojej ziemi? I wszyscy kresowiacy przesiedleni siłą na Ziemie Odzyskane? Zawsze mnie to zastanawia, jak to musiało wygladac od strony emocjonalnej. Chyba nikt nie umie sobie tego nawet wyobrazić.

  9. #9
    Poeta Roku 2010
    Poeta Roku 2009
    Poeta Roku 2008

    Awatar WUKA
    Na forum od
    07.2006
    Rodem z
    Toruń
    Postów
    3,907

    Domyślnie Odp: 15 luty (akcja H-T)

    Pewnie warunki grały też ważną rolę, ale wyobraź sobie, ze musisz opuścić swoją ziemię (piszę "ziemię" dosłownie, bo mój tato był rolnikiem i zapalonym sadownikiem) i odnaleźć się w obcym, nieznanym miejscu! Nawet klimat, górzystość terenu były im wszystkim przeciwne. Do śmierci wierzył, że "na swoje" wróci. Przywoziłam mu ciągle z Grójca jakieś szczepy jabłoni, które za nic nie chciały rodzić owoców w tak krótkim okresie wegetacji itp. Wprawdzie po wielu latach zrozumiał, że "u siebie" nie będzie już nigdzie, tylko tu. Drugie pokolenie zaczęło się w końcu budować, ze starszych prawie nikt! Ciągle słyszałam opowieści jakie tam były ciepłe wieczory, jakie wspólne (wielonarodowościowo) imprezy, co się śpiewało, jakie owoce i warzywa się udawały, jaka była ziemia itp.
    Ot, rozkleiłam się a przecież to tylko rodzinne wspomnienia.

  10. #10
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Odp: 15 luty (akcja H-T)

    Cytat Zamieszczone przez dziabka1 Zobacz posta
    skoro takie uczucia targały ludźmi przesiedlonymi w dobrych warunkach, to jak się musieli czuć Łemkowie i Bojkowie, wyrwani po prostu siłą ze swojej ziemi? I wszyscy kresowiacy przesiedleni siłą na Ziemie Odzyskane? Zawsze mnie to zastanawia, jak to musiało wygladac od strony emocjonalnej. Chyba nikt nie umie sobie tego nawet wyobrazić.
    i wszyscy ci ktore te ziemie odzyskane musieli opuscic aby staly sie naszymi ziemiami odzyskanymi... jakos tak ostatnio , moze z racji na miejsce zamieszkania i weekendowe wypady po palacykach, kosciolkach, cmentarzach, jakos tak nachodzi refleksja- ile łez ,nieszczescia i zlych emocji musialo wsiaknac w te mury i ziemie... caly zachod polski to takie "drugie bieszczady" pod tym wzgledem...
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. akcja Wisła
    Przez Anonymous w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 23-10-2019, 13:10
  2. V Przegląd Filmów Górskich - Ustrzyki - 7 Luty
    Przez trzykropkiinicwiecej w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 08-02-2009, 16:04
  3. Wokół Ustrzyk 13-17 luty
    Przez tomtom w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 28-05-2006, 09:44
  4. Akcja worek:)
    Przez pintez w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 17-06-2004, 08:24
  5. luty
    Przez wredne zwierze w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 13-01-2003, 20:21

Tagi dla tego wątku

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •