Strona 30 z 52 PierwszyPierwszy ... 20 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 40 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 291 do 300 z 519

Wątek: Kolejna akcja GOPR

  1. #291

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    Cytat Zamieszczone przez Dlugi Zobacz posta
    Roboczogodziny uczestnika? - wszyscy brali udział w akcji raczej za darmo - chyba że się mylę?
    Akcje ratownicze w górach zgodnie z polskim prawem są nieodpłatne dla poszkodowanych, co absolutnie nie oznacza, że nie istnieją koszty takich akcji.
    Proponuję porównać to z działaniem Pogotowia Ratunkowego, gdzie potężne koszty są oczywiste, a za usługi którego także się nie płaci... poza drobnymi wyjątkami związanymi z nieuzasadnionym wezwaniem.

  2. #292
    diabel-1410
    Guest

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    Ratownicy GOPR przynajmniej Ci etatowi mają płacone normalne pensje i chyba dodatkowo są opłacani za akcje.

  3. #293
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    Chętnie bym się dowiedział, bo możliwe że w straszliwym błędzie jestem. To - jak sama nazwa wskazuje - jest ochotnictwo. OSP jest za darmo, grosze jakieś za akcję, nic za przynależność/gotowość.

    EDIT - przy wolnym internecie nawet nie zauważyłem następnych odpowiedzi
    Cytat Zamieszczone przez diabel-1410 Zobacz posta
    Ratownicy GOPR przynajmniej Ci etatowi mają płacone normalne pensje i chyba dodatkowo są opłacani za akcje.
    Coś mi się kojarzy, że tych etatowych to malutko jest. Nie sądzę, aby akcja na BB była tylko nimi obsadzona, raczej nie oni wygenerowali taki koszt akcji.
    Cytat Zamieszczone przez Zygmunt Skibicki Zobacz posta
    Proponuję porównać to z działaniem Pogotowia Ratunkowego, gdzie potężne koszty są oczywiste, a za usługi którego także się nie płaci... poza drobnymi wyjątkami związanymi z nieuzasadnionym wezwaniem.
    Potężne koszty w Pogotowiu wcale nie są oczywiste, chyba że patrzy się tylko na ceny lekarstw/sprzętu - IMHO oderwane od rzeczywistości i w końcu też z tym porządek by zrobić.
    Podobnież np. ceny rakiet śnieżnych - cóż to za kosmiczna technologia tam jest użyta że często wytłoczka plastiku z formy + wiązania potrafią kosztować nawet 1kPLN!!!
    Ostatnio edytowane przez Dlugi ; 15-12-2013 o 19:12

  4. #294
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,133

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    Cytat Zamieszczone przez Dlugi Zobacz posta
    Chętnie bym się dowiedział, bo możliwe że w straszliwym błędzie jestem. (...)
    Nie tylko Ty nie masz pełnej informacji.
    Początek roku to okres rozliczeń PIT-owych i dylemat komu przeznaczyć 1% podatku. Pierwsze skojarzenie (myślę że dobre) do bieszczadzki gopr
    A potem przyszły poszukiwania informacji jak i na co idą te pieniądze. Co i ile kosztuje? Dlaczego jest słowo "ochotnicze" jeśli mamy do czynienia z etatowymi ludźmi którzy w dodatku mają ekstra przywileje w postaci wcześniejszej emerytury. Więc jak to jest ? organizacja społeczna, ochotnicza ? czy też zawodowa ?
    Ja tu nie opowiadam się za taką opcją czy inną, ale uważam że coś co jest realizowane przez etatowe działania, nie powinno się nazywać ochotniczym gopr-em.
    To powinna być określane "górska służba"

  5. #295

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    To powinna być określane "górska służba"
    A ja pójdę jeszcze dalej...
    To w ogóle powinno być częścią struktur... Straży i tak jak owa Straż podlegać MSWiA. Wszak TOPR, GOPR i WOPR, to także służby ratujące zagrożone czynnikami zewnętrznymi życie, tyle że wyspecjalizowane w określonych środowiskach...
    Takim "łącznikiem" jest już dziś Jurajska Grupa GOPR, która zazwyczaj do miejsca akcji podjeżdża bezpośrednio strażackimi... drabinowozami.
    A ile by w ten sposób ubyło nam problemów...!! Patrz słowacka HZS i ich ubezpieczenia górskie.
    No... ubyło by także kilka niezłych synekurek, ale to już zupełnie inna sprawa.

  6. #296
    Bieszczadnik Awatar michalN
    Na forum od
    07.2008
    Rodem z
    kielce
    Postów
    217

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    Cytat Zamieszczone przez Ostatni Mohikanin Zobacz posta
    Czy gdyby przy akcji nie było kamer, to powstałby taki szum wokół sprawy ?
    Szum pewnie byłby mniejszy, ale wycieczka nie byłaby bezpieczniejsza.

  7. #297
    Bieszczadnik Awatar Ostatni Mohikanin
    Na forum od
    11.2011
    Rodem z
    Ustrzyki Górne
    Postów
    47

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    Cytat Zamieszczone przez michalN Zobacz posta
    Szum pewnie byłby mniejszy, ale wycieczka nie byłaby bezpieczniejsza.
    To nie była wycieczka, powtarzam trzeba znać relacje obu stron, wtedy możemy dyskutować.

  8. #298
    Bieszczadnik
    Na forum od
    12.2010
    Postów
    674

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    Cytat Zamieszczone przez Ostatni Mohikanin Zobacz posta
    To nie była wycieczka, powtarzam trzeba znać relacje obu stron, wtedy możemy dyskutować.
    Wszystko ok ale czy wszystko ok? Końcem jesieni gdzieś w okolicy Jabłonek z lasu wychodzi młodzieniec. Plecak mapy kompasy na plecach gumowy "kałach". Deszczowo późne popołudnie - zaciekawił mnie więc zagadałem. Nie bardzo chciał rozmawiać,ponoć nie wolno im kontaktować się z tubylcami.Ale po chwili wyjawił że harcerze że z Kielc i najciekawsze - wywieziono ich na Żebraka skąd mieli dotrzeć na Maguryczne . On był prawie w Jabłonkach .Nie dał się namówić na marsz drogą czy też podwiezienie. Poszedł z powrotem przez las . Nie chce mi się gdybać

  9. #299
    Literat Roku 2013

    Awatar trzykropkiinicwiecej
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Nigdziebądź nad Osławą
    Postów
    1,841

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    Otarłem się i o ratownictwo, i o obozy przetrwania, i prowadzenie młodzieży po górach... I o anonimowe komentarze gawędziarzy, w wielu tematach. Kuba napisał coś, co do mnie trafia i odnośnie całej tej "afery" przekonuje mnie jego wypowiedź na stronie fejsbukowej Gopru... Którą zacytuję podpisując się pod jego słowami sercem, i trochę też rozumkiem, choć mały.
    Kilka moich prywatnych przemyśleń:
    Jestem jednym z ratowników którzy brali udział w tej akcji...nie będę jednak komentował wypowiedzi osób, które nie były na Bukowym Berdzie 04.02.2013r. ponieważ uważam, że to nie ma sensu ....na ten temat powinni wypowiadać tylko i wyłącznie uczestnicy zimowego biwaku oraz ratownicy GOPR biorący udział w tej akcji....pragnę jednak zwrócić uwagę na fakt, że dwa dni wcześniej cała ta grupa wzięła udział w prelekcji dot. bezpieczeństwa w górach w Stacji Ratunkowej w Ustrzykach Górnych, ponadto dzień wcześniej osobiście podwoziłem jedną z "pomocniczek instruktora" z Ustrzyk Górnych do Widełek, prosiłem i odradzałem wychodzenie w góry ze względu na bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki a tym bardziej odradzałem biwakowania, na co usłyszałem "zobaczymy".....no i zobaczyliśmy....... Jadąc na akcję do Mucznego w dolinach była piękna pogoda, na górze wiatr przewracał, ciężko było utrzymać równowagę.....Pomijam trud dotarcia… Byłem tego dnia po 16 letniego Adama. Znalazłem go wraz z kolegami ratownikami w zniszczonym przez wiatr namiocie, próbowałem z nim rozmawiać, ubierałem go w prywatną kurtkę, wkładałem pakiety grzewcze, dałem mu swoją czapkę ponieważ jego przypominała kask, była tak zamarznięta, przytrzymywałem kubek z herbatą, żeby nie porozlewał na siebie, żeby się nie poparzył – tak drżały mu ręce, ze strachu????....zimna???? mam nadziej, że źle mnie nie odbieracie. Kocham swoją pracę i daje mi ona mnóstwo satysfakcji i poszedłbym po niego jeszcze raz gdyby tylko potrzebował pomocy........bez względu na wszystko!!!!. Myślę, że rodzice tych dzieci nie zdają sobie sprawy w jakim niebezpieczeństwie były ich pociechy, jak szybko postępuje szeroko pojęta hipotermia w takich warunkach.
    Przykro nam jest słysząc, że zrobiliśmy cyrk, że zostaliśmy porównywani do radzieckiego wojska, które gdzie tupnie nogą tam chwała i zwycięstwo, że budzimy się z zimowego letargu etc.etc.
    Ciesze się jednak, że wszyscy są cali i zdrowi, zarówno dzieci ze szkoły przetrwania jak i wszyscy biorący udział w akcji. I nie mam tutaj pretensji do młodzieży, która szuka przygód i wybiera tę formę wypoczynku. Nikt tego nie potępia, uważam to za rewelacyjny pomysł. Młodzież może i była wyposażona ale nie do końca potrafiła z tego wyposażenia skorzystać ale to przecież nie ich wina, rozbicie namiotów nienadających się do tych warunków na grani Bukowego w najgorszym z możliwych miejsc to też nie jest ich wina....ale gdyby był z nimi instruktor, gdyby posłuchali próśb ratowników( którzy chyba nie byli tam potrzebni) nie doszłoby do takiej sytuacji...
    Zrobiliśmy to co do nas należy, zrobiliśmy to bardzo dobrze, jesteśmy dumni z tego, że nosimy na piersi błękitny krzyż i zawsze, bez względu na wszystko udamy się w góry by pomóc.
    Kuba Dąbrowski
    źródło: https://www.facebook.com/pages/GOPR-...219179?fref=ts

  10. #300

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    Dobrze, że zamieściłeś tą wypowiedź z Fejsa bo ja miałem trochę opory żeby to tutaj skopiować...

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. 15 luty (akcja H-T)
    Przez don Enrico w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 77
    Ostatni post / autor: 02-03-2021, 09:26
  2. Kolejna tragedia
    Przez WUKA w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 49
    Ostatni post / autor: 25-03-2015, 08:11
  3. Gopr
    Przez WUKA w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 20-09-2011, 15:48
  4. Akcja GOPR w Bieszczadach
    Przez Basia Z. w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 90
    Ostatni post / autor: 23-06-2009, 14:02
  5. Ekwipunek GOPR
    Przez Misieg w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 18-04-2009, 13:56

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •