Strona 19 z 52 PierwszyPierwszy ... 9 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 29 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 181 do 190 z 519

Wątek: Kolejna akcja GOPR

  1. #181

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    Cytat Zamieszczone przez T.P. Zobacz posta
    Ciągle uważam że najbardziej krytykują takie wyprawy ci co nigdy zimą w górach nie biwakowali.
    Nie pogoda jest najważniejsza, podstawa to odzież, ciepłe obuwie i ciepły śpiworek. Oczywiście plus kartusz aby przygotować picie i jedzenie.
    Jeśli się spełni te warunki to pogoda i śnieg nie są straszne.
    Smuty opowiadasz. Skąd wiesz kto z nas zimą chodził/biwakowało w górach ?

    Cytat Zamieszczone przez T.P. Zobacz posta
    Minęła mi sześćdziesiątka, wydolnościowo na pewno nie dorównam tym "dzieciom". więc pewnie też zostanę zaliczony do tych "idiotów".
    Mam nadzieję, że będziesz jeszcze do setki albo i dłużej po górach chodził ale co innego łazić samemu po górach lub ze znajomymi a co innego zabierać w góry tzw. "klientów" i brać za nich odpowiedzialność.

    Cytat Zamieszczone przez T.P. Zobacz posta
    Opiekunowie wykazali się odpowiedzialnością więc w czym problem?
    Mega odpowiedzialność... a kiedy zachowaliby się nieodpowiedzialnie ? Jakby nie zadzwonili po GOPR ?

    Ponadto złamanie przepisu biwakowania... i:

    12. Organizator imprez turystycznych zobowiązany jest do zapewnienia udziału przewodnika górskiego w obsłudze grupy turystów powyżej 10 osób oraz odpowiada za bezpieczeństwo uczestników imprezy i przestrzeganie przepisów obowiązujących na terenie Parku.

    Z opiekunami - jeśli dobrze media podają - było 12 osób. Wiadomo, że przewodnika nie mieli, bo żaden nie zgodziłby się iść.

    Cytat Zamieszczone przez T.P. Zobacz posta
    Są tacy, w różnym wieku, co olewają szlaki, chodzą i biwakują zimą - co zresztą polecam, fantastyczna sprawa.
    Oczywiście możesz tak robić ale nie namawiaj innych do łamania przepisów, szczególnie jeżeli chodzi o grupy młodzieżowe, które jeżdżą z biurami podróży czy właśnie z takimi szkołami przetrwania.

    Cytat Zamieszczone przez T.P. Zobacz posta
    Zauważcie też że ratownicy są ochotnikami którzy właśnie taką drogę życia wybrali - dobrowolnie.
    No i co z tego ? To znaczy, że możemy cały czas uskuteczniać debilizm w górach ?

    Pozdrowienia !
    Machoney

  2. #182
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    Cytat Zamieszczone przez dziabka1 Zobacz posta
    Toż właśnie mówię, poczucie odpowiedzialności by mnie rozpłaszczyło na placek. Nie wiem, na ile w takiej grupie głos decydujący ma przewodnik, a ile opiekun/instruktor.
    Byłam kiedyś z grupą (akurat też z Wrocławia) "szkoły przetrwania", która jadąc w wysoka część Bieszczadów bardzo dbała o to aby obowiązkowo był przewodnik.
    Akurat pogodę mieliśmy idealną, ale wcześniej dokładnie omówiliśmy plan wyjazdu, rozwiązania na wypadek wycofu itd. i to ja miałam zdanie decydujące, mimo że instruktorzy wcale nie byli nowicjuszami.

  3. #183
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    Aha - i jeszcze jedno "buty im zamarzły" - to szanowni instruktorzy szkoły przetrwania nie wiedzą jak się zabezpiecza buty przed zamarznięciem ?

  4. #184
    Bieszczadnik Awatar dziabka1
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    warszawa
    Postów
    879

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    Otóż to, Basiu.
    Moim zdaniem, popełniono tam szereg błędów, które skumulowane, skończyły się właśnie taką aferą. Oby afera była jak największa, bo może uchroni to w przyszłości inne osoby, od tego typu sytuacji.
    Ostatnio edytowane przez dziabka1 ; 04-02-2013 o 16:56

  5. #185
    Literat Roku 2013

    Awatar trzykropkiinicwiecej
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Nigdziebądź nad Osławą
    Postów
    1,841

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    Szkoła przetrwania to przygoda... ja to cieszę się, że pomyślnie wybrnęli z przygody, którą zapamiętają, nauczą się na tym i ratownicy, i opiekunowie, i ludzie którzy o tym czytają i pewnie "dzieciaki" same też, jeśli nie najwięcej... oprócz fukania jak jeże po sprawie, lepiej odetchnąć i poszukać dobrych stron... :) Ale jak mawiają Indianie : "dupa, dupa, dupa..." Takie przebiegunowanie

  6. #186
    Bieszczadnik Awatar tomas pablo
    Na forum od
    01.2009
    Rodem z
    pod karpacie
    Postów
    1,461

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    Cytat Zamieszczone przez Basia Z. Zobacz posta
    Aha - i jeszcze jedno "buty im zamarzły" - to szanowni instruktorzy szkoły przetrwania nie wiedzą jak się zabezpiecza buty przed zamarznięciem ?
    ja się tak zastanawiam, w jakim tempie grupa wlazła na Bukowe, brnąc w tym śniegu, oraz w jakiej kondycji psychicznej była ta grupa. Faktycznie- ktoś z prowadzących , przegiął z tym ''przetrwaniem '' . I dobrze , że przetrwali

  7. #187
    diabel-1410
    Guest

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    K...a-czytam o instruktorach z tej szkoły obs...ia i wiem że w takich warunkach na Bukowe sam bym się zimą nie wybrał nie mówiąc o prowadzeniu grupy.Zamarznięte buty-jakim cudem.Wszak instruktor ma obowiązek wyjaśnić jak się przed tym zabezpieczyć.
    T.P-piszesz głupoty jak cholera-idąc w góry z grupą jako opiekun masz obowiązek pokazać sposoby biwaku w skrajnie trudnych warunkach bez narażania klientów na zagrożenie-to szkoła a nie sytuacja kryzysowa.Idioci którzy dopuścili do takiej sytuacji powinni ponieść wszelkie konsekwencje łącznie z więzieniem za wykazanie się skrajnym debilizmem.
    Czytając takie opisy mam ochotę jechać do Wrocławia i im przyłożyć po głowach.Kolejny raz żądza zysku pokonała zdrowy rozum.
    Więc jednak to była szkoła sas.Bogdan Tymoszuk jest jej szefem a co za uprawnienia posiada to można sobie poczytać na stronie szkoły.Umiejętności równie nikłe co uprawnienia.Dwóch instruktorów obeznanych z górami w tej szkole to ratownicy Jurajskiej grupy GOPR.Myślę że ich tam nie było,a jeśli był to Piotr van der Coghen obydwu opieprzy zdrowo
    Ostatnio edytowane przez diabel-1410 ; 04-02-2013 o 18:39

  8. #188
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2011
    Rodem z
    Warszawa
    Postów
    66

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    Ludzie litości!!
    Ile razy czytam o akcji GOPR tyle razy czytam również inwektywy debile, kretyni i tp.
    Często okazuje się później że są to ludzie dobrze przygotowani, z poczuciem odpowiedzialności i właśnie z powodu tego poczucia odpowiedzialności nie podejmują najmniejszego ryzyka - wolą wezwać GOPR.
    Każdy wie że w górach pogoda zmienna jest i nie da się wszystkiego przewidzieć.
    Może więc zamiast od razu gnoić to poznać fakty, czyli wypowiedzi obu stron.
    Przewodnik nie jest taż złotym środkiem na wszystko, sorry Machoney nie dotyczy to Ciebie, ale może być dodatkowym kłopotem.

    Przytoczę z wcześniejszej wypowiedzi;
    - Wezwanie GOPR-u przez instruktora świadczy o jego dojrzałości. Ocenił on warunki i zdecydował o wezwaniu pomocy - uznał Tymoszyk.

    Uspokajał też, mówiąc, że uczestnicy wyjazdu "od początku trwania obozu" byli w kontakcie z grupą GOPR-u, która ma jedną ze swoich baz w Ustrzykach Górnych i "każde ich wyjście w góry było monitorowane"."
    Podkreślam "uczestnicy wyjazdu "od początku trwania obozu" byli w kontakcie z grupą GOPR-u" Świadczy to chyba o odpowiedzialności??

    "- Dzieciaki są w dobrym stanie. Nikomu nic się nie stało. Nastąpiło "pogubienie szlaku", więc dość powszechna rzecz - wyjaśnił Tymoszyk."
    Znowu podkreślę "- Dzieciaki są w dobrym stanie. Nikomu nic się nie stało", Nie ma powodu zakładać jakiejś tragicznej w tym przypadku sytuacji.

    Szczególnieże;
    "W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu leży średnio pół metra śniegu. Jest siedem stopni mrozu, a prędkość wiatru dochodzi do 70 km/godz. W górnych partiach Bieszczad obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. "
    Pól metra śniegu, wiatr do 70km/godz i -7 to owszem trudne warunki ale nie taki znowu hardkor przynajmniej dla mnie starego niewysportowanego dziada młodzi szczególnie w grupie powinni sobie bez szczególnych problemów poradzić. Oczywiście stosownie ubrani co podkreślam,

    Podsumuję, opiekunowie zachowali się odpowiedzialnie wzywając pomoc nawet gdyby to nie było bezwzględnie potyrzebne.
    Takie gnojenie ad hoc bez znajomości realiów może spowodować że inne osoby w przypadku zagrożenia nie zdecydują się wezwać pomocy. To może skutkować nieszczęściem.

    Możemy oczywiście wszystkich trzymać w grajdołku. Otoczyć ten grajdołek wysokim na 2.5metra płotem. Wyprodukować tysiące restrykcyjnych przepisów. Zapewnimy pełne bezpieczeństwo i wychowamy lemingów niezdolnych podjąć żadnego ryzyka.
    Nie jest to świat w którym chciałbym żyć.

    Można też inaczej; uwierzyć w rozsądek rodziców że sprawdzili umiejętności i odpowiedzialność opiekunów.
    Pomyśleć że ci opiekunowie to może nie są tacy znowu debile i wiedzą co robią.
    I nawet nie próbować wyeliminować z życia każdej odrobiny ryzyka. Może Wy tak nie uważacie ale dla mnie taki świat byłby straszny.

    Sorry rozpisałem się.

  9. #189
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    Dalsze informacje medialne:

    http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomos...ice#BoxWiadTxt

    Okazało się, że młodzież była tam u góry sama bez opiekuna, miała się "sprawdzić" a z opiekunem, który został na dole kontaktowała się przez telefon.

  10. #190

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    Dobra T.P. ani ja Ciebie nie przekonam ani Ty mnie... dorzucę jednak jeszcze...

    Dla Ciebie to nie hardkor a dla mnie prowadzenie w takich warunkach młodzieży to jest hardkor... weź po uwagę jeszcze temp. odczuwalną przy takim wietrze...
    Nikomu się nic nie stało ? A jednak jedna osoba jest w szpitalu... a na facebooku można przyczytać:
    " W związku z dzisiejszymi wydarzeniami w Bieszczadach, jako szef programu SAS, chciałbym poinformować, że wszyscy uczestnicy wyprawy są już w bazie w Ustrzykach Górnych, wszyscy są w bardzo dobrej formie, bez jakichkolwiek odmrożeń lub innego uszczerbku na zdrowiu, wbrew temu co przez cały dzień twierdziły media. W warunkach pogodowych panujących wczoraj i dzisiaj w Bieszczadach, kadra SAS postąpiła profesjonalnie oraz zgodnie z zasadami bezpieczeństwa zawiadamiając GOPR zanim sytuacja wymknęła się spod kontroli. Uczestnicy wyprawy natomiast byli przeszkoleni do działania w górach w warunkach zimowych, mieli wiedzę i potrzebny sprzęt."
    Więc ktoś się mija z prawdą... tylko kto ?

    Zostawienie grupy to już kompletna porażka... no i chyba wcale nie byli tak dobrze przygotowani ani doświadczeni jeżeli pozamarzały im buty... (jeżeli przyjąć za pewne to co piszą różne portale).

    Nie jestem też za ogrodzeniem gór płotami itd... jestem za jak najmniejszym debilizmem w górach :)

    Pozdrowienia !
    Machoney

    EDIT: "Goprowcy mówili nam, że z uwagi na pogodę co najmniej 2-krotnie wyraźnie odradzali młodym survivalowcom wyjścia w górne partie gór, a Bukowe Berdo o tej porze roku jest bardzo niebezpieczne, trudne do zdobycia. Dlaczego nie posłuchali? Trudno powiedzieć." - za Nowinami...
    Ostatnio edytowane przez machoney ; 04-02-2013 o 20:29

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 2 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 2 gości)

Podobne wątki

  1. 15 luty (akcja H-T)
    Przez don Enrico w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 77
    Ostatni post / autor: 02-03-2021, 09:26
  2. Kolejna tragedia
    Przez WUKA w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 49
    Ostatni post / autor: 25-03-2015, 08:11
  3. Gopr
    Przez WUKA w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 20-09-2011, 15:48
  4. Akcja GOPR w Bieszczadach
    Przez Basia Z. w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 90
    Ostatni post / autor: 23-06-2009, 14:02
  5. Ekwipunek GOPR
    Przez Misieg w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 18-04-2009, 13:56

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •