Strona 21 z 52 PierwszyPierwszy ... 11 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 31 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 201 do 210 z 519

Wątek: Kolejna akcja GOPR

  1. #201
    Bieszczadnik Awatar Doczu
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sosnowiec
    Postów
    1,058

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    Ehhh smutek ogarnia jak się czyta niektóre wypowiedzi.
    Większość z adwersaży opiera się na doniesieniach medialnych, które z zasady są nastawione na wywołanie sensacji.
    Opisywałem to już, ale kilka lat temu wracałem z Bieszczad z grupą osób, która była ściągana przez GOPR spod Jasła.
    Porozmawialiśmy i okazało się, że nastąpiło pogorszenie pogody (poprzedniego dnia temperatura mocno plusowa, a rano kilkustopniowy mróz i świezy opad sniegu). Szło się po tym fatalnie, bo skorupa pod śniegiem załamywała się pod większym naciskiem (sam schodziłem wówczas w okolicy Bukowego Berda). W grupie tej jeden z uczestników doznał osłabienia organizmu. Krótki postój, ciepła herbata i czekolada nie przywróciły chłopakowi sił, więc koledzy zawezwali GOPR. W oczekiwaniu aż ratownicy dotrą ekipa wyjęła śpiwory zagotowali sobie kolejna herbatę na palniku i czekali cierpliwie. Ratownicy dotarli do nich po jakiejś 1,5 h podali kolejną herbatę i zwieźli na dół. Chłopaki (poza poszkodowanym) chcieli schodzić o własnych siłach, ale ratownicy się nie zgodzili. Na dole czekała już na nich Pani Redaktor z Radia Rzeszów zasypała ich tendencyjnymi pytaniami ewidentnie wskazującymi na wywołanie sensacji. Później w mediach czytałem jakie to lebiegi z gości, nieprzygotowani, wybrali się w nieznany teren w trudnych warunkach atmosferycznych. Mało co się pokrywało z relacją chłopaków.
    Dlaczego o tym piszę ?
    Ano dlatego by nie ulegać specjalnie emocjom, ponieważ zazwyczaj doniesienia prasowe niewiele mają wspólnego ze stanem faktycznym. Wyrażanie swoich opini, li tylko na ich podstawie, trąci trochę nadgorliwością.
    Jak znam życie i media, to w rzeczywistości jednemu z uczestników przemókł i zamarzł but, a już media rozdmuchały to do faktu że "grupa ma liczne odmrożenia" Wystarczy prześledzić kolejne relacje z całej akcji, a dostrzeżecie że "dramaturgii" jakby ubywało.
    Wypadki w górach będą zdarzały się, zdarzają się, i będa się zdarzać. GOPR jest od tego by ludziom w takich sytuacjach pomagać. Na brak kandydatów nie mogą narzekać, choć każdy wie jaki charakter ma ta służba. Ja wiem że łatwo się ocenia drugiego człowieka, ale nalezy pamiętać, że w takiej sytuacji może się znaleźć każdy z nas.
    Sam miałem 2 lata temu w Gorganach pod Jajkiem Ilemskim nieprzyjemną sytuację, że nagle, bez wyraźnej przyczyny opadłem z sił. Nie popiłem dnia poprzedniego, byłem po śniadaniu, nie byłem odwodniony, jestem dobrego zdrowia, kondycję jako taką mam itp - zupełnie bez wyraźnej przyczyny nie miałem siły się przemieszczać. Krótki odpoczynek nic nie pomógł. Nie byłem w stanie zrobić pięciu kroków. Na szczeście było to latem więc zrobiłem sobie dwugodzinna przerwę i jako tako doszedłem do siebie by móc kontynuować. Teraz wyobraźcie sobie taką sytuację zimą, przy mrozie i opadzie śniegu, oraz krótszym dniu. Nie wahałbym się ani chwili by wezwać słuzby ratunkowe (nawet wiedząc, że na Ukrainie licho raczej z pomocą). Pewnie stałbym się kolejnym kretynem, który wyszedł w góry bez przygotowania, w trudnych warunkach i przecenił swoje siły. Nikogo, kto przeczytałby doniesienia medialne nie interesowałoby że była to trasa, którą spokojnie byłbym w stanie przejśc o własnych siłach, byłem należycie wyekwipowany i najzwyczajniej miałem pecha i jakąś niewytłumaczalną niemoc. Przecież taki news się nie "sprzeda".
    Sugeruję więc nie dokonywać ocen pochopnie i mieć świadomośc, że w takiej sytuacji jak moja może się znaleźć każdy. Nawet Ci, którym się wydaje że są nieśmiertelni. Nie tacy kozacy byli sciagani przez GOPR. Że przypomne słynną akcję na Babiej gdzie GOPR ostrzegał spotkaną na szlaku grupę przewodników beskidzkich o trudnych warunkach, a kilka godzin później musieli ich ściągać.
    Inną sprawą jest, skąd media dowiadują się o takich akcjach, zanim jeszcze akcja rozwinie się na dobre ? Proponuję zastanowić się komu to słuzy ?
    Wiadomo GOPR jest finansowany ze środków publicznych i ekwipowany przez sponsorów. Zwyczajnie co jakiś czas trzeba nagłośnić jakąś akcję, by przypomniec o sobie, szkoda tylko że media z tego robią "akcję życia" a w rzeczywistości jest to akcja jakich mają dziesiątki rocznie.
    Podsumowując więc mój przydługawy wywód, sugeruję niektórym nieco więcej "chłodnej głowy" niz emocji. Wypadki w górach będa się zdarzać zawsze, inaczej GOPR byłby zbędny. Uważam że bardziej nalezy piętnować przypadki gdzie doszło do rażącego zignorowania zasad bezpieczeństwa (nieodpowiednie obuwie, odzież itp), niż takie, jak ten o którym tu dyskutujemy. Tylko temu, kto nic nie robi, nie przydarzają się wypadki. Powinno się nie oceniać, a raczej wyciagac wnioski.
    http://www.doczu.pl

  2. #202
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,133

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    Ale fajowe imprezy organizuje ta "szkoła przetrwania" - tylko dlaczego GOPR im popsuł wszystko ?
    p.s. historyjka specjalnie dla Docza : Wezwanie zimą. goprowa ekipa ratunkowa dociera do zagubionych na Dziale. Ratownicy podają gorącą herbatę
    - a nie ma bez cukru ? - pada pytanie uratowańca

  3. #203
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    Ale fajowe imprezy organizuje ta "szkoła przetrwania" - tylko dlaczego GOPR im popsuł wszystko ?
    p.s. historyjka specjalnie dla Docza : Wezwanie zimą. goprowa ekipa ratunkowa dociera do zagubionych na Dziale. Ratownicy podają gorącą herbatę
    - a nie ma bez cukru ? - pada pytanie uratowańca
    Jest takie ratownicze powiedzonko: ratowany nie cierpi
    Pozdrav

  4. #204
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    Cytat Zamieszczone przez Browar Zobacz posta
    Jest takie ratownicze powiedzonko: ratowany nie cierpi
    Mi się najbardziej podoba: "czy pan jest z plusa?"


  5. #205
    Bieszczadnik Awatar mpap
    Na forum od
    07.2012
    Rodem z
    Warszawa
    Postów
    33

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    Ok, przeczytałem, posłuchałem mądrzejszych i bardziej doświadczonych od siebie, podzwoniłem i oto jestem.

    Z własnego doświadczenia wiem, że nie ma co wierzyć TYLKO I WYŁĄCZNIE doniesieniom medialnym. Wczoraj rano w radiu (Program Trzeci PR) słyszałem, że są to dzieci po 10-12 lat, tak pisała też gazeta.pl. Wieczorem już mowa była o licealistach. No ja dwunastoletniego licealisty nie widziałem.

    Pomijając już to co wyżej. Nie podoba mi się podejście, żeby "nie panikować, bo po to są GOPR-owcy, żeby działać w takich przypadkach". To mniej więcej tak, jakby biegać po wsi z pochodnią, podpalać stodoły i krzyczeć, że "po to są strażacy, żeby gasić".

    Owszem, nikt nikomu nie broni chodzenia po górach w zimę, nawet w ekstremalnych warunkach. Sam bym pewnie chętnie poszedł z grupą, ale raczej doświadczonych osób, kolegów, osób odpowiedzialnych, takich, którym ufam. Taki przypadek jak ten z wczoraj pokazuje, że niektórzy myślą inaczej.

    Nie chcę wchodzić w szczegóły, czy to słusznie, że nie mieli opiekuna na miejscu, a jeśli mieli, to czy on był przygotowany. Oczywiście dobrze, że zadzwonili po GOPR, a nie zgrywali twardzieli, bo wtedy mogłoby się zakończyć tragedią, trzeba sobie jednak zadać pytanie "Co mogli zrobić lepiej?" albo "co w przyszłości mogą zrobić, żeby podobnych sytuacji uniknąć".

    Uważam że bardziej nalezy piętnować przypadki gdzie doszło do rażącego zignorowania zasad bezpieczeństwa (nieodpowiednie obuwie, odzież itp), niż takie, jak ten o którym tu dyskutujemy. Tylko temu, kto nic nie robi, nie przydarzają się wypadki. Powinno się nie oceniać, a raczej wyciagac wnioski.
    Otóż to.

  6. #206
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR


  7. #207
    Guar
    Guest

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    Zarejestrowałem się tutaj przez nagły przypływ gniewu, który wywołał u mnie fragment wypowiedzi pewnej pani z kadry SAS'u. GOPR został poproszony o poradę w sprawie pogody oraz warunków panujących w górach i jak widać świetnie to wykorzystał. Akcja została przeprowadzona w sposób "nadęty", na pokaz. Nie wierzyłem jak to czytałem, nie dość, że Ci ludzie OCHOTNICZO narażali życie żeby ściągnąć dzieciaki z Berda (jakby nie patrzeć dzieciaki znalazły się tam tylko i wyłącznie przez głupotę kadry) to jeszcze kadra ma do GOPRu widzę pretensję jakieś... Mądry i dojrzały człowiek potrafi przyznać się do błędu (nazwanie błędem, wysyłanie dzieciaków w taką pogodę na biwak na Berdo to i tak bardzo łagodne określenie) ale widać kadra SAS'u nie jest ani mądra ani dojrzała. Co do medialnego nagłośnienia sytuacji i afery z policją to GOPRowi czy komukolwiek kto to nagłośnił wcale się nie dziwię. Może następnym razem jakiś pacan zastanowi się 2 razy zanim narazi grupę na niebezpieczeństwo.

  8. #208
    Bieszczadnik
    Na forum od
    06.2006
    Rodem z
    Wielkopolska
    Postów
    23

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    Moim (skromnym) zdaniem do sprawy należy podejść tak: Zgadzam się, że media przeinaczają, konfabulują, fantazjują i szukają sensacji. Zresztą w kilku sprawach relacje z wypadku na Berdzie mocno się różniły. Przyznaję też rację tym, którzy twierdzą, że każdemu, nawet najlepiej przygotowanemu, może się zdarzyć sytuacja, gdy będzie potrzebował pomocy GOPR. Jednak czym innym jest wezwanie GOPR, gdy zrobiło się wszystko, żeby zminimalizować zagrożenie, a zupełnie inaczej należy oceniać sytuację, gdy ktoś (mniej lub bardziej świadomie) sam się w ryzykowną sytuację pakuje.

    W przypadku wczorajszego Berdo-gate :) wydaje mi się, że przed wyrobieniem sobie zdania należy poznać wiarygodną odpowiedź na poniższe pytania:

    1) Czy prawdą jest, że uczestnicy akcji biwakowali na Bukowym Berdzie, łamiąc regulamin parku?
    2) Czy prawdą jest, że wyszli w wysokie góry mimo dwukrotnego ostrzeżenia i odradzania tej wyprawy przez ratownika GOPR?
    3) Czy faktycznie uczestnicy byli tam sami, a opiekun (opiekunowie) zostali na dole?

    Jeśli na te pytania uzyskamy odpowiedź twierdzącą, to ocena całej sytuacji jest już dla mnie jednoznaczna.
    Ostatnio edytowane przez basior ; 05-02-2013 o 13:33 Powód: drobna korekta

  9. #209
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    GOPR to nie tylko akcje i dyżury... Możecie nazywac to jak chcecie (np.: nadęte, na pokaz), ale do bardzo ważnych działań GOPRu należy profilaktyka - czyli zapobieganie występowaniu takich niebezpiecznych sytuacji. Kamery GOPRO, które są na wyposażeniu przypinane są do kasków, czy noszone na szelkach (ważą niewiele, nie trzeba na nie zbytnio uważac), a więc nie idzie za ratownikami pan z kamerą jak na weselu czy studniówce i całą impreze nagrywa żeby zrobic z tego reality show. Służy to nie tylko do pokazówek medialnych, ale przede wszystkim do analizy i debriefingu. Przpraszam to policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe może a GOPR nie bo to nadęte?
    Ustawa o bezpieczeństwie w górach mówi wprost:
    Rozdział 2
    Bezpieczeństwo w górach
    Art. 3.
    1. Zapewnienie warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach należy
    do ministra właściwego do spraw wewnętrznych, organów jednostek samorządu
    terytorialnego, na terenie których wykonywane jest ratownictwo górskie, dyrekcji
    parków narodowych i krajobrazowych położonych na obszarze gór, a
    także do osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających
    osobowości prawnej prowadzących w górach zorganizowaną
    działalność w zakresie sportu, rekreacji lub turystyki
    .
    i najważniejszy art.:

    Art. 4.
    Osoby przebywające w górach obowiązane są do zachowania należytej staranności w
    celu ochrony życia i zdrowia własnego oraz innych osób, a w szczególności:
    1) zapoznania się z zasadami korzystania z danego terenu, obiektu lub urządzenia
    i ich przestrzegania;
    2) stosowania się do znaków nakazu i zakazu umieszczanych przez podmioty,
    o których mowa w art. 3 ust. 1;
    3) zapoznania się oraz dostosowania swoich planów aktywności do umiejętności,
    aktualnych warunków atmosferycznych, prognozy pogody, komunikatu
    lawinowego dla danego obszaru i zastosowania się do zaleceń i ograniczeń
    wynikających z ogłoszonego stopnia zagrożenia lawinowego oraz z panujących
    i przewidywanych warunków atmosferycznych;
    4) użytkowania sprzętu odpowiedniego do rodzaju podejmowanej aktywności,
    sprawnego technicznie i zgodnie z jego przeznaczeniem i zasadami użycia;

    5) bezzwłocznego informowania podmiotów uprawnionych do wykonywania
    ratownictwa górskiego o zaistniałym wypadku lub zaginięciu osoby oraz o
    innych zdarzeniach nadzwyczajnych mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo

  10. #210
    Bieszczadnik Awatar marmota_m
    Na forum od
    10.2010
    Postów
    371

    Domyślnie Odp: Kolejna akcja GOPR

    Cytat Zamieszczone przez basior Zobacz posta
    1) Czy prawdą jest, że uczestnicy akcji biwakowali na Bukowym Berdzie, łamiąc regulamin parku?
    2) Czy prawdą jest, że wyszli w wysokie góry mimo dwukrotnego ostrzeżenia i odradzania tej wyprawy przez ratownika GOPR?
    3) Czy faktycznie uczestnicy byli tam sami, a opiekun (opiekunowie) zostali na dole?
    Ad 1 - tak - regulamin BdPN mówi
    17. Na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego zabrania się:
    (...)
    biwakowania, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego;
    7. Biwakowanie dozwolone jest w następujących miejscach wyznaczonych przez BdPN:

    • Pole namiotowe w Bereżkach;
    • Pole namiotowe w Berehach Górnych;
    • Camping Górna Wetlinka.
    Ad 2 - w jednym z serwisów była wypowiedź naczelnika, że ratownicy odradzali biwak wysoko (nie cytat - video)

    Ad 3 - to podawały media - że opiekunowie spali w hotelu... ale te dwa na tak starczą...
    idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozmieszczeni, że spotyka się ich na każdym kroku

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 3 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 3 gości)

Podobne wątki

  1. 15 luty (akcja H-T)
    Przez don Enrico w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 77
    Ostatni post / autor: 02-03-2021, 09:26
  2. Kolejna tragedia
    Przez WUKA w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 49
    Ostatni post / autor: 25-03-2015, 08:11
  3. Gopr
    Przez WUKA w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 20-09-2011, 15:48
  4. Akcja GOPR w Bieszczadach
    Przez Basia Z. w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 90
    Ostatni post / autor: 23-06-2009, 14:02
  5. Ekwipunek GOPR
    Przez Misieg w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 18-04-2009, 13:56

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •