Strona 1 z 3 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 30

Wątek: Kapliczka "Koło Lipomana"

  1. #1
    Forumowicz Roku 2018
    Kronikarz Roku 2018
    Forumowicz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2014
    Ekspert Roku 2013
    Korespondent Roku 2008
    Awatar sir Bazyl
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Resmiasto
    Postów
    3,102

    Domyślnie Kapliczka "Koło Lipomana"

    Kapliczka ta jest zaznaczona na mapach Ruthenusa jako zabytkowa, w górnym biegu potoku Ruchlin (tam gdzie są stare, ale zadbane sady). Ponieważ ostatnio tamtędy przechodziłem i jej nie napotkałem, więc chciałem się Was zapytać, czy ktokolwiek ją widział i wie jak ona wygląda? A może ktoś posiada jej zdjęcie i mógłby je zamieścić na forum? Wyraźna droga, taka raczej nowa, w tym miejscu odchodzi dość znacznie od potoku, lekko wspina się na niewysoki grzbiecik, po czym opada znów w dolinkę. Ponieważ chciałem odnaleźć tą kapliczkę, poszedłem starą, dość zarośniętą dróżką, biegnącą w miarę blisko potoku, ale nie zauważyłem żadnej kapliczki bądź jej ruin. Może istnieje tylko na mapach?
    I tak przy okazji mam drugie pytanie, o krzyż zaznaczony po lewej stronie drogi zmierzając od Tyskowej ku Woli Górzańskiej. W tym rejonie są zaznaczone na mapie dwa krzyże, z których jeden oznacza w terenie taką mała kapliczkę po prawej stronie drogi, tuż obok potoku Jasienik, a drugi jest zaznaczony wcześniej po lewej stronie drogi. Ja go jakoś przegapiłem, choć jak teraz patrzę na mapy, to jego ikonka widnieje na lewym brzegu Wołkowyjki, a tak daleko mogłem nie spoglądać :)
    Z niecierpliwością czekam na odpowiedzi.
    "Rozum mówi nie raz: nie idź, a coś ciągnie nieprzeparcie i tylko słaby nie ulega; każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia." W. Krygowski

  2. #2
    janus
    Guest

    Domyślnie Odp: Kapliczka "Koło Lipomana"

    Chodzi Ci o kapliczkę między Żernicą Wyżną a Bereżnicą Wyżną. Faktycznie miejscowi nazywają tą górkę Lipomanowe, bo ponoć te ziemie jak i sady należały kiedyś do człowieka o takim nazwisku. Faktycznie na mapach jest kapliczka, kiedyś tamtędy była droga z Bereżnicy do Żernicy tak jakby przedłużyć tą obecną w Żernicy do tej z Bereżnicy która idzie pod górę od obecnej kaplicy. Nie jestem pewien czy kiedyś wspominana przez Ciebie kapliczka nie wisiała na dość dużym jesionie który rośnie tam nad strumieniem. Najlepiej byłoby poszukać o tą porę, bo mało chwastów. Sam jestem ciekaw postawionego problemu więc tam zajrzę.
    Pozdrówka

  3. #3
    Forumowicz Roku 2018
    Kronikarz Roku 2018
    Forumowicz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2014
    Ekspert Roku 2013
    Korespondent Roku 2008
    Awatar sir Bazyl
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Resmiasto
    Postów
    3,102

    Domyślnie Odp: Kapliczka "Koło Lipomana"

    Cytat Zamieszczone przez janus Zobacz posta
    Chodzi Ci o kapliczkę między Żernicą Wyżną a Bereżnicą Wyżną. Faktycznie miejscowi nazywają tą górkę Lipomanowe, bo ponoć te ziemie jak i sady należały kiedyś do człowieka o takim nazwisku. Faktycznie na mapach jest kapliczka, kiedyś tamtędy była droga z Bereżnicy do Żernicy tak jakby przedłużyć tą obecną w Żernicy do tej z Bereżnicy która idzie pod górę od obecnej kaplicy. Nie jestem pewien czy kiedyś wspominana przez Ciebie kapliczka nie wisiała na dość dużym jesionie który rośnie tam nad strumieniem. ... Sam jestem ciekaw postawionego problemu więc tam zajrzę.
    Pozdrówka
    Na jesionie powieszona piszesz, a ja raczej wśród traw węszyłem, czy to czasem nie krzyż i czy się nie wywrócił. Trzeba będzie tam wrócić i wyżej głowę zadzierać :). Jak odnajdziesz, to proszę, daj znać. A może jest ktoś, kto ją widział i nam zdradzi jak wygląda?
    "Rozum mówi nie raz: nie idź, a coś ciągnie nieprzeparcie i tylko słaby nie ulega; każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia." W. Krygowski

  4. #4
    Korespondent Roku 2009 Awatar Recon
    Na forum od
    02.2008
    Postów
    2,216

    Domyślnie Odp: Kapliczka "Koło Lipomana"

    Jeśli chodzi o kapliczkę między Żernicą Wyżną a Bereżnicą Wyżną to... 18 lipca 2008 roku chciałem i ja ją zobaczyć. Z Bereźnicy Wyżnej koło murowanej kaplicy skręciłem w lewo w polną drogę, która po małym wzniesieniu cały czas później sukcesywnie opadała w dół w stronę strumienia. Jeszcze przed lasem na polu spotkałem miejscową kobietę, która zbierała jakieś zioła i spytałem się o kapliczkę i wtedy właśnie zostałem poinformowany, że nie jest ona murowana tylko wisi na drzewie, jest koloru zielonego i trzeba bacznie patrzeć by ją zobaczyć. Niestety nie dotarłem do niej wtedy, bo po kilkudniowych opadach droga była zalana i to dość poważnie, mi sięgała do połowy łydek. Wtedy też pomyślałem sobie, że chyba miejscowi specjalnie w tym miejscu ją powiesili by uchroniła ich przed utknięciem na dobre. Opisałem trochę te zmagania w poście 54 http://forum.bieszczady.info.pl/show...eszczady/page6
    Poszukiwania jej proponuję gdy jest dość sucho, swoją drogą to super wyzwanie by jednak ją znaleźć a droga tam się czasami kończy a czasami zaczyna. Trochę o tym zapomniałem a warto przetrzeć nieoznakowany szlak z Bereźnicy Wyżnej do Żernicy.
    Pozdrawiam :)
    -----------------
    benevole lector

    https://twitter.com/Zbyszek_Recon

  5. #5
    Forumowicz Roku 2018
    Kronikarz Roku 2018
    Forumowicz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2014
    Ekspert Roku 2013
    Korespondent Roku 2008
    Awatar sir Bazyl
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Resmiasto
    Postów
    3,102

    Domyślnie Odp: Kapliczka "Koło Lipomana"

    No to już dzięki Wam otrzymałem parę wskazówek jak jej szukać, choć jak pisałem ten odcinek gdzie jest zaznaczona przeszedłem, ale faktycznie po drzewach się nie rozglądałem, jakoś mi się pomyślało, że to będzie stojąca, murowana kapliczka bądź krzyż. A co z krzyżem nad Wołkowyjką? Widział go ktoś?
    "Rozum mówi nie raz: nie idź, a coś ciągnie nieprzeparcie i tylko słaby nie ulega; każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia." W. Krygowski

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie Odp: Kapliczka "Koło Lipomana"

    Postanowiłem dzisiaj zrobić dochodzenie w sprawie Lipomana... przejrzałem każde drzewko w sadzie..., przeszedłem jedną i drugą stroną potoku i nic... w sadzie jest kilka miejsc po piwniczkach (przy jednej były nawet cegły z Hoczwi).
    BTW
    pozmieniało się mocno w przeciągu ostatniego roku w Żernicy... coś mnie się wydaje że pan na włościach będzie chciał w końcu wyciągnąć jakiś kapitał z tej działki (bo bardzo dużo już w nią włożył). Żernica odpicykowana, odkrzaczona, zmeliorowana i świeżo wyrównane spychem zbędne nierówności.

  7. #7
    Literat Roku 2013

    Awatar trzykropkiinicwiecej
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Nigdziebądź nad Osławą
    Postów
    1,841

    Domyślnie Odp: Kapliczka "Koło Lipomana"

    ...a wrzuć zdjęcia tych równości jak możesz

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie Odp: Kapliczka "Koło Lipomana"

    1. Cegły przy jednej z ruin piwniczek w sadzie.
    2. Takie wyrównywanie przy pomocy spycha jest obecne na niemal każdej Żernickiej polance. Albo się ktoś panicznie boi kurwatury terenu (kulturowo naznaczonego), albo coś tam się będzie działo na tych łąkach...
    3. Drzewo które jest w miejscu oznaczenia na mapie kapliczki.
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    Ostatnio edytowane przez Marcin ; 25-04-2011 o 20:44

  9. #9
    Forumowicz Roku 2018
    Kronikarz Roku 2018
    Forumowicz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2014
    Ekspert Roku 2013
    Korespondent Roku 2008
    Awatar sir Bazyl
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Resmiasto
    Postów
    3,102

    Domyślnie Odp: Kapliczka "Koło Lipomana"

    Cytat Zamieszczone przez sir Bazyl Zobacz posta
    Kapliczka ta jest zaznaczona na mapach Ruthenusa jako zabytkowa, w górnym biegu potoku Ruchlin (...) Może istnieje tylko na mapach?
    Jest ona tylko na mapach i w nic innego nie uwierzę póki nie zobaczę zdjęć!

    Cytat Zamieszczone przez Marcin Zobacz posta
    3. Drzewo które jest w miejscu oznaczenia na mapie kapliczki.
    Być może jest to drzewo, na którym ona wisiała, ale co do miejsca oznaczenia na mapie, to Marcinie, niestety nie mogę się zgodzić, gdyż to drzewo z Twojego zdjęcia rośnie bliżej potoku spływającego wzdłuż wschodnich zboczy Horbu (574) a na mapie miejsce jest oznaczone znacznie bliżej następnego na wschód potoku. Ale nie bardzo bym ufał miejscu z map, gdyż na tej "Okolice Baligrodu" sady porastają całe wzgórze pomiędzy ww. potokami, a w rzeczywistości sady znajdują się tylko wzdłuż tego dłuższego, pierwszego potoku i rosną praktycznie niezbyt szerokim pasem absolutnie nawet nie zbliżając się do wierzchowiny tego działu.
    "Rozum mówi nie raz: nie idź, a coś ciągnie nieprzeparcie i tylko słaby nie ulega; każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia." W. Krygowski

  10. #10
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Kapliczka "Koło Lipomana"

    Na starych mapach też jest zaznaczona,na zdjęciu to wychodzi jakiś centymetr do góry od krzyża środkowego.
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    Pozdrav

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. [Wetlina] Baza namiotowa w Wetlinie "za torami" - czy działa?
    Przez Czeczotka w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-07-2009, 16:53
  2. Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 11-05-2009, 04:43
  3. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-11-2008, 11:42
  4. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 22-10-2007, 14:21
  5. "końskie szlaki"??
    Przez marekm w dziale Wypoczynek aktywny w Bieszczadach
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 26-04-2002, 12:42

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •