Strona 39 z 104 PierwszyPierwszy ... 29 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 49 89 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 381 do 390 z 1033

Wątek: Zostać zakapiorem

  1. #381

    Domyślnie Odp: Zostać zakapiorem

    Nie przekonuje mnie Twoja wypowiedź Włóczykiju niestety. Oczekiwałam się dostać jakieś potwierdzenie w faktach (że to nie jest tylko Twoja subiektywna opinia), wyjaśnienia na co się powołujesz i nie chodzi mi wcale o źródło pisane, jak najbardziej może być słowne -z kim rozmawiałeś, gdzie i co te osoby powiedziały. W Twojej książce w podanym fragmencie nie powołujesz się na nic, więc nie bardzo interesują mnie takie poglądy niemające pokrycia a wyrażające się głosem ludu (i tym samym wskazują że jest to jedynie współczesna wizja piszącego).

    SW: "A brak pokrycia w literaturze to nie to samo, co brak pokrycia w faktach. Ludzie, którzy pamiętają pokolenie westmanów - zwłaszcza najmłodsze roczniki, te z okresu "Solidarności" i potem - zgadzają się z tym, co piszę w książce. I nie jest to "wypowiadanie się za całe społeczeństwo", tylko opisywanie, jak się to społeczeństwo pamięta. Pamięć to nie jest też to samo, co współczesna wizja."

    -młodsze roczniki? powołujesz się na wypowiedzi osób z roczników '89 wzwyż? :)) więc ponawiam pytanie -czyją pamięć wspominasz, konkretnie nazwiska, pseudonimy.

    Dalej nie przekonuje mnie nic, że w czasach komunizmu podczas fali napływów nowej ludności Bieszczadów fascynowano się kulturą Łemków (a raczej Bojków), bo uważam, że nie.

    "Przykre, że kultura inteligencji sprzed zaledwie 20 lat wydaje się dziś całkiem egzotyczna i obca"
    - no ja myślę, że jednak trochę więcej, sam "Spór.." pochodzi z '79 i powołuje się np. na Wolną Republikę Wetlińską, która musiała siłą rzeczy mieć miejsce wcześniej.

    "Mam nadzieję, że zakapiorzy nowej generacji pozbędą się całkowicie negatywnych cech włóczęgów plebejskich (które wszyscy znamy...)."
    -oglądając tamtejszą nową generację zakapiorów (:D) muszę niestety stwierdzić, że niewiele na to wskazuje ;P
    Ostatnio edytowane przez Corka_Browara ; 13-12-2011 o 13:00
    Jimi

  2. #382
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2009
    Postów
    269

    Domyślnie Odp: Zostać zakapiorem

    Wiecie co - tyle się tu mówi o wolności, a tak naprawdę wolność oznacza siłę woli do pokonywania przeszkód, postąpienia honorowo, nie poddawaniu się presji otoczenia, utrzymania się w wolności od nałogów, rozpusty, chciwości itd.

    Więc człowiek wolny to osoba o bardzo wysokim morale, mądra, umiejąca podejmować właściwe decyzje, często idąca jak to się mówi "pod prąd", nie robiąca życiowych skrótów czy łatwizny.
    Dlatego, że wolność to możliwość wyboru de facto między "bardziej wymagającym" dobrem, a "łatwiejszym i przyjemniejszym" złem. Mogę wybrać dobro, bo mam taką siłę przez wielkie S, taki wewnętrzny power, który pozwala na pokonywanie napotkanych trudności choć nieraz może jest "przejeb...ne jak w ruskim czołgu", ale się nie poddaję. Powoli, nieraz metr za metrem, ale do przodu.

    Chyba z tym nikt nie będzie polemizował, prawda ??

    Więc jak się do tego mają "ludzie wolni" czy zakapiorstwo ??

  3. #383

    Na forum od
    12.2011
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    10

    Domyślnie Odp: Zostać zakapiorem

    Cytat Zamieszczone przez Samotny Włóczykij Zobacz posta
    Do szlachty z okresu schyłkowego - owszem, brak tu podobieństw. Jedna wcześniejsza szlachta stawiała sobie ideał ubóstwa duchowego i starała się kultywować tradycje rycerskie.
    W takim razie wskaż jakie tradycje rycerskie kultywują "zakapiorzy".

    Zewnętrznie - rzeczywiście, brak tu podobieństwa. Ale elitaryzm przyjmuje różną postać w różnych epokach.
    W jakim okresie bycie poganiaczem bydła, najemnym/sezonowym pracownikiem było zawodem elitarnym?

    Ludzie luźni istnieją do dziś; nazywa się ich włóczęgami. Ja w swojej książce nazwałem ich włóczęgami plebejskimi, w odróżnieniu od włóczęgostwa elitarnego, uprawianego od XIX w. przez inteligencję.
    Prosiłbym o przykład "włóczęgostwa elitarnego" w XIX w.

    pozdrawiam
    Maciek

  4. #384
    Poeta Roku 2010
    Poeta Roku 2009
    Poeta Roku 2008

    Awatar WUKA
    Na forum od
    07.2006
    Rodem z
    Toruń
    Postów
    3,907

    Domyślnie Odp: Zostać zakapiorem

    "Gazeta Bieszczadzka" o Zakapiorach - saga w odcinkach!
    http://www.gb.media.pl/gazeta/nowa.htm

  5. #385
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2009
    Postów
    269

    Domyślnie Odp: Zostać zakapiorem

    Maciek, włóczęgostwo elitarne w XIX w. to były np. fale emigracji po powstaniach narodowych czy Mickiewicz i Słowacki

    Tylko, że z zakapiorami których znamy nie wiele mają wspólnego

  6. #386
    Bieszczadnik Awatar Gandalf
    Na forum od
    04.2011
    Rodem z
    Gród Kraka
    Postów
    126

    Domyślnie Odp: Zostać zakapiorem

    Trzeba przyznać, że artykuł jest kuriozalny - typu "Wpuszczono w ten dziewiczy raj "jedną wielką przypadkowość".
    Cytat Zamieszczone przez WUKA Zobacz posta
    "Gazeta Bieszczadzka" o Zakapiorach - saga w odcinkach!

  7. #387

    Domyślnie Odp: Zostać zakapiorem

    Cytat Zamieszczone przez jimi_ Zobacz posta
    Dalej nie przekonuje mnie nic, że w czasach komunizmu podczas fali napływów nowej ludności Bieszczadów fascynowano się kulturą Łemków (a raczej Bojków), bo uważam, że nie.
    Jimi, najlepiej spytaj się ludzi z Orkiestry św. Mikołaja. Oni z tego wręcz wyrośli. Albo porozmawiaj ze starszymi ludźmi ze środowisk turystycznych, jak śpiewali piosenki łemkowskie, np. "Lisom, lisom, pry dołyni". Ponadto w mojej książce cytuję też piosenki, wyrażające klimat zadumy nad losem Łemków: "Balladę o św. Mikołaju" oraz "W Bielicznej".

    "Przykre, że kultura inteligencji sprzed zaledwie 20 lat wydaje się dziś całkiem egzotyczna i obca"
    - no ja myślę, że jednak trochę więcej, sam "Spór.." pochodzi z '79 i powołuje się np. na Wolną Republikę Wetlińską, która musiała siłą rzeczy mieć miejsce wcześniej.
    To nie ma znaczenia. Ta kultura istniała i rozwijała się w l. 1956-1993. Była to cały czas ta sama formacja kulturowa.

    Cytat Zamieszczone przez skyrafal Zobacz posta
    Maciek, włóczęgostwo elitarne w XIX w. to były np. fale emigracji po powstaniach narodowych czy Mickiewicz i Słowacki

    Tylko, że z zakapiorami których znamy nie wiele mają wspólnego
    Nie o to chodzi. W XIX w. byli wędrowni etnografowie, którzy włóczyli się po kraju, nocowali po chłopskich chatach itd.

    Cytat Zamieszczone przez po prostu Maciek Zobacz posta
    W takim razie wskaż jakie tradycje rycerskie kultywują "zakapiorzy".
    Np. pogarda dla dóbr materialnych, cecha każdego prawdziwego wojskowego. Poza tym, dopatrywanie się ideału w ekstremalnym stylu życia (inna sprawa, że ideał ten realizowano bez głowy, przez co przynosiło to skutki odwrotne od zamierzonych) . Zakapiorstwo było głównie reakcją na szeroko rozumiane gnuśnienie społeczeństwa w warunkach przymusowo zaprowadzanego w PRL materializmu.

    W jakim okresie bycie poganiaczem bydła, najemnym/sezonowym pracownikiem było zawodem elitarnym?
    Oj, były czasy, kiedy największe mocarstwa trzęsły portkami przed poganiaczami bydła. Istnieje zresztą taki pogląd, że pasterz-koczownik to ktoś najdzielniejszy, najbardziej wolny i pędzący najbardziej niezwykły tryb życia. Pogląd ten umocnił się zwłaszcza w kontekście zdobywania Dzikiego Zachodu i amerykański mit narodowy jest w dużym stopniu na nim oparty (ale nie tylko on - pogląd ten istnieje nawet w Afganistanie). To po pierwsze. A po drugie, mnie chodziło o nie o prawdziwych kowbojów z II poł. XIX w., tylko o ich polskich rekonstruktorów późniejszych o stulecie. To pewna różnica.
    Ostatnio edytowane przez Samotny Włóczykij ; 29-12-2011 o 15:40

  8. #388
    Bieszczadnik Awatar Bamu
    Na forum od
    06.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    68

    Domyślnie Odp: Zostać zakapiorem

    Tak czytam sobie wasze posty i nagle przypomniała mi się pewna sytuacja.
    Podwoziłem kiedyś do Wetliny starszego, miejscowego Pana.
    Dojeżdżamy do Wetliny, starszy Pan wysiada i na koniec prosi o 1.50 zł do wina.
    Jako że jestem człowiekiem o "dobrym" sercu daje 2 zł.
    I na koniec słyszę o taki tekst: "Niech Pan sobie nie myśli, że ja jestem pijakiem, ja jestem Zakapiorem".
    Dla takiego tekstu warto było dać 2zł. Do dzisiaj jak sobie to przypominam to uśmiech na twarzy od razu się pojawia.
    "Góry dla ludzi gór, hołota i śmieci zostają na dole"
    "Zbyt długo myśląc o marzeniach, tracisz czas na ich realizacje"

  9. #389
    Bieszczadnik Awatar Ala
    Na forum od
    06.2004
    Postów
    66

    Domyślnie Odp: Zostać zakapiorem

    No wszystko bardzo pieknie, ale dlaczego Ty wlasciwie w szalasie nie siedzisz?
    Bo na gadanie Cie wzielo, polemike za polemika uskuteczniasz, pieknie teoretyzujesz - aczkolwiek nie na moja nute - a ja nadal, w zasadzie od Twojego majowego postu czekam na jakies informacje odnosnie tego zycia w szalasie.
    Tak o konkrety bym serdecznie poprosila.
    KIEDY zaczniesz ten performance?
    I kiedy nastapi ta slawetna, wrecz juz kultowa na tym watku INICJACJA????

  10. #390
    Bieszczadnik Awatar Biały 13
    Na forum od
    02.2010
    Rodem z
    Wawa
    Postów
    246

    Domyślnie Odp: Zostać zakapiorem

    Inicjacja SW już była ...

    czas na naszą

    zimno jest podczas tegorocznej wiosennej zimy, a wy chcecie człowieka do szałasu wysłać :-/ nie ładnie
    Postawcie na harcerstwo, postawcie na Szczep im. "Zośki"!
    przekaż swój 1% http://60i148.org/

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Pragne zostać nowym Połoniną
    Przez człowiek wiatr w dziale Wypoczynek aktywny w Bieszczadach
    Odpowiedzi: 154
    Ostatni post / autor: 05-11-2013, 22:40

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •