Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: Góry Marmaroskie - mapy

  1. #1
    Bieszczadnik
    Na forum od
    03.2011
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    231

    Domyślnie Góry Marmaroskie - mapy

    Ponieważ zarówno na tym, jak i na kilku innych forach dotyczących turystyki we Wschodnich Karpatach pojawiały się od czasu do czasu pytania dotyczące dostępności map gór Marmaroskich, a zbliża się znów sezon urlopowo - wyjazdowy , spieszę donieść, że coś niecoś oprócz znanych wszystkim tkz. wigówek jest dostępne.
    Otóż dostępna jest np. online na stronach Parku Przyrody Gór Maramureskich ta oto mapa: http://mihail.holisun.com/app_ariipr...ea/repedea.php (szczerze mówiąc dziwię się, że chyba jeszcze nikt oprócz mnie z szanownych forumowiczów którzy wyjeżdżali w tamte strony na tą mapę nie trafił). Obejmuje ona co prawda tylko obszar wokół szczytów Farcaula i Popa Iwana (wraz z miejscowościami Repedea i Poienile de sub Munte), ale w porównaniu z tym, co do tej pory oferowała współczesna rumuńska kartografia to i tak sporo. Na mapie zaznaczony jest przebieg znakowanych szlaków, ścieżek, dróg, szłasów, osad pasterskich itp. i - z mojego własnego doświadczenia (sierpień 2010) - mogę stwierdzić, że zaznaczono je na ogół całkiem poprawnie.
    I tak np. - szlak czerwonego trójkąta opuszczający dolinę potoku Repede za Canton Silvic Repedea (wykorzystując go można udać sie poprzez Polanę Narcyzów na Popa Iwana) prowadzi faktycznie doliną potoku Tomnatecul, z tym, że jak to w tamtych stronach bywa na długim odcinku nie ma tam żadnej ścieżki (idzie się po prostu potokiem). Miejsce, w którym ten szlak odbija w lewo w góry nie jest oczywiście w terenie oznaczone, ale łatwo można się zorientować - idąc cały czas w górę potoku dochodzimy do dosyć dużej polany ( polana ta uwidoczniona jest na wspomnianej mapie (!)) i skręcamy na nią (czyli w lewo) idąc dosyć stromo pod górę. Po opuszczeniu polany idzie się cały czas pod górę rzadkim lasem (znaków nie widziałem nigdzie na tym odcinku) i dochodzi do serii kilku kośnych łąk. Dalej, poprzez wspomniane łąki (gdzieniegdzie oznaczenia są widoczne na drzewach) szlak wyprowadza na przełęcz koło wzniesienia o nazwie (wg. mapy) Culmea Vija, gdzie łączy się ze szlakiem żołtego trójkąta. Sumując - szlak prowadzi mniej więcej tak, jak uwidoczniono to na mapie.
    Szlak niebieskiego paska z Repedei nad jez. Vindrel prowadzi w dwóch wariantach. Ciekawszy wariant (którym szedłem pod górę) zaczyna się gdzies w centrum wisi (ale konia z rzędem temu, kto zorientuje się którędy on Repedeę opuszcza wchodząc na zbocze - aczkolwiek to oczywiście nie problem, bo zawsze można strawersować zbocze wychodząc z dowolnego miejsca w okolicach cerkwi i tym sposobem, już na górce trafimy na szlak). Jest on znaczony dosyć regularnie w miejscach, gdzie są drzewa (przydrożne, las), natomiast rozliczne polany po drodze trzeba trawersować "na czuja". Po osiągnięciu połoniny Rugasu (w miejscu, gdzie znajduje się szałas, przy którym pasterze czasem grają na trombicie) znaki ostatecznie zanikają (dzięki temu zamiast skręcić w lewo i strawersować zbocze, poszedłem prosto i zdobyłem, nie planując tego wczesniej szczyt Rugasu), ale dalszy układ ścieżek faktycznie zbliżony jest do tych na mapie.
    Jak widzicie szlaki w górach Marmaroskich są tak oznakowane, żeby pogodzić ich zwolenników i przeciwników - na tye dokładnie, żeby bojący się nieznanej drogi mieli iluzję wędrowania wyznakowaną trasą i na tyle niedokładnie, aby zwolennicy chodzenia nieznakowanymi ścieżkami nie musieli tychże znaków oglądać .
    Wydaje mi się, że mapa ta jest na prawdę godna polecenia i chociaż obejmuje swoim zasiegiem tylko niewielki kawałek Marmaroszy, to jednak okolice najczęściej zdobywanych szczytów. Co więcej, w połączeniu z np. mapą Czarnohory "Ruthenusa", można spokojnie zdobyć, idąc granicą ( mapa "Ruthenusa" obejmuje swoim zasięgiem pasmo graniczne UA/RO Marmaroszy wraz ze szczegółowym oznaczeniem numerów słupków granicznych) mitycznego Stoha (zejście ze Stoha w dolinę Ruscovej nie nastręcza większego problemu, gdyż na drodze Mackensena, która w tę dolinę sprowadza ciężko się pogubić).
    Drugą mapą (której wersji on-line niestety nie udało mi się znaleźć), jest mapa pt. "Dolina Wazeru", która swoim zasięgiem obejmuje obszary na SE od Repedeii i Poienile de sub Munte po okolice Cercanula na wschodzie: http://davision.ro/shop/product.php?...gn=direct_link . Jest ona jak widać dostępna w rumuńskim sklepie internetowym (ponoć gdzieś można ją dostać także w Viseu de Sus). Szaki (co widać na tej "próbce") także są zaznaczone, rzeźba terenu (poziomice) również w miarę dokładnie.

  2. #2
    Bieszczadnik
    Na forum od
    11.2006
    Rodem z
    Kace
    Postów
    194

    Domyślnie Odp: Góry Marmaroskie - mapy

    Mam zdjęcie tej drugiej mapy z tablicy w osadzie Bardau (chyba obejmuje ten sam teren co ta papierowa):
    https://picasaweb.google.com/lh/phot...eat=directlink

    A ja jeszcze korzystałem z sowiedkich setek tego terenu będąc tam dwa lata temu. Oczywiście z WIG-ówek także.

  3. #3
    Bieszczadnik
    Na forum od
    03.2011
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    231

    Domyślnie Odp: Góry Marmaroskie - mapy

    Cytat Zamieszczone przez przemek p Zobacz posta
    Mam zdjęcie tej drugiej mapy z tablicy w osadzie Bardau (chyba obejmuje ten sam teren co ta papierowa):
    https://picasaweb.google.com/lh/phot...eat=directlink
    Wiem, wiem, widziałem już zdjęcie tej mapy Twojego autorstwa na jakimś innym forum (nawet ją sobie w zeszłym roku jadąc do Rumunii wydrukowałem), nie byłem tylko pewien, czy to to samo, co ta papierowa, ale wygląda na to, że tak. Być może tego lata znów pojadę w Marmarosze, to spróbuję kupić oryginał (jeśli uda mi się znaleźć jakikolwiekt punkt, w którym mapa ta będzie dostępna).

  4. #4
    Bieszczadnik Awatar krzychuprorok
    Na forum od
    10.2007
    Rodem z
    Rzeszów/Rymanów
    Postów
    884

    Domyślnie Odp: Góry Marmaroskie - mapy

    Z mapami jest coraz lepiej. Kiedyś był tylko reprint "Burkut" WIGu.

  5. #5
    Bieszczadnik
    Na forum od
    03.2011
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    231

    Domyślnie Odp: Góry Marmaroskie - mapy

    Z radością i przyjemnością spieszę donieść, że na odświeżonej stronie Parku Przyrodu Gór Marmaroskich pojawiła się w zakładce "harti" oprócz zalinkowanej prze ze mnie wcześniej mapy pt. "Valea Repedea" wspominana w moim pierwszym poście druga mapa pt. "Dolina Wazeru": http://www.muntiimaramuresului.ro/ma...vaserului.html obejmująca swoim zasięgiem teren od Poienile de Sub Munte na NW po szczyt Cercanula na SE.

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Góry Marmaroskie - mapy

    Cytat Zamieszczone przez luki_ Zobacz posta
    Z radością i przyjemnością spieszę donieść, że na odświeżonej stronie Parku Przyrodu Gór Marmaroskich pojawiła się w zakładce "harti" oprócz zalinkowanej prze ze mnie wcześniej mapy pt. "Valea Repedea" wspominana w moim pierwszym poście druga mapa pt. "Dolina Wazeru": http://www.muntiimaramuresului.ro/ma...vaserului.html obejmująca swoim zasięgiem teren od Poienile de Sub Munte na NW po szczyt Cercanula na SE.
    Żebym ja ją miała w roku 2007, kiedy tam łaziłam całą noc - to pewnie nie chodzilibyśmy tak długo.

    Ale za to przygody by nie było !

    B.

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar krzychuprorok
    Na forum od
    10.2007
    Rodem z
    Rzeszów/Rymanów
    Postów
    884

    Domyślnie Odp: Góry Marmaroskie - mapy

    Dzięki Luki. Na stronie widzę też inne mapki. Kiedyś to się na pewno przyda.

  8. #8
    Bieszczadnik
    Na forum od
    11.2006
    Rodem z
    Kace
    Postów
    194

    Domyślnie Odp: Góry Marmaroskie - mapy

    Fajnie. Już sobie ściągnąłem te mapy. Dzięki za info.

  9. #9
    Bieszczadnik
    Na forum od
    03.2011
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    231

    Domyślnie Odp: Góry Marmaroskie - mapy

    W zasadzie dotyczy to także południowej części Czarnohory, ale żeby nie tworzyć nowych tematów zapytam tu: Na czeskiej - karpackiej stronie Karpaty.net pojawiła się ostatnio informacja o wydaniu nowej mapy, obejmującej swoim zasięgiem Góry Marmaroskie (chociaż sądząc z opisu obejmującą tylko północną ich część gdzieś tak po Repedeę) i południową część Czarnohory: http://www.karpaty.net/archiv/cornohora.htm . Dotychczas polską edycją tych map zajmował się Ruthenus (pierwotnie), a następnie Compass. Niestety na stronach internetowych w/w wydawnictw nie znalazłem żadnych informacji na temat tych map. Tak więc zapytam - może ktoś z szanownych forumowiczów wie, czy w/w mapa będzie dystrybuowana w Polsce, czy też dostępna będzie jedynie w Czechach???

  10. #10
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2006
    Rodem z
    Poznań/Szczecin
    Postów
    713

    Domyślnie Odp: Góry Marmaroskie - mapy

    Kontaktowałem się ze SP, Compasem Kraków oraz lokalnym sklepem z Poznania, Grupa18 - nikt nie ma i nie wiedzą gdzie. SP odpisał mi dziś że zrobią research i dadzą znać jeżeli będą w stanie zorganizować. Fajnie. Tymczasem dziś dostałem prezent od Alesa, właśnie tą mapę. Jestem w trakcie przeglądania, na południu sięga po Ruską Polanę i Repedeę oraz Łostuń, na wschodzie po Babę
    Ludową, na zachodzie po stare przejście graniczne kolejowe Valea Vaseluui. Na północy po Todiaskę, Lazeszczynę i Worochtę. Fajna!
    "There is no such thing like too much snow" - Doug Coombs

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. W góry, w góry miły bracie, tam przygoda czeka na cię!
    Przez Kamila777 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 23-06-2012, 21:30
  2. Góry Marmaroskie i Rodniańskie
    Przez Basia Z. w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 12-09-2008, 21:56
  3. Katalog: Mapy 1945 - 1989, Dział: Mapy turystyczne
    Przez marekm w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 02-01-2008, 08:53
  4. karpaty marmaroskie :)
    Przez buba w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 11-08-2006, 22:04
  5. Katalog: Mapy 1945 - 1989, Dział:Mapy krajoznawczo-samochod
    Przez marekm w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 06-10-2005, 23:13

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •