Strona 3 z 10 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 97

Wątek: Ogniomistrz Kaleń

  1. #21
    Andrzej_Wroc
    Guest

    Domyślnie Re: Ogniomistrz Kaleń

    Witam,
    Myślę, że należy odróżnić kilka spraw:
    1. Film - secundo: nie musi być odzwiercidleniem rzeczywistości. Jakby nie było w dużym stopniu jest to gatunek wojenno-przygodowy, a nie dokument. Primo: film "Łuny..." funkcjonuje w określonym czasie. Kiedyś miał funkcje propagandowe, a dziś dla zdrowych na umyśle widzów jest tylko przygodą (lub przykładem propagandy), prawda że dramatyczną, ale tylko przygodą.

    2. Rzeczywistość - relacja pomiędzy dziełem a rzeczywistością na ogół jest bardzo skomplikowana. Na pewno nigdy nie jest to relacja 1:1. Zatem albo mówimy o filmie, albo o rzeczywistości - wtedy nazywa się to historią. Rzecz jasna że można dyskutować o samej relacji film-rzeczywistość, ale wtedy trzeba przyjąć pewne jasne założenia dyskusji, bo o nieporozumienie jest bardzo łatwo.

    3. Ludzie, ich narodowść - dla Polaków i dla Ukraińców film "Łuny..." pewnie będzie czym innym, ponadto czym innym będzie dla 18latka i dla 70latka.

    Mamy do czynienia zatem z kilkoma aspektami i to dynamicznie się zmieniącymi. Ja bym osobiście oglądał film z zaciekawieniem, ale z świadomością że klkadziesiąt lat temu wydarzył się wielki dramat, w którym uczestniczyło kilkadziesiąt (?) tysięcy ludzi.


  2. #22
    Nul
    Guest

    Domyślnie Re: Ogniomistrz Kaleń

    Piotrze, dziękuję za link do filmów; jakoś nigdy nie wpadłam na to, że Raszków wyladował w Chmielu, że się tak wyrażę.

    Pozdrav,


  3. #23
    Bieszczadnik Awatar davson
    Na forum od
    11.2006
    Rodem z
    Podkarpacie
    Postów
    81

    Domyślnie "Łuny w Bieszczadach"-J.Gerhard pierwowzór literacki filmu "Ogniomistrz Kaleń".

    Pasjonująca lektura... .Mam wrażenie,że Artur Bata obficie czerpał z tego dzieła pisząc swoją książkę.Nie wypiera się zresztą tego podając w bibliografii jako jedno ze źródeł "Łuny w Bieszczadach".Mój apetyt na lekturę z Tego miejsca i Tego czasu zaostrza się... .Co będzie następne?Hmmm...
    Pozdrawiam.
    Mnóstwo ludzi istnieje,ale takich co naprawdę żyją można wskazać palcem...

  4. #24
    Bieszczadnik Awatar chris
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    Kristiansand i ... ;)
    Postów
    870

    Domyślnie Odp: "Łuny w Bieszczadach"-J.Gerhard pierwowzór literacki filmu "Ogniomistrz Kaleń".

    [QUOTE=davson;36578]Pasjonująca lektura... .Istotnie, książka Gerharda, uczestnika walk w Bieszczadach, jest świetnie napisana.... Sam Gerhard zginął dość tajemniczą śmiercią w stolicy naszej, o ile pamietam. Równie dobry jest film z wielka rolą Gołasa.... Pozdrawiam...

    [Moderator]: Prosba bo widze że powtarzasz w wielu postach ten sam błąd: aby zacytować czyjąś wypowiedź znacznik "quote" musi być zamknięty. Czyli na końcu cytowanego tekstu wstawiasz zamknięty znacznik QUOTE. Inaczej nie wiadomo gdzie kończy się cytat a zaczyna Twój tekst
    Ostatnio edytowane przez Piotr ; 13-12-2006 o 21:15

  5. #25
    Bieszczadnik
    Na forum od
    12.2006
    Postów
    301

    Domyślnie Odp: "Łuny w Bieszczadach"-J.Gerhard pierwowzór literacki filmu "Ogniomistrz Kaleń".

    Zgadzam się z Chrisem. Gerhard oddaje znakomicie klimat tamtego czasu w Bieszczadach,a film z Gołasem powinien byc pokazywany we wszystkich szkolach polskich.Jest PRAWDZIWY!

  6. #26
    Bieszczadnik
    Na forum od
    12.2006
    Postów
    301

    Domyślnie Odp: "Łuny w Bieszczadach"-J.Gerhard pierwowzór literacki filmu "Ogniomistrz Kaleń".

    Przeczytałem uważnie historyczny rys bieszczadzki chrisa,obszerniejszy i o naszych wadach historyczno_narodowych,jest to i celne i precyzyjne i rzeczowe. Proponuję chrisowi,by pisał więcej o naszych krwawych losach,w znacznej części zawinionych przez nas samych. Warto tu zajrzeć do dziejów polskich Bobrzyńskiego,nasze dzieje to wiele czarnych dziur,często potwornych w glupocie politycznej i obyczajowej.

  7. #27
    Bieszczadnik
    Na forum od
    12.2006
    Postów
    301

    Domyślnie Odp: "Łuny w Bieszczadach"-J.Gerhard pierwowzór literacki filmu "Ogniomistrz Kaleń".

    Jeszcze coś. Lata powojennej walki w Bieszczadach,to wojna o polskie granice tej ziemi,a nasi żołnierze tamtych lat,to wielokrotnie bohaterowie,ktorzy hojnie slużyli swoją krwią i zaslugują na cześć,a nie na slepe potępienie wynikające z doraźnych "przyjaźni".

  8. #28
    Bieszczadnik Awatar robines
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    dziura w Beskidzie Małym
    Postów
    441

    Domyślnie Odp: "Łuny w Bieszczadach"-J.Gerhard pierwowzór literacki filmu "Ogniomistrz Kaleń".

    Cytat Zamieszczone przez Juraj Zobacz posta
    Jeszcze coś. Lata powojennej walki w Bieszczadach,to wojna o polskie granice tej ziemi,a nasi żołnierze tamtych lat,to wielokrotnie bohaterowie,ktorzy hojnie slużyli swoją krwią i zaslugują na cześć,a nie na slepe potępienie wynikające z doraźnych "przyjaźni".
    Przyjacielu proszę Cie nie przesadzaj z tą bohaterszczyzną...
    Aha,no i jak możesz to proszę korzystaj z opcji "edytuj" a nie pisz każdej swojej myśli w oddzielnym poście .
    Jedzmy gówna, przecież miliony much nie mogą się mylić.

  9. #29
    Bieszczadnik Awatar MikoX
    Na forum od
    03.2005
    Rodem z
    Gdansk, Pomorskie, Poland, 112082238810004, Gdansk, Poland
    Postów
    38

    Domyślnie Odp: "Łuny w Bieszczadach"-J.Gerhard pierwowzór literacki filmu "Ogniomistrz Kaleń".

    Łuny w Bieszczadach ... kłamstwo na kłamstwie. Komunistyczna propaganda w 90 % z 10% domieszką prawdy. Podobno Gerhard przed śmiercią chciał napisać "prawdziwe łuny w bieszczadach" ale ... nie zdążył. Zginął w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach.
    Poza tym - czy w tej walce WP (też KBW) z Ukraińską Powstańczą Armią rzeczywiście byli jacyś polscy bohaterowie ? Nie wydaje mi się.
    z pozdrowieniami
    Mikołaj

  10. #30
    Bieszczadnik Awatar KKKrzychoo
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Lublin
    Postów
    265

    Domyślnie Odp: "Łuny w Bieszczadach"-J.Gerhard pierwowzór literacki filmu "Ogniomistrz Kaleń".

    Cytat Zamieszczone przez MikoX Zobacz posta
    Łuny w Bieszczadach ... kłamstwo na kłamstwie. Komunistyczna propaganda w 90 % z 10% domieszką prawdy. Podobno Gerhard przed śmiercią chciał napisać "prawdziwe łuny w bieszczadach" ale ... nie zdążył. Zginął w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach.
    Poza tym - czy w tej walce WP (też KBW) z Ukraińską Powstańczą Armią rzeczywiście byli jacyś polscy bohaterowie ? Nie wydaje mi się.
    Podobno to Kopernik była kobietą Napewno było tam trochę zwyrodnialców i napewno wszystko razem miało wymiar polityczny ale jesli tak to traktujesz to może powiedz coś o Piłsudskim.... Ostatecznie to on wczesniej wywołał wojne, podbił ukraine i nie był wcale lekkim dla Ukraińów. A wczesniejsze czasy?
    Tereny zgodnie z umowami międznarodowymi miały być polskie i trzeba było wyeliminować partyzantke ukraińską Pomyślcie o zwykłych żołnierzach. To proste chłopaki, często solinie wystraszone, chcące za wszelką cene przeżyć. Kazano im walczyć i walczyli.... za siebie, za kolegów, za kraj. Napewno w WP byli bohaterowie
    PS. A łuny bardzo lubię. Fakt że było tam troche propagandy ale traktowałem to zawsze nie jak źródło historyczne ale jako książkę wojeną, sensacyjną
    Ostatnio edytowane przez KKKrzychoo ; 14-12-2006 o 19:19 Powód: Dodałem PS

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 11-05-2009, 03:43
  2. Bombardier Strzelczyk czyli ogniomistrz Kalen
    Przez thaiski w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 01-11-2007, 17:05

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •