Strona 8 z 10 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 71 do 80 z 97

Wątek: Ogniomistrz Kaleń

  1. #71
    Bieszczadnik Awatar creamcheese
    Na forum od
    02.2012
    Rodem z
    Lublin
    Postów
    800

    Domyślnie Odp: "Łuny w Bieszczadach"-J.Gerhard pierwowzór literacki filmu "Ogniomistrz Kaleń".

    Cytat Zamieszczone przez delux Zobacz posta
    ... STANISŁAWA ŻURKA,UPA W BIESZCZADACH,..nie gloryfikuję UPA ona ma bez wątpienia krew niewinnych na rękach,ale nasze wojsko też nie było nieskazitelne jak się wtedy pisało.
    Akurat u Żurka to LWP było nieskazitelne a wszystko co złe to UPA.
    Moim zdaniem wszystko co się wtedy działo było nieludzkie tak jak nieludzka jest wojna i jak nieludzka jest polityka. Nie oceniajmy pojedynczych strzelców czy striłców...

  2. #72
    Bieszczadnik Awatar Pawelk
    Na forum od
    12.2008
    Rodem z
    Zamość
    Postów
    89

    Domyślnie Odp: Ogniomistrz Kaleń

    Uważam że książkę "Operacja Wisła" E. Prusa można sobie bez żalu podarować...
    Pomijając wątpliwej "jakości" życiorys autora, książka ma charakter ostrego paszkwilu i nierzadko rozmija się z prawdą, zdarzają się w niej niedomówienia, obraża inne osoby czy wręcz zawarte w niej są fakty z pogranicza prawdy i fałszu.
    Bibliografia jest równie wątpliwej wagi...
    Książka faktograficznie jest na poziomie podobnym do tych znanych nam z "Łun"

    ...jako książkę przeczytać polecam- żeby mieć obraz całości
    jako źródło historyczne - stanowczo odradzam...

  3. #73
    Bieszczadnik Awatar tomas pablo
    Na forum od
    01.2009
    Rodem z
    pod karpacie
    Postów
    1,461

    Domyślnie Odp: Ogniomistrz Kaleń

    oho -WITAJ ! dawno Cię nie było .......też Prusa odradzam - subiektywny i tendencyjny , zresztą- pisane '' pod zamówienie''.../ najlepsza była swego czasu heca z fałszywką w sejmie../

  4. #74
    Bieszczadnik
    Na forum od
    12.2010
    Postów
    674

    Domyślnie Odp: Ogniomistrz Kaleń

    Może ktoś ma czas i ochotę
    taki czeski ;Ogniomistrz Kaleń : http://www.youtube.com/watch?v=2UdxQ...eature=related

  5. #75
    Bieszczadnik Awatar Pawelk
    Na forum od
    12.2008
    Rodem z
    Zamość
    Postów
    89

    Domyślnie Odp: Ogniomistrz Kaleń

    Jakże miłe zaskoczenie, że jeszcze ktoś mnie pamięta.
    Cześć Tomas! To że się nie wypowiadam nie znaczy że mnie nie ma i jestem nieobecny. Życie rzuciło mnie daleko od moich ukochanych pagórków Bieszczadem zwanych. Serce boli a dusza się smuci z takiego obrotu sprawy, ale życie... Samo życie. Dlatego też nie wypowiadam się w tematach ogólnych, bo jestem po prostu zbyt daleko od nich. Natomiast temat historyczne jakże bliskie mojej osobie z większym lub mniejszym zainteresowaniem staram się śledzić i uzupełniać w miarę wiedzy i czasu (najgorzej z tym ostatnim)
    Ehhhh życie...
    Wracając do tematu:


    Książkę zakupiłem - a co. W księgarni dziwnie na mnie ekspedientka popatrzyła, ale ogólnie to już mnie tam znają z "dziwnych" wyborów literackich.
    Książka przeczytana w okresie tzw. "Jesienno- wiosennej smuty". Jeśli ktoś interesuje się tematem bądź historią naszych Bieszczad książki z marszu nie przeczyta- nie da się. Przynajmniej ja miałem takie trudności. Książka kilkukrotnie lądowała na półce z etykietką "szkoda czasu" Książka przez swoją treść jest z gatunku tych ciężkostrawnych dla nieobeznanego z tematem czytelnika. Dla laika NIE MOŻE być źródłem wiedzy historycznej gdyż tak jak pisałem wcześniej zdarzają się większe lub mniejsze "pomyłki" żeby nie napisać kłamstwa. Fakty często są naciągane, pomijane lub interpretowane w sposób tak pokrętny, że nierzadko trzeba czytać test kilka razy żeby domyślać się ścieżki rozumowania autora.
    Fakty a także wypowiedzi innych osób są ofiarą mało zgrabnych manipulacji słownych. Rozkładanie na czynniki pierwsze wypowiedzi wyrywanie z kontekstu słowa czy inne formy są niemalże na każdej stronie.
    Cytaty są często cytowane w sposób wręcz ośmieszający tych którzy są cytowani.
    Kalendarium na końcu książki pomija często ważne i istotne daty czy fakty.
    Całość nie jest napisana w sposób przyczynowo skutkowy; za to najczęściej pokazane są skutki działalności ukraińskiej, jako tych nieludzkich ociekających krwią bestii. Wszyscy Ukraińcy są w książce ukazani jako osobniki żywiące się krwią Lachów, czy to starzec czy niemowlak.
    Książka wyśmiewa i obraża niemalże wszystkich Ukraińców wymienionych na jej łamach zarówno tych żyjących jak i zmarłych. Autor najwyraźniej czerpie jakieś osobiste podniety z faktu śmierci przedstawicieli narodu ukraińskiego.
    Pan Prus w swojej książce ośmiesza osoby posiadające tytuły naukowe a będącymi Ukraińcami (Polaków myślących inaczej niż on również) sam posiadając tytuł uczelni dość "kontrowersyjnej". Ironizuje lub obraża różne osoby poprzez ich życiorys, sam nie posiadając życiorysu do końca prawdziwego.

    Ogólnie po przeczytaniu książki ktoś kto tematu nie zna ma wrażenie, że nabył wiedzę tajemną tą inną od obiegowej i tą jedynie prawdziwą.
    Natomiast ja poczułem się jakby ktoś ze mnie na idiotę/durnia chciał zrobić, wmawiając mi kłamstwa czy pomówienia argumentując je z dziecinną naiwnością.
    Ciekawa jest też bibliografia, składa się w niemalże całości z autorów pokroju Prusa.
    Jednakowoż dla interesujących się tematem pozycja z cyklu tych ważnych ze względu na podejście do tematu pana Prusa jako Ukrainożercy.
    Po zakupie a przed rozpoczęciem lektury warto zapoznać się z życiorysem pana Prusa, wielce ciekawy to on jest. Mnie osobiście zabrakło tam udziału w Powstaniu Warszawskim, lądowania pod Arnhem wraz z dywizją Sosabowskiego, wyzwalania Belgii na pancerzach czołgu u Maczka, ładowania na Iwo Jim'ie i zatknięcia czapki na Bramie Brandenburskiej wraz z czołgistami z Rudego 102...


    Na czyje zamówienie powstała ta jakże wspaniała pozycja? Jaka fałszywka w Sejmie? O co chodzi Tomasz-Pablo? Można coś więcej na ten temat?

    Warto sobie w internecie bodajże na YouTube pooglądać ukraiński serial: "Żelazna sotnia"- tak edukacyjnie, po prostu bez żadnych uprzedzeń...

  6. #76
    Bieszczadnik Awatar tomas pablo
    Na forum od
    01.2009
    Rodem z
    pod karpacie
    Postów
    1,461

    Domyślnie Odp: Ogniomistrz Kaleń

    witaj ! ....postać profesora Prusa jest mooocno kontrowersyjna ....wystarczy prześledzić życiorys / czy do końca prawdziwy? / Fakt, o zmarłych nie powinno się żle mówić...
    udział w samoobronie wołyńskiej -Ok. Ale już udział Istebitielnych Batalionach , ....dalej kariera naukowa pod patronatem PZPR , wystarczy rzucić okiem na wydawnictwa w których publikował i kto był recenzentem owych prac /min. gen.MO ,Tadeusz Walichowski , rektor Akademii Spraw Wewnętrznych/...dalej należał do grupy narzuconej przez PZPR stowarzyszeniu PAX w stanie wojennym. W PZPR należał do grupy mocno wpatrzonej w Moskwę. Aktywna osoba w Zjednoczeniu Patriotycznym ''GRUNWALD '' / kto dziś pamięta ową przedziwną organizację ? / W III RP kręcił się koło Leppera , Giertycha , współpraca z Radiem ojca Rydzyka ( nawrócił się ? ) Gorąco popierał Jana Kobylańskiego ( gorliwie wspierając owego gościa przed oskarżeniami o współpracę z gestapo )
    co do owej ''fałszywki'' - prawdopodobnie jego autorstwa - to tzw. UCHWAŁA KRAJOWEGO PROWYDU OUN z dn,22.06.1990 , rozprowadzona w sejmie RP. /....wybacz, nie chce mi się szukać linku do owej sprawy...../
    co do wiarygodności jego prac..no cóż....ja jako laik, dyletant i lamer , potrafiłem znależć błędy często banalne, chociażby w nazwach miejscowości, nieścisłość faktów, przeinaczanie spraw o których na pewno wiedział /chociażby osoby Łapińskiego czy Wyszyńskiego -Chamiwka Jarosław /
    Fakt faktem- w latach komuny - najbardziej poczytny, najczęściej wydawany ''autorytet'' w sprawach ukraińskich , zapewne mocno wpływowy na poglądy wielu z nas......
    wystarczy np. porównać jak dany tytuł, zmieniał się w treści zależnie od lat jego wydania !!!! ...sa poprawiane całe fragmenty tekstu, modyfikowane.
    Ostatnio edytowane przez tomas pablo ; 02-04-2012 o 15:18 Powód: dopisek

  7. #77
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Ogniomistrz Kaleń

    Cytat Zamieszczone przez tomas pablo Zobacz posta
    udział w samoobronie wołyńskiej -Ok. Ale już udział Istebitielnych Batalionach...
    Nie czytałem Prusa więc nie będę go bronił, ale udział w Istriebitielnych Batalionach ujmy mu akurat nie przynosi.
    http://www.65-lat-temu.salon24.pl/12...nkwd-i-polakow
    Pozdrav

  8. #78
    Bieszczadnik Awatar tomas pablo
    Na forum od
    01.2009
    Rodem z
    pod karpacie
    Postów
    1,461

    Domyślnie Odp: Ogniomistrz Kaleń

    trudno mi oceniać...co ja np. bym wybrał - wstąpienie do Istriebek / będących agendą NKWD/ , Śmierszy czy też Wołyńskiej Brygady....zapewne tam profesor przeszedł szkolenie i współpracę z wywiadem sowieckim.Trudne są te wybory Polaków- między pylicą, grużlicą a kiłą.

  9. #79
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2012
    Postów
    841

    Domyślnie Odp: Ogniomistrz Kaleń

    Artur Bata ''Bieszczady w ogniu'' cytat str.220:'' Wysoko postawiony dostojnik Kościoła prawosławnego powiedział kiedyś, że książka Jana Gerharda Łuny w Bieszczadach i oparty na jej motywach film Ogniomistrz Kaleń wyrządziły wiele złego obecnym stosunkom polsko-ukraińskim, przyczyniając się do podtrzymania, a nawet pogłębienia wzajemnych antagonizmów i uprzedzeń...'' Nie będę dalej przepisywał książki, kto chce niech sam czyta. Moim zdaniem gdyby włączyć do filmu sceny z relacji naocznych świadków niezbicie potwierdzone a świadczące o rzadko spotykanym w dziejach ludzkości barbarzyństwie, wtedy mielibyśmy problem. Oglądaliście gniot pt. Żelazna Sotnia ?

  10. #80
    Bieszczadnik Awatar Pawelk
    Na forum od
    12.2008
    Rodem z
    Zamość
    Postów
    89

    Domyślnie Odp: Ogniomistrz Kaleń

    Kościół Prawosławny podobnie jak K.K też niejednokrotnie wikłał się w "politykierowanie". Zainteresowanych odsyłam np. do historii ośrodka kościoła prawosławnego w okolicach Chełma na Lubelszczyźnie... Można się zdziwić na jak małym obszarze jak dużo się działo w imię "bozi"

    Kolego Partyzant...
    Faktami historycznymi są też bardzo delikatnie mówiąc "wpadki" LWP...

    Żelazna Sonia? Tak mam na CD. Ściągnąłem dawno dawno temu. Widziałem oglądałem, chyba rozumiem. Dlaczego stwierdzasz że "gniot"?
    Rozumiem, że masz świadomość jakie filmy wojenne się tworzy. Bo ja rozróżniam trzy typy:
    film wojenny dokumentalny
    film wojenny o wydźwięku pacyfistycznym
    film wojenny o przekazie propagandowym
    Filmów wojennych-antywojennych w życiu obejrzałem z 10. Dokumentów dużo więcej. A reszta jest typowo propagandowa.
    Odnieś się np do historii państwowości narodu ukraińskiego- to raptem w porywach 400lat! Polityka Chmiela daje podwaliny pod kraj dzisiaj zwany Ukrainą. My nie musimy szukać swoich bohaterów narodowych w dzielnych czołgistach z rudego 102.
    Popatrz też na to w jakim kierunku rozwija się kinematografia na wschodzie. Popatrz co produkuje się w Rosji -oni też robią filmy o tych którzy dla większości świat są "trudni do określenia"
    A że Ukraińcy przy dofinansowaniu rządowym nakręcili sobie serial o swoich upowcach? To co. Amerykanie nakręcili sobie Kompanię Braci (achhh ten patos dzielnych amerykańskich chłopców których los zmusił do udziału w wojnie) jakiś czas temu Pacyfik itd. Rosjanie dawno dawno temu skręcili Wyzwolenie i Siedemnaście mgnień wiosny a tak całkiem niedawno Strafbat. No niemiaszki mają swojego Ubota a My Pancerniaków i psa, i dzielnego J23- bez którego wojna by nie poszła tak gładko. Ostatnie lata to dość spory wysyp produkcji wojennych.
    Na co liczyłeś oglądając Żelazną?

    Wojna zawsze wygląda tak samo...

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 11-05-2009, 03:43
  2. Bombardier Strzelczyk czyli ogniomistrz Kalen
    Przez thaiski w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 01-11-2007, 17:05

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •