Strona 5 z 6 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 59

Wątek: Jaki sprzęt turystyczny polecacie

  1. #41
    Szkutawy
    Guest

    Domyślnie Odp: Jaki sprzęt turystyczny polecacie

    Tak... zgadzam się i temu służą instrukcje...... ta harcerska i ta którą przytoczę są na podobnym poziomie....
    1-DSC_1367.jpg

  2. #42

    Domyślnie Odp: Jaki sprzęt turystyczny polecacie

    Dorzucę parę groszy od siebie :)

    1. Palnik. Obecnie używam Primus Multifuel. Ciężki, ale niezawodny i uniwersalny. Wolę gotować na benzynie, bardziej ekonomiczna, choć nie nadaje się do gotowania w namiocie. Gotowanie na ognisku ma swój urok, ale owocuje osmalonymi "garami". Jest bardziej czasochłonne i upierdliwe jest regulowanie temperatury - dlatego wolę dobry, mocny palnik.

    2. Nóż. Coś typu survival, ale nie wielkości maczety z krakowskich osiedli. Np. Gerber Prodigy. Konstrukcja full-tang, czyli ostrze i trzon rękojeści jest z jednego kawałka metalu. Praktycznie niezniszczalny. Górna krawędź ostrza umożliwia bardzo efektywne odpalanie z krzesiwa.

    3. Ogień. Obecne zapałki, tzw. bezpieczne są w górach nieprzydatne. Wymagają dużej temperatury do zapłonu, lekka wilgoć je eliminuje. Kiedyś kupiłem w Rosji duże paczki (po 2000szt.) oldskulowych zapałek - służą do dziś. Noszę w plastikowej buteleczce po tabletkach. 100% szczelne i niezniszczalne opakowanie. Zapalniczka - OK, choć odrobina piasku albo wody potrafi ją skutenicze wyłączyć z akcji.

    3a. Krzesiwo. Tylko szwedzkiej firmy LightMyFire. Model Scout albo Army. Warte każdych pieniędzy. Działają zawsze, odpalisz nimi palnik a w połączeniu z odrobiną kory brzozowej da się rozpalić ognisko dosłownie w każdych warunkach.

    3b. Kora brzozowa. Pozyskana z powalonych drzew. Niezastąpiona i niedościgniona rozpałka, nawet jak jest wilgotna.

    4. Siekiera - nie noszę, bo ciężkie. Dźwigać kilogram, tylko po to, żeby użyć raz dziennie? Wolę dodatkową butelkę wody, albo puszkę piwa :) Za to mam mocny nóż (pkt. 2) i lekką, składaną piłkę do drewna Fiskars. Ten duet jest bardziej uniwersalny i lżejszy.

    5. Menażki itp. Nie polecam teflonowych, drogich wynalazków. Czasem myje się gary w potoku przy użyciu piasku i drobnego żwirku (świetna metoda na przypalone naczynia, której używała moja babcia dawno temu). Teflon tego nie przeżyje, dlatego wolę naczynia z nierdzewki, np. Tatonka. Do gotowania na ognisku używam najtańszej menażki alu typu quechua. Sztućce lekkie, plastikowe z dekatlonu, po 7 czy 9zł.

    6. GPS. Najprostszy garmin, plus obowiązkowo zwykła papierowa mapa z siatką współrzędnych.

    7. Apteczka. Porządna, a nie tylko plasterki, bez których się przecież nie umiera :) Gaza jałowa (dużo), 2 bandaże, dezynfekcja i podstawowe leki.

    8. Zestaw awaryjny, m.in. folia NRC, dodatkowa latarka, dodatkowe źródło ognia, taśma srebrna, baterie, repsznur itp.

  3. #43
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Jaki sprzęt turystyczny polecacie

    Cytat Zamieszczone przez misha Zobacz posta
    Dorzucę parę groszy od siebie :)

    1. Palnik. Obecnie używam Primus Multifuel.(...)

    2. Nóż. Coś typu survival, (..)

    3. Ogień. (...)
    3a. Krzesiwo. Tylko szwedzkiej firmy LightMyFire. Model Scout albo Army. Warte każdych pieniędzy. (...)

    3b. Kora brzozowa. Pozyskana z powalonych drzew. (...)

    4. Siekiera - nie noszę, bo ciężkie. (...)
    5. Menażki itp. Nie polecam teflonowych, drogich wynalazków.(...)
    6. GPS. Najprostszy garmin,(...)

    7. Apteczka. P(...)

    8. Zestaw awaryjny, m.in. folia NRC, d(...)p.
    Jesteś rewelacyjny.
    Dzięki Tobie przeżyję jeszcze dwa dni w bieszczadzkiej głuszy,
    a potem kaput

  4. #44
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Jaki sprzęt turystyczny polecacie

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    Jesteś rewelacyjny.
    Dzięki Tobie przeżyję jeszcze dwa dni w bieszczadzkiej głuszy,
    a potem kaput
    Silisz się na złośliwostki, ale przecież koledze nie chodziło bynajmniej o Bieszczady, tylko o Góry Byrranga
    Pozdrav

  5. #45
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Jaki sprzęt turystyczny polecacie

    Cytat Zamieszczone przez Browar Zobacz posta
    Silisz się na złośliwostki, ale przecież koledze nie chodziło bynajmniej o Bieszczady, tylko o Góry Byrranga
    Dzięki, teraz wszystko jasne ( a już się zacząłem bać jak ja przeżyję bez tych piór)

  6. #46

    Domyślnie Odp: Jaki sprzęt turystyczny polecacie

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    Dzięki, teraz wszystko jasne ( a już się zacząłem bać jak ja przeżyję bez tych piór)
    Ej, kolego. Przeczytaj sobie pierwszego posta w temacie - do niego się odniosłem. Nigdzie nie napisałem, że to są rzeczy wymagane i targam je zawsze ze sobą. I że bez nich nie przeżyję. Autor tematu zasugerował merytoryczną dyskusję, a to co napisałeś chyba zalicza się do innej kategorii.

    Nie wiem czemu się przyczepiasz do innych moich uwag, np. odradzania zakupu naczyń teflonowych, czy faktycznie uważasz je za praktyczne? Jeżeli uważasz również, że posiadanie ze sobą apteczki to zbędna fanaberia, to... chyba coś jest nie tak?...

    pozdrawiam Cię serdecznie,
    misha

  7. #47
    Bieszczadnik Awatar komisaRz von Ryba
    Na forum od
    05.2008
    Rodem z
    dziki wschód
    Postów
    1,164

    Domyślnie Odp: Jaki sprzęt turystyczny polecacie

    to super

    choć powerbank też dobry

  8. #48
    Debiutant Roku 2017

    Na forum od
    06.2016
    Postów
    107

    Domyślnie Odp: Jaki sprzęt turystyczny polecacie

    Powerbank jest dobry zwłaszcza, gdy nie wieje...
    Chcąc wykorzystać ten ciekawy patent trzeba rozbijać się tam, gdzie wieje! Ba! Trzeba szukać miejsca gdzie wieje najbardziej! Ciekawe, jak się śpi w namiocie, gdy obok łopoczą skrzydła tego wiatraczka?

  9. #49
    Bieszczadnik Awatar komisaRz von Ryba
    Na forum od
    05.2008
    Rodem z
    dziki wschód
    Postów
    1,164

    Domyślnie Odp: Jaki sprzęt turystyczny polecacie

    coraz bardziej jestem przekonany że najbardziej potrzebnym i najczęściej używanym sprzętem jest:
    -worek na śmieci taki podręczny na puszkę butelkę opakowanie papierki itp.
    -naładowany telefon

  10. #50
    Bieszczadnik
    Na forum od
    07.2016
    Postów
    51

    Domyślnie Odp: Jaki sprzęt turystyczny polecacie

    Może troszkę nie w temacie ale jeśli chodzi o śmieci . Byliśmy ze znajomymi za miedzą w czeskich górach na jeden dzień . Mnóstwo młodych Czechów zapylało pod górkę na trasie 8,5 km , nie widziałem żeby którykolwiek się zatrzymywał na jedzenie , picie , potrzeby fizjologiczne . Zgodnie stwierdziliśmy iż na szlaku rzucało się w oczy brak śmieci i odchodów od psów / a piesków było sporo / . Można ?

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Wypożyczalnia sprzętu - nosidło dla dziecka
    Przez greentea w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 09-10-2018, 20:19
  2. Oddam sprzęt używany
    Przez diabel-1410 w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 01-07-2011, 00:03
  3. Zakup sprzętu na wyjazd
    Przez hollow w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 02-07-2008, 14:35
  4. Jaki przewodnik polecacie?
    Przez geograffus w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 21-07-2004, 13:02

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •