Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: O poszukiwaniach i poszukiwaczach [wydzielony]

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar Biały 13
    Na forum od
    02.2010
    Rodem z
    Wawa
    Postów
    246

    Domyślnie O poszukiwaniach i poszukiwaczach [wydzielony]

    Cytat Zamieszczone przez Pawelk Zobacz posta
    Nie wiem czy są na forum ludzie którzy chodzą z wykrywaczami metalu i szukają historii, ale kilku moich znajomych a czasem i ja sam tak mam że jakby coś prowadzi od miejsca do miejsca i ciągle się coś trafia... Na innym forum jest bardzo dokładnie opisana historia z Bieszczad jak chłopak poszedł zapalić znicze a wrócił z niezłymi "skarbami", pomimo tego że nie miał nawet łopatki i wykrywacza. I jak sam podsumował na koniec "coś go prowadziło od miejsca do miejsca"...
    mógłbyś podesłać linka ??
    Postawcie na harcerstwo, postawcie na Szczep im. "Zośki"!
    przekaż swój 1% http://60i148.org/

  2. #2

    Domyślnie Odp: Armia widmo na zboczach Chryszczatej

    Cytat Zamieszczone przez Samotny Włóczykij Zobacz posta
    "Dzika" eksploatacja archeologiczna Bieszczadów i innych miejsc Polski może wkrótce doprowadzić do sytuacji, że przebieg bitew będzie nie do odtworzenia. Nie jest to wcale takie fajne. Fachowcy twierdzą, że wystarczy jeszcze 5 lat takiej wolnoamerykanki.

    Warto jeszcze zauważyć, że front przebiegał na tym terenie od jesieni 1914 do wiosny 1915 r., a w związku z tym te samy miejsca był zajmowane kilkakrotnie przez różne jednostki itp, wszystko się nakłada na siebie, jedne pozycje mogły być zajmowane przez wojska austro-węgierskie, innym razem przez carskie.. Do tego dochodzą wydarzenia z lat 1944-1947, z tego ciężko odtworzyć jakikolwiek przebieg bitwy

  3. #3
    Literat Roku 2013

    Awatar trzykropkiinicwiecej
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Nigdziebądź nad Osławą
    Postów
    1,841

    Domyślnie Odp: Armia widmo na zboczach Chryszczatej

    Cytat Zamieszczone przez jarok34 Zobacz posta
    Warto jeszcze zauważyć, że front przebiegał na tym terenie od jesieni 1914 do wiosny 1915 r., a w związku z tym te samy miejsca był zajmowane kilkakrotnie przez różne jednostki itp, wszystko się nakłada na siebie, jedne pozycje mogły być zajmowane przez wojska austro-węgierskie, innym razem przez carskie.. Do tego dochodzą wydarzenia z lat 1944-1947, z tego ciężko odtworzyć jakikolwiek przebieg bitwy
    ..ano ciężko.. ale da się... ludziska którzy łażą od lat, zbierając militaria, na podstawie ich rozmieszczenia mogą snuć śmiałe teorie odnośnie przebiegu frontu, korelując to z zapiskami w archiwach, relacjami i planami wojennymi myślę że zaokrągla się temat na całkiem przystępne wykresy na mapie... ale mogę się mylić.. jedynie siedzę przy ogniu i słucham jak godzinami o tym opowiadają...

  4. #4
    Bieszczadnik
    Na forum od
    06.2011
    Rodem z
    Warszawa
    Postów
    178

    Domyślnie Odp: Armia widmo na zboczach Chryszczatej

    to mogłoby by interesujące jak każdy, który coś ustalił, znalazł "zwarstwowałby" te dane na jedną mapę a potem nałozyc na to informacje archiwalne

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar Leuthen
    Na forum od
    08.2008
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    652

    Domyślnie Odp: Armia widmo na zboczach Chryszczatej

    Mapy z przebiegiem linii frontu w Bieszczadach w różnych okresach walk podczas PWS znajdują się w OULK (Oestrreich-Ungarns Letzter Krieg), ale są dość ogólne (wynika to z tego, że przedstawiają cały front w Galicji, a Bieszczady były tylko jego częścią).

    Poszukiwacze raczej niechętnie dzielą się z innymi wiedzą na temat miejscówek, więc ja osobiście wątpię, by było możliwe stworzenie mapy zestawionej na podstawie informacji źródłowych i znalezisk (nawet gdyby powstała, byłaby bardzo wybrakowana). Generalnie trochę odbiegamy od tematu - można założyć nowy wątek: o poszukiwaniach i poszukiwaczach

  6. #6

    Domyślnie Odp: Armia widmo na zboczach Chryszczatej

    No cóż, nie można mieć pretensji do poszukiwaczy :) Wkładają w to czasami dużo pracy, więc znalezione miejsca wolą zachować dla siebie. Poza tym gdyby zaczęli się dzielić informacjami ze wszystkimi, to co do ciekawszych miejsc zaczęłyby ciągnąć pielgrzymki ciekawskich :)

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar Leuthen
    Na forum od
    08.2008
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    652

    Domyślnie Odp: Armia widmo na zboczach Chryszczatej

    Ja tam pretensji do nich nie mam - jako historyk sam mogę sobie wyszukać miejsca walk , chociaż z wykrywaczem się w Bieszczady nie wybieram, więc nikt się nie musi martwić o konkurencję z mojej strony
    Mam natomiast zastrzeżenia do tzw. "hien" - osobnicy nieliczni, ale psują opinię środowisku. W Bieszczadach też są (czytałem kiedyś opowieść o tym, jak jeden rozkopał zbiorową mogiłę wyciągając z niej bagnety, klamry od pasów etc.).

  8. #8
    Bieszczadnik
    Na forum od
    06.2011
    Rodem z
    Warszawa
    Postów
    178

    Domyślnie Odp: Armia widmo na zboczach Chryszczatej

    .....a widzieliście stoki Korbani....to totalne "kretowisko" po poszukiwaczach... Ale teraz to już czas miniony, nie ma ich aż tak wielu, jak kiedyś.....w Cisnej , w Ustrzykach stoiska rozkładali...
    Leuthen, jak chcesz to to Ci podeślę miejsce stanowisk altylereii niemieckiej w 1944 r. ...chyba nastawionej na radzieckie czołgi idące od Terki... tylko na privacie bo jeszcze rzucą się po te pociski, których zostało kilkadziesiąt jeszcze z trotylem
    Ostatnio edytowane przez bieśdziad ; 07-07-2011 o 13:31

  9. #9
    Bieszczadnik
    Na forum od
    06.2011
    Rodem z
    Warszawa
    Postów
    178

    Domyślnie Odp: O poszukiwaniach i poszukiwaczach [wydzielony]

    czy może ktoś wie jak wyglądał trzonek w austryjackiej siekierce saperskiej z I w. ś.? Musze dorobić taki, a nie jestem pewien co do ksztautu....tak naprawdę nie wiem na 100%, czy to austriacka, ale wg zapewnień ma taką być? ew rosyjaska

  10. #10
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: O poszukiwaniach i poszukiwaczach [wydzielony]

    Cytat Zamieszczone przez bieśdziad Zobacz posta
    czy może ktoś wie jak wyglądał trzonek w austryjackiej siekierce saperskiej z I w. ś.? Musze dorobić taki, a nie jestem pewien co do ksztautu....tak naprawdę nie wiem na 100%, czy to austriacka, ale wg zapewnień ma taką być? ew rosyjaska
    Pytanie trochę w stylu: Nie wiecie czasami, gdzie w tym "Passacie" może być rozrusznik, bo nie kręci, a obiecałem szwagrowi, że mu to dzisiaj naprawię?

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Daj spokój Lucyna [wydzielony]
    Przez Pastor w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 46
    Ostatni post / autor: 03-11-2012, 09:32
  2. 4 Pory Roku [wydzielony]
    Przez don Enrico w dziale Spotkania i sprawy forumowe
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 15-09-2012, 15:33
  3. O rowerach [wydzielony]
    Przez Grzesiek w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 85
    Ostatni post / autor: 05-04-2012, 20:21
  4. Małe kina [wydzielony]
    Przez buba w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 06-02-2012, 13:35
  5. Wyjazdy z SKPB [wydzielony]
    Przez don Enrico w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 44
    Ostatni post / autor: 23-05-2011, 22:47

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •