Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 27

Wątek: Cerkiew w Smolniku nad Osławą

  1. #11

    Domyślnie Odp: Cerkiew w Smolniku nad Osławą

    Raczej chodziło mi o takiego gospodarza, który jest na miejscu a nie kilka kilometrów dalej i ma na głowie kilka świątyń... kopuła jak zleciała to tak leżała przez tydzień w tym samym miejscu w trawie, więc na mieszkańców chyba też zbytnio liczyć nie można...

    Szybko też kuknąłem na wiki i tam piszą, że w Smolniku mieszka 160 ludzi... więc z tacy to też niewielki pożytek...

  2. #12
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Odp: Cerkiew w Smolniku nad Osławą

    zamiast asfaltowac kolejne kilometry drog i robic wszedzie nowe chodniczki to by mogli naprawic cerkiewce dach i wstawic banieczke na miejsce.. kasa by sie znalazla..niestety jakos u nas na jedno sie pieniadze w bloto wyrzuca a na drugie nigdy nie ma :(
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  3. #13
    Bieszczadnik Awatar mortifer
    Na forum od
    09.2010
    Rodem z
    Ponidzie/ Góry Świętokrzyskie
    Postów
    31

    Domyślnie Odp: Cerkiew w Smolniku nad Osławą

    hmmm dołączę się jeśli wolno jeszcze byłem z końcem lipca tuz po wichurze, gospodarze nieco dalej dach z ziemi próbowali podnieść, krzyż z bani był oparty o mur cerkwi z tego co widziałem to szykuje się problem z dachem jeśli wszystkie elementy drewniane znajdują się w tym samym stanie co konstrukcja cebulki... a kiedyś musiała być to bogata wieś skoro murowańca postawili tak wielkiego

  4. #14
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Cerkiew w Smolniku nad Osławą

    Machney napisał :
    kuknąłem na wiki i tam piszą, że w Smolniku mieszka 160 ludzi... więc z tacy to też niewielki pożytek...
    Wiki nie podaje jednak jaki procent ludności bierze udział w nabożeństwie. Uzupełnię więc : jest to średnio 20 osób od dzieci po staruszków + turyści.
    Taca ugina się.
    Jest jednak sposób na wspomożenie. Wystarczy odwiedzić ta świątynię (jest dostępna cały czas) i wrzucić datek w wysokości 20 zł czyli tyle co wynosi niedzielna taca. Dzięki temu przyśpieszymy remont.
    Propozycja buby która pisze :
    zamiast asfaltowac kolejne kilometry drog i robic wszedzie nowe chodniczki to by mogli naprawic cerkiewce dach i wstawic banieczke na miejsce.
    spotka się oko w oko z ludnością Mikowa bo ostatnio naprawiono obsuwającą się drogę do tej wioseczki, a przecież można by naprawić przeciekający dach, po co im droga ?
    co to nie mogą jeździć brodami od Komańczy ?

  5. #15
    Literat Roku 2013

    Awatar trzykropkiinicwiecej
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Nigdziebądź nad Osławą
    Postów
    1,841

    Domyślnie Odp: Cerkiew w Smolniku nad Osławą

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta

    co to nie mogą jeździć brodami od Komańczy ?
    Od Chryszczatej też się fajnie idzie

  6. #16

    Domyślnie Odp: Cerkiew w Smolniku nad Osławą

    Kilka fotek z piątku:






  7. #17

    Domyślnie Odp: Cerkiew w Smolniku nad Osławą

    Remont dachu rozpoczęty. Na teren świątyni wstęp wzbroniony.

  8. #18
    Bieszczadnik
    Forumowicz Roku 2008
    Awatar Derty
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    z lasu
    Postów
    1,852

    Domyślnie Odp: Cerkiew w Smolniku nad Osławą

    Hej,
    Byłem tam w czasie krótkiego urlopu. Opiekun akurat coś tam sprzątał więc miałem możność zajrzeć do środka i pogadałem z nim o cerkiewce. Tyle powiedział, że tych kilkadziesiąt osób, którym się jeszcze chce przychodzić na msze, nie utrzyma za swoje tacowe tego obiektu. Reszta to ludzie przyjezdni, albo miejscowi pijacy i obiboki (tak przynajmniej on opisał problemy demograficzne). Wspomniał, że czasem ktoś robi jakąś uroczystość typu ślub lecz to bywa rzadko.
    Jak wiadomo, problem jest szerszy. Na Dolnym Śląsku murszeją setki obiektów, a w tym sakralnych. Na Podkarpaciu też bywa z tym marnie (choć ostatnio niezwykle ucieszył mnie widok remontowanej cerkwi w Bałuciance-ponoć ikonostas jest też w konserwacji we Krakowie). Nasze władze nie rozumieją, że te zabytki, to resztka śladów po narodach i kulturach. Wolą wpompowywać kasę w autostrady i szosy kończące się w szczerym polu. Albo wydawać manej na wojaczkę w stylu imperialnym, gdzieś w dzikiej Azji. A zabytki...no i tak jakoś w Polsce przemysł turystyczny nie może się rozkręcić.
    Jedyną szansą są piniondze z UE. Za nie odpicowano Krzeszów, wspomnianą Bałuciankę, Zamość i jego fortyfikacje (kto widział?:)) i wiele innych miejsc.
    Cieszy info, że i Smolnik się doczekał remontu.
    Kilka zdjęć ze Smolnika n/Osławą, do którego mam szczególny sentyment, a także - ostatnie - Bałucianka po liftingu:)
    Pzdr
    Derty

    azmn_DSC2704.jpgazmn_DSC2706.jpgazmn_DSC2699.jpgazmn_DSC2484.jpg
    Rano robimy nic. Lubimy to robić (Z Bertranda, 2011)

    właśnie, wziąłby człowiek amunicję
    eksportową śliwowicję
    drzwi opatrzyłby w inskrypcję:
    "przedsięwzięto ekspedycję" (MamciaDwaChmiele,2012)

  9. #19

    Domyślnie Odp: Cerkiew w Smolniku nad Osławą

    W Haczowie zainwestowano kilkanaście mln zł i ani grosza nie poszło z UE... więc bez UE też się da

  10. #20

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Cerkiew w Smolniku nad Sanem na liście UNESCO
    Przez Misieg w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 26-04-2010, 23:50
  2. Smakołyki na osłodzenie jesieni....
    Przez agnieszkaruda w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 29-11-2009, 19:19
  3. Sprzedam dom w Smolniku
    Przez jolkipolki101 w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 24-06-2008, 16:33
  4. Spływ Osławą
    Przez trzykropkiinicwiecej w dziale Wypoczynek aktywny w Bieszczadach
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 30-12-2007, 16:06
  5. Msza w Smolniku i inne
    Przez K2 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 20-09-2006, 17:00

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •