Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: Krym po raz trzeci

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Krym po raz trzeci

    W tym roku do około 1 sierpnia ciągle nie miałam pojęcia gdzie pojadę.

    Wprawdzie już na początku roku 2011 zgłosiłam do biura podroży, z którym stale współpracuję chęć poprowadzenia po raz kolejny obozu na Krym, opracowałam jego szczegółowy program i preliminarz, ale co z tego kiedy do końca lipca nie było wystarczającej liczby chętnych aby obóz się w ogóle odbył.

    W międzyczasie rozpatrywałam inne propozycje - Bałkany (z grupą całkiem nieznanych mi osób) lub okolice Białowieży na rowerze, z koleżanką.

    Nagle pod koniec lipca okazało się, że niespodziewanie na obóz dopisały się jeszcze 3 osoby i liczba chętnych była wystarczająca aby biuru się to "kalkulowało".
    Tak więc dosłownie w ostatniej chwili przyszło mi dzwonić wielokrotnie na Ukrainę, załatwiać bilety na pociągi, noclegi itd.
    Nerwówka była niezła, dobrze że mam swoją własną sieć prywatnych kontaktów.
    Bilety okazały się załatwione za pośrednictwem znajomych - znajomych ze Lwowa za stosunkowo niewielką prowizją dosłownie na 2 dni przed wyjazdem.

    Zapisanych było 9 osób, w tym 8 kobiet (ja dziewiąta) i tylko jeden "rodzynek" mężczyzna.

    Tak więc o planowanej godz. 9 w sobotę 13 sierpnia spotykamy się w Przemyślu.
    Jadąc "tam" przemyślnie nabyłam w Internecie bilet na miejsce siedzące, co okazało się strzałem w dziesiątkę, gdyż w Katowicach okazało się, że pociąg relacji Wrocław - Przemyśl ma całe 4 wagony, a ludzie stoją nawet w wagonowych ubikacjach. Jakoś siłą i po trupach udało mi się przepchać do swojego przedziału i zająć przysługujące mi miejsce siedzące.

    Już w Przemyślu zadzwoniły do mnie dwie uczestniczki dojeżdżające z Warszawy, że ze względu na opóźnienie pociągu relacji Warszawa - Kraków wynoszące 4 godz. nie udało się im dostać na pociąg w Krakowie i spóźnią się kilka godzin.

    No cóż - trzeba było na nie zaczekać a czas wykorzystaliśmy na spacer po Przemyślu.










    I na lody w cukierni "Fiore" ("chodziły za mną" kilka lat)


    W końcu dojeżdżają wszyscy, ładujemy się do busa na granicę i niestety spędzamy na tej granicy, w kolejce do przejścia bite dwie godziny. Powodem jest niewątpliwie rozpoczynający się "długi weekend".

    Potem marszrutka do Lwowa.





    We Lwowie odbieram bilety, kiedy mam je w ręce jestem wreszcie spokojna.
    Jesteśmy tu na tyle późno ( około godz. 18 ) że już nigdzie nie opłaci się chodzić. Siedzimy więc na bagażach i czekamy na pociąg do Kijowa odjeżdżający parę minut po 20.







    Autorka zdjęcia - Ewa M.


    Po dobrze przespanej nocy, rano jesteśmy w Kijowie i tradycyjnie już rozpoczynamy wycieczkę od przejazdu metrem na most na Dnieprze i podejście pod Pieczerską Ławrę.





    Ekipa (bez jedynego faceta, który zrobił nam to zdjęcie) w "strojach organizacyjnych"





    Monastyr Uspienski w Ławrze Pieczerskiej, piękna była ta mgiełka, która otaczała szczyt dzwonnicy.








    Cerkiew św. Michała o złotych kopułach, odbudowana w latach 90 XX w. po całkowitym zniszczeniu w latach 30.








    Wnętrze bizantyjskiej świątyni św. Zofii - najcenniejszego zabytku Kijowa.





    Potem, ponieważ to niedziela idziemy na 13 do polskiego kościoła, potem na obiad i podjeżdżamy metrem w północną część miasta, skąd podchodzimy z powrotem do centrum przez Andriejewski Spusk - piękną stylową uliczkę.








    Cerkiew św. Andrzeja jest niestety nieczynna, przypuszczalnie z powodu stabilizowania skarpy, na której stoi.





    Na koniec jeszcze "Złota Brama" zrekontrowana w ciągu ostatnich kilku lat.





    I znowu siedząc na bagażach czekamy na kolejny nocny pociąg.




    Autorka zdjęcia - Ewa M.


    Teraz nie jest już tak fajnie jak poprzednio, gdyż miejsca były tylko w wagonie "plackarnym". Dla uczestników była to całkowita nowość.




    Autorka zdjęcia - Ewa M.




    Autorka zdjęcia - Ewa M.




    Autorka zdjęcia - Ewa M.

    Źle jednak też nie jest, zwłaszcza że już około 14 kolejnego dnia dojeżdżamy do Symferopola, a o 16.15 mamy autobus do Sudaku.


    Ciąg dalszy nastąpi

    Basia

  2. #2
    Kronikarz Roku 2010
    Awatar bertrand236
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    Poznań
    Postów
    4,224

    Domyślnie Odp: Krym po raz trzeci

    Super!!!
    bertrand236

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar Aleksandra
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Warszawa
    Postów
    948

    Domyślnie Odp: Krym po raz trzeci

    więcej, więcej - bo mi jednak w tym roku ten Krym nie wyszedł
    "niech będą błogosławione wszystkie drogi proste, krzywe, dookolne…"
    http://takiewedrowanie.blogspot.com/

  4. #4
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Krym po raz trzeci

    No to ciąg dalszy :)

    W Sudaku mamy zarezerwowane przez net pokoje w hostelu, do którego idziemy bardzo długo, gdyż prawie każda zapytana o ulicę osoba kieruje nas w innym kierunku. W końcu dzwonię do tego hostelu i okazuje się że jesteśmy 150 m od niego. Hostel jest w spokojnej i zielonej dzielnicy, jak na tamtejsze warunki jest raczej drogo (około 15 € za noc), ale za to wszelkie wygody i nawet klima, co pozwala nam wypocząć po 3 dniowej podróży.

    Zaraz wskakujemy pod prysznic, a potem idziemy jeszcze "na miasto", bardzo hałaśliwe i gwarne. Plaża nie jest specjalna - wąska i kamienista. Za to kluby działają całą noc, w każdym gra inna muzyka, na jakimś balkonie wije się panna w tańcu na rurze, w innych klubach - tancerki w tańcu brzucha, a deptakiem trzeba się przeciskać przez rosyjskojęzyczny tłum. Ogólnie jednak - nie są to klimaty, które lubię.

    Kolejnego dnia z samego rana jedziemy do Korortnoje aby zwiedzić rezerwat Kara Dah - jedno z najciekawszych miejsc na Krymie.
    Tam jest spokój, tylko wszechobecny dźwięk cykad, oprowadzał nas sympatyczny przewodnik, który bardzo dużo nam opowiadał o roślinach, geologii i to w tak prostym języku (po rosyjsku), że rozumiałam prawie wszystko.

    Parę zdjęć z rezerwatu:


    Początek trasy (autorka zdjęcia Ewa M.)




    Widok z części wulkanicznej (skałka na pierwszym planie) na część wapienną:





    Góra "Święta" - od kilkuset lat p.n.e. do dziś miejsce kultu (w czasach starożytnych Grecy czcili tam boga Asklepiosa):





    Miejsce skąd po raz pierwszy w trakcie wycieczki widać było morze, a w dole skała "Morski Rozbójnik":





    Widok na wulkaniczną część rezerwatu:





    No i Złote Wrota, skałka ta ma ponad 30 m wysokości:





    Złote Wrota w innym ujęciu :) :





    Jeszcze parę fotek z rezerwatu:











    Te górki nie są szczególnie wysokie, najwyższa ("Święta") ma niewiele ponad 500 m, ale liczą się od poziomu morza.


    Rzut oka wstecz:





    Widać ścieżkę, którą potem na koniec schodziliśmy:





    Zbocze góry "Świętej" i dwa słonie (lub mamuty):





    W zejściu:








    Nasz przewodnik (po prawej) i słuchająca go część grupy:





    Widok na tak zwany Grzbiet Magnetyczny:





    Różne chabazie:











    Czyżby zbliżała się burza ?




    Musiałam podzielić opis na dwie części, bo można dołożyć max 25 zdjęć.

    B.

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Krym po raz trzeci

    Zeszliśmy na brzeg morza i czekali na łódkę:








    No i płyniemy:








    Trochę kołysze, ale Złote Wrota coraz bliżej:





    I przepłynęliśmy przez tą dziurę :)








    Inni też płyną w kierunku Złotych Wrót:








    Grzbiet Magnetyczny z dołu:





    Płyniemy





    No i dopływamy do Koktailbel, tam, na szczęście już po zejściu na ląd łapie nas w końcu solidna burza, za to my łapiemy marszrutkę i wracamy do Sudaku.

    To był dopiero pierwszy dzień, a już tak bardzo intensywny :)

    W każdym razie ciąg dalszy nastąpi


    B.

  6. #6
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Odp: Krym po raz trzeci

    Cytat Zamieszczone przez Basia Z. Zobacz posta
    Zapisanych było 9 osób, w tym 8 kobiet (ja dziewiąta) i tylko jeden "rodzynek" mężczyzna.
    a to jest bardzo ciekawa rzecz ktora obserwuje juz ktorys raz.. ze na wyjazdach zorganizowanych dominuja kobiety.. Dopiero co wrocilam z tego typu wycieczki- 7 facetow, 31 kobiet... za to jak jedziemy gdzies tak sami ze znajomymi przewaznie jestem jedyna dziewczyna w grupie kilku facetow. Podobnie na zlotach z forum bunkrowca czy sudeckiego.. dziewczyn praktycznie brak..

    Cytat Zamieszczone przez Basia Z. Zobacz posta
    a potem idziemy jeszcze "na miasto", bardzo hałaśliwe i gwarne. Plaża nie jest specjalna - wąska i kamienista. Za to kluby działają całą noc, w każdym gra inna muzyka, na jakimś balkonie wije się panna w tańcu na rurze, w innych klubach - tancerki w tańcu brzucha, a deptakiem trzeba się przeciskać przez rosyjskojęzyczny tłum. Ogólnie jednak - nie są to klimaty, które lubię.
    ojej...a w maju bylo tak cicho, spokojnie i klimatycznie... taki opuszczony, zapomniany kurort zadumany wspomnieniem nad latami swojej swietnosci...

    Cytat Zamieszczone przez Basia Z. Zobacz posta
    Musiałam podzielić opis na dwie części, bo można dołożyć max 25 zdjęć.
    skad ja to znam
    Ostatnio edytowane przez buba ; 05-09-2011 o 19:28
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Krym po raz trzeci

    W następnym, lub jeszcze następnym odcinku będzie o wizycie w Pszczelinoje, masz serdeczne pozdrowienia od Niny.

    B.

  8. #8
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Odp: Krym po raz trzeci

    Cytat Zamieszczone przez Basia Z. Zobacz posta
    W następnym, lub jeszcze następnym odcinku będzie o wizycie w Pszczelinoje, masz serdeczne pozdrowienia od Niny.

    B.
    taaaaak mam nadzieje ze tez pozdrowilas ich. Nina to zona Wołodii? Bo nie zapamietalam imienia...
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Krym po raz trzeci

    Wasz ulubiony ciąg dalszy:

    Kolejnego dnia opuszczamy już Sudak przenosząc się w inne miejsce, ale kupiłam bilety na autobus dopiero na 17.30, więc całe przedpołudnie zamierzamy jeszcze wykorzystać na zwiedzanie.

    Do około 16 pozwolono nam pozostawić spakowane plecaki na terenie hostelu, a tymczasem jedziemy kursową "marszrutką" do Nowego Światu.
    Kierowca rozsypującego się busika za ... dala po serpentynach nad przepaścią z prędkością 80 km / h, a mi cały czas leży na plecach jakaś obfita kobieta, która sama niestety nie ma drążka do trzymania się. Niestety nie mam zdjęć z tej jazdy, nie miałam jak wyjąć aparatu z futerału. Całe szczęście że to było tylko 10 km.

    W Nowym Świecie wybieramy się na spacer do rezerwatu przyrody tzw. "Ścieżką Golicyna". Był to zamieszkały tutaj książę, który wprowadził na tym terenie uprawę winorośli, szczególnie zależało mu na wyprodukowaniu wina musującego, które mogłoby konkurować z francuskim szampanem. Poniekąd trochę mu się udało.

    Grota, gdzie podejmował winem musującym swoich znajomych jest dostępna dla publiczności i niemiłosiernie zatłoczona:





    Przylądek Kapczik, w tej chwili z powodu obrywów zamknięty dla turystów:





    Inne landszafty








    Ponieważ nawet po kąpieli w morzu jest jeszcze trochę czasu wolnego - idziemy zwiedzać Twierdzę Genueńską w Sudaku.











    Niektórzy usiłowali się wspiąć na najwyższą cytadelę:





    Ale stąd nastąpił odwrót:





    No i to by na tyle było w Sudaku :)

  10. #10
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Krym po raz trzeci

    ... No i tyle było w Sudaku, dotarliśmy z plecakami na dworzec autobusowy, autobusem do Biełogorska, gdzie już czekał umówiony telefonicznie samochód. Ostatnie 12 km przebyliśmy również umówionym wojskowym "gruzawikiem" z demobilu, gdyż droga która prowadziła do miejscowości Pszczelinoje, gdzie mieliśmy zamówiony pobyt nie nadawała się do przebycia żadnym innym środkiem transportu.

    W tym miejscu chciałam jeszcze raz serdecznie podziękować Bubie za namiary na Pszczelinoje i na jego gospodarza - Wołodię, gdyż to właśnie dzięki Bubie tam dotarliśmy.


    Zdjęć z jazdy niestety nie mam żadnych, bo wsiadłam do szoferki, a plecak z aparatem w środku został na pace. Bardzo tego żałuję, bo widoki z szoferki były zacne. Kierowca co chwila pokazywał mi "tutaj była wieś, ale została wysiedlona". Piękna pusta dolina z drzewami owocowymi, skąd znam "takie klimaty" ?

    A rano obudziliśmy się w innym świecie:





    Pszczelinoje jest to mała wioska licząca wszystkiego 7 mieszkańców i oddalono 12 km od najbliższej innej wioski, przy tym te 12 km nie da się przejechać niczym innym jak tylko ciężarówką, lub ewentualnie gazikiem.
    Ciekawe jak jest tam zimą ?
    Podobno spada do 4 m śniegu.
    Ostatniej zimy przez 2 miesiące nie mieli prądu elektrycznego, bo druty się urwały pod naporem śniegu.

    W sumie absolutny koniec świata. Za to - widoki w otoczeniu - wspaniałe:

    Wioska jest w lewym dolnym roku, za nią tak zwana "Siewierna Jajła"





    "Jajła" to na Krymie wapienny krasowy płaskowyż, zazwyczaj podziurawiony nieskończoną ilością jaskiń.
    W "Karabli-Jajła" pod którą leży Pszczelinoje jest około 400 odkrytych już jaskiń, w tym niektóre studnie mają kilkaset m głębokości.


    Pszczelinoje leży w dolince (po rosyjsku - Bałka) pomiędzy Karabli Jajłą a Siewierną (po naszemu - północną) Jajłą.

    Jeszcze raz widoczek na Pszczelinoje, domów jest znacznie więcej niż mieszkańców, ale większość opuszczona.





    Rano jedziemy znanym już "gruzawikiem" na północne urwisko Karabli-Jajły, popatrzeć na morze.
    Po drodze mała przygoda, zwaliło się na nas drzewo:








    Kierowca kazał wszystkim wysiąść, odejść, rozpędził się i w ten sposób pozbył się drzewa. Trochę tylko wgniotło dach szoferki.











    Dojeżdżamy na południowe urwisko i podchodzimy około 300 m deniwelacji na najwyższy punkt jajły - szczyt Kara-Tau (około 1260 m n.p.m.).





    Tak wygląda krajobraz Karabli-Jajły - te dołki to leje krasowe, w każdym z nich już odkryta, lub potencjalna jaskinia.





    A tutaj nasza ciężarówka:





    Widok na morze (trochę kiepsko widać na zdjęciu, ale mimo nie najlepsze widoczności było widać nawet okolice Jałty odległe o jakieś 50-60 km):





    Wracamy na "średni"poziom jajły na drugie śniadanko





    A tak wygląda z bliska jajła z poziomu ciężarówki:











    Ciągle mijamy jakieś lejki krasowe, w końcu dojeżdżamy do Jaskini Królowej Lodu, która jest naszym drugim celem tego dnia.

    Do zejścia w dół - Wołodia, nasz tutejszy przewodnik założył sznurową drabinkę i dodatkowo nas na niej asekurował z góry







    Autorka tego zdjęcia - Ewa M.


    Inni turyści - z Moskwy zjeżdżają w ten sposób








    Jeszcze krajobrazy Karabli-Jajły:











    Z powrotem do Pszczelinoje wracamy "naszą"ciężarówką, każdy chce jechać w szoferce :)



Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Krym
    Przez Basia Z. w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 01-10-2012, 17:04
  2. Kinburn, Arabatka i Krym- wrzesień 2010
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 49
    Ostatni post / autor: 25-10-2010, 18:23
  3. elektriczkami na krym
    Przez buba w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 45
    Ostatni post / autor: 18-05-2010, 20:52
  4. krym- zdjecia
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 04-09-2007, 23:21
  5. PO RAZ PIERWSZY
    Przez wojciech w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 27-05-2004, 21:55

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •