Strona 16 z 26 PierwszyPierwszy ... 6 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 151 do 160 z 251

Wątek: Forumowe światełko pamięci

  1. #151
    Bieszczadnik Awatar komisaRz von Ryba
    Na forum od
    05.2008
    Rodem z
    dziki wschód
    Postów
    1,167

    Domyślnie Odp: Forumowe światełko pamięci

    To prawda po małych perypetiach na granicy kiedy to okazało się że Krościenko w sytuacji nadzwyczajnej jest przejściem pieszym a nawet jest tam Schengen :) , znów niemożliwe stało się możliwe, stoimy na rynku w Dobromilu.
    Czas płynie tu jak by wolniej (choć tej nocy czas zawirował znaczy się zmienił).
    Adaś stoi niewzruszony od 1903 roku

    w mieście wiele się nie zmienia







    idziemy w stronę kościoła, jego wieżę widać z oddali




    ale się okazuje że boczne drzwi są zamknięte, za to otwarte są drzwi główne, kościół jak by odświętny

    ludzi więcej , choć i tak nasza piętnastka podnosi frekwencję o ok 80%
    Ostatnio edytowane przez komisaRz von Ryba ; 28-10-2013 o 23:34

  2. #152
    Bieszczadnik Awatar komisaRz von Ryba
    Na forum od
    05.2008
    Rodem z
    dziki wschód
    Postów
    1,167

    Domyślnie Odp: Forumowe światełko pamięci

    Msza jest uroczysta, księży sporo są nawet hierarchowie kościoła wschodniego, okazuje się że trafiliśmy na bierzmowanie. Co ciekawe osoby które przystępują do bierzmowania to osoby które długo na ten sakrament czekały , średnia wieku 70+

    po mszy jedziemy na cmentarz, wypakowujemy znicze










    idziemy w stronę kaplicy, a tu taka sytuacja

  3. #153
    Bieszczadnik Awatar Aleksandra
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Warszawa
    Postów
    948

    Domyślnie Odp: Forumowe światełko pamięci

    Cytat Zamieszczone przez komisaRz von Ryba Zobacz posta
    Msza jest uroczysta, księży sporo są nawet hierarchowie kościoła wschodniego, okazuje się że trafiliśmy na bierzmowanie.
    Jak mówią do trzech razy sztuka ... tym razem zdążyliśmy, a w nagrodę niezwykła uroczystość.
    Jak inny jest sakrament, gdy przyjmują go osoby, "które nie jedno przeżyły".
    Ile piękna w prostocie. Cieszę się ogromnie, że mogłam skorzystać z takiego ubogacenia.

    I ten powiew ciepła, w odróżnienia od zeszłorocznego sprawdzianu, czy zimnica nie zniweluje chęci ...

    Zadanie z "czasu" rozwiązane na "pięć".
    "niech będą błogosławione wszystkie drogi proste, krzywe, dookolne…"
    http://takiewedrowanie.blogspot.com/

  4. #154
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,133

    Domyślnie Odp: Forumowe światełko pamięci

    Cmentarz w Dobromilu został założony 200 lat temu. Jego starsza część kryje wiele ciekawych i tajemniczych zaułków
    Okazałe niegdyś grobowce spowite rozłożystym bluszczem intrygują nie tylko młodych
    .

    .
    a grobów z polskimi nazwiskami jest wiele , trzeba się wziąć do roboty aby zapalić te wszystkie znicze i roznieść je do odległych zakątków cmentarza, który w takich miejscach bywa trudny do sforsowania przez zarośla i krzewy.
    Ekipa zapalaczy radziła sobie całkiem nieźle z podmuchami wiatru , który chciał sobie miejscami pohulać
    .

    .
    Wkrótce do naszej grupy dołączył arcybiskup lwowski M. Mokrzycki
    Zainteresowany naszymi działaniami przywitał się i złożył życzenia umacniające nasze intencje. Po krótkiej modlitwie złożył symboliczny znicz na jednym ze starych dobromilskich grobów
    .

    .
    Jak wspomniałem gro grupy brała już udział w poprzednich akcjach , ale każdy co rusz znajdował jakąś ciekawostkę.
    Tuz przy kaplicy groby z początku 19-tego wieku nosiły inkrypcje w języku niemieckim, obok wiele grobów zachowało swoje tablice,
    a czasami leżąca luzem tabliczka była przypomnieniem o dawnych mieszkańcach.
    Przy nich też zapłonęły znicze , te zielone .... a kto z forumowiczów zamawiał zielone ?
    .
    Ostatnio edytowane przez don Enrico ; 30-10-2013 o 18:54

  5. #155
    Bieszczadnik Awatar komisaRz von Ryba
    Na forum od
    05.2008
    Rodem z
    dziki wschód
    Postów
    1,167

    Domyślnie Odp: Forumowe światełko pamięci

    Z kościoła na w stronę cmentarza prowadzi urokliwa droga

    zapalamy znicze na grobie z napisem
    NIEZNANEMU ŻOŁNIERZOWI POLSKIEMU WALK O NIEPODLEGŁOŚĆ 1914-1920

    choć to miejsce kiedyś zapewne wyglądało inaczej



    są stare groby, „gdzie z kamieni mówią słowa
    kilka nagrobków z lat 39-41 z napisem zmarł tragicznie,

    lub takie ze można się tylko domyślać

    sporo zapomnianych, nie wiadomo jak długo jeszcze postoją







    interesują mnie te po 1944 , sporo Polaków na tej ziemi zostało, są nagrobki zupełnie współczesne







    jeszcze ostatnie znicze

    dzieciaki w nagrodę dostają odrobinę rozrywki

    pod czujnym okiem oczywiście

  6. #156
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2011
    Rodem z
    Piastowy
    Postów
    571

    Domyślnie Odp: Forumowe światełko pamięci

    na wschodzie bez zmian, znaczy niewiele zmienia się w Dobromilu.
    Czas płynie wolno:




    Te same motywy, co w poprzednich latach ( w innych ujęciach):








    Może tak miało być, że w poprzednich latach, nie udało mi się zdążyć na mszę, bo teraz, za trzecim razem ta msza była wyjątkowa;
    trafiliśmy na rocznicę poświęcenia, tego pięćsetletniego, kościoła. Nie wiem kiedy było ostatnie poświęcenie, ale uroczystość była ważna - tym bardziej rzucała się w oczy mała ilość osób w kościele - wygląda na to, że w Dobromilu coraz mniej Polaków..

    Na cmentarzu:



    niebieski/niebiański chłopiec:




    a później wystraszyliśmy gęsi:

  7. #157
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Forumowe światełko pamięci

    Teraz to na prawdę można by powiedzieć, że forum czyta Arcybiskup

    Przepraszam, nie mogłam się powstrzymać, samo się nasuwa - ci co czytają forum od kilku lat, wiedzą do czego piję.

    Tak na prawdę to bardzo żałuję, że nie mogłam być z Wami.
    Sama spacerowałam po cmentarzach (również tych zapomnianych) na Górnym Śląsku.

  8. #158
    Kronikarz Roku 2010
    Awatar bertrand236
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    Poznań
    Postów
    4,224

    Domyślnie Odp: Forumowe światełko pamięci

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    ....Przy nich też zapłonęły znicze , te zielone .... a kto z forumowiczów zamawiał zielone ?
    .
    Jam ci zamawiał...Zacny Kolego odpisz mi na PW.
    Pozdrawiam
    bertrand236

  9. #159
    Kronikarz Roku 2010
    Awatar bertrand236
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    Poznań
    Postów
    4,224

    Domyślnie Odp: Forumowe światełko pamięci

    Trochę refleksji Bertranda

    1. 2 października don Enrico zainicjował w tym roku „forumowe światełko pamięci”
    2. Na tę inicjację 3 październikaodpowiedzieli bogdaneq i Miejscowy
    3. Potem nastała CISZA, no może z wyjątkiem mojego zamówienia na zielone znicze ale to odbyło się w Nasicznem. Z Poznania daleko mam na Ukrainę i nie mogłem z NIMI pojechać
    4. Następnie wywiązała się dyskusja pomiędzy don Enrico, Miejscowym i komisaRzem von Ryba. Ot taka sobie dyskusja, jakby się na Rynku w Rzeszowie nie mogli spotkać.
    5. Potem były fotorelacje uczestników po powrocie z tamtej stronyi i słowa wsparcia Basi Z. Nikogo więcej….


    Ręce opadają. Na forum jest 328 aktywnych użytkowników, w tej chwili jest 121 użytkowników online. I co? I dupa!!!!!!!!!!

    Don Enrico, Aleksandro (co miałaś chyba najdalej) Miejscowy, komisarzu von Ryba SZACUN, Wielki SZACUN ode mnie. „Ludzie tak długo żyją, jak długo o nich pamiętamy”. To WY z naszego forum pamiętacie. Oczywiście jest jeszcze Magurycz, Tomas i kilku innych, co odnawiają stare nagrobki, ale w sumie w tym wątku nikt się nie odezwał. Zobojętnienie, fascynacja ostatnimi problemami Kościoła, czy jakieś inne pobudki nie pozwoliły Nam poprzeć inicjatywy don Enrico? Czy już w Nas nie ma odrobiny patriotyzmu, człowieczeństwa, czy zwykłej ludzkiej wrażliwości? Przecież gdybyśmy napisali: Henek popieram, nie mogę z Wami być, nie mam na świeczkę, to IM dałoby to więcej wiary w nas i poczucie, że to co robią jest słuszne.

    Oj! Pojechałem…Ale DZIEKUJĘ WAM i postaram się być z Wani jeżeli jeszcze będziecie mieli dość samozaparcia, żeby tam pojechać w 2014 roku. Wiem, że pojedziecie

    A tak swoją drogą to w Rzeszowie Arystokracja daje przykład: don, sir, von… może nick zmienię na baron bertrand236?
    Ostatnio edytowane przez bertrand236 ; 04-11-2013 o 21:43
    bertrand236

  10. #160
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,244

    Domyślnie Odp: Forumowe światełko pamięci

    Cytat Zamieszczone przez bertrand236 Zobacz posta
    Na forum jest 328 aktywnych użytkowników, w tej chwili jest 121 użytkowników online.
    Aktywnych użytkowników jest na forum może z trzydziestu, podawane przez forum liczby na poziomie 300 to pobożne życzenie. Ale to drobiazgi, bo co do sedna:

    Cytat Zamieszczone przez bertrand236 Zobacz posta
    dupa!!!!!!!!!!
    to masz niewątpliwie rację. Przyczyn nie szukałbym jednak w braku patriotyzmu czy człowieczeństwa bo to jednak przesada, a w panującym na forum ogólnym marazmie i lenistwie. Wydaje mi się, że to ten sam problem, o którym Henio pisał tutaj.


    PS
    Cytat Zamieszczone przez bertrand236 Zobacz posta
    A tak swoją drogą to w Rzeszowie Arystokracja daje przykład: don, sir, von…
    Faktycznie, same szlachciury dookoła!
    Czterech panów B.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Światełko pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego
    Przez komisaRz von Ryba w dziale Spotkania i sprawy forumowe
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 23-10-2011, 23:16
  2. Koszulki forumowe - edycja druga
    Przez Marcowy w dziale Spotkania i sprawy forumowe
    Odpowiedzi: 120
    Ostatni post / autor: 13-12-2010, 20:32

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •