Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: Ułatwienia, udostępniania w turystyce (i nie tylko).

  1. #1
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2018
    Postów
    47

    Domyślnie Ułatwienia, udostępniania w turystyce (i nie tylko).

    Aby nie zaśmiecać wątku z relacją Petefijalkowskiego : Beskid Niski (rowerowo) sercu bliski,
    to pozwoliłem sobie założyć nowy wątek, aby dyskusją odbiegającą od relacji tamtego wątku nie zaśmiecać.

    Cytat Zamieszczone przez Petefijalkowski Zobacz posta
    W skrocie chlopaki poszli ze sprzetem alpinistycznym i drwalskim w rzeczke i poczyscili z klod, drzew itp itd - zeby mozna bylo przy odpowiednim stanie wody splynac na kajaku gorskim. A ze teren rzeczki gorskiej nie jest latwo dostepny - to sie namachali.
    Cytat Zamieszczone przez zdeb Zobacz posta
    Ale bezsens, przecież to najlepsza zabawa przedzieranie się przez takie kawałki. To tak, jakby asfalt położyć na szlaku.
    Zdeb, to złe porównanie, to czepianie się.
    To, co robiono na tej rzeczce porównać raczej należy o innych ułatwień. Te prace pozwolą mniej wprawnym w uprawianiu takiej aktywności na korzystanie z tego cieku.
    Nity, spity kolucha na drogach wspinaczkowych, to są podobne ułatwienia, które pozwalają bezpieczniej i szybciej pokonać drogę. To podobnie jak na owej rzeczce. To podobne udostępnienia do spotykanych na Orlej Perci, Via ferratach itp.
    Żeby było jasno, jestem za minimalizacją w temacie wszelkich ułatwień, udostępnień. Każda podobna ingerencja w krajobraz, to rany, czasem tylko ukucia zadawane nasze Matce Naturze. Jedne nie zostawiają ślady, inne jednak zostawiają blizny.
    Gdyby jednak żadnych ingerencji nie czyniono inaczej wyglądały by m.in. Bieszczady. Gdyby E. Moskała i Wł. Krygowski 70 lat temu nie przecierali (udostępniali) szlaku od Halicza(?) do Komańczy, gdyby nie wybudowano wyasfaltowanych pętli bieszczadzkich... To nie znaczy, że mi się to podoba.
    Zdeb, masz inne upodobania o czym piszesz, preferujesz inne formy aktywności, ale nie jesteś sam.
    Komu się taka oczyszczona rzeczka nie podoba, może sobie znaleźć jakąś dziką, gdzie trudniej i pustawo.
    Komu się przecywilizowane Bieszczady nie podobają, ten poszuka sobie bardziej odludnych rejonów, mniej udostępnionych komunikacyjnie, słabiej zagospodarowanych...
    Tak wielu robi, tak też ja się staram: w Bieszczadach byłem wcześniej niż w Beskidzie Niskim, a w XX wieku częściej, to jednak w XXI wieku w Bieszczady zaglądam co kilka lat, a w BN ostatnio jestem przynajmniej dwa razy w roku.

  2. #2
    Zbanowany
    Na forum od
    03.2018
    Postów
    61

    Domyślnie Odp: Ułatwienia, udostępniania w turystyce (i nie tylko).

    Cytat Zamieszczone przez tadeks Zobacz posta
    Komu się taka oczyszczona rzeczka nie podoba, może sobie znaleźć jakąś dziką, gdzie trudniej i pustawo.
    No nie patrzyłbym tak na problem.
    W ten sposób za niedługo będziemy mieli same Disnejlendy, a prawdziwie dzikich miejsc jak na lekarstwo albo wcale. A świat wcale nie jest taki wielki i pusty, jakby się wydawało - podręcznikowym wręcz przykładem, który z reguły przy okazji takich dyskusji podaję, jest Kanion Szaryński (konkretnie jego najbardziej znana cześć, Dolina Zamków) w Kazachstanie. W ciągu dosłownie kilku lat z miejsca, o którym wiedzieli nieliczni, stał się centrum turystycznym z okładek folderów wraz z całą "niezbędną infrastrukturą" - wliczając w to dojazd asfaltową drogą (dawniej zwykła stepówka), parking, w tym na licznie przybywające tam autokary, budynek z kasą biletową, bungalowy, restauracja, z której non-stop leci muzyka, betonowe chodniki, schodki, barierki, śmieci, tuk-tuki wożące leniwych turystów (cała ta część kanionu ma raptem 4km); wraz z tłumami, które tam zawitały, znalazły się dzieciaki (z "wycieczek szkolnych") smarujące sprayem po skałach.
    Z samego Kazachstanu mógłbym wymienić co najmniej kilkanaście takich miejsc, które się drastycznie zdegenerowały w ten sposób przez ostatnie kilka lat.

    Cytat Zamieszczone przez tadeks Zobacz posta
    Te prace pozwolą mniej wprawnym w uprawianiu takiej aktywności na korzystanie z tego cieku.
    Otóż to - a ilość przechodzi w bylejakość. Jak zaczynałem się wspinać, to w Polsce było nie więcej niż jakieś 10 tysięcy wspinaczy (wliczając w to zarówno skałojebów, jak i szambonurów czy himalaistów). Obecnie jest ich u nas w kraju pewnie z 5 milionów (bo tak popularne zrobiły się wszelkiego typu tzw. "sporty ekstremalne"), ale nie ma komu wejść zimą na K2. Podobnie w każdej innej dyscyplinie. To trudności produkują wojowników - komfort produkuje mięczaków.

    (I po powyższym, chyba już wiesz, kto to zdeb ;) )

  3. #3
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Ułatwienia, udostępniania w turystyce (i nie tylko).

    Swego czasu, jeden z kolegów forumowych rzucił pomysł aby a Uhercach i Hoczwi postawić szlabany zakazujące wjazdu samochodom.
    Dalej tylko pieszo.
    Bieszczady wtedy zostały by krainą dostępną tylko dla prawdziwych turystów będących w symbiozie z dziką przyrodą.
    Ha ... ładna idee fixe
    Tylko według mnie mało realna .


  4. #4
    Zbanowany
    Na forum od
    03.2018
    Postów
    61

    Domyślnie Odp: Ułatwienia, udostępniania w turystyce (i nie tylko).

    Mnie nie tyle idzie o symbiozę, ino o wykuwanie charakterów. Taka "symbioza szlabanowa" zbyt łatwo staje w jednym rzędzie z polityką. Patrz Greenpeace czy Greta.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Kelimeny i nie tylko
    Przez andkoz w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 22-12-2021, 01:32
  2. Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 12-08-2010, 02:37
  3. o zawracaniu i nie tylko...
    Przez asia999 w dziale Poezja i proza Bieszczadu...
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 23-06-2010, 10:56
  4. Do studentow i nie tylko;)))
    Przez colett w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 24-03-2009, 21:23
  5. Do opolan i nie tylko.
    Przez Stały Bywalec w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 20-09-2003, 01:08

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •