Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 1 2 3
Pokaż wyniki od 21 do 28 z 28

Wątek: Bieszczady po raz pierwszy w życiu

  1. #21
    Bieszczadnik Awatar maciejka
    Na forum od
    07.2009
    Postów
    1,862

    Domyślnie Odp: Bieszczady po raz pierwszy w życiu

    Cytat Zamieszczone przez Krzysztof Gdula Zobacz posta
    wśród traw i jagód połonin, spotyka się liczny tutaj endemit: olszę zieloną, funkcją i wyglądem przypominającą tatrzańską kosodrzewinę. Mój gospodarz podał mi lokalną ich nazwę: olcha kosa. Oczywistym wydaje się istnienie tutaj związku etymologicznego z pierwszym członem słowa kosodrzewina, ale jaki on może być – nie wiem. Spodziewałbym się starego znaczenia słowa kosa jako czegoś niskiego czy pokręconego (jak te drzewa), ale jedyne znane mi stare znaczenia to kosa – warkocz, i kosa – narzędzie do ścinania zboża, a przecież te drzewka ani nie są podobne do dziewczęcych warkoczy, ani nie kosiło się ich.
    Lubię dzielić włos na czworo, więc podywaguję botanicznie.
    Inna nazwa kosodrzewiny to sosna kosa podobnie olcha kosa, "kosa" to inaczej pochyła, pokrzywiona - chodzi o formę wzrostu, pokrój (powiązane z ukos i np. też kose spojrzenie). Czyli tak jak intuicyjnie podejrzewałeś.
    Bór, jak podała Edytadt to dokładnie las iglasty, lub jakby powiedzieli w Krakowie "szpilkowy";-)
    Rację ma Browar, bo w Bieszczadach przeważa buczyna.
    To co rozumiesz przez rozległy kompleks leśny o charakterze naturalnym (różne fazy rozwojowe drzewostanu, zdolność samoregulacji...) to może być puszcza od dawnego słowa "pustość" - czyli braku siedzib ludzkich, oznacza las wielogatunkowy oraz bór. Ale tu akurat nie pasuje.
    Słowo las niesie wiele znaczeń i jest tu jak najbardziej na miejscu :)

  2. #22
    Kronikarz Roku 2010
    Awatar bertrand236
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    Poznań
    Postów
    4,224

    Domyślnie Odp: Bieszczady po raz pierwszy w życiu

    Cytat Zamieszczone przez maciejka Zobacz posta
    Lubię dzielić włos na czworo, więc podywaguję botanicznie.
    Inna nazwa kosodrzewiny to sosna kosa podobnie olcha kosa, "kosa" to inaczej pochyła, pokrzywiona - chodzi o formę wzrostu, pokrój (powiązane z ukos i np. też kose spojrzenie). Czyli tak jak intuicyjnie podejrzewałeś.
    Bór, jak podała Edytadt to dokładnie las iglasty, lub jakby powiedzieli w Krakowie "szpilkowy";-)
    Rację ma Browar, bo w Bieszczadach przeważa buczyna.
    To co rozumiesz przez rozległy kompleks leśny o charakterze naturalnym (różne fazy rozwojowe drzewostanu, zdolność samoregulacji...) to może być puszcza od dawnego słowa "pustość" - czyli braku siedzib ludzkich, oznacza las wielogatunkowy oraz bór. Ale tu akurat nie pasuje.
    Słowo las niesie wiele znaczeń i jest tu jak najbardziej na miejscu :)
    Wow! Masz rację, ale relacja jest super...I długi ma rację, oj ma.
    Pozdrawiam
    bertrand236

  3. #23
    Forumowicz Roku 2018
    Kronikarz Roku 2018
    Forumowicz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2014
    Ekspert Roku 2013
    Korespondent Roku 2008
    Awatar sir Bazyl
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Resmiasto
    Postów
    3,102

    Domyślnie Odp: Bieszczady po raz pierwszy w życiu

    Dzięki Krzyśku za podzielenie się Twoim pierwszym spojrzeniem na Bieszczady, bardzo udana relacja!
    Cytat Zamieszczone przez bogdaneg Zobacz posta
    Dzień Dobry,
    czytanka fajna, a fotybyłyby jeszczelepsiejsze
    Ja akurat jestem przeciwnego zdania, foty i owszem mogą uzupełniać relację, ale najważniejszy zawsze dla mnie jest tekst opowieści, o który w dobie kultury obrazkowej coraz trudniej. Od rozmaitych galerii z widoczkami bieszczadzkimi w sieci i na naszym forum aż gęsto, a słowa pisanego jak na lekarstwo.

    Cytat Zamieszczone przez długi Zobacz posta
    (...) Pewnie teraz przyjdzie pora na:
    - małą, zamgloną polankę na Stołach
    - niewielką dolinę Hulskiego z kaskadą
    - ścieżkę biegnącą 8,5 km na zachód od Balnicy
    Czego Ci serdecznie życzę
    Długi
    Przyłączam się do życzeń, ale Długi zataił, pewnie nie chcąc Cię wystraszyć, że teraz nadejdzie pora na jeszcze kilkaset innych ścieżek :)
    "Rozum mówi nie raz: nie idź, a coś ciągnie nieprzeparcie i tylko słaby nie ulega; każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia." W. Krygowski

  4. #24
    Bieszczadnik
    Na forum od
    11.2011
    Rodem z
    Leszno
    Postów
    113

    Domyślnie Odp: Bieszczady po raz pierwszy w życiu

    Lubię dzielić włos na czworo, więc podywaguję botanicznie.
    Inna nazwa kosodrzewiny to sosna kosa podobnie olcha kosa, "kosa" to inaczej pochyła, pokrzywiona - chodzi o formę wzrostu, pokrój (powiązane z ukos i np. też kose spojrzenie). Czyli tak jak intuicyjnie podejrzewałeś.
    Bór, jak podała Edytadt to dokładnie las iglasty, lub jakby powiedzieli w Krakowie "szpilkowy";-)
    Rację ma Browar, bo w Bieszczadach przeważa buczyna.
    To co rozumiesz przez rozległy kompleks leśny o charakterze naturalnym (różne fazy rozwojowe drzewostanu, zdolność samoregulacji...) to może być puszcza od dawnego słowa "pustość" - czyli braku siedzib ludzkich, oznacza las wielogatunkowy oraz bór. Ale tu akurat nie pasuje.
    Słowo las niesie wiele znaczeń i jest tu jak najbardziej na miejscu :)[/QUOTE]
    Rzeczowe i precyzyjne wyjaśnienie, za które bardzo dziękuję. Warto je sobie zapamiętać.
    Widuję takie bory w Sudetach, które często odwiedzam. Teraz przypominam sobie wędrówkę zboczem góry porosłej starym, dziewiczym borem, zdaje się, że to było w Górach Bialskich, u stóp Rudawca. Jesienny, mokry i szary dzień, omszałe skały i posępne świerki wokół…

  5. #25
    Bieszczadnik
    Na forum od
    11.2011
    Rodem z
    Leszno
    Postów
    113

    Domyślnie Odp: Bieszczady po raz pierwszy w życiu

    Witaj, sir Bazyli:)
    I ja bardziej cenię słowa nad obrazy, których dużo jest wszędzie. Słowa to bezbrzeżny ocean, to magia i przygoda z własną wyobraźnią. Słowa to czyste czary, bo oto patrząc na czarne paciorki dziwnych znaków na białej płaszczyźnie kartki czy ekranu, przenosisz się w obcy świat – świat widziany oczyma innego człowieka.

    Kilkaset ścieżek czeka… Ledwie część z nich doczeka się mnie a ja ich. Mam swoje poważne ograniczenia, głównie finansowe, i z ich powodu rzadkim będę gościem w Bieszczadach. Już wyjeżdżając obiecałem sobie wrócić na połoniny, ale też wiem, że będzie to powrót po roku. Ze względu na charakter mojej pracy nie mogę jechać tam między kwietniem na końcem września, a w zimie – patrz wyżej. Pojadę na kilka dni, ale dopiero w październiku. Za rok.
    Dziękuje Ci za komentarz.

  6. #26
    Bieszczadnik
    Na forum od
    11.2011
    Rodem z
    Leszno
    Postów
    113

    Domyślnie Odp: Bieszczady po raz pierwszy w życiu

    Dziękuję Ci, Długi:)
    Nie znam wymienionych przez Ciebie miejsc, ale mam nadzieję poznać. Te i inne. Faktycznie, będąc z Sopotu masz dalej i chyba nie przejedziesz połowy trasy autostradą tak, jak ja przejadę. Jadąc z powrotem podróż zajęła mi 9,5 godzin, co mam za dobry wynik, bo ani rajdowiec ze mnie, ani mój ford nie jest GTX.

  7. #27
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    świętokrzyskie
    Postów
    67

    Domyślnie Odp: Bieszczady po raz pierwszy w życiu

    Dziękuję za poetycką relację...pięknie ubierasz "widoki" w słowa

  8. #28
    Bieszczadnik
    Na forum od
    11.2011
    Rodem z
    Leszno
    Postów
    113

    Domyślnie Odp: Bieszczady po raz pierwszy w życiu

    Witaj, Peruwianko. Witaj i przyjmij moje podziękowania za tak łaskawą swoją ocenę.
    Ten portal jest o Bieszczadach, więc nie mogę zamieszczać tutaj innych moich opisów górskich wypraw, bo dotyczą one Sudetów. W Bieszczady na pewno pojadę i to nie raz, jeśli tylko bogowie będą dla mnie łaskawi, ale najbliższy wyjazd będzie dopiero w przyszłym roku. Wtedy zgłoszę się tutaj jako autor.
    Przed chwilą oglądałem tutaj niedawno robione zdjęcia w Bieszczadach; ech, pojechałoby się już teraz!

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Pierwszy raz w bieszczady
    Przez tomek1 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 02-05-2013, 22:31
  2. Bieszczady po raz drugi w życiu
    Przez Krzysztof Gdula w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 07-11-2012, 21:28
  3. Pierwszy raz w Bieszczady
    Przez rygiel1974 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 07-04-2009, 18:06
  4. Bieszczady po raz pierwszy...
    Przez gajowy marucha w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 06-05-2008, 12:50
  5. Pierwszy raz w Bieszczady
    Przez butek w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 06-05-2007, 02:20

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •