Strona 1 z 11 1 2 3 4 5 6 7 8 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 109

Wątek: Czy to koniec przewodników "z uprawnieniami"?

  1. #1
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,243

    Domyślnie Czy to koniec przewodników "z uprawnieniami"?

    Na początek cytat, istotną część wytłuściłem:

    Cytat Zamieszczone przez gazeta.pl
    Deregulacja wg rządu: 70 zawodów zostanie otwartych

    PRZEGLĄD PRASY. "Rzeczpospolita" dotarła do rządowych planów deregulacyjnych, zapowiadanych w expose premiera Tuska. Wynika z nich, że połowa regulowanych zawodów zostanie otwarta. Dostępu do kariery nie będą blokować organizacje branżowe.

    Zakłada się, że na koniec studiów absolwenci będą zdawać specjalne egzaminy państwowe, które automatycznie dadzą im prawo rozpoczęcia kariery w zawodach regulowanych. Ma to objąć świeżo upieczonych m.in. architektów, inżynierów czy urbanistów.

    W ten sposób ma zostać otwarty dostęp do ok. 160 zawodów regulowanych. W Polsce jest ich obecnie 380, najwięcej w Europie (w Szwecji - 91, Finlandii - 122). W źródłach rządowych "Rz" dowiedziała się, że dla ok. 70 zawodów, m.in. pośrednika nieruchomości, przewodnika, pozostaną określone jedynie wymagania formalne, bez konieczności komisyjnej weryfikacji wiedzy.

    - Likwidacja zawodów regulowanych może zwiększyć zatrudnienie o 15-20 proc. w poszczególnych profesjach - szacuje Kazimierz Sedlak z firmy Sedlak&Sedlak.

    Źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomos...otwartych.html
    Czyżby nadchodził koniec przewodników "z uprawnieniami"?

  2. #2

    Domyślnie Odp: Czy to koniec przewodników "z uprawnieniami"?

    W tej "branży" już od dawna słyszałem o wielkich zmianach... na razie okazało się, że istotną zmianą jest egzamin na przewodnika beskidzkiego, bo obecnie zdaje się na całe Beskidy...
    Znając zapał naszego rządu i wielkie zapowiedzi to pewnie niewiele się zmieni...
    Pytanie jest zasadnicze: jakich przewodników ta zmiana ma dotyczyć muzealnych, miejskich, terenowych czy górskich ?

    Rzeczywiście to może być wesoło. Załóżmy, że każdy absolwent turystyki (a ten kierunek jest na większości uczelni Polsce) będzie miał "papier" przewodnika... :)
    Oj może się wtedy okazać, że to wśród przewodników jest największe bezrobocie :)

  3. #3
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Czy to koniec przewodników "z uprawnieniami"?

    No i dobrze.
    Im więcej uregulowań tym więcej przekrętów - to zasada niezależna od systemów i epok.
    Wiem że zacznie się płacz wśród "przewodników z kwitami"
    A o bezrobocie to bym się nie martwił, obecnie największe jest wśród absolwentów Wyższych Szkół Biznesu ..... i co ?

  4. #4

    Domyślnie Odp: Czy to koniec przewodników "z uprawnieniami"?

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    Wiem że zacznie się płacz wśród "przewodników z kwitami"
    Ja tam płakał nie będę...

    Generalnie się nie ma co martwić o bezrobocie, bo w tym kraju jest wszystko super.
    Weźmy sytuację przewodników, którzy oprowadzają po Bieszczadach... kogo oprowadzać ? w maju i czerwcu oraz od połowy września do połowy października wycieczki szkolne... i co dalej ? no niewiele... wycieczek zakładowych jest coraz mniej, bo jeśli zakład jeszcze istnieje to socjalne idzie na co innego... co za tym idzie z koloniami też szału nie ma... ludzi w Bieszczadach wypoczywa w wakacje bardzo dużo ale oprowadzać nie ma kogo...

    Podam tylko przykład, że w wakacje na Tarnicy byłem 4 albo 5 razy. Wchodząc zawsze Wołosatego człowiek, który sprzedaje tam bilety stwierdził, że jestem najbardziej rozchwytywanym przewodnikiem w BdPN hehehe

    Pozdrowienia :)
    Machoney

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar Gandalf
    Na forum od
    04.2011
    Rodem z
    Gród Kraka
    Postów
    126

    Domyślnie Odp: Czy to koniec przewodników "z uprawnieniami"?

    Ale i tak najlepsi będą Ci architekci po studiach i teoretycznym egzaminie. Strach będzie coś budować
    Cytat Zamieszczone przez machoney Zobacz posta
    Rzeczywiście to może być wesoło.
    Ostatnio edytowane przez bartolomeo ; 28-11-2011 o 21:03 Powód: Poprawiłem cytowanie

  6. #6
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Czy to koniec przewodników "z uprawnieniami"?

    Dzięki Machoney'u
    utwierdziłeś mnie w przekonaniu.
    Pociągnę temat dalej : uważam że władzom samorządowym powinno najbardziej zależeć na turystyce w regionie.
    To tam powinna być lista przewodników : tych z licencją i tych bez.
    Klient wybiera : jego wola, jego małpy, jego cyrk, jego odpowiedzialność za grupę.

  7. #7
    Pa(i)n killer Awatar admin
    Na forum od
    09.1998
    Rodem z
    London, Ontario :]
    Postów
    1,482

    Domyślnie Odp: Czy to koniec przewodników "z uprawnieniami"?

    Tez uwazam ze dobrze. Mniej regulacji = lepiej.
    Pozdrawiam
    Darek Magusiak


    "bzdura! widział ktoś sapera na linuksie?! albo pasjans? brak tych podstawowych aplikacji biurowych dyskwalifikuje ten system w urzedach."

  8. #8
    Bieszczadnik
    Forumowicz Roku 2008
    Awatar Derty
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    z lasu
    Postów
    1,852

    Domyślnie Odp: Czy to koniec przewodników "z uprawnieniami"?

    Jestem za, choć łażę na kurs przewodnicki:) Ale ja uważam, że za jakiś czas powiedzieć 'przewodnik PTTK' będzie oznaczało wyższą jakość niż przeciętnego niezrzeszonego łazika, który skończył historię i wie co nieco o datach. Lucyna P. pewnie wie najlepiej, że dobre oddziały PTTK prowadzą na bieżąco szkolenia. W grupie łatwiej to zorganizować, a gdy pojawi się konkurencja, to i wymagania w procesie szkolenia będą wzrastały, aby sprostać konkurencji właśnie. Są np przewodnicy z Chamonix - to jest nazwa-znak. Ustawa ich nie ustanowiła tylko ostre wymagania rynku. Ale nie każdy może być w tej grupie. Jest to elita elit i ja wierzę, że u nas też taka musi powstać - wreszcie. Jednak dobrze jest, jeśli elita powstaje w wyniku działania mechanizmów rynkowych, a nie przepisów:)
    Pozdrawiam
    D.
    Rano robimy nic. Lubimy to robić (Z Bertranda, 2011)

    właśnie, wziąłby człowiek amunicję
    eksportową śliwowicję
    drzwi opatrzyłby w inskrypcję:
    "przedsięwzięto ekspedycję" (MamciaDwaChmiele,2012)

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie I Ty będziesz mógł/mogła być przewodnikiem!

    Rząd zdejmie młodym korporacyjne dyby

    Połowa regulowanych zawodów zostanie otwarta. Dostępu do kariery nie będą blokować organizacje branżowe

    „Rz" dotarła do rządowych planów deregulacyjnych, które zapowiadał Donald Tusk w exposé.

    Prosty pomysł może stworzyć tysiące nowych miejsc pracy, zwiększyć konkurencyjność, a przy okazji zlikwidować wiele absurdów. Na koniec studiów absolwenci będą zdawać specjalne egzaminy państwowe, które automatycznie dadzą im prawo rozpoczęcia kariery w zawodach regulowanych. Ma to objąć świeżo upieczonych m.in. architektów, inżynierów czy urbanistów.


    Dziś, aby zdobyć uprawnienia, absolwent architektury musi przez trzy lata odbywać praktyki i zdać branżowy egzamin. Jeśli plany rządu wejdą w życie, droga do zawodu znacznie się skróci.

    Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego, chce, by takie uprawnienia dawał egzamin państwowy zdawany na zakończenie studiów.

    W sumie ma zostać otwarty dostęp do ok. 160 zawodów regulowanych. W Polsce jest ich obecnie 380, najwięcej w Europie (w Szwecji – 91, Finlandii – 122). Ze źródeł rządowych dowiedzieliśmy się, że dla ok. 70 zawodów, m.in. pośrednika nieruchomości, przewodnika, będą określone jedynie wymagania formalne, bez konieczności komisyjnej weryfikacji wiedzy.

    – Jeśli uczelnie zapewnią wysoką jakość kształcenia, pozwolą zdobyć umiejętności praktyczne, to pomysł można śmiało realizować – ocenia Grzegorz Maj ze Stowarzyszenia Fair Play.

    – Deregulacja powinna polegać na wprowadzeniu jedynie wymogu posiadania wykształcenia i doświadczenia oraz ewentualnie także ubezpieczenia – mówi Przemysław Wipler, poseł PiS.

    Według danych GUS bezrobocie wśród młodych ludzi jest na poziomie ok. 470 tys. osób.

    – Likwidacja zawodów regulowanych może zwiększyć zatrudnienie o 15 – 20 proc. w poszczególnych profesjach – szacuje Kazimierz Sedlak z firmy Sedlak & Sedlak.
    http://www.rp.pl/artykul/680647,7612...solwentow.html

    Czy funkcja przewodnika beskidzkiego stanie się tylko prestiżowym tytułem bez żadnych regulacji prawnych?
    Irytuje mnie trochę konserwa w tym temacie: coraz większy teren do wyuczenia, coraz trudniejsze egzaminy, kolesiostwo...
    Z drugiej strony wolna amerykanka w przewodnictwie górskim to jakiś absurd!
    Fajny BLOG http://wolneprzewodnictwo.blog.pl/
    Ostatnio edytowane przez Marcin ; 01-03-2012 o 13:50

  10. #10
    diabel-1410
    Guest

    Domyślnie Odp: I Ty będziesz mógł/mogła być przewodnikiem!

    Wolna amerykanka to absurd do potęgi N.Z drugiej strony-rozmawiałem w lipcu ubieglego roku z dość wysoko postawionym szkoleniowcem/egzaminatorem przewodników i cóż się dowiedziałem.
    Przytoczę Jego słowa-My nie lubimy ludzi którzy kończą kursy poza naszym terenem i jak już taki delikwent nam sie trafia to go oblewamy.
    Ot wolny rynek usług niech zyje.Oczywiście żeby nie być golosłownym na priv mogę podać kto to był i gdzie te słowa wypowiedział

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Władysław Krygowski "Wspinaczka po tęczy" - fragmenty
    Przez Anyczka20 w dziale Poezja i proza Bieszczadu...
    Odpowiedzi: 43
    Ostatni post / autor: 21-09-2022, 01:15
  2. Czy "zakapior" Bieszczadzki to idol?
    Przez joorg w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 532
    Ostatni post / autor: 31-10-2014, 22:13
  3. [Dwernik] "U Lestka" - czy warto tam wracac?
    Przez pawlem w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 10-09-2013, 21:29
  4. [Wetlina] Baza namiotowa w Wetlinie "za torami" - czy działa?
    Przez Czeczotka w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-07-2009, 16:53
  5. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-11-2008, 11:42

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •