Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: Bukowińska część Karpat

  1. #1
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Bukowińska część Karpat

    W przyszlym roku (najprawdopodobniej lipiec lub wrzesien) planujemy powloczyc sie po karpackiej czesci Bukowiny tzn tereny na wschod od Bialego Czeremoszu. Nad Bialym Czeremoszem bylo wyjatkowo klimatycznie to moze tam tez bedzie? Z tego co wiem szlakow tam jeszcze nie ma..I turystow za duzo tez nie..
    Trasa w zaleznosci od dlugosci wolnego czasu jaki wygospodarujemy na ten wyjazd (tzn czy bedzie to tydzien, poltora czy dwa)
    Wersja najdluzsza:
    Krasnoilsk- Falkiw- Dolisznij Szepit- przel Szurdin- Foszki- Ripien- Wipczina- Holoszyna- Pniewe- Gramotne
    Wersja najkrotsza:
    Z Doliszniego Szepotu do Holoszyny

    Nie bedzie to wyjazd gorski ani jakis "trekking", raczej jak zawsze powolna włóczega z leżeniem na łące, brataniem sie z miejscowymi i ochoczym jezdzeniem zlapanymi stopami (preferowane gruzawiki i furmanki ). Jesli ktos lubi takie spedzanie czasu to bedzie nam milo jak dołączy

    Nie bylam tam nigdy- stad mam kilka pytan:
    - jak najlepiej dojechac do Krasnoilska- z Czerniowców? Bo od zachodu chyba ciezko..
    - czy do wioski Dolisznij Szepot jezdza jakies autobusy ze Storozynca, Wyznycji, Berehometa?
    - czy mozna liczyc na sklep/knajpe w miejscowosciach: Falkiw, Dolisznij Szepit, Foszki, Ripien, Wipczina
    - czy po drodze sa jakies miejsca ktore warto by odwiedzic, nawet zejsc z trasy: bacowki, goscinni drwale, mineralne zrodelko, widokowa przelecz itp

    Blizej lata zapewne ustalimy dokladny termin i czas trwania wyjazdu
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  2. #2
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2006
    Rodem z
    Poznań/Szczecin
    Postów
    713

    Domyślnie Odp: Bukowińska część Karpat

    Czesc Buba,
    na wstepie przepraszam ze nie odpowiedzialem na maila.

    1. Z Czerwniowcow sa busy do Storozynca i Krasnoilska, przejazd "na wprost", do Krasnoilska jest jakis 40(?) km. Do Storozynca jezdzi tez pociag, ale ma on trase dookola wzgorz i podroz trwa ok3h. Startuje z Czerniowcow ok 8 rano. Stan na sierpien 2011. Pociag chyba konczy trase w Storozyncu, niestety nei jedzie dalej do Berehometu.
    2. Do i z Dolisznego Szepotu jezdza busy wg ukladu logistycznego Czerniowce - Storozyniec-Berehomet - Doliszny Szepot. Nie wiem czy z Wyznicy bezposrednio dojedziesz do D.Szepotu.
    3. Falkiw - zdecydowanie nic, Doliszny Szepot - pare sklepow, bar (wzdluz drogi na Prz. Szurdyn), co do reszty sie nie wypowiem.
    4. Zdecydowanie warto sie wykapac w Szepocie (zwyklym) pod wodospadem "Szepitski Huk" czy jakos tak. Sa tam dwa duze "baseny" przy kolejnych kaskadach. Popularne miejsce odpoczynku miejscowych. Wodospad znajduje sie no nie wiem
    kilometr od skrzyzowania w Szepicie w kierunku na Seliatyn.
    b/Warto zdecydowanie zajsc w Ruskiej oraz Szepicie zobaczyc nieczynne lokalne przejscia graniczne
    c/Totalnym kosmosem jest posterunek pogranicznikow w Ruskiej, jak zjezdzasz z Prz. Szurdyn do Ruskiej, zaraz na samiuskich poczatku przed zabudowaniami. Szlaban, buda po jakims UAZie zagospodarowana
    jako posterunek z koza w srodku, obsada 3-4 zolnierzy. Kontrola obowiazkowa, nie da sie przejsc inaczej. Jak pisalem w sprawozdaniu ja gralem tam glupa ze jestem Ukraincem Ale nie sadze byscie mieli tam
    jakiekolwiek problemy
    d/ Przez Przelecz Falkiwska oraz Przez Przelecz Szurdyn nie powinniscie miec wiekszych problemow ze zlapaniem Lisowoza, mijaly nas parokrotnie. Auta osobowe tez jezdza, ale zazwyczaj zapakowane po korek ludzmi.
    e/ W Krasnoilsku warto wstapic na targ, jest masowo uczesczany przez furmanki z konmi, ja chyba widzialem z 10sztuk takowych, mozna sie potem zalapac na przejazdzke. Targ znajduje sie ok 1-2km od skrzyzowania
    w Krasnoilsku w kierunku na Lupka-Frumoasy(w kierunku Falkiw)
    f/ w Storozyncu w centrum, na ostryyyym zjezdzie jest smaczny bar, nam podali o godz 8 ziemniaczki z sosem, dobre miesko i surowke, plus kwas. Zaplacilismy z 13UAH jezeli dobrze pamietam
    g/ w Siole Czudej ( Чудей) jest po prawej stronie jadac w kierunku Krasnoilska na lekkim wzgorzu w miare dobrze zachowany Kirkut z pieknymi plytami nagrobnymi
    h/w Seliatynie na skrzyzowaniu jest wielki postkomunistyczny bar z koza w srodku, klimat ze hej....
    i/w Krasnoilsku jest sanatorium leczenia suchot
    j/na obrzezach Krasnoilska w kierunku na Lupka Frumoasy po prawej stronie jest uzdrowiskowe zrodelko z woda o smaku zgnilych jaj
    k/w Lupka-Frumoasy jest jakis osrodek wypoczynkowy
    l/Pomiedzy Falkiwem a Dolisznym Szepotem wzdluz drogi jest ustawione co najmniej 5 wiat gdzie sobie mozna odpoczac, ale do spania sie niestety nie nadaja(za male i ksztalt nie ten)


    Zdjecia z tego rejonu moje:
    https://picasaweb.google.com/1183232...zny2527082011#

    oraz kolegi z ktorym tam jechalismy, Tarasa:
    https://picasaweb.google.com/1175038...512128/MGqLkE#
    "There is no such thing like too much snow" - Doug Coombs

  3. #3
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Odp: Bukowińska część Karpat

    dzieki za odpowiedz i wiele fajnych porad!!

    Cytat Zamieszczone przez Petefijalkowski Zobacz posta
    c/Totalnym kosmosem jest posterunek pogranicznikow w Ruskiej, jak zjezdzasz z Prz. Szurdyn do Ruskiej, zaraz na samiuskich poczatku przed zabudowaniami. Szlaban, buda po jakims UAZie zagospodarowana
    jako posterunek z koza w srodku, obsada 3-4 zolnierzy. Kontrola obowiazkowa, nie da sie przejsc inaczej. Jak pisalem w sprawozdaniu ja gralem tam glupa ze jestem Ukraincem Ale nie sadze byscie mieli tam
    jakiekolwiek problemy]
    chyba jednak nie bedzie okazji sie spotkac z pogranicznikami bo za przelecza szurdin zaraz zamierzamy skrecic w prawo na gorska wioske foszki i przez gorke przejsc w doline rzeczki putyla

    Cytat Zamieszczone przez Petefijalkowski Zobacz posta
    . Zdecydowanie warto sie wykapac w Szepocie (zwyklym) pod wodospadem "Szepitski Huk" czy jakos tak. Sa tam dwa duze "baseny" przy kolejnych kaskadach. Popularne miejsce odpoczynku miejscowych. Wodospad znajduje sie no nie wiem
    kilometr od skrzyzowania w Szepicie w kierunku na Seliatyn.l]
    oj wielka strata zesmy tego nie wiedzieli rok temu bedac w szepocie.. a tak droge na seljatyn przejechalismy autobusem i to calkiem bez swiadomosci ze tam jest fajny wodospad! a kapiel nam sie wtedy marzyla bo dni byly gorace

    Cytat Zamieszczone przez Petefijalkowski Zobacz posta
    e/ W Krasnoilsku warto wstapic na targ, jest masowo uczesczany przez furmanki z konmi, ja chyba widzialem z 10sztuk takowych, mozna sie potem zalapac na przejazdzke. Targ znajduje sie ok 1-2km od skrzyzowania
    w Krasnoilsku w kierunku na Lupka-Frumoasy(w kierunku Falkiw)]
    juz oczyma wyobrazni widze nasza gromadke na targu wsrod furmanek!
    wiesz moze czy ten targ jest codziennie czy w ktores specjalne dni?

    a co to jest "Lupka-Frumoasy"??? bo nic takiego na moje mapie nie widze? chodzi o ta droge idaca na poludniowy zachod w strone falkiwa ktora sie potem konczy w lasach i przechodzi w sciezke? tzn z tego co widze na fokach to tam sciezki wyrazniej nie ma tylko sie zapodaje bezdrozem?

    https://picasaweb.google.com/1183232...03017737668210
    a gdzie to bylo? przy drodze z falkiwa na dolisznij szepit? gdzies na uboczu czy we wsi?

    Cytat Zamieszczone przez Petefijalkowski Zobacz posta
    h/w Seliatynie na skrzyzowaniu jest wielki postkomunistyczny bar z koza w srodku, klimat ze hej....]
    z drogi nam seljatyn ale zastanawiam sie czy nie odbic z racji na ten bar!!! cos cieplego tam mozna bylo zjesc?
    Ostatnio edytowane przez buba ; 09-12-2011 o 14:40
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  4. #4
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2006
    Rodem z
    Poznań/Szczecin
    Postów
    713

    Domyślnie Odp: Bukowińska część Karpat

    HEj,

    Łupka Frumoasy chyba jest wersja nazwy na radzieckich sztabówkach jeżeli dobrze pamiętam - dokładnie tak jak mówisz - z Krasnoilska to taka malutka osada właśnie z jakimś
    ośrodkiem, dalej nie ma już nic.

    Ta chata jest na uboczu w wiosce Doliszny Szepit. Musieliśmy tam trochę posprzątać bo koniki tam czasem zaglądały.... Ale nie potrafię opisać żeby do niej trafić... Bo tam była
    kwestia przejdź przez potok, wejdź w określoną dróżkę, pójdź przez las... miejscowi nam polecili jako niezamieszkaną chatę.
    Spróbuję to zrobić jak znajdę mapę ukraińską.

    W barze niestety nic nie dawali do jedzenia. Ale pani nalała nam wrzątku i zjedliśmy chińszczyznę.

    P.
    "There is no such thing like too much snow" - Doug Coombs

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Donbas 2011 część 3- okolice Swiatogorska i Ługańska
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 08-12-2011, 14:21
  2. Zdjęcia z Karpat Wschodnich
    Przez Basia Z. w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 13-11-2009, 09:19
  3. panorama karpat
    Przez kkubaa w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 07-01-2009, 21:02
  4. Bibliografia Karpat
    Przez lucyna w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 22-11-2007, 18:58
  5. Bukowińscy Żydzi
    Przez Tysiąc Motyli w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 27-08-2005, 05:19

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •