Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: Ratujmy cerkiew w Bystrem!

  1. #1
    Bystre
    Guest

    Domyślnie Ratujmy cerkiew w Bystrem!

    Miłośnicy Bieszczadów, jak zapewne wiecie w Bystrem niedaleko Czarnej stoi stara cerkiew. Piękna, drewniana, praktycznie nieremontowana od ponad stu lat. W każdej chwili może się zawalić. Niedawno w internecie wystartowała próba uratowania tego zabytku. Wszystkie informacje znajdziecie na www.cerkiewwbystrem.pl. Nie pozwólmy, żeby i ta cerkiew zniknęła z Bieszczadów jak wiele innych: w Lutowiskach, Lipiu, Wetlinie... Każdy może pomóc na swój własny sposób, niekoniecznie finansowo, ale nie ma co ukrywać - trzeba milionów. Razem może uda się nam coś z tym zrobić, ale jak nie spróbujemy, to się nigdy nie przekonamy. Pomóżmy starej cerkwi. Dla nas, dla Bieszczadów, dla przyszłych pokoleń.

  2. #2
    Kronikarz Roku 2010
    Awatar bertrand236
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    Poznań
    Postów
    4,224

    Domyślnie Odp: Ratujmy cerkiew w Bystrem!

    bertrand236

  3. #3
    Administrator
    Awatar Hero
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    Mińsk Maz. Wołosate
    Postów
    912

    Domyślnie Odp: Ratujmy cerkiew w Bystrem!

    W cerkwi w Bystrem trwają pewne prace. Na przykład wymieniono część okien, które powypadały.






    Konstrukcja podtrzymująca kopułę w kilku miejscach jest mocno spróchniała. Największa cerkiew w Bieszczadach grozi zawaleniem.



    Wewnątrz znajdują się krzyże z cerkwi, których już dawno nie ma jak i z tych istniejących. Są też wystawiane różne przedmioty, pamiątki po dawnych mieszkańcach tych terenów, które oddała ziemia.









    Remonty są finansowane z datków i 1% podatku. Koszt generalnego remontu jest szacowany na 5 milionów złotych.


  4. #4
    Forumowicz Roku 2018
    Kronikarz Roku 2018
    Forumowicz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2014
    Ekspert Roku 2013
    Korespondent Roku 2008
    Awatar sir Bazyl
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Resmiasto
    Postów
    3,102

    Domyślnie Odp: Ratujmy cerkiew w Bystrem!

    Cytat Zamieszczone przez Hero Zobacz posta
    ...

    Remonty są finansowane z datków i 1% podatku. Koszt generalnego remontu jest szacowany na 5 milionów złotych.
    No to marne szanse na uzbieranie pięciu baniek z 1% podatku. Zawali się i będzie spokój. Przecież państwo nie wyłoży takiej kasy, za którą można dwukrotnie wymienić murawę na nowych stadionach! Po co komu zabytki - niech żyją igrzyska!
    "Rozum mówi nie raz: nie idź, a coś ciągnie nieprzeparcie i tylko słaby nie ulega; każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia." W. Krygowski

  5. #5
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Ratujmy cerkiew w Bystrem!

    To nie jest prawdą że nie ma kasy na zabytki.
    Problem w tym ,że są zabytki lepsze i gorsze. Na te lepsze (poprawne) duża kasa się znajduje, a te gorsz czekają aż się rozwalą

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar szymon magurycz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Nowica/Beskid Niski
    Postów
    368

    Domyślnie Odp: Ratujmy cerkiew w Bystrem!

    5 milionów???!!! Co to za jakieś wierutne bzdury, ktoś tu oszalał! To jakiś żart? Ktoś chce zbudować parę kopii 1:1 tej cerkwi? Proszę o kosztorys, możliwie dokładny. Najlepiej z wyraźnym podpisem kosztorysanta i wskazaniem potencjalnych wykonawców. Ta cerkiew jest z drewna z dodatkiem blachy a nie z alabastru. W Bieszczadach jest drogo, ale że aż tak to nie wiedziałem... Działam realnie, społecznie na rzecz dziedzictwa kulturowego i to jest mój wkład, a to powoduje, że po prostu nie jestem w stanie wspierać finansowo czy rzeczowo takich akcji, ale tej nie wsparłbym nawet gdybym miał mnóstwo pieniędzy, bo informacja, że trzeba milionów jest nierzetelna, bałamutna i mija się z prawdą.
    Co ma kosztować 5 milionów PLN???

  7. #7
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Ratujmy cerkiew w Bystrem!

    Czy 5 milionów to dużo ? Nie wiem.
    Popatrzmy troszkę w bok, do Komańczy. Odbudowa kosztowała około 2 miliony, nie licząc drewna które podarowały Lasy Państwowe (czyli też ze wspólnego)
    Dlaczego remont ma kosztować więcej niż odbudowa ?
    Może dlatego że to jest zabytek ?
    Jeszcze raz podkreślę że nie jestem rzeczoznawcą i nie wiem jak się robi kosztorysy, ale dziwnym trafem na przetargach wygrywają wykonawcy oferujący cenę najniższą , częstokroć jest to mniej niż połowa.

  8. #8
    Bieszczadnik
    Na forum od
    07.2012
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    156

    Domyślnie Odp: Ratujmy cerkiew w Bystrem!

    Zapytałam się u źródła. Nic nie wiedzą o 5 milionach. Na razie usiłują zdobyć na najpilniejsze prace 100 000 zł.

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar szymon magurycz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Nowica/Beskid Niski
    Postów
    368

    Domyślnie Odp: Ratujmy cerkiew w Bystrem!

    Sonka, u źródła? czyżby? Popatrz na pierwszy post w tym wątku...: "Każdy może pomóc na swój własny sposób, niekoniecznie finansowo, ale nie ma co ukrywać - trzeba milionów.". Mam przed sobą ulotkę, w której stoi to samo: "... na kompleksową renowację zabytku trzeba milionów".
    Jakoś Bystre nie skomentował wpisu Hero: Koszt generalnego remontu jest szacowany na 5 milionów złotych.Wypadałoby skomentować...
    A to zobaczyłem przed chwilą na stronie cerkiewwbystrem.pl:
    W 2012 roku udało się przekonać urzędników, którzy wreszcie przerwali bezczynność, przeznaczając 70.000 zł na rzecz renowacji
    części obiektu. Niestety potrzeby świątyni jednak przekraczają tę dotację. Dlatego to jeszcze nie koniec owej misji.
    Dalej tam czytam, że uzbierali sami ponad 15 tysięcy. 70 + 15 = 85? I nadal trzeba 100 tysięcy?
    Na tej samej stronie widzę w tej chwili:
    Jak już wielokrotnie powtarzaliśmy, na kompleksową konserwację trzeba milionów
    Dziwne "źródło" masz. Nadal oczekuję konkretnej odpowiedzi. Na co trzeba milionów??? Konkretnie, co i ile ma kosztować?

  10. #10
    Bieszczadnik
    Na forum od
    07.2012
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    156

    Domyślnie Odp: Ratujmy cerkiew w Bystrem!

    Odpowiem na pw

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Ratujmy zamek "Sobień" - nieformalna grupa
    Przez Jankiel w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 13-02-2013, 22:35
  2. Domki w Bystrem
    Przez psobota w dziale Noclegu szukam
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 09-12-2010, 09:05
  3. w Bystrem
    Przez kasandrra w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 15-08-2002, 15:36

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •