Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 1 2
Pokaż wyniki od 11 do 17 z 17

Wątek: "UPA w Bieszczadach" Stanisław Żurek

  1. #11

    Domyślnie Odp: "UPA w Bieszczadach" Stanisław Żurek

    Jak można przestać mówić bandy UPA???
    Zastanów się co mówisz. Dokonywali ludobójstwa. Mordowali dzieci, starców, kobiety. Mordowali cywilów. Gwałcili kobiety, bezcześcili zwłoki. Nie można i nie wolno mówić inaczej niż FASZYSTOWSKIE BANDY UPA!!!!!

  2. #12
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,244

    Domyślnie Odp: "UPA w Bieszczadach" Stanisław Żurek

    Bardzo proszę skoncentrować się w tym wątku na dyskusji dotyczącej książki "UPA w Bieszczadach". Tematy ogólniejsze, np kwestię czy UPA to bandy czy partyzantka próbujemy rozstrzygnąć tutaj. Polecam lekturę całości przez napisaniem kolejnego postu
    Czterech panów B.

  3. #13
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2012
    Postów
    841

    Domyślnie Odp: "UPA w Bieszczadach" Stanisław Żurek

    Książkę St. Żurka czytałem, nawet określiłem go nieco ironicznie jako "żarliwego patriotę".Bez względu na krytyczne oceny samego wydawnictwa i pracy St.Żurka oraz ostrzeżenia od pewnego forumowicza, że lepiej nie wymieniać pewnych nazwisk w dobrym towarzystwie to sądzę, że wysiłek autora nie był daremny.Różnica w ocenie UPA między Polakami a Ukraińcami jest diametralna, jak dzień do nocy.Kto ma problemy z emocjami lepiej niech się nie bierze za badanie tematu bo zacznie wywijać szbelką albo ostrzyć siekierę. Ocena UPA jest nic nie warta bez znajomości genezy jej powstania a tu trzeba by się cofnąć o jakieś sto lat.
    . Bieszczady i szerzej Karpaty były końcowym odcinkiem działalności UPA. Najbardziej mroczne karty UPA Zapisała na Wołyniu, Podolu i w Małopolsce Wschodniej a to co robiła w Karpatach bliższe jest etosu narodowego chociaż i to określenie jest ryzykowne, ale niech im będzie.

  4. #14
    Bieszczadnik Awatar creamcheese
    Na forum od
    02.2012
    Rodem z
    Lublin
    Postów
    800

    Domyślnie Odp: "UPA w Bieszczadach" Stanisław Żurek

    Mówimy na tym wątku o konkretnej książce...mój egzemplarz ma dedykację: " Mojej ukochanej Mamie...syn Stasio Ż...22.12.2007". Może to prowokacja? Kto to wie, ja nie znam autografu pana S. Żurka. Faktem jest, że znaleziona ona, ta książka, została przez przypadkowo poznanego pana na śmietniku w Lublinie. Może to świadczyć o jej wartości (dla Matki również) a może o zajadłości jej przeciwników. Chyba, że to prowokacja(jak na wstępie). Pozdrawiam

  5. #15
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2012
    Postów
    841

    Domyślnie Odp: "UPA w Bieszczadach" Stanisław Żurek

    Na niekorzyść tej konkretnej książki przemawia choćby relacja nt. miejscowości Kisielin zamieszczona w rozdziale ,,Cerkwie i Panteony,, na str.203. Znam relację naocznego świadka zamieszczoną w innej, bardzo cenionej przeze mnie książce i relacja ta różni się znacznie.Sprawą nie podlegającą dyskusji jest jednak fakt, żę napad miał miejsce w tym dniu i że zginęły niewinne osoby.Autor nie powinien tak dalece upraszczać opisów wydarzeń bo najzwyczajniej traci wiarygodność, przynajmniej w moich oczach. Brak precyzji jest widoczny niestety w wielu innych miejscach.

  6. #16

    Domyślnie Odp: "UPA w Bieszczadach" Stanisław Żurek

    Zawsze mnie ciekawiła ta tematyka, jak to naprawdę było

  7. #17
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2012
    Postów
    841

    Domyślnie Odp: "UPA w Bieszczadach" Stanisław Żurek

    Też chciałbym wiedzieć ale tej książce nie zaufałem także dlatego, że są w niej pomieszane wydarzenia nie bieszczadzkie czego przykładem jest wspomniany wyżej Kisielin. Prawdę dzisiaj zna chyba już tylko Duch Święty. Z moich stron pochodzili liczni żołnierze biorący udział w przesiedleniach, ich relacje zawsze były gorzkie.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Stanisław Rusin - "Wertepy życia"
    Przez leobek w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 09-01-2011, 19:46
  2. Odpowiedzi: 87
    Ostatni post / autor: 17-12-2010, 14:31
  3. Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 11-05-2009, 03:43
  4. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-11-2008, 10:42

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •