Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Bieszczadzki dekalog dla grupy słabo zorganizowanej

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar creamcheese
    Na forum od
    02.2012
    Rodem z
    Lublin
    Postów
    800

    Domyślnie Bieszczadzki dekalog dla grupy słabo zorganizowanej

    Witam i proszę o pomoc.
    Wybieram się grupą max. 10-cio osobową w Bieszczady. Część z nich nie była nawet w górach. Nikt z nas nie jest przewodnikiem. Trasa na pierwszy wyjazd oczywiście klasyczna i nie wymagająca (a przynajmniej tak mi się wydaje). Chodzę po górkach od 30 lat ale raczej jako samotnik, najwyżej w grupach 2-3 osobowych, z ludźmi którzy pierwsze kroki na szlaku mają już dawno za sobą, więc niektóre kanony zachowań czy współpracy mam we krwi i nawet się nad nimi nie zastanawiam.
    Pytam Was, przewodników, wytrawnych trampów i oberżyświatów - czy powinienem opracować dla grupy coś w rodzaju dekalogu – jak zachować się na szlaku, jak współpracować? Co w nim ująć? Nie chodzi mi o oczywiste oczywistości typu : w Parku Narodowym nie śmiecimy, a bardziej o praktyczne rady dla nowicjuszy.
    A może już cos takiego jest opracowane?

  2. #2
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,244

    Domyślnie Odp: Bieszczadzki dekalog dla grupy słabo zorganizowanej

    Dekalog Turysty Górskiego

    I
    Zanim wyruszysz w góry zastanów się, czy posiadasz dostateczne doświadczenie. Przed wyjściem poddaj ocenie stan zdrowia i siły, swoje i towarzyszy, a w szczególności dzieci.

    II
    Przygotuj wcześniej dokładny plan wycieczki, najlepiej udają się improwizacje... dobrze przygotowane. Poczytaj przewodniki, mapy, skorzystaj z usług informacji turystycznej, wskazówek przewodników górskich, gospodarzy schronisk, miejscowej ludności.

    III
    W górach szybko i często zmieniają się warunki atmosferyczne, niezbędna jest odzież chroniąca przed złą pogodą i zimnem oraz mocne, wysokie buty na profilowanej podeszwie.

    IV
    Wychodząc na wycieczkę pozostaw w domu, w schronisku czy u znajomych wiadomość o celu i trasie wycieczki oraz godzinie powrotu. W ten prosty sposób zapewnisz sobie szybką pomoc w razie wypadku.

    V
    Szybkość poruszania się dostosuj do możliwości najmniej sprawnego uczestnika wycieczki. „Pożeranie kilometrów” prowadzi niechybnie do wyczerpania, a poza tym ogranicza możliwość podziwiania uroków górskiego krajobrazu.

    VI
    Uważaj na każdy krok – upadki zdarzają się także w łatwym terenie. Szczególniej zwłaszcza ostrożności wymagają trudniejsze partie trasy: strome, mokre i zaśnieżone stoki, płaty starego śniegu.Nie zbaczaj ze znakowanego szlaku – jest on zwykle poprowadzony optymalnie zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i wysiłku na pokonanie trasy.

    VII
    Nie strącaj kamieni, gdyż narażasz innych turystów na poważne niebezpieczeństwo. Miejsce zagrożone przez spadające kamienie przechodź szybko i uważnie.

    VIII
    Decyzja zawrócenia z drogi to nie hańba, lecz głos rozsądku. Nie wstydź się zawrócenia, gdy załamie się pogoda, nadejdzie mgła lub trasa okaże się zbyt trudna.

    IX
    Szanuj przyrodę, nie hałasuj, jest to niebezpieczne. Dbaj o czystość i porządek w górach. Usuwając śmieci dajesz dowód swej kultury.

    X
    Jeżeli mimo ostrożności zdarzy się wypadek – przede wszystkim zachowaj spokój. Poszkodowanego ułóż w bezpiecznej pozycji, w widocznym miejscu i pod opieką. Przyjętymi w górach sygnałami wezwij na pomoc GOPR.

    Komisja Turystyki Górskiej
    Zarządu Głównego PTTK
    Start jest. Teraz się można zastanowić co zmienić, do dodać, co zignorować
    Ostatnio edytowane przez bartolomeo ; 13-03-2012 o 17:22 Powód: Literówki
    Czterech panów B.

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar creamcheese
    Na forum od
    02.2012
    Rodem z
    Lublin
    Postów
    800

    Domyślnie Odp: Bieszczadzki dekalog dla grupy słabo zorganizowanej

    Cytat Zamieszczone przez bartolomeo Zobacz posta
    Start jest. Teraz się można zastanowić co zmienić, do dodać, co zignorować
    Zignorować?? Nic!! Dekalog PTTK to klasyka. Dzięki. Chodzi mi o rady praktyczne, wypracowane przez przewodników przez lata pracy. O coś co nawet nam do głowy nie przyjdzie a nowicjusz wymyśli!! O rady i przestrogi dla stawiających pierwsze kroki.

  4. #4
    Forumowicz Roku 2018
    Kronikarz Roku 2018
    Forumowicz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2014
    Ekspert Roku 2013
    Korespondent Roku 2008
    Awatar sir Bazyl
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Resmiasto
    Postów
    3,102

    Domyślnie Odp: Bieszczadzki dekalog dla grupy słabo zorganizowanej

    Cytat Zamieszczone przez creamcheese Zobacz posta
    Witam i proszę o pomoc.
    Wybieram się grupą max. 10-cio osobową w Bieszczady. Część z nich nie była nawet w górach. (...) Chodzę po górkach od 30 lat ale raczej jako samotnik, najwyżej w grupach 2-3 osobowych, z ludźmi którzy pierwsze kroki na szlaku mają już dawno za sobą, ...
    Pytam Was, przewodników, wytrawnych trampów i oberżyświatów - czy powinienem opracować dla grupy coś w rodzaju dekalogu – jak zachować się na szlaku, jak współpracować? Co w nim ująć? ...
    A może już cos takiego jest opracowane?
    Znalazłem pewne sugestie jak np. przygotować miejsce na biwak :
    "...miał teraz dwa dni na wyszukanie dogodnego miejsca na biwak.
    Według życzeń szanownego towarzystwa, które zgotowało mu taki los, miało być to miejsce cieniste - tak życzyli sobie panowie, i jednocześnie nasłonecznione - wedle życzeń pań. Najlepiej, gdyby było położone na płaskim - dla panów, ale i mile urozmaiconym terenie - dla pań. Konieczny był też dostęp do źródlanej wody - wedle sugestii pań, oczywiście tak głębokiej, aby mogli się w niej pluskać panowie. I oby jak najdalej od ludzi! Panie zastrzegły to sobie wyraźnie. Miało być położone z dala od aglomeracji i mieć pewną bazę prowiantową, żeby panowie zbytnio się nie udźwigali. Musiało być rozległe i gołe (panie!) oraz intymne i zarośnięte (panowie). Na dodatek powinno znaleźć się jak najdalej od aktualnego biwaku, bo panom znudził się krajobraz, i zarazem blisko, żeby panie nie umęczyły się przeprowadzką." Krzystof Wiktorowicz "Tłumacze ciszy / Rozpoznanie terenu"
    Creamcheese, uciekaj póki czas
    "Rozum mówi nie raz: nie idź, a coś ciągnie nieprzeparcie i tylko słaby nie ulega; każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia." W. Krygowski

  5. #5
    Literat Roku 2013

    Awatar trzykropkiinicwiecej
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Nigdziebądź nad Osławą
    Postów
    1,841

    Domyślnie Odp: Bieszczadzki dekalog dla grupy słabo zorganizowanej

    Ja też radzę żeby coś nagle wyskoczyło i zawijaj się ile pary w butach, run! Run Forest!

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar creamcheese
    Na forum od
    02.2012
    Rodem z
    Lublin
    Postów
    800

    Domyślnie Odp: Bieszczadzki dekalog dla grupy słabo zorganizowanej

    Że też sam na to nie wpadłem!!?? Przeca "Tłumaczy..." czytałem nie dalej niż w listopadzie:)

  7. #7
    Malkontent Roku 2009 Awatar Krysia
    Na forum od
    09.2006
    Postów
    3,380

    Domyślnie Odp: Bieszczadzki dekalog dla grupy słabo zorganizowanej

    Cytat Zamieszczone przez creamcheese Zobacz posta
    Zignorować?? Nic!! Dekalog PTTK to klasyka. Dzięki.
    No zgadzam się!
    Zwłaszcza ten punkt o strącaniu kamieni.
    Na połoninach jak znalazł;-)
    NIE ignoruj go!!!;-))))))

    A na poważnie, to ktoś z tej grupy jeszcze chodzi po górach?
    Wtedy jego puść na czoło pochodu, a Ty zamykasz stawkę.
    "...Lecz ja wrócę tu, będę w twoim śnie.
    Nikt nie zabroni nam śnić..."
    Bogdan Loebl

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar creamcheese
    Na forum od
    02.2012
    Rodem z
    Lublin
    Postów
    800

    Domyślnie Odp: Bieszczadzki dekalog dla grupy słabo zorganizowanej

    kilka osób chodzi...i chyba rzeczywiście bedę zamykał karawanę:)
    PS. Bogdan L...Pijany kogut...i całe Breakout...przytulam Cię za Niego:)

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Bieszczadzki dekalog dla grupy słabo zorganizowanej

    To co radzi Krysia może skutkować zgubieniem szlaku na samym początku
    Chociaż zgubienie szlaku w miłym towarzystwie może być bardzo przyjemne i tutaj w pełni Ją rozumiem - to na sam początek lepiej prowadzić samemu.

    Ja bym miała takie rady:

    1. Wykorzystać pierwszy dzień na "rozruch" i rozpoznanie co kto reprezentuje, więc nie planować na pierwszy dzień od razu długiej trasy.
    Potem, jak już wiadomo jaką ludzie maja kondycję i chęć do chodzenia można już planować coś więcej.

    2.Grupa 10-osobowa nie jest trudna do opanowania, mimo to lepiej zawsze wyznaczyć "zamek", pilnować aby ta osoba rzeczywiście zamykała i pozostawać z nią w zasięgu wzroku, a już na pewno czekać na wszystkich skrzyżowaniach czy rozstajach ścieżek. Z doświadczenia wiem że ludzie jak tylko mogą się zgubić - to się zgubią Kiedyś sama zostałam z tyłu (z dużo słabszą od innych osobą) jak radzi Krysia i wypuściłam do przodu grupkę czworga doświadczonych turystów, którzy mnie o to prosili. Do schroniska była 1 godz. łatwym szlakiem bez żadnych odgałęzień. Znaleźli się po prawie trzech godzinach jak już chciałam dzwonić po TOPR. Poszli w zupełnie inną stronę, chociaż szlak był jeden.

    3. To co sir zacytował Bazyl - to niestety prawda, ale jakoś Jemu się udało pogodzić interesy grupy nawet 30-osobowej (mam na myśli leżenie na łące, wszystkim się podobało), więc nie jest aż tak źle. Leżenie na pięknej łące z ładnym widokiem zwykle podoba się wszystkim.

    4. Niestety empirycznie sprawdzonym faktem jest, że najtrudniej dogodzić jest znajomym. Przed obcą grupą mam dużo mniejszą tremę niż przed znajomymi.

    5. Punkt IV zacytowanego "Dekalogu" nie jest już tak istotny w epoce powszechnego używania telefonów komórkowych i w miejscach gdzie jest zasięg.

    Tyle na razie mi przyszło do głowy, jak mi się coś jeszcze przypomni - to napiszę.

  10. #10
    Malkontent Roku 2009 Awatar Krysia
    Na forum od
    09.2006
    Postów
    3,380

    Domyślnie Odp: Bieszczadzki dekalog dla grupy słabo zorganizowanej

    ))
    A kiedy w ogóle ta wycieczka?i na jak długo?
    "...Lecz ja wrócę tu, będę w twoim śnie.
    Nikt nie zabroni nam śnić..."
    Bogdan Loebl

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Szukamy Domku dla licznej grupy
    Przez okv w dziale Noclegu szukam
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 21-05-2011, 18:44
  2. 1% podatku dla bieszczadzkiej grupy GOPR
    Przez marmota w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 10-03-2011, 18:13
  3. Nocleg dla grupy 40 osob 9, 10, 11 styczen
    Przez basiagangsta w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 07-01-2009, 15:57
  4. [Cisna] Nocleg dla dużej grupy - wygodnie i tanio. Gdzie?
    Przez fantomasz w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 20-05-2005, 13:06
  5. Dobieranie grupy
    Przez Anonymous w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 12-06-2002, 12:44

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •