Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 55

Wątek: Obyś nie spotkał Polaków...

  1. #11
    Bieszczadnik Awatar creamcheese
    Na forum od
    02.2012
    Rodem z
    Lublin
    Postów
    800

    Domyślnie Odp: Obyś nie spotkał Polaków...

    Cytat Zamieszczone przez bartolomeo Zobacz posta
    Nie jesteśmy gorsi, ale musimy się przełamać i zacząć szanować innych, ich zwyczaje, zasady, ich własność. I za granicą i w kraju.
    O szanowanie innych chodzi chyba najbardziej. Nie jesteśmy pępkiem świata i nie mamy monopolu na nieomylność. Obrazek spod Monte Perdido - schronisko Goriz i grupa Polaków nie chcących się zastosować do regulaminu(chodziło o zmianę obuwia -"bo my tylko na chwilę") i wręcz pyskówka z obsługą schroniska, bo jakże to?! - Nie będzie Hiszpan pluł nam w twarz. Żenada i wstyd.

  2. #12
    Malkontent Roku 2009 Awatar Krysia
    Na forum od
    09.2006
    Postów
    3,380

    Domyślnie Odp: Obyś nie spotkał Polaków...

    Wstyd i owszem!Ale czy to oznacza, że Polacy są tacy?
    Czy to oznacza, że Ty też nie ściągasz butów tam gdzie trzeba?
    Czy jest to górskie schronisko, czy meczet na przykład?
    Mam nadzieję, że NIE;-)
    "...Lecz ja wrócę tu, będę w twoim śnie.
    Nikt nie zabroni nam śnić..."
    Bogdan Loebl

  3. #13
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,243

    Domyślnie Odp: Obyś nie spotkał Polaków...

    Cytat Zamieszczone przez Krysia Zobacz posta
    Zacznij jeździć po świecie
    Krysiu, ja mieszkałem rok za granicą. Nie wmuszaj we mnie proszę kompleksów, akurat tych związanych z narodowością nie mam, i zejdź z tej gadki o przodkach-bohaterach bo to nie ma nic wspólnego ze śmieceniem w schroniskach. Weźmy się za siebie, to wszystko.
    Czterech panów B.

  4. #14
    Malkontent Roku 2009 Awatar Krysia
    Na forum od
    09.2006
    Postów
    3,380

    Domyślnie Odp: Obyś nie spotkał Polaków...

    Ze śmieciami nie ma nic wspólnego, ale z kompleksami i owszem.
    Jeździć po świecie mam na myśli po różnych krajach, nawet i na parę dni, ale żeby poznać inne nacje , innych ludzi, inne kultury i co?
    Ano okaże się, że wszyscy jesteśmy bardzo podobni!
    To samo nas śmieszy, to samo smuci, te same problemy.
    I tak samo występują źli ludzie.
    Ja akurat jestem optymistką i widzę zmianę na plus.
    Może nie w górach, bo nie byłam świadkiem nigdy takich chamskich zachowań, więc co się miałoby poprawić.
    Ale tu u mnie: jeszcze 10 lat temu jak się jechało przez wieś to brud. Chyba jakieś wyścigi robili, kto więcej gratów na podwórku zgromadzi i im one będą w większym bałaganie tym lepiej. To samo z błotem.
    A teraz?Mało które gospodarstwo tak wygląda.
    Nawet jak jest biedne, to jest czysto, podwórko zagrabione itd.
    Więc są zmiany na plus.
    Choć nie wiem jak się będzie zachowywać fala młodych wychowywanych bezstresowo...
    może mój optymizm runie;-)
    "...Lecz ja wrócę tu, będę w twoim śnie.
    Nikt nie zabroni nam śnić..."
    Bogdan Loebl

  5. #15
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Obyś nie spotkał Polaków...

    Byłam po raz pierwszy w Alpach jeszcze w pierwszej połowie lat 80, kiedy to wyjazd kosztował mnie 150 $, a sama zarabiałam wtedy pracując jako inżynier 20 $ miesięcznie.
    Aby wyjechać na ten wyjazd musiałam przez kilka miesięcy w każdy weekend tyrać malując zbiornik pyłów w elektrociepłowni.

    Z Polski wieźliśmy po około 20 kg jedzenia na osobę, aby było tam na zachodzie co jeść.
    Na miejscu w Chamonix rozbiliśmy się w lesie, gdzie można było spać za darmo, załatwił to z władzami miejskimi tamtejszy "rezydent" i przedstawiciel alpinistów - pan Wowkonowicz (miałam tą przyjemność poznać go osobiście).

    Ale również w tamtych latach ludzie potrafili zachowywać się różnie. Ja z moimi znajomymi żywiliśmy się przez miesiąc tylko konserwami i makaronem z Polski ewentualnie ryżem z jagodami uzbieranymi w lesie.
    A byli tacy koledzy, którzy chwalili się ile to rano kto rano ile jogurtów ukradł w markecie ("elita" - pożal się Boże).

    Jestem zdania, że o ile rozbicie się w lesie poza campingiem - w tamtych czasach mogło być w jakiś sposób usprawiedliwione (zwłaszcza że było załatwione z władzami gminy) - to kradzieży w markecie nie usprawiedliwia absolutnie nic.

    Ale najgorsze, ze w późniejszych latach zaczęliśmy wszyscy zarabiać więcej - nie tyle co w zachodniej Europie, ale też nie 20 $ miesięcznie - no i teraz na ten camping za 10 ojro jest nas w większości stać - to nawyki i przyzwyczajenia pozostały takie jak dawniej, że nam wszystko wolno i powinniśmy zawsze być traktowani w sposób specjalny.

    Nie wszystkim tak zostało, ale niektórym tak.

  6. #16
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,243

    Domyślnie Odp: Obyś nie spotkał Polaków...

    Cytat Zamieszczone przez Krysia Zobacz posta
    Jeździć po świecie mam na myśli po różnych krajach, nawet i na parę dni, ale żeby poznać inne nacje , innych ludzi, inne kultury i co?
    No przez parę dni w obcym kraju to tak poznasz jego nację i jej kulturę że hoho!

    Ale do rzeczy.

    Cytat Zamieszczone przez Krysia Zobacz posta
    Ano okaże się, że wszyscy jesteśmy bardzo podobni!
    To bezsprzecznie prawda. Ale podam Ci przykład - poznałem kiedyś pewnego Japończyka, który będąc namiętnym palaczem nosił przy sobie popielniczkę. Nigdy nie strzepnął popiołu na ulicę, na trawnik, "pod siebie" - zawsze do tej wyciągniętej z kieszeni popielniczki (wyglądała jak maleńka latarka z pustym miejscem po bateryjkach). I twierdził, że tak u niego jest, ludzie noszą popielniczki i nie śmiecą na ulicach. Dla odmiany Włosi w tamtym czasie papierosami, niedopałkami i popiołem ozdabiali każde miejsce, na przystanku autobusowym w Mediolanie stało się na niedopałkach. Czy to oznacza, że Włosi są gorsi od Japończyków? Absolutnie nie! Po prostu Japończycy nauczyli się bardziej dbać o porządek.

    I o tym właśnie mowa, nie o dzieleniu narodów na lepsze czy gorsze, tylko o wyrobieniu pewnych nawyków i zwyczajów. Podlewanie tego narodowym sosem, zakładanie rogatywki i stawianie kosy na sztorc to przegięcie. Jak ktoś zwróci nam uwagę, że śmiecimy, to nie podnosi ręki na nasze świętości i na naszych bohaterów - nie chce po prostu naszych śmieci na środku schroniska.

    Nasze nawyki na szczęście już się zmieniają, ja też mam wrażenie, że jest lepiej. Ale jeszcze nie jest dobrze.
    Czterech panów B.

  7. #17
    Malkontent Roku 2009 Awatar Krysia
    Na forum od
    09.2006
    Postów
    3,380

    Domyślnie Odp: Obyś nie spotkał Polaków...

    My do Norwegii tez zabieramy jedzenie z Polski, bo jest dużo taniej. I nie uważam tego za wstyd.
    Przecież nie kradniemy.
    Raz nawet był kemping to na tym kempingu spaliśmy, choć akurat tam można się rozbić wszędzie, ale luksusy pt ciepła woda były silniejsze od nas;-)
    "...Lecz ja wrócę tu, będę w twoim śnie.
    Nikt nie zabroni nam śnić..."
    Bogdan Loebl

  8. #18
    Bieszczadnik Awatar creamcheese
    Na forum od
    02.2012
    Rodem z
    Lublin
    Postów
    800

    Domyślnie Odp: Obyś nie spotkał Polaków...

    Cytat Zamieszczone przez Krysia Zobacz posta
    My do Norwegii tez zabieramy jedzenie z Polski, bo jest dużo taniej. I nie uważam tego za wstyd.
    Nie o to żarcie przywożone z Polski chodzi a o kradzieże w marketach!
    A teraz obrazek sprzed kilku tygodni: idę ulicą w mieście swym, widzę z daleka że koło kosza na śmiecie leży spory papier, nikomu nie wadzi. I leżałby tak spokojnie gdyby...nie przechodził Murzyn. Podniósł papier i wrzucił do kosza. Od kogo ja się muszę uczyć kultury??!!
    ...hmm...ten post powinienem chyba umieścić w humorze spoza szlaku

  9. #19
    Bieszczadnik Awatar Mamcia DwaChmiele
    Na forum od
    04.2011
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    423

    Domyślnie Odp: Obyś nie spotkał Polaków...

    I znów zaśmiecę zacny wątek, ale w dobrej intencji. Modzie, miej cierpliwość i wyrozumiałość dla niesfornej forumowiczki

    Krysiu, polecam lekturę publikacji Geerta Hofstede "Kultury i organizacje. Zaprogramowanie umysłu". Mam wrażenie, ba! jestem pewna, że Cię zainteresuje.Jest dość droga i na pewno nie dostanie się jej w pierwszej lepszej księgarni, ale podejrzewam, że w każdej bibliotece akademickiej ją mają.

  10. #20
    Malkontent Roku 2009 Awatar Krysia
    Na forum od
    09.2006
    Postów
    3,380

    Domyślnie Odp: Obyś nie spotkał Polaków...

    No niestety nie zainteresuje mnie nawet gdyby była do ściągnięcia za darmo na Kindla;-))))
    Już sam tytuł jest dziwny.
    Zaprogramowanie umysłu...
    Tu nie trzeba niczego programować, po prostu wychować.
    Mnie w domu nauczyli jak jeść nożem i widelcem, nie mazać po książkach, spuszczać wodę w toalecie, czy nie śmiecić na szlaku, a zabierać ze sobą w dół śmieci i cała masa innych rzeczy.
    Więc wielkiej filozofii nie trzeba.
    A tylko po prostu bycia człowiekiem.

    O jedzeniu to było bardziej pod post Basi, bo odniosłam wrażenie, że to, że się tak robiło za komuny to było ok, ale teraz już nie. Ale uważam, że jeśli się robi posiłki samemu, gdzieś w terenie, a nie wchodzi do schroniska i zamiast kupić to się robi swoje (bo to jest mega chamskie) to nie jest to żaden wstyd.
    Ostatnio edytowane przez Krysia ; 12-03-2012 o 12:37
    "...Lecz ja wrócę tu, będę w twoim śnie.
    Nikt nie zabroni nam śnić..."
    Bogdan Loebl

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Poszukuję ludzi, których spotkałem w górach
    Przez banita w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 02-07-2013, 01:08
  2. Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 13-04-2009, 06:35
  3. Moze nie Proza i nie Muzyka ale się łączy -> TEATR
    Przez trzykropkiinicwiecej w dziale Poezja i proza Bieszczadu...
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 17-01-2008, 23:02
  4. relacje z miłych spotkań na trasie
    Przez Barnaba w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 11-07-2007, 23:14
  5. Czy ktoś spotkał wilka?
    Przez zalewskamonia w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 15-04-2006, 22:36

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •