Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 42

Wątek: Źródło Strwiąża

  1. #11
    Bieszczadnik Awatar Michał
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Opole
    Postów
    1,018

    Domyślnie Odp: Źródło Strwiąża

    Witaj Browar

    Cytat Zamieszczone przez Browar Zobacz posta
    Nie jestem Luki ale się odezwę - pod Śnieżnikiem są źródła Morawy,płynie na południe i w okolicy Bratysławy wpada do Dunaju,a on jak wiadomo zasila Morze Czarne
    To akuratnie wiedziałem. Ale Dunaj to nie Dniestr. Dlatego pisałem o zlewni Dniestru.
    Luki napisał o zlewni Morza Czarnego. A Basia chyba pisała o czymś innym.

    Dzięki za głos Browar.

    Pozdrawiam

  2. #12
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Źródło Strwiąża

    cytat :
    Tu bowiem ryby upodobały sobie zarośnięty brzeg rzeki. W korzeniach drew i krzewów nadrzecznych gnieździły sie ryby i raki. Chodziliśmy więc tam najchętniej i łowiliśmy ryby na trutkę. (...) Łowienie pstrągów wymagało pracy zespołowej. Szło się w kilku w poprzek rzeki płosząc w ten sposób pstrągi, a gdy który z nich skrył się pod kamieniem, wybierało się go stamtąd rękoma. ...
    a teraz zagadka : o jakiej rzece mowa ?

  3. #13
    Botak Roku 2016 Awatar asia999
    Na forum od
    11.2008
    Rodem z
    jakieś 73 cm od Tarnicy ... w skali 1:1.000.000
    Postów
    1,683

    Domyślnie Odp: Źródło Strwiąża

    Basiu - dziękuję za Twój opis trasy - troszkę więcej wiem czego można się spodziewać. Ta trasa, którą przeszliście na pewno ciekawsza od strwiążowskiej "pętelki" ale chodzi mi o miłą poobiednią, niezbyt długą wycieczkę rodzinną - tak, żeby nikt (biorąc pod uwagę wiek i możliwości) za bardzo się nie zmęczył i żeby można było sobie po prostu iść i cieszyć wiosną. Nie spodziewam się po tym źródle żadnych wodnych fajerwerków tryskających z ziemi - ale jeśli obiecam, że będzie tam źródło, to źródło będzie musiało być. Stąd moje dociekanie czy źródło jest łatwo dostępne.

    Michale...takie źródło wcale nie jest nieciekawe....można na podstawie takiego źródełka opowiedzieć o przyrodzie, która nie zna granic wytyczonych przez człowieka (o zlewisku, dorzeczu i innych takich też ) i o tymże człowieku, który stawiając dom za miliony żałuje kilku złotych na pozbycie się w najmniej bezbolesny dla przyrody sposób wytworzonych przez siebie brudów i wyrzuca je do lasu lub spuszcza do rzeki powodując, że to co czyste u źródła, potem staje się ściekiem. Lepsza lekcja niż wszelkie pompatyczne "dni ziemi".

    tak mi przyszło do głowy, że...jest wiele takich miejsc, które strasznie lubię ale...tak w sumie...to nic ciekawego tam nie ma

  4. #14
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Źródło Strwiąża

    Cytat Zamieszczone przez Browar Zobacz posta
    Nie jestem Luki ale się odezwę - pod Śnieżnikiem są źródła Morawy,płynie na południe i w okolicy Bratysławy wpada do Dunaju,a on jak wiadomo zasila Morze Czarne
    Ano - i stąd sudecki Trójmorski Wierch, gdzie znajduje się punkt w którym spotykają się zlewiska trzech mórz - Bałtyku, Morza Czarnego i Morza Północnego.

  5. #15
    Fotografik Roku 2013
    Fotografik Roku 2012
    Fotografik Roku 2011
    Awatar Pierogowy
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Tarnowskie Góry Wysokie
    Postów
    1,010

    Domyślnie Odp: Źródło Strwiąża

    Cytat Zamieszczone przez asia999 Zobacz posta
    tak mi przyszło do głowy, że...jest wiele takich miejsc, które strasznie lubię ale...tak w sumie...to nic ciekawego tam nie ma
    hallo,
    przepraszam,że się wtrącam,bo ani trasy nie znam,ani zlewisk wcześniejszych rozlewisk...

    do źródła poszedłbym po to, żeby napić się wody...
    :))
    "Najlepsze miejsce na namiot .jest zawsze troszkę dalej..."

  6. #16
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Źródło Strwiąża

    Cytat Zamieszczone przez Pierogowy Zobacz posta
    (...)
    do źródła poszedłbym po to, żeby napić się wody...
    :))
    i ja też.
    Też bym chciał podążyć do tego źródła i zaczerpnąć wody, po tym jak przeczytałem książeczkę "W dolinie Strwiąża" (z której pochodził cytat)
    Plan taki mi powstał i nawet będąc ostatnio w Dolnych zlokalizowałem strzałkę w stronę źródełka z napisem 2 h
    Napiszę obszerną relację z tej "wyrypy", chyba że Asia wyprzedzi moje plany, tak jak wyprzedza zamiary.
    (a książeczkę pana Klimpela polecam jak najbardziej)

  7. #17
    Bieszczadnik Awatar komisaRz von Ryba
    Na forum od
    05.2008
    Rodem z
    dziki wschód
    Postów
    1,164

    Domyślnie Odp: Źródło Strwiąża

    z checią przeczytam obie relacje i pewien jestem że różne będą

  8. #18
    Bieszczadnik
    Na forum od
    03.2011
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    231

    Domyślnie Odp: Źródło Strwiąża

    Cytat Zamieszczone przez Basia Z.
    Ale nie jest jedyną taką rzeką w Polsce - są jeszcze Krężelka, Czadeczka, Czarna Orawa i jej dopływy
    Cytat Zamieszczone przez luki_ Zobacz posta
    Jako ciekawostkę podam, że oprócz polskich rzek, które tu wymieniłaś, a które należą także do zlewiska Morza Czarnego, to w Polsce jest jeszcze jeden fragment (co prawda bardzo malutki) terenu, który odwadniany jest przez cieki źródliskowe należące do zlewiska Morza Czarnego, a znajduje się on ni mniej ni więcej, tylko na moim rodzinnym Dolnym Śląsku, na kawałku zboczy grzbietu wododziałowego w Masywie Śnieżnika.


    Cytat Zamieszczone przez Michał
    Luki
    Bardzom ciekaw jak z masywu Śnieżnika woda dociera na wschodnią część kraju i zasila Morze Czarne.
    Bardzom.
    Człowiek uczy sie całe życie a i tak umiera głupi.
    Kochany Panie Michale!
    Jak widzisz nigdzie nie napisałem, że "woda z Masywu Śnieżnika dociera na wschodnią część kraju" tylko dokończyłem wypowiedź Basi wymieniającą rzeki na terytorium Polski, które znajdują się w zlewisku Morza Czarnego (żadna z nich również przecież nie "dociera na wschodnią część kraju", należą bowiem do dorzecza Dunaju, a nie Dniestru). Natomiast jak to jest możliwe, że woda spod Śnieżnika dociera do Morza Czarnego, to już w zasadzie odpisał Ci Browar. Powtórzę więc tylko jeszcze raz, że do Polski należy niewielki skrawek terenu na wschodnich stokach wododziałowego grzbietu pomiędzy Śnieżnikiem a Małym Śnieżnikiem, tym samym znajdując się w zlewisku Morza Czarnego. A jaki dokładnie to skrawek terenu - znajdziesz z łatwością na każdej dokładnej mapie Masywu Śnieżnika.
    P.S. Tak to już czasem bywa, że na pierwszy rzut oka rzeczy niemożliwe są możliwe. Tak więc jak niemożlwym wydaje się być fragment zachodniego teryturium Polski należący do zlewiska Morza Czarnego, tak jeszcze dziwniejszym jest na pewno fakt, że mały fragment terytorium Włoch nie należy do zlewiska Morza Śródziemnego (oczywiście sensu largo, wliczając Adriatyk, Morze Tyrreńskie etc.), a do zlewiska Morza Czarnego właśnie. Jaki to fragment i przez jaką rzekę jest odwadniany - również łatwo sprawdzić na mapie...

  9. #19
    Bieszczadnik Awatar Michał
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Opole
    Postów
    1,018

    Domyślnie Odp: Źródło Strwiąża

    Witam serdecznie Luki

    Cytat Zamieszczone przez luki_ Zobacz posta
    Kochany Panie Michale!
    Jak widzisz nigdzie nie napisałem, że "woda z Masywu Śnieżnika dociera na wschodnią część kraju" tylko dokończyłem wypowiedź Basi wymieniającą rzeki na terytorium Polski, które znajdują się w zlewisku Morza Czarnego (żadna z nich również przecież nie "dociera na wschodnią część kraju", należą bowiem do dorzecza Dunaju, a nie Dniestru). Natomiast jak to jest możliwe, że woda spod Śnieżnika dociera do Morza Czarnego, to już w zasadzie odpisał Ci Browar. Powtórzę więc tylko jeszcze raz, że do Polski należy niewielki skrawek terenu na wschodnich stokach wododziałowego grzbietu pomiędzy Śnieżnikiem a Małym Śnieżnikiem, tym samym znajdując się w zlewisku Morza Czarnego. A jaki dokładnie to skrawek terenu - znajdziesz z łatwością na każdej dokładnej mapie Masywu Śnieżnika.
    P.S. Tak to już czasem bywa, że na pierwszy rzut oka rzeczy niemożliwe są możliwe. Tak więc jak niemożlwym wydaje się być fragment zachodniego teryturium Polski należący do zlewiska Morza Czarnego, tak jeszcze dziwniejszym jest na pewno fakt, że mały fragment terytorium Włoch nie należy do zlewiska Morza Śródziemnego (oczywiście sensu largo, wliczając Adriatyk, Morze Tyrreńskie etc.), a do zlewiska Morza Czarnego właśnie. Jaki to fragment i przez jaką rzekę jest odwadniany - również łatwo sprawdzić na mapie...
    Napisałem przecież, że wiem. Wątek sprowadzał się do dorzecza Dniestru i na tym się skupiłem., Zlewnię morza Czarnego i podział europejski zlewni mam zawsze pod ręką - spoko.
    Źle się wczytałem w to co napisałeś - sorki Pan Luki napisał.
    Przepraszam za to zamieszanie.
    Wiele rzek dociera poprzez inne kraje do mórz.
    Co nie zmienia faktu, że Strwiąż jest be i zapewne u źródła woda jest zdatna do picia.

    Pozdrawiam serdecznie

  10. #20
    Botak Roku 2016 Awatar asia999
    Na forum od
    11.2008
    Rodem z
    jakieś 73 cm od Tarnicy ... w skali 1:1.000.000
    Postów
    1,683

    Domyślnie Odp: Źródło Strwiąża

    Cytat Zamieszczone przez Pierogowy Zobacz posta
    do źródła poszedłbym po to, żeby napić się wody...:))
    to jest oczywista oczywistość ale...ponieważ nie wiem jak ten mój upity łyk u źródła wpłynąłby na całe dorzecze, zlewisko i docelowo Morze Czarne...wolę się z planami nie ujawniać.Chociaż...biorąc pod uwagę to, że don Enrico jest bardziej niefrasobliwy i swoje plany zaspokojenia pragnienia oznajmia głośno:
    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    Też bym chciał podążyć do tego źródła i zaczerpnąć wody
    ...w razie czego zrzucę winę na Niego
    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    Napiszę obszerną relację z tej "wyrypy", chyba że Asia wyprzedzi moje plany, tak jak wyprzedza zamiary.
    (a książeczkę pana Klimpela polecam jak najbardziej)
    Don Enrico - masz jeszcze dwa tygodnie z lekkim okładem na realizację planu "wyrypy" zanim ja tam zawitam krokiem spacerowym
    a kontynuując cytaty, ja też coś dorzucę:
    "Z tyłu za drewnianymi domkami płynął Strwiąż, na brzegach zarośnięty łozami. Woda była czysta, ale brzegi niesamowicie zaśmiecone starymi wiadrami, dziurawymi garnkami i innymi odpadkami. Nad rzeką przerzucone były malowniczo dwa czy trzy linowe mostki - kładki z poręczami. Prowadziły na drugą stronę rzeki, gdzie pod stokiem Gromadzynia było kilka domów. Tędy też Żydzi ustrzyccy wchodzili na stromiznę, gdzie znajdował się, widoczny już z rynku, cmentarz żydowski." (Bolesław Baraniecki "Opowieści Leskie z pamięci i fotografii")
    Cytat Zamieszczone przez komisaRz von Ryba Zobacz posta
    z checią przeczytam obie relacje i pewien jestem że różne będą
    ja z przyjemnością przeczytam - jak zawsze - relację don Enrico. Znając mój "zapał" do pisania relacji moja pewnie nie powstanie.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Ślęża i Góry Opawskie
    Przez Krzysztof Gdula w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 16-12-2012, 17:11
  2. Zimowa Ślęża
    Przez tidżej w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 19-03-2012, 16:59
  3. Źródło Sanu
    Przez Anonymous w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 111
    Ostatni post / autor: 26-06-2011, 22:16
  4. Co sie stało z Domem Źródła Wody Żywej?
    Przez seventy7 w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 30-07-2010, 00:38

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •