Strona 1 z 3 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21

Wątek: Siedmiu Bieszczadzkich Dziadów

  1. #1
    Bieszczadnik
    Na forum od
    08.2011
    Postów
    39

    Domyślnie Siedmiu Bieszczadzkich Dziadów

    Cześć,
    Chciałby poruszyć tutaj wątek ,którego próżno szukać na forach bieszczadzkich,a mianowicie legendarnych Siedmiu Bieszczadzkich Dziadów
    Z opowiadań ,książek jak i rozmów z miejscowymi wiem ,że było ich Siedmiu,rozbijali się pod Przełęczą Wyżniańską ,szefował im Romek Szymański na równi ze znanym zakapiorem "Tatą Kopyto"
    Dowiedziałem się również ,że ta Siódemka stanowiła kwintesencję "zakapioryzmu" bieszczadzkiego,mieli kodeks honorowy ,a zycie ich obfitowało w przygody jak i podporządkowane było w pełni prawą Natury.
    Żyli bardzo po kowbojsku i wpisywali się barwnie w pejzaż dzikiego wschodu
    "jak niegdyś bieszczadzcy zbójowie tak i oni zbierali się w sezonie od wiosny do jesieni , a zimą rozchodzili się do domów z zarobkiem ,który pozwalał przetrwać do wiosny"
    Zachęcam do dzielenia się swoją wiedzą na ten temat

  2. #2
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Odp: Siedmiu Bieszczadzkich Dziadów

    Ja myslalam ze takowych bylo wiecej a nie tylko siedmiu.... w czym ci byli lepsi od innych zakapiorow z dawnych lat? mieli jakis elitarny klub i legitymacje- ze nie bylo miejsca na osmego kompana??
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie Odp: Siedmiu Bieszczadzkich Dziadów

    Zachęcam do dzielenia się swoją wiedzą na ten temat
    Może chodzi o facebruki...? ja nie mogę się dzielić... tajemnica służbowa.

  4. #4

    Domyślnie Odp: Siedmiu Bieszczadzkich Dziadów

    "szefował im Romek Szymański na równi ze znanym zakapiorem "Tatą Kopyto""
    -znany po byku, pierwsze słyszę :D znam innych Szymańskich z Cisnej ale wolę wierzyć że to nie ta ekipa, chociaż na zbójów to oni się nadają tylko że ci są bardziej twardzi bo zimą też 'zarabiają'
    Ostatnio edytowane przez Corka_Browara ; 19-04-2012 o 19:08
    Jimi

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar joorg
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Krosno
    Postów
    2,335

    Domyślnie Odp: Siedmiu Bieszczadzkich Dziadów

    Cytat Zamieszczone przez buba Zobacz posta
    Ja myslalam ze takowych bylo wiecej a nie tylko siedmiu.... w czym ci byli lepsi od innych zakapiorow ... ze nie bylo miejsca na osmego kompana??
    Buba .... nie wiesz w czym? ci siedmiu mogli wypić więcej , a ten ósmy po niecałej flaszce spadał i nie nadawał się do kompani.
    ps. po raz enty pytam ? czy symbolem Bieszczadów są tak zwane zakapiory ???
    "dosyć często rozważam co jest warte me życie?...tam na dole zostało wszystko to co cię męczy ,patrząc z góry w około - świat wydaje się lepszy.."
    Pozdrawiam Janusz

  6. #6

    Domyślnie Odp: Siedmiu Bieszczadzkich Dziadów

    " po raz enty pytam ? czy symbolem Bieszczadów są tak zwane zakapiory ???"

    -dla niektorych pewnie tak ;P
    Sylwek, jeśli jesteś spragniony takich bajek -przypowieści, poczytaj sobie Potockiego, choć pewnie go już dobrze znasz. Powiedz -pewnie tych siedmiu dziadów też od niego wziąłeś?

    przez takie osoby słowo "zakapior" coraz mocniej działa na mnie jak alergen, wrrr. żyj teraźniejszością zamiast tymi mitami.
    Ostatnio edytowane przez Corka_Browara ; 19-04-2012 o 22:59
    Jimi

  7. #7
    Pyska
    Guest

    Domyślnie Odp: Siedmiu Bieszczadzkich Dziadów

    Też nigdy nie słyszałam o tych siedmiu ani o tamtych dziewięciu i w sumie dobrze mi z tym:).
    Potockiego faktycznie można polecić do poczytania (ale od razu sobie do serca brać książkę?). Chyba w książce "Majster Bieda, czyli zakapiorskie Bieszczady" było nawet napisane, że jakieś programy kręcił z tzw zakapiorami,więc możesz poszukać może gdzieś w sieci są, ale nie wiem czy właściwie o tych siedmiu, bo średnio a właściwie mało mnie ten temat zainteresował.

  8. #8
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Odp: Siedmiu Bieszczadzkich Dziadów

    Cytat Zamieszczone przez jimi_ Zobacz posta
    przez takie osoby słowo "zakapior" coraz mocniej działa na mnie jak alergen, wrrr. żyj teraźniejszością zamiast tymi mitami.
    Zyciorysy "zakapiorow" nieraz byly bardzo ciekawe, spotkania z niektorymi z nich niezapomniane, a ksiazki Potockiego, choc troche momentami przekoloryzowane ale bardzo mi sie podobaly. Ale ostatnimi czasy slowo "zakapior" zostalo tak zeszmacone i skomercjalizowane ze robi sie niedobrze.. Jak zwykle z czegos co kiedys mialo jakis urok robi sie cepelie, teatrzyk i rzecz na sprzedaz.. W takim dzisiejszym wydaniu jest to juz obrzydliwe
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  9. #9
    Pyska
    Guest

    Domyślnie Odp: Siedmiu Bieszczadzkich Dziadów

    Właśnie o to chodzi Buba, ciekawie jest o tym przeczytać,bo niektóre opowieści są ciekawe i śmieszne, ale to już nie te czasy.
    Dawniej to było coś. Zakapior to był człowiek legenda. Teraz znaczenie słowa "zakapior" ma zupełnie odmienne znaczenie, bo zrobiło się "modne" i coraz bardziej kojarzy się tylko i wyłącznie z piciem alkoholu.

  10. #10
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Odp: Siedmiu Bieszczadzkich Dziadów

    Cytat Zamieszczone przez Pyska Zobacz posta
    Teraz znaczenie słowa "zakapior" ma zupełnie odmienne znaczenie, bo zrobiło się "modne" i coraz bardziej kojarzy się tylko i wyłącznie z piciem alkoholu.
    Zeby z piciem alkoholu to nie byloby tak zle... Mnie wspolczesne naduzywanie slowa "zakapior" kojarzy sie z wyciaganiem kasy od grubych turystow, ktorzy przyjezdzaja na kilka dni do bieszczadzkiego kurortu i chca szybko nasycic sie "dzikoscia" czyli zobaczyc niedzwiedzia, połoniny i zakapiora.. Oczywiscie wszystko nie brudzac sobie butkow, spiac tylko w poscieli, kapiac sie trzy razy dziennie i jadajac na bialym obrusie...
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 2 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (1 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

  1. desorden

Podobne wątki

  1. Śladami bieszczadzkich żubrów
    Przez CIUSIEK_TiR w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 251
    Ostatni post / autor: 20-09-2021, 09:02
  2. O bieszczadzkich deptakach
    Przez diabel-1410 w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 09-03-2014, 00:35
  3. Śladem bieszczadzkich cerkwi
    Przez WUKA w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 19-11-2010, 21:47
  4. Na bieszczadzkich szlakach....
    Przez WUKA w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 06-09-2010, 13:11
  5. Ranking bieszczadzkich schronisk
    Przez don Enrico w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 45
    Ostatni post / autor: 04-12-2009, 22:17

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •