Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Spacerkiem do źródeł Tanwi

Mieszany widok

  1. #1
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Spacerkiem do źródeł Tanwi

    To kolejne z mojej serii źródeł .
    Tym razem zapakowałem Czerwonego Kapturka i pomknęłliśmy bezdrożami i polnymi duktami które zaprowadziły nas do Huty.
    Nie była to co prawda Nowa Huta , ale nie o zdobycze cywilizacji nam chodziło.
    Ponoć dawniej to były dwie Huty , jedna Polska a druga Ruska, ale po połączeniu wyszło że teraz jest to Huta Złomy.
    W tej zagubionej pośród pól i lasów wiosce nie widzieliśmy jednak żadnego skupu złomu dla huty.
    Spokój i cisza, nawet jednego marnego turysty nie uświadczysz. Opuszczamy pojazd i ruszamy piaszczystą dróżką zgodnie z tym co wyznaczyli leśnicy tworząc tutaj ścieżkę spacerową
    .
    hm12_2930.jpg
    .
    Wkrótce napotykamy na wymarły las młodych drzewek sterczących z mokradeł.
    A na ich brzegu rozkwitła roślinka którą znałem od dawna, ale nigdy jej nie widziałem naturalnie rosnącej.
    Roślinka ta ma wdzięczną nazwę BAGNO i z dawien dawna widywałem ją tylko w szafie.
    .
    hm12_2933.jpghm12_2936.jpg
    .
    Gdy już nacieszyliśmy oczy bagnem wskoczyliśmy z powrotem na ścieżynkę która jak na ten region przystało przyozdobiona została pięknym kamiennym krzyżem ze szkoly brusnieńskiej.
    jesteśmy wszakże na Roztoczu i taka kamieniarka to kwintesentacja miejscowych pejzaży.
    .
    hm12_2940.jpg.
    .
    Lekki wariancik wyprowadziła nas w pola piaszczystą drogą w bezkres.
    Ależ jakie du duże połacie pól, niczym na Węgrzech.
    Dla mnie rodowitego mieszkańca Galicji i Głodomorii takie obszary robią wrażenie, wiem, wiem, w Pyrlandii nikt by nie zwrócił na to uwagi
    .
    hm12_2942.jpg
    .
    Aby urozmaicić sobie trasę skręcamy za radą skaczących pliszek w las. Tam ju=ż ich nie było , ale za to była cała masa betonu.
    Beton ten - jak zapewne niektórym wiadomo - postawiono na znak odwiecznej przyjaźni radziecko- niemieckiej.
    Niestety przyjaźń nie przetrwała, ale bunkier przetrwał
    .
    hm12_2946.jpghm12_2948.jpg
    .
    Na wszelki wypadek gdyby ktoś chciał wywołać te upiory z przeszłości to pozostało działko, aby takich rozstrzelać.
    Przyroda zarasta i nie pokazała kolejnych obiektów które miały być tuż tuż.
    Więc pozostaliśmy z przyrodą, szczególnie gdy te strzeliste sosny takie przyjazne są o tej porze roku
    .
    hm12_2971.jpg
    .
    Mnóstwo szyszek na ścieżce i rozkrzyczany przez ptaki las.
    Wiosna jest piękna. Na każdym kroku. We wodzie rozkwitają kwiatki, nie znam ich bo się nie znam,
    ale przypominają mi kalie, więc nazwałem je sobie "kalie wodne" a właściwie to dlaczego nie mogę stworzyć swoich własnych
    nazw dla spotykanych kwiatków ?
    .
    hm12_2967.jpg
    .
    We wodzie, a właściwe w bagnach i mokradłach z których bierze swój bieg najbardziej znana rzeka Roztocza czyli Tanew
    rosną dmuchane wełnianki, to tak jakby już z jesienią ostów się kojarzyły. Śliczne są.
    .
    hm12_2979.jpg
    .
    aha ! muszę kończyć bo już jakaś blokada zdjęciowa wskoczyła.
    Ale to może i lepiej. Przecież ta ścieżka wokół bagien też się skończyła
    i gdyby ktoś spytał : czy da radę ją przebiegnąć w kwadrans ?
    odpowiem tak, ale po co ?
    nam to zajęło kilka godzin.
    p.s. to ostatnie a propos czy w 2 dni da rade zobaczyć Bieszczady.
    .
    Ostatnio edytowane przez don Enrico ; 29-05-2012 o 22:17

  2. #2
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Odp: spacerkiem do źródeł Tanwi

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    i gdyby ktoś spytał : czy da radę ją przebiegnąć w kwadrans ?
    odpowiem tak, ale po co ?
    nam to zajęło kilka godzin.
    p.s. to ostatnie a propos czy w 2 dni da rade zobaczyć Bieszczady.
    .
    Niektorzy nie wiedziec czemu lubia zabierac na wycieczki miejski pospiech i nawet w czasie wolnego czasu zapier*** na oślep naprzod, zaliczac, odhaczac.. Jakos chyba sama mysl ze mozna sie zatrzymac i zagapic przed siebie w dal, a czas sobie plynie spokojnie napawa ich przerazeniem..

    A wogole to fajne tereny odwiedziles- plątanina polnych drog przy Hucie Złomy, lesne bunkry, stare krzyze przydrozne.. Przypomniales mi wakacje sprzed 10 lat gdy przemierzalismy te tereny jeszcze nasza kochaną ładusia
    https://picasaweb.google.com/buba.da...39225629068034
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar tomas pablo
    Na forum od
    01.2009
    Rodem z
    pod karpacie
    Postów
    1,461

    Domyślnie Odp: spacerkiem do źródeł Tanwi

    to działo w bunkrze - o ile ktoś nie wie , to przykład tzw. ''złotego strzału''- szwabski pocisk trafił w lufe , gdy działo było załadowane !!! czy sowiecka obsługa bunkra przeżyła tak fartowny strzał- nie wiadomo...Drugie działo , tym razem całe , tkwiło w bunkrze na Hrebciance do lat 90 . Zostało wyrwane ciągnikiem wraz z pancerzem i powędrowało do Muzeum Wojska w Warszawie. Do dziś bunkier zionie szpetną dziurą ...

  4. #4
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: spacerkiem do źródeł Tanwi

    Cytat Zamieszczone przez tomas pablo Zobacz posta
    to działo w bunkrze - o ile ktoś nie wie , to przykład tzw. ''złotego strzału''- szwabski pocisk trafił w lufe , gdy działo było załadowane !!! czy sowiecka obsługa bunkra przeżyła tak fartowny strzał- nie wiadomo...
    A skąd to info? Pytam, bo ja z kolei słyszałem że ten bunkier po wojnie posłużył jako cel ćwiczebny dla LWP...
    Pozdrav

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar tomas pablo
    Na forum od
    01.2009
    Rodem z
    pod karpacie
    Postów
    1,461

    Domyślnie Odp: spacerkiem do źródeł Tanwi

    raz - zasłyszane od facetów , którzy tam notorycznie się szwędali / takie zboczenie.../ . Dwa- przeczytane - ale , wybacz, nie pamiętam już gdzie.....Być może rozerwana lufa potwierdza ten fakt. Wiem , że LWP jakiś czas temu , opiekowała się linią Mołotowa , na wypadek III wojny

  6. #6
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: spacerkiem do źródeł Tanwi

    W miejscu gdzie zaczyna się i kończy przyrodnicza ścieżka o fajnej nazwie "Kobyle Jezioro" stoi sobie kamienny krzyż z ławeczką.
    Jak się okazało nie było to takie zwykłe miejsce.
    Tam schodziły się miejscowe gospodynie, aby sobie porozmawiać do woli a na zakończenie wyciągnęły kantyczki i rozpoczęła się majówka.
    Ot taki zanikający obrazek w którym łączą się sprawy doczesne z wiecznymi.
    hm12_2986.jpg

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar maciejka
    Na forum od
    07.2009
    Postów
    1,862

    Domyślnie Odp: spacerkiem do źródeł Tanwi

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    Aby urozmaicić sobie trasę skręcamy za radą skaczących pliszek w las. Tam ju=ż ich nie było , ale za to była cała masa betonu.
    Beton ten - jak zapewne niektórym wiadomo - postawiono na znak odwiecznej przyjaźni radziecko- niemieckiej.
    Niestety przyjaźń nie przetrwała, ale bunkier przetrwał
    .
    hm12_2946.jpghm12_2948.jpg
    Don Enrico, dziękuję za namierzenie kolejnego celu mojej wyprawy...:)
    Jeśli dotrę w te malownicze okolice i je znajdę to uda mi zamknąć pewną historię...
    Cytat Zamieszczone przez tomas pablo Zobacz posta
    to działo w bunkrze - o ile ktoś nie wie , to przykład tzw. ''złotego strzału''- szwabski pocisk trafił w lufe , gdy działo było załadowane !!! czy sowiecka obsługa bunkra przeżyła tak fartowny strzał- nie wiadomo...Drugie działo , tym razem całe , tkwiło w bunkrze na Hrebciance do lat 90 . Zostało wyrwane ciągnikiem wraz z pancerzem i powędrowało do Muzeum Wojska w Warszawie. Do dziś bunkier zionie szpetną dziurą ...
    Tomasie Pablo – obecna lokalizacja jest nie do końca precyzyjna...;-)
    http://forum.bieszczady.info.pl/show...-okolica/page6

  8. #8
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: spacerkiem do źródeł Tanwi

    Errata, errata, errata.
    Ostatnie konsultacje z miejscową ludnością wprowadziły trochę zamieszania do mojej wiedzy na temat źródeł Tanwi.
    Rzeczy oczywiste wcale nie są oczywiste. Według relacji mieszkających tam ludzi rzeka Tanew ma więcej źródeł. Dzięki wskazówkom dotarłem
    do jednej z nich i bardzo mi się spodobało to źródło.
    Z niewielkiej skarpy wybijała się całkiem spora struga krystalicznie czystej, przejmująco zimnej wody.
    Intensywność z jaką biło to źródło niejednego fachowca od spraw wod-kan by przeraziła. Wyglądało to tak jakby pękła główna rura doprowadzająca wodę do miasta Rzeszowa.
    .

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar Kusto
    Na forum od
    09.2010
    Rodem z
    Zgierz
    Postów
    287

    Domyślnie Odp: spacerkiem do źródeł Tanwi

    ...taka prawda, Tanew wiele źródeł ma... piękne to okolice, byłem tam, polecam kazdej włóczykijce i włóczykijowi :)


    98580006.jpg98580008.jpg98550024.jpg98580022.jpgP6110099.jpg98580020.jpg98580007.jpg

  10. #10
    Bieszczadnik Awatar Slav
    Na forum od
    10.2014
    Postów
    300

    Domyślnie Odp: Spacerkiem do źródeł Tanwi


Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Wyprawa do źródeł Nilu - rowerem
    Przez don Enrico w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 10-08-2010, 10:13
  2. Pulnarowicz - u źródeł sanu...
    Przez barszczu w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 11-02-2010, 22:33
  3. Do źródeł Dniestru
    Przez Henek w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 13-06-2006, 19:34
  4. Kto zna historię źródełka w Balnicy?
    Przez pyton w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 28-07-2004, 12:21

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •