Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 26

Wątek: Sowieckie Pięćdziesiątki

  1. #11
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Sowieckie Pięćdziesiątki

    Dyskutować zawsze można:

    1. Luki - zapomniałeś o stosunkowo nowej mapie Czarnohory i okolic wydanej przez Ruthenus, a to też jest doskonała mapa.

    2. Zanim wyszły ten najnowsze mapy (a wyszły w okresie ostatnich 4-5 lat) to jadąc w Karpaty wschodnie zabierałam zawsze komplet - reprint WIG-ówki oraz ukraińską "pięćdziesiątkę" które o ile wiem są na podkładzie tych radzieckich (jeśli się mylę - to proszę o sprostowanie).
    Dopiero razem taki komplet map stanowił jakąś jakość. W każdym razie przez co najmniej kilka wyjazdów w tamte rejony taki komplet wystarczył. (nie wspominajac nawet o pierwszym wyjeździe w roku 1990, kiedy mieliśmy tylko kserokopie WIG-ówek i nic ponadto, a daliśmy radę)
    Poza tym - nawet te współczesne doskonałe mapy nie obejmują przecież wszystkiego.

    3. Link na pewno się przyda. Ja po prostu uwielbiam oglądać mapy, wszystkie :)

  2. #12
    Bieszczadnik
    Na forum od
    03.2011
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    231

    Domyślnie Odp: Sowieckie Pięćdziesiątki

    Kochani, bo chyba się całkowicie nie zrozumieliśmy.
    Po pierwsze nie jestem "kapryśną panną" którą teraz trzeba koniecznie pocieszać, bo się obraziła i wyciera nos w chusteczkę
    Po drugie - zapodałem tego linka, bo wiem, jak ciężko trafić w sieci na owe "mityczne" radzieckie sztabówki (mówię o tych dokładnych, bo setki można znaleźć bez problemu ( w ogóle nie myślałem o ich jakości, bo wiem, że pisałem do ludzi obeznanych z tematem, z których każdy ma już dawno wyrobione swoje zdanie na temat tych map).
    Po trzecie - skoro już pojawił się komentarz na temat ich jakości - dodałem swoją odpowiedź.
    I tyle.
    Jeszcze tylko króciutko na ten temat:
    Cytat Zamieszczone przez Basia Z. Zobacz posta

    1. Luki - zapomniałeś o stosunkowo nowej mapie Czarnohory i okolic wydanej przez Ruthenus, a to też jest doskonała mapa.
    Nie, nie zapomniałem, wymieniłem ja też w jednym ze swoich postów jako znacznie lepszą niż współczesne ukraińskie.
    Koniec, bomba, kto to czytał ten trąba .

  3. #13
    Bieszczadnik Awatar krzychuprorok
    Na forum od
    10.2007
    Rodem z
    Rzeszów/Rymanów
    Postów
    884

    Domyślnie Odp: Sowieckie Pięćdziesiątki

    Kto nie ma map niech ściąga, wiecznie nie będą. Są to mapy ze stron Vlasenko i Poehali. Z tego co zauważyłem to brakuje jednego arkusza M35-133-1 (Świdowiec). Co do obecnych ukraińskich map to nie wszystkie są 75-tki bo niektóre arkusze są w skali 1:50 000. Wszystkie kolorowe szlaczki na tych mapach (z nielicznymi wyjątkami np. żółte szlaki nr 19 i 15 na mapie Swalawski Rejon 1: 50 000) to nie są szlaki rzeczywiście biegnące w terenie. Chyba większość o tym wie. Jeśli chodzi o mapę Czarnohory jest to obecnie najlepsza mapa tych gór, jak swoją mapę zrobią Czesi to będzie można porównywać.

  4. #14
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,133

    Domyślnie Odp: Sowieckie Pięćdziesiątki

    do porównania wybrałem fragment połoniny Pikuja (Luki wie gdzie to jest)
    piku1.jpg
    Po lewej mamy sztabową 50-tkę pełną szczegółów , których mnogość zaciemnia czytelność.
    Po prawej Bieszczady Wschodnie (100-tka) prostsza czytelniejsza i co ważne zawiera istotne szczegóły orientacyjne np
    - krzyż na Ruskim Pucie
    - ruiny polskiego schroniska
    - rzeczywisty przebieg dróg nad Bukowcem
    - realny stan zadrzewienia
    Jeśli ktoś twierdzi że lepsza jest sztabówka od Rutenusa - to jego prywatne zdanie i nie ma co polemizować, bo zrobi się dyskusja o wyższości świąt
    Ja pozwolę sobie na pozostanie przy swoim.

  5. #15
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Sowieckie Pięćdziesiątki

    Jeśli miałbym tylko przejść ten grzbiet,to wybrałbym tą setkę,ale jak miałbym chaszczować lub czegoś tam szukać, zdecydowanie wolałbym ruską sztabówkę.
    Pozdrav

  6. #16
    Bieszczadnik
    Na forum od
    03.2011
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    231

    Domyślnie Odp: Sowieckie Pięćdziesiątki

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    do porównania wybrałem fragment połoniny Pikuja (Luki wie gdzie to jest)
    piku1.jpg
    Po lewej mamy sztabową 50-tkę pełną szczegółów , których mnogość zaciemnia czytelność.
    Po prawej Bieszczady Wschodnie (100-tka) prostsza czytelniejsza i co ważne zawiera istotne szczegóły orientacyjne np
    - krzyż na Ruskim Pucie
    - ruiny polskiego schroniska
    - rzeczywisty przebieg dróg nad Bukowcem
    - realny stan zadrzewienia
    Jeśli ktoś twierdzi że lepsza jest sztabówka od Rutenusa - to jego prywatne zdanie i nie ma co polemizować, bo zrobi się dyskusja o wyższości świąt
    Ja pozwolę sobie na pozostanie przy swoim.
    Widzisz, chodzi właśnie o to że przedstawiłeś w swoim porównaniu obie mapy w tej samej skali. Tyle, że w rzeczywistości pięćdziesiątka jest dwa razy większa od setki ( 1 cm na mapie w setce odpowiada 1 km w terenie, a w pięćdziesiątce 1 cm na mapie to 500 metrów w terenie), a więc niejako dwa razy bardziej czytelna niż na załączonym obrazku. Siłą rzeczy można więc zmieścić na pięcdziesiątce więcej szczegółów zachowując większą czytelność mapy ( na setce będzie przy tej samej ilości szczegółów większe zagęszczenie, np. poziomice gęściej i mniej czytelnie, co jest b. ważne np. gdy chcemy preczyjnie ustalić , np. idąc grzbietem ile już wzniesień, nawet niepozornych minęliśmy). Co do mapy Ruthenusa, to właśnie np. w rejonie Pikuja zaznaczony jest żółty szlak ze Zdeniowej doliną potoku Koczyłów, gdy tymczasem in vivo występuje on na ścieżce powyżej Szczerbowca (Serbowca) (no chyba, że jest tak, co bardzo możliwe, że jest i tu i tu - Pikuj to zresztą chyba góra, na którą prowadzi największa ilość żółtych szlaków na świecie ).
    Aczkolwiek jeszcze raz powtarzam - nie było moją intencją przekonywanie kogokowiek do tych map, po prostu jest tak, jak napisał Krzysiek:
    Cytat Zamieszczone przez krz.prorok
    Kto nie ma map niech ściąga, wiecznie nie będą
    - jeśli ktokolwiek oczywiście chce.

  7. #17
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,133

    Domyślnie Odp: Sowieckie Pięćdziesiątki

    Cytat Zamieszczone przez luki_ Zobacz posta
    Widzisz, chodzi właśnie o to że przedstawiłeś w swoim porównaniu obie mapy w tej samej skali. Tyle, że w rzeczywistości pięćdziesiątka jest dwa razy większa od setki ( 1 cm na mapie w setce odpowiada 1 km w terenie, a w pięćdziesiątce 1 cm na mapie to 500 metrów w terenie), a więc niejako dwa razy bardziej czytelna niż na załączonym obrazku. Siłą rzeczy można więc zmieścić na pięcdziesiątce więcej szczegółów zachowując większą czytelność mapy ( na setce będzie przy tej samej ilości szczegółów większe zagęszczenie, np. poziomice gęściej i mniej czytelnie, co jest b. ważne np. gdy chcemy preczyjnie ustalić , np. idąc grzbietem ile już wzniesień, nawet niepozornych minęliśmy). Co do mapy Ruthenusa, to właśnie np. w rejonie Pikuja zaznaczony jest żółty szlak ze Zdeniowej doliną potoku Koczyłów, gdy tymczasem in vivo występuje on na ścieżce powyżej Szczerbowca (Serbowca) (no chyba, że jest tak, co bardzo możliwe, że jest i tu i tu - Pikuj to zresztą chyba góra, na którą prowadzi największa ilość żółtych szlaków na świecie ).
    Aczkolwiek jeszcze raz powtarzam - nie było moją intencją przekonywanie kogokowiek do tych map, po prostu jest tak, jak napisał Krzysiek:
    - jeśli ktokolwiek oczywiście chce.
    Pozdrawiam Cię serdecznie i zapraszam do lektury o mapach (ukraińskich Karpat)
    można było poczytać np tu
    http://forum.bieszczady.info.pl/show...a-Ukrain%C4%99
    http://forum.bieszczady.info.pl/show...B3w-Wschodnich
    http://forum.bieszczady.info.pl/show...aty-Wsch.-Mapy
    http://forum.bieszczady.info.pl/show...C5%84skie-mapy
    http://forum.bieszczady.info.pl/show...B-co%C5%9B-wie
    http://forum.bieszczady.info.pl/show...edaz-wysylkowa
    http://forum.bieszczady.info.pl/show...hora-nowa-mapa
    http://forum.bieszczady.info.pl/show...gram-trekbuddy
    http://forum.bieszczady.info.pl/show...82onina-krasna...

  8. #18
    Bieszczadnik
    Na forum od
    03.2011
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    231

    Domyślnie Odp: Sowieckie Pięćdziesiątki

    Wiesz Don Enrico, teraz to już kompletnie nie rozumiem, do czego pijesz.
    Przede wszystkim internet nie jest moim jedynym źródłem informacji o mapach, zaryzukuję nawet stwierdzenie, że mapy (nie tylko Karpat, ale tych gór przede wszystkim) to moje największe życiowe hobby.
    Mapy ukraińskich (i nie tylko) Karpat kolekcjonuję od dawna (przynajmniej dwadzieścia kilka lat z mojego obecnie trzydziestopięcioletniego żywota) i większość z nich, jaka była dostępna w Polsce w tym okresie przewinęła się przez moje ręce, a że mieszkam w dość dużym mieście, gdzie istnieją specjalistyczne księgarnie mapiarskie, nie miałem z ich dostępnością raczej żadnego problemu. Tak więc internet (który przeglądam dopiero od poczatków pierwszej dekady obecnego wieku ) i wiadomości w nim zawarte stanowiły zawsze raczej uzupełnienie do wiedzy wyniesionej właśnie z map, książek itp. Wszystkie te strony, które zalinkowałeś już oczywiście wcześniej widziałem i czytałem ( zresztą wiadomości na temat map czerpałem także z innych forów traktujących o tematyce wschodniokarpackiej i szeroko rozumianej - górskiej, ze stron uraińskich, rumuńskich etc.) tak więc raczej nic z tego co tu podałeś nie stanowi dla mnie zaskoczenia. Powiem więcej - jest tam sporo linków m in. do stron/serrwerów przechowujących sowieckie mapy sztabowe, ale zwróć uwagę - tylko setek. Strony traktujące o mapach w skali 1:50000 albo wygasły, albo oferują zakup tych map za jakąś tam sumę w dolarach (mapy te były do ściągnięcia ze stron poehali.org za darmo jeślili dobrze pamiętam do okolic roku 2005, czy 2006, potem zrobiły sie płatne). Ponieważ wiem (nie tylko z tego forum, ale i z innych), że istnieją osoby podobne mnie, które się nie załapały i nie zdążyły sobie zassać na dysk tych "kultowych" pięćdziesiątek w okresie, kiedy były one bezpłatne, tak więc jak tylko udało mi się w sieci znaleźć stronę oferującą je za darmo, od razu podzieliłem się ta wiadomością. I tyle. Żadnego chwalenia sowieckiego sztabu generalnego i map przez niego wydanych tam nie było. Na wszelki wypadek jednak zacytuję mojego pierwszego posta w tym temacie w całości:
    Cytat Zamieszczone przez luki_
    Kochani! Buszując nieco po ukraińskim internecie znalazłem stronę oferującą do ściągnięcia bezpłatnie (!) (podkreślam bezpłatnie, bo zdaje się, że tkz. pięćdziesiątki oferowane poprzednio w sieci przez pana Vlasenko były dostępne za jedyne 99 $ ) skany sowieckich map sztabowych w skali 1:50000 z terenu wschodniokarpackiego (napisałem wschodniokarpackiego, bo obejmują one oczywiście także przygraniczne rejony rumuńskie). Ponieważ piszę to "na gorąco" więc nie wiem jeszcze dokładnie, czy mapy zamieszczone na owej stronie pokrywają całe ukraińskie Karpaty, w każdym razie na pewno większość. Strona z mapami tutaj: http://cheremosh.at.ua/index/karti_k...0_metrovi/0-29 .
    Mam nadzieję, że wyjaśniłem sprawę.
    Ostatnio edytowane przez luki_ ; 01-06-2012 o 15:05

  9. #19
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Sowieckie Pięćdziesiątki

    Były dwie strony "Poehali".Jedna skończyła z darmochą w 2006,ale druga dawała jeszcze w zeszłym roku.Niestety już zadaje za $.Wybrane pięćdziesiątki zapodaje Vlasenko,i jest ich coraz więcej
    Pozdrav

  10. #20
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Odp: Sowieckie Pięćdziesiątki

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    do porównania wybrałem fragment połoniny Pikuja (Luki wie gdzie to jest)
    piku1.jpg
    Po lewej mamy sztabową 50-tkę pełną szczegółów , których mnogość zaciemnia czytelność.
    Po prawej Bieszczady Wschodnie (100-tka) prostsza czytelniejsza i co ważne zawiera istotne szczegóły orientacyjne np
    - krzyż na Ruskim Pucie
    - ruiny polskiego schroniska
    - rzeczywisty przebieg dróg nad Bukowcem
    - realny stan zadrzewienia
    Jeśli ktoś twierdzi że lepsza jest sztabówka od Rutenusa - to jego prywatne zdanie i nie ma co polemizować, bo zrobi się dyskusja o wyższości świąt
    Ja pozwolę sobie na pozostanie przy swoim.
    Ale z ta ruthenusa nie podejdziesz do miejscowego i nie zapytasz o droge bo ma nie taka czcionke jak trzeba..
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Słów kilka(dziesiąt) o niedawnym wypadzie w Bieszczady
    Przez Recon w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 642
    Ostatni post / autor: 27-01-2022, 07:13
  2. Początki z bieszczadami
    Przez gorol w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 27-06-2011, 20:58
  3. W Bieszczadach pić, to nie pić na wodę,fotomontaż -żart wierszowany
    Przez Piskal w dziale Poezja i proza Bieszczadu...
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 21-12-2010, 19:48
  4. Wspomnienie z Soliny i okolic z lat pięćdziesiątych cz. 1.
    Przez dziabka1 w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 18-05-2007, 13:25
  5. Pamiątki
    Przez Ajgor w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 07-09-2006, 09:32

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •