Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: Trzy pytania

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Trzy pytania

    Witam,
    Dzisiaj ja jestem w potrzebie i szukam odpowiedzi na trzy pytanka:

    1. Czołg - do fachowców od militariów.
    Czołg, ktory stoi na rynku w Baligrodzie jest prawie wszędzie (lub wszedzie, np. w Internecie) interpretowany jako T-34. Ostatnio stojąc przy owym czołgu wdałem się w dyskusję w osobą opiekująca sie tym "zabytkiem" i człowiek ten twierdził, że to nie żaden T-34, tylko T-55 - róznica niby mało wazna, ale jednak - osobiście wolę podawać rzeczywiste fakty, a sam do tego dnia byłem przekonany że to T-34, ponieważ jednak nie znam sie na tym, nie mam powodu nie wierzyć komuś kto ma z nim do czynienia na codzień. Więc jak to jest? Może ktos jednoznacznie zidentyfikować model tego czołgu (fotka jakby co w galerii 16 "Baligród i okolice")?
    Mam oczywiście więcej fotek z każdej strony z bliska. BTW - czołg nadal całkiem nieźle sie prezentuje i nawet działa opuszczanie i podnoszenie lufy, hehe

    2. "Sztolnia" - do znawców rejonu Rabego.
    Vis a vis przejścia przez mostek i wejścia do rezerwatu Gołoborze (od drogi) na terenie dawnego Rabego znajduje się stara "sztolnia". Dawniej częściej tam bywałem, jednak nigdy nie zwróciłem na nią uwagi (a jest zresztą zaznaczona na mapach - tylko III wyd Compass'a już jej nie uwzględnia), dopiero ostatnio wpadla mi w oko. Właz niewielki, kilkadziesiąt centymetrów na może 1 metr, albo i mniej. Wysoka 1,8-2m , głeboka 8-10m i tu jest pytanie: czy sztolnia ciągnęła (ciągnie) się dalej czy zawsze była taka płytka? Nie stwierdziłem tego na miejscu, bo miałem bardzo kiepską latarkę, a szczerze mówiąc bałem się wejsć do końca, bo stemple wyglądają na bardzo wysłuzone - licho nie spi (fotka równiez w galerii 16). I drugie pytanko: skąd ta sztolnia w tym miejscu, do czego słuzyła? A może to tylko zwykły schron zabezpieczający w trakcie strzelania w kamieniołomie (tyle że daleko od kamieniołomu)?

    3. Żródło "Anna" - do znawców j/w
    W tym samym miejscu j/w przy drodze (obok mostku na Rabiańskim, czy jak kto woli Riabym) stoi tablica informująca o znajdującym się w tym miejscu źródle "Anna", z analizą fizykochemiczną Laboratorium AGH w Krakowie (z 1999r) podającą m.in jakich i ile kationów i anionów zawiera woda, oraz wolnego dwutlenku węgla - no ale to nieistotne. Obok tablicy natomiast stoi nieco zapuszczona studnia. Pytanie (-a): do czego odnosi się tablica - do potoku czy do wody w studni (jednego i drugiego)? Jeśli do potoku (a tak to wygląda) to czy woda o takim składzie jest tylko w tym miejscu, czy od tego miejsca w dół, czy cały Riaby, czy jak? (z chemii miałem same pały ;-)) BTW - skąd w tym miejscu studnia?

    Pozdrawiam

    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  2. #2

    Domyślnie Re: pytanie pierwsze

    Witam.

    Czołg stojący obecnie w Baligrodzie to T-34/85 (średni czołg), niestety nie znam numeru taktycznego.

    ----------------------------------------------------------------------------------------------
    Dane czołgu T-34/85

    Masa - 32 t
    Załoga - 5 ludzi
    Wymiary - długość 815 cm, szerokość 300 cm, wysokość 272 cm, prześwit 40 cm.
    Uzbrojenie - 1 armata typu ZiS-S-53 kal. 85mm wz.1944 (56-60 nabojów) sprzężona z karabinem maszynowym 7.62 mm DT w wieży. 1 karabin maszynowy 7.62mm DTM w kadłubie
    Pancerz - kadłub: przód 45-60mm, boki i tył 45mm, góra 20mm, wieża: przód 75-90mm, boki 75mm, tył 60mm, góra 20mm.
    Silnik - diesel, 4-suwowy, 12-cylindrowy (V), typ W-2-34, moc 500 KM, chłodzony płynem.
    Zbiorniki paliwa - 630 l, zewnętrzne 180 l.
    Prędkość - 52 km/h.
    Zasięg - 230-300 km.
    ----------------------------------------------------------------------------------------------
    Powinien jednak stać tam czołg T-70 (lekki czołg) bo takie tam walczyły. Został on jednak zamieniony na T-34/85 i oddany do muzeum (bo był chyba ostatnią sztuką w Polsce).
    ----------------------------------------------------------------------------------------------
    Dane taktyczno-techniczne czołgu T-70 :

    Masa - 5.8-6.4 t
    Załoga - 2 ludzi
    Wymiary - długość 410 cm, szerokość 230 cm, wysokość 174 cm, prześwit 30 cm.
    Uzbrojenie - 1 działko automatyczne 20mm TNSZ (SzWAK) sprzężone z 1 karabinem maszynowym 7.62 mm DT w wieży, kąt ostrzału w płaszczyźnie pionowej -70o + 25o, napęd wieży ręczny.
    Amunicja - 750 nabojów do działka, 780 lub 1000 do KM ( zależnie czy wóz miał radiostację czy nie).
    Silnik - gaźnikowy, 4-suwowy, 6-cylindrowy (rzędowy), typ GAZ 202, moc 70 KM, chłodzony płynem.
    Prędkość - 44 km/h.
    Zasięg - 450 km, w terenie 250-300 km.

    ----------------------------------------------------------------------------------------------
    Natomiast mówienie o czołgu T-55 to malutkie nieporozumienie (nie ta bajka). Czołgi te zaczęto produkować w roku 1955 a pierwsza oficjalna prezentacja nastąpiła w 1961r.
    ----------------------------------------------------------------------------------------------
    Dane czołgu T-55

    Załoga- 4
    Masa własna- 33 700 kg
    Masa bojowa- ok. 36 000 kg
    Stosunek moc/masa- 16,11 KM/t
    Długość z armatą w poł."0"- 9 m
    Długość kadłuba- 6,45 m
    Szerokość kadłuba- 3,27 m
    Wysokość do stropu wieży- 2,4 m
    Prześwit- 0,425 m
    Szerokość gąsienicy- 0,58m
    Max. prędkość na szosie- 50 km/h
    Pojemność zbiorników paliwa- 960 litrów
    Zasięg na szosie bez dodatkowego zbiornika- 500 km
    Zasięg na szosiez dodatkowymi beczkmni- 600 km
    Średnie zużycie paliwa na szosie- 1,9 l/km
    Max. głębokość brodzenia bez przygotowania- 1,4 m
    Max. głębokość brodzenia po przygotowaniu- 4,55 m
    Liczba biegów (do przodu/wstecz )- 5/ 1
    Max. nachylenie zbocza- 60%
    Max. wys. przeszkody pionowej- 0,8 m
    Max. szerokość rowu- 2,7 m
    Min./maks. wychylenie armaty w pionie- -4°/ + 17°

    Silnik: W-55 WAX
    Moc silnika: 426 kW ( 580 KM )

    Uzbrojenie:
    - 100 mm armata bruzdowana D-10T2S ( z 43 nabojami)
    - dwa km kal.7,62 mm PKT jeden sprzężony z armatą (z 3500 nabojami)
    - karabin masz. DSZK kal. 12,7 mm ( z 500 nabojami )
    - kbk Ak kal 7,62 mm (180-200 naboi)
    ----------------------------------------------------------------------------------------------

    To tyle. Gdyby coś się nie zgadzało, bardzo proszę o uwagi.


  3. #3
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Re: pytanie pierwsze

    O kurde, to sie nazywa odpowiedź )
    Wielkie dzięki :)
    Pozdrawiam

    p.s - żałuje tylko że go nie zmierzyłem, bo skubany na oko nie wygląda na te ponad 8 metrów długości. Nie ma mozliwości, że podmienili na T-55? Patrząc na tą fotkę w galerii, gdy stoi przy nim dziecko, a na korpusie dorosły facet nijak nie widać podanej długości 8,15m dla T-34/85 - chyba że długość podaje się razem z lufą - wtedy pasuje.

    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  4. #4

    Domyślnie Re: pytanie pierwsze

    oczywiście długość podaje się z lufą. T-70 miał "lufkę" (mieściła się prawie na długość czołgu) o kalibrze 20 mm a T-34/85 ma działo 85 mm (natomiast wcześniejszy model T-34/76 miał kaliber 76,2). T 55 posiada armatę 100 mm. Może łyknie zdjęcia bo poprzednio nie chciało.


  5. #5
    Szkutawy
    Guest

    Domyślnie Odp: Trzy pytania

    Wiem, że pytanie ma już trzynaście lat, ale może ktoś tak jak ja zajrzy to za kolejne trzynaście, a tu niedokończony wątek. Odpowiedź w temacie czołgów imponująca. Co do pytania 2 i 3 to znalazłem fajnego bloga geologicznego, który część pytań zaspokoi, ale też te inne odnośnie minerałów w Bieszczadach ...
    https://mamozbieramgruz.wordpress.co...-gestym-lesie/

  6. #6
    Botak Roku 2017 Awatar długi
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    2,344

    Domyślnie Odp: Trzy pytania

    Od siebie dodam, że w 1968 r leśniczy z Rabego mówił mi, że sztolnia miała służyć wydobywaniu kryształu górskiego. Wtedy wyglądała znośnie i można było wejść do środka. Kryształu jednak było więcej na hałdzie w kamieniołomie (uzbierałem pełne pudełko po zapałkach) i drążenie przerwano.
    Państwo dość silne, by Ci wszystko dać jest dość silne, by Ci wszystko odebrać

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar Biesiek
    Na forum od
    08.2009
    Rodem z
    Za daleko
    Postów
    50

    Domyślnie Odp: Trzy pytania

    Witam

    Odnośnie T-70. Został przekazany do muzeum przy ówczesnej Wyższej Oficerskiej Szkole Wojsk Pancernych. I chyba nadal się tam ( w muzeum, bo szkoła już nie ta ;-))))) znajduje.
    Stosy nie rozświetlają ciemności.

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar Michał
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Opole
    Postów
    1,018

    Domyślnie Odp: Trzy pytania

    Witajcie
    przemolla
    i pozostali w tym wątku

    Cytat Zamieszczone przez przemolla Zobacz posta
    Wiem, że pytanie ma już trzynaście lat, ale może ktoś tak jak ja zajrzy to za kolejne trzynaście, a tu niedokończony wątek. Odpowiedź w temacie czołgów imponująca. Co do pytania 2 i 3 to znalazłem fajnego bloga geologicznego, który część pytań zaspokoi, ale też te inne odnośnie minerałów w Bieszczadach ...
    Pytał Piotr odpowiadał Lupino i nie tylko.
    Piotr dostał odpowiedzi na te pytania.
    A w międzyczasie sam doskonale zweryfikował swoje pytania.
    Po jaką cholerę wywołujesz wątki z nieistniejącego już forum?
    Wiesz coś o tych ludziach, którzy tworzyli podstawy tego forum?

    Pozdrawiam

  9. #9
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Trzy pytania

    Cytat Zamieszczone przez Michał Zobacz posta
    (...)
    Po jaką cholerę wywołujesz wątki z nieistniejącego już forum?
    Wiesz coś o tych ludziach, którzy tworzyli podstawy tego forum?

    Pozdrawiam
    A żesz Ty łobuzie wsadziłeś kija . Teraz to i ja już nie kumam, dlaczego nie można prowadzić wykopalisk.
    Jak dla mnie to forum jest niesamowitą (nie zgłębioną) krainą ciekawostek bieszczadzkich.
    Cieszę się gdy ktoś coś fajnego odgrzebie.
    Dla KONESERÓW (takich jak ty) będzie to tylko odgrzewany kotlet.
    ...ale dla wielu innych będzie to ciekawostka
    Michał ! pozwól młodszym na wykopaliska.
    ....
    p.s. szukając więcej informacji znalazłem stronkę
    http://madeinbieszczady.blogspot.com/
    Placuszki z łososia,

    która poleca przepis na łososia bieszczadzkiego, kurde gdzie ja znajdę go ...
    heeelp
    Ostatnio edytowane przez don Enrico ; 18-01-2016 o 22:48

  10. #10
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2012
    Postów
    841

    Domyślnie Odp: Trzy pytania

    Enrico to najbardziej kon-taktowna powsimorda na forum.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Trzy dni
    Przez ola25 w dziale Poezja i proza Bieszczadu...
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 27-04-2012, 17:28
  2. Trzy dni w deszczu
    Przez wojtekbieszczad w dziale Poezja i proza Bieszczadu...
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 03-12-2006, 22:48
  3. w trzy dni po...
    Przez hanka w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 22-09-2004, 16:25
  4. Trzy grosze Rybeniki.
    Przez Rybenika w dziale Spotkania i sprawy forumowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 28-05-2004, 18:04

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •