Strona 3 z 9 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 90

Wątek: Rower górski / trekkingowy - jaki kupić?

  1. #21
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Rower górski / trekkingowy - jaki kupić?

    > To ja się podepnę z moim zapytaniem (może głupim).
    Nie ma głupich pytań, głupie mogą myć odpowiedzi

    > Amortyzator (najlepiej z przodu i z tyłu)
    Amortyzator z tyłu sobie odpuść. Ew. może być amortyzowane siodełko.

    > Przerzutki z przodu i z tyłu (nie podniecam się ilością biegów).
    Liczba biegów to nie tylko cyferka. Kasety i przerzutki o większej liczbie biegów są zazwyczaj nowocześniejsze i mają większy zakres przełożeń.

    > Koła raczej mniejsze niż większe (więc chyba 26 ').
    Z przedstawionych przykładów tylko jeden rower ma koła 26" i nie upierałbym się przy tym rozmiarze

    Podałaś takie przykłady:

    1. Pamir: http://www.unibike.pl/pamirlds.html (około 1700)
    2. Voyager: http://www.unibike.pl/voyagerlds.html (1800)
    3. Expedition: http://www.unibike.pl/expeditionlds.html (około 2200)
    4. Globtrotter http://www.unibike.pl/globetrotterlds.html (3600)

    Gdyby skrótowo je ocenić, to (moim zdaniem):

    • Pierwsze dwie pozycje to ta sama "półka" sprzętowa, ten drugi ma lepsze klamki hamulców i manetki przerzutek. Ten pierwszy ma mniejsze koła za to szersze opony. Pozostałe podzespoły identyczne, nie budzą zastrzeżeń. No, może oprócz amortyzatora, który jest taki sobie.
    • Pozycja 3. - wszystkie podzespoły o "oczko" lepszej klasy, niż w numerach 1 i 2. Amortyzator ma blokadę, co oszczędza energię na równych szosach.
    • Pozycja 4. - najbardziej podobny do 3., podzespoły zbliżone do górnej półki dla rowerów amatorskich (Deore LX).

    > I moje zasadnicze pytanie - czym się różnią rowery "trekking" od "land cruiser"
    > Który będzie lepszy do mich wyżej wymienionych warunków ?

    Nazewnictwo jest różne u różnych producentów. Tutaj "land cruiser" oznacza koła 26" na szerokich oponach.

    > Ten "jubileusz dostanę w grudniu 2013, wiec wtedy będę kupować rower, wiec mam jeszcze trochę czasu
    A więc masz trochę czasu. Za rok będą trochę inne rowery:)

    A na koniec odpowiedź na pytanie, którego nie zadałaś: co bym wybrał?
    Nic z przedstawionych tu propozycji. Według mnie wszystkie mają kilka zbędnych rzeczy, które nie dość, że swoje ważą, to jeszcze swoje kosztują:)

  2. #22
    Bieszczadnik Awatar Mamcia DwaChmiele
    Na forum od
    04.2011
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    423

    Domyślnie Odp: Rower górski / trekkingowy - jaki kupić?

    1248827350_by_niach.jpg

    Po prześledzeniu ofert na Allegro i kilku dalszych konsultacjach z zapalonymi rowerzystami, doszłam do wniosku, że optymalnym rozwiązaniem może się okazać polubienie mojego starego roweru, a właściwie jego ramy i części stałych oraz wymiana osprzętu na taki jaki wskazał Wojtek. Po wizycie u rowerowego magika dam znać na czym stanęło.

  3. #23
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Rower górski / trekkingowy - jaki kupić?

    Cytat Zamieszczone przez Mamcia DwaChmiele Zobacz posta
    ... optymalnym rozwiązaniem może się okazać polubienie mojego starego roweru, a właściwie jego ramy i części stałych oraz wymiana osprzętu...
    Taki jest właśnie stan aktualny moich rowerów - z fabrycznego zestawu została rama i może coś jeszcze.
    Niech na początek Twój majster-konsultant oceni, czy stara rama warta jest nowego osprzętu. M.in., czy nie jest za ciężka, czy nadal jest mechanicznie pełnowartościowa, czy bez problemu będzie współpracować ze współczesnymi podzespołami.

  4. #24
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Rower górski / trekkingowy - jaki kupić?

    Serdecznie dziękuję za wszelkie porady.

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek Pysz Zobacz posta
    > Amortyzator (najlepiej z przodu i z tyłu)
    Amortyzator z tyłu sobie odpuść. Ew. może być amortyzowane siodełko.
    Miałam na myśli amortyzowane siodełko.
    Poza tym mam chyba delikatną pupę, która boli mnie po kilkudziesięciu km jazdy więc obecnie używam żelowego, ale to zawsze można dokupić osobno, lub też dokupić nakładkę.

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek Pysz Zobacz posta
    > Przerzutki z przodu i z tyłu (nie podniecam się ilością biegów).
    Liczba biegów to nie tylko cyferka. Kasety i przerzutki o większej liczbie biegów są zazwyczaj nowocześniejsze i mają większy zakres przełożeń.

    > Koła raczej mniejsze niż większe (więc chyba 26 ').
    Z przedstawionych przykładów tylko jeden rower ma koła 26" i nie upierałbym się przy tym rozmiarze
    Jestem przyzwyczajona od czwartego roku życia do stosunkowo małych (w odniesieniu do mojego wzrostu) kół a za to szerokich opon.
    Zdarza mi się jeździć po piasku, po szutrowych drogach, po kamieniach (zwłaszcza na Jurze) a w takiej sytuacji sprawdzają się szerokie opony. Natomiast nie zależy mi zupełnie na ilości pokonywanych dziennie kilometrów.

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek Pysz Zobacz posta
    Podałaś takie przykłady:

    1. Pamir: http://www.unibike.pl/pamirlds.html (około 1700)
    2. Voyager: http://www.unibike.pl/voyagerlds.html (1800)
    3. Expedition: http://www.unibike.pl/expeditionlds.html (około 2200)
    4. Globtrotter http://www.unibike.pl/globetrotterlds.html (3600)

    Gdyby skrótowo je ocenić, to (moim zdaniem):


    • Pierwsze dwie pozycje to ta sama "półka" sprzętowa, ten drugi ma lepsze klamki hamulców i manetki przerzutek. Ten pierwszy ma mniejsze koła za to szersze opony. Pozostałe podzespoły identyczne, nie budzą zastrzeżeń. No, może oprócz amortyzatora, który jest taki sobie.
    • Pozycja 3. - wszystkie podzespoły o "oczko" lepszej klasy, niż w numerach 1 i 2. Amortyzator ma blokadę, co oszczędza energię na równych szosach.
    • Pozycja 4. - najbardziej podobny do 3., podzespoły zbliżone do górnej półki dla rowerów amatorskich (Deore LX).


    > I moje zasadnicze pytanie - czym się różnią rowery "trekking" od "land cruiser"
    > Który będzie lepszy do mich wyżej wymienionych warunków ?

    Nazewnictwo jest różne u różnych producentów. Tutaj "land cruiser" oznacza koła 26" na szerokich oponach.
    No to jeżeli osprzęt jest "wystarczający" bo o to mi głównie chodziło, to chyba się zdecyduję na ten "Pamir" czyli rower o zacięciu bardziej terenowym niż szosowym.
    Skłania mnie do tego również kształt ramy (identyczny jak w posiadanym "Trawersie") oraz kształt kierownicy do której też jestem przyzwyczajona.

    Ewentualnie w późniejszym terminie mogę dokupywać do niego lepszy osprzęt.

    Podobnie jak Mamcia nie rezygnowałabym ze swojego obecnego roweru (głównie ramy, bo koła i tak muszę wymienić), gdyby nie była tak horrendalnie ciężka.
    A ten "Pamir" - to nieco lżejsza i udoskonalona (bo z amortyzatorami) wersja obecnego roweru.

    No i nie jest za drogi.
    Chociaż jest tyle czasu, że być może faktycznie da się wyłowić coś ciekawszego.

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek Pysz Zobacz posta
    > Ten "jubileusz dostanę w grudniu 2013, wiec wtedy będę kupować rower, wiec mam jeszcze trochę czasu
    A więc masz trochę czasu. Za rok będą trochę inne rowery:)
    No właśnie !

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek Pysz Zobacz posta
    A na koniec odpowiedź na pytanie, którego nie zadałaś: co bym wybrał?
    Nic z przedstawionych tu propozycji. Według mnie wszystkie mają kilka zbędnych rzeczy, które nie dość, że swoje ważą, to jeszcze swoje kosztują:)
    [/quote]

    A co konkretnie jest zbędne ?
    Rower ma być dla mnie
    Na pewno potrzebuję bagażnik, lampkę z przodu i z tyłu, hamulce itd.

    Napiszę o swoim marzeniu (mam nadzieję, że nie zapeszę, tfu, tfu, tfu przez lewe ramię i odstukać).

    Jak już w roku 2015 przejdę na emeryturę to chciałabym zrobić sobie tak 3-4 miesiące wolnego (przed podjęciem jakiejś innej pracy, bo wiadomo, że z emerytury nie wyżyję) i w tym czasie objechać na rowerze całą Polskę, na ogół wzdłuż granic, ale trochę zygzakiem.
    Chcę robić codziennie nie więcej niż 50-60 km za to dużo zwiedzać. Poruszać się drogami polnymi i leśnymi, jak już się nie da inaczej - to szosą.
    Ominąć wyższe góry za to przejechać przez całe Pogórza.
    Nie tylko po Polsce ale czasem i po drugiej stronie granicy (np. Spisz, Orawa, Saska Szwajcaria).
    Daję sobie na to do czterech miesięcy, potrzebny mi więc będzie dobry rower, cały osprzęt, sakwy itd.

    Nie chcę nocować w namiocie, a raczej na kwaterach, natomiast chcę zabrać śpiwór. Z doświadczeń moich znajomych, którzy przejechali niektóre odcinki tej trasy (np. kolega w 30 dni od Przemyśla do Elbląga) wiem, że jest to realne.

  5. #25
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Rower górski / trekkingowy - jaki kupić?

    > Skłania mnie do tego również kształt ramy (identyczny jak w posiadanym "Trawersie") oraz kształt kierownicy do której też jestem przyzwyczajona.

    No i tego bym się trzymał:)

    > A co konkretnie jest zbędne ?

    Podam dwa przykłady.
    1. Prądnica w piaście. Ileś tam waży i ileś tam kosztuje. Jeśli jedziesz lasem z prędkością pieszego, przy lampce napędzanej taka prądnicą i tak nic nie zobaczysz. Dodatkowo, nawet, jeśli lampki są wyłączone, prądnica się kręci, wytwarzając dodatkowe opory. Niewielkie, ale jakieś tam. Zamiast niej wolałbym lekką, mocną i znacznie tańszą lampę zasilaną bateriami AA.
    2. Podnóżek swoje waży a stawianie na nim roweru z ciężkimi sakwami, szczególnie na piaskach, żwirach,iłach, innych błotkach grozi upadkiem (roweru oczywiście).

    > Napiszę o swoim marzeniu (mam nadzieję, że nie zapeszę, tfu, tfu, tfu przez lewe ramię i odstukać).

    Bardzo mi się podoba Twoje marzenie, życzę spełnienia w 150% i jestem przekonany, że życzenie się spełni.
    Piszę o tych 150%, bo w ciągu czterech miesięcy da się zatoczyć kółeczko jeszcze większe, niż opisałaś:)

  6. #26
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Rower górski / trekkingowy - jaki kupić?

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek Pysz Zobacz posta
    > A co konkretnie jest zbędne ?

    Podam dwa przykłady.
    1. Prądnica w piaście. Ileś tam waży i ileś tam kosztuje. Jeśli jedziesz lasem z prędkością pieszego, przy lampce napędzanej taka prądnicą i tak nic nie zobaczysz. Dodatkowo, nawet, jeśli lampki są wyłączone, prądnica się kręci, wytwarzając dodatkowe opory. Niewielkie, ale jakieś tam. Zamiast niej wolałbym lekką, mocną i znacznie tańszą lampę zasilaną bateriami AA.
    Tego nie przyuważyłam, faktycznie zbędne obciążenie.
    W obecnym rowerze miałam prądnicę "zewnętrzną" i po prostu ją zdemontowałam.

    Może prądnica miała sens te 18 lat temu, ale przy stosowanych obecnie lampkach LED nie trzeba się specjalnie bać o trwałość baterii.

    W praktyce jeżdżę wieczorem z czołówką na głowie.

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek Pysz Zobacz posta
    2. Podnóżek swoje waży a stawianie na nim roweru z ciężkimi sakwami, szczególnie na piaskach, żwirach,iłach, innych błotkach grozi upadkiem (roweru oczywiście).
    A to akurat mi się przydaje, bo rowerem jeżdżę również dość często na co dzień po mieście, do sklepu itd.


    Cytat Zamieszczone przez Wojtek Pysz Zobacz posta
    > Napiszę o swoim marzeniu (mam nadzieję, że nie zapeszę, tfu, tfu, tfu przez lewe ramię i odstukać).

    Bardzo mi się podoba Twoje marzenie, życzę spełnienia w 150% i jestem przekonany, że życzenie się spełni.
    Piszę o tych 150%, bo w ciągu czterech miesięcy da się zatoczyć kółeczko jeszcze większe, niż opisałaś:)

    Toteż pisałam ze chcę jechać zygzakiem , zahaczając o ciekawsze miejsce tak w odległości 30-40 km w bok od granicy (po obu stronach)

  7. #27
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Rower górski / trekkingowy - jaki kupić?

    Cytat Zamieszczone przez Basia Z. Zobacz posta
    Tego nie przyuważyłam, faktycznie zbędne obciążenie.
    W obecnym rowerze miałam prądnicę "zewnętrzną" i po prostu ją zdemontowałam.
    Sprawdzałem wczoraj, jakie opory wytwarza prądnica w piaście. Postawiłem rower do góry kołami i pokręciłem przednim kołem. Opory nie były duże, ale wyczuwalne. Pokręcone koło przestawało się kręcić znacznie wcześniej, niż w rowerze bez prądnicy. Potem wykręciłem koło, postawiłem na podłodze i próbowałem pokręcić osią za pomocą palców. Udało mi się to z ogromnym trudem. Czuć było, jak magnesy trzymają oś.

    Można kupić rower, który wstępnie ma zamontowanych bardzo mało dodatków a dodatki sobie dobrać. Te dodatki, to błotniki, bagażnik, lampka przednia i tylna, prądnica, podpórki, osłonki, itp. W ten sposób "zlepimy sobie" rower lżejszy, niż te, o których rozmawialiśmy i często tańszy. Poza tym mamy jakąś radość w projektowaniu roweru dla siebie. Przed zakupem trzeba skonsultować w sklepie lub serwisie rowerowym, czy to, cośmy wybrali, będzie do siebie pasowało.

    Skrajnym wariantem jest omówienie w dobrym sklepie-serwisie rowerowym naszych potrzeb i zmontowanie od podstaw roweru naszych marzeń:)

  8. #28
    Bieszczadnik Awatar Mamcia DwaChmiele
    Na forum od
    04.2011
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    423

    Domyślnie Odp: Rower górski / trekkingowy - jaki kupić?

    Wydaje mi się że znalazłam prawie idealny rower - rama aluminiowa znanej niemieckiej firmy, osprzęt Deore XT/LX, waga roweru 15 kg, cena przekracza mój założony budżet, ale jest akceptowalna. Jedno mnie tylko niepokoi - hamulce tarczowe hydrauliczne. Czy mieliście z nimi do czynienia? Czy sprawdzą się w błotnistym terenie?

  9. #29
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Rower górski / trekkingowy - jaki kupić?

    Cytat Zamieszczone przez Mamcia DwaChmiele Zobacz posta
    Jedno mnie tylko niepokoi - hamulce tarczowe hydrauliczne. Czy mieliście z nimi do czynienia? Czy sprawdzą się w błotnistym terenie?
    Krótko: nie ma lepszych na deszcze i błota!

  10. #30
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Rower górski / trekkingowy - jaki kupić?

    Cytat Zamieszczone przez Mamcia DwaChmiele Zobacz posta
    Wydaje mi się że znalazłam prawie idealny rower - rama aluminiowa znanej niemieckiej firmy, osprzęt Deore XT/LX, waga roweru 15 kg, cena przekracza mój założony budżet, ale jest akceptowalna. Jedno mnie tylko niepokoi - hamulce tarczowe hydrauliczne. Czy mieliście z nimi do czynienia? Czy sprawdzą się w błotnistym terenie?
    Pochwal się tym rowerem jeżeli kupisz !

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Hotel Górski Wetlina
    Przez poetyckipoeta w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 27-02-2013, 11:41
  2. Stanisław Górski
    Przez Marcin w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 16-09-2009, 18:30
  3. IV Krakowski Festiwal Górski 8-10.12
    Przez yasiolek w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 05-12-2006, 08:16
  4. Ginie górski duch w młodzieży
    Przez zillo w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 71
    Ostatni post / autor: 05-06-2006, 15:48
  5. Przewodnik górski - jak to zrobić?
    Przez Sol w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 23-02-2006, 17:18

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •