Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: Cmentarz pod Turzańskiem

  1. #1
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Cmentarz pod Turzańskiem

    Witajcie

    Będąc na weselu w okolicy Turzańska przy okazji chciałem odwiedzić oznaczony na mapach cmentarz z IWŚ (potwierdzam że zdrowy jestem ). Jedyne co w okolicy na szybko udało mi się odnaleźć to krzyż przydrożny, choć mam wątpliwości bo wg mapy cmentarz zaznaczony jest w szczerym polu? Czy tylko tyle zostało z tego cmentarza?
    Fotka:
    IMGP2481a.JPG

  2. #2
    Forumowicz Roku 2018
    Kronikarz Roku 2018
    Forumowicz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2014
    Ekspert Roku 2013
    Korespondent Roku 2008
    Awatar sir Bazyl
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Resmiasto
    Postów
    3,102

    Domyślnie Odp: Szybkie pytanie

    Na mapie pomarańczowej to miejsce opisane jest jako cmentarz choleryczny. Natomiast w przewodniku Rewasz - "krzyż na miejscu cmentarza z I wojny światowej". Nic więcej tam chyba nie ma. A która wersja jest prawdziwa? Może ktoś z forumowiczów wie coś więcej?
    Jeszcze zerknąłem na mapy Compassu i w zależności od wydania cmentarz wędruje wzdłuż ścieżki opadającej do Osławy (na północ). W wydaniu z 2006 roku jest w tym samym miejscu co w Rewaszu i Ruthenusie, z opisem "1914-1915 zniszczony". Natomiast na wcześniejszej mapie opracowanej przez W. Krukara tj. "Okolice Komańczy i Woli Michowej" oznaczony jest jako wojskowy. Więc albo wiadomości zostały zweryfikowane przez P. Wojtka albo to kiks wydawniczy Ruthenusa.
    Ostatnio edytowane przez sir Bazyl ; 01-07-2012 o 15:08
    "Rozum mówi nie raz: nie idź, a coś ciągnie nieprzeparcie i tylko słaby nie ulega; każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia." W. Krygowski

  3. #3
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Cmentarz pod Turzańskiem

    Położenie tego krzyża pasowało mi pod względem umiejscawiania cmentarzy z IWŚ, choć wg mapy nie za bardzo się zgadzało. Strój weselny nie za bardzo jednak nadaje się do chaszczowania Też muszę dorobić się takiego katalogu map Na pewnej stronie znalazłem info "Jesienią 1992 r. ustawiono w tym miejscu krzyż na kamiennym cokole."
    Siedząc na weselu widok "połoninki" w kierunku Suliły "zmusił" mnie aby przysiąść nad mapą i jakąs traskę tam opracować - jak się wydarzy to się o tym dowiecie

  4. #4
    Bieszczadnik
    Na forum od
    03.2005
    Rodem z
    Kraków (Prądnik Czerwony, na Nową (C)huć zamieniony...)
    Postów
    327

    Domyślnie Odp: Cmentarz pod Turzańskiem

    To jest miejsce ciężkich i krwawych walk. Cmentarz przypuszczalnie był spory, czort wie jakie duże mogło być pole grobowe - może i takie duże, jak ta łąka - i ilu tam pochowano. Tylko że pewnie był prosty, nigdy nie urządzony i wyposażony w oprawę architektoniczną - ot, kopczyki i krzyżyki. Jak krzyżyki poległy od starości, to kopczyki pewnie wyrównano, w końcu łąka potrzebna, życie się toczy dalej. A na pamiątkę postawiono krzyż, no i tak on trwa - wymieniany co pewien czas. Na pamiątkę.

    Nie mam po temu żadnych danych (powyższe to tylko hipoteza), ale z tzw. wiedzy ogólnej wynika, że tak mogło być.
    Pozdrawiam
    mj

  5. #5
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Cmentarz pod Turzańskiem

    Pomarudzę jeszcze. Byłem ostatnio w księgarni szukając mapy Bieszczad Ruthenus-a (niestety nie zastałem). Przeglądnąłem jednak mapy innych wydawnictw. Cmentarz ten albo nie był zaznaczany, albo mniej więcej na tej przełęczy, albo ok. 500m na północny zachód w stronę Osławy. Była jedna mapa z zaznaczonymi obydwoma miejscami - tak więc doszedł mi 1km do trasy
    Z innych rzeczy - na nowej mapie Compass-u są już zaznaczone 3 krzyże przy starej drodze na północ od dzisiejszych Prełuk jak również 2 przy drodze wzdłuż torowiska wąskotorówki do Rzepedzi pod Sokoliskami (co to za obiekty?).

  6. #6
    Forumowicz Roku 2015
    Debiutant Roku 2013
    Awatar Jimi
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Rzesza
    Postów
    1,439

    Domyślnie Odp: Cmentarz pod Turzańskiem

    do kolekcji dodam, że na mapie wyd. Cartomedia (którą bardzo lubię i zdarłam już 4 jej egzemplarze takie same) dwa cmentarze znajdują się w tym samym miejscu co w Ruthenusie :}
    "Wędrujemy zarośniętą dzikim zielskiem drogą..." W.P.

  7. #7
    Forumowicz Roku 2015
    Debiutant Roku 2013
    Awatar Jimi
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Rzesza
    Postów
    1,439

    Domyślnie Odp: Cmentarz pod Turzańskiem

    w ten weekend po raz drugi w ciągu miesiąca wędrowałam przez Turzańsk - cmentarzyk jest przy cerkwi - dobrze widoczny z drogi bo jest niedaleko niej ;> więc zastanawiam się czy o ten Ci chodzi, bo dziwne żebyś go nie zobaczył. chyba, że chodzi ci o owy wspomniany cmentarz choleryczny:) nie rozglądałam się za nim. na mapie jest też zaznaczone pole bitwy z I wś. co do mojego postu powyżej -coś niedoczytałam i miałam na myśli cmentarze na zboczach Chryszczatej, które postanowiłam zbadać ale o tym w innym wątku.
    "Wędrujemy zarośniętą dzikim zielskiem drogą..." W.P.

  8. #8
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Cmentarz pod Turzańskiem

    Piękny opis trasy . Aż mi wstyd, żem jeszcze tej swojej trasy nie zrobił. Odwleka sie to przez remonty w chacie Nastawiałem się na tę sobote ale czasu miałbym tylko do max 17 aby zdażyć wrócić do domu więc też rezygnuję.
    Cmentarz przy cerkwi widziałem. Musze też jeszcze raz przemyśleć trasę i pewnie odpuszczę poszukiwania cm. oznaczonego na jednej z map na północny-zachód od tego z IWŚ/cholerycznego. Troche za długa trasa mi wychodzi (ponad 35km) a jeszcze będąc tam w okolicy pasowało by wdepnąć i zobaczyć sławetne miejsce z pomnikiem UPA (lub szczątkami). Kusi również Kamionka - choc już po Twoim opisie widze, że łatwo nie będzie. Mam wyznaczoną jakąś drogę ze zdjęć z geoportalu wrzuconą do GPS-a i najwyżej pozwole by GPS mnie przeciągnął po krzakach - gorzej będzie stamtąd znów na szlak na Chryszczatą się dostać. W planach też jest odwiedzenie cmentarzy jednego przy czerwonym w kierunku przeł. Żebrak a drugi niedaleko szlaku do bazy Rabe (choć jak teraz patrzę w GPS-a i na mapę Compass-u to wygląda że tam 2 są - oba juz po odbiciu z czerwonego w strone bazy z tym że jeden schodząc po prawej a drugi po lewej mniej więcej w połowie długości odcinka czerwony-baza; jego namiarów jestem pewniejszy niż mapy).
    Na Compass-ie jak i na Ruthenus-ie jest jeszcze jeden oznaczony na północ od Wierchu (750Compass-754 Ruthenus) - może to o ten Grześkowi chodziło?

  9. #9
    Forumowicz Roku 2015
    Debiutant Roku 2013
    Awatar Jimi
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Rzesza
    Postów
    1,439

    Domyślnie Odp: Cmentarz pod Turzańskiem

    Co do Kamionek - jestem pewna, że znajdziesz, ja po prostu źle się czułam (łyknęłam wtedy nawet tabletki na przeziębienie które później mi pomogły), nie było też zbyt wcześnie (godz. 15:45 na starcie czyli na niebieskim a szłam do Smolnika). Kamionki kuszą mnie kuszą. Teraz patrząc na mapę Cartomedia widzę ścieżkę jaką zaczęłam iść (równoległa do drogi będącej przedłużeniem tej z Turzańska) - na Ruthenusie jej nie miałam dlatego odpuściłam bo miałam chwilę słabości:) Dalej na południe kawałeczek i są -na drugi raz wezmę min. dwie mapy, teraz wyjątkowo zapomniałam ;p ścieżka ta bliżej niebieskiego była mocno zarośnięta o ile to ta co myślę więc nawet nie wiedziałam czy to ścieżka czy nie ;p

    Cmentarz w kierunku przeł Żebrak? To chyba ten, którego szukałam bo nie widzę innego. Czyli ten na Czartoryi. Co do Grzesia -nie miał na myśli tego na północ od Wierchu, bo nie szedł na Mików tylko prosto na Smolnik z przeł Żebrak (sobie łobuz skróty wymyślił), pewnie mu się odległości pomyliły. ale powiedział, że był bardzo ładny:) Teraz zobaczyłam, że na mapie Cartomedia mam dwa cmentarzyki -jeden na północny zachód od Magurycznego (Magury) a drugi na południowy zachód tylko na Cartomedia nie mam tam ani jednej ścieżki za to na Ruthenusie wiele :P Wiecie co -dostałam bzika na tym punkcie -nigdy specjalnie nie intresowały mnie cmentarze, takie przydrożne mnie też nie interesują zbytnio ale za to te schowane zaczęły mnie kręcić, bo wiem, że na tamte dojdzie każdy a na te schowane nieliczni:)
    Ostatnio edytowane przez Jimi ; 29-08-2012 o 18:50
    "Wędrujemy zarośniętą dzikim zielskiem drogą..." W.P.

  10. #10
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Cmentarz pod Turzańskiem

    No im więcej map tym lepiej, różne błędy na nich mozna znaleźć. W BN Compass jest już chyba opracowany najlepiej z wszystkich wydawnictw, Bieszczady IMHO jeszcze leżą Na Ruthenusa jeszcze poluję, póki co wspomagam sie jego internetową wersją. Nie ma na nim zaznaczonego cm. w kierunku przeł. Żebrak, na Compasie jest oznaczony w siodle między 894 a 906 - niedaleko masz zaznaczone pole bitwy.
    Początkowo myślałem że Grześ odwiedził cm. na Jasielniku ale to raczej nie po drodze z przeł. Żebrak do Smolnika, za dużo paryji - wygląda na to że szedł grzbietem przez Magurę/Maguryczny (rózne nazewnictwo na mapach) i tam znalazł cmentarz, którego na mapach nie mamy.
    A co do tego cmentarza, którego szukałas na Czartoryji - takie cos znalazłem - http://forum.bieszczady.info.pl/show...ll=1#post14309
    Cytat Zamieszczone przez Jimi Zobacz posta
    Wiecie co -dostałam bzika na tym punkcie -nigdy specjalnie nie intresowały mnie cmentarze, takie przydrożne mnie też nie interesują zbytnio ale za to te schowane zaczęły mnie kręcić, bo wiem, że na tamte dojdzie każdy a na te schowane nieliczni:)
    Witamy w klubie Najmilej (choć najwięcej wysiłku kosztowało) wspominam znalezienie cmentarza w Bełchówce - niesamowite wrażenie jak nagle wśród drzew i krzaczorów zobaczy sie piękne piaskowcowe krzyże. Również Zawoje są dobrze ukryte przed ogółem i tylko niektórym chce się przedzierać przez krzaczory - ale to już nie to forum a BN

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Cmentarz w Dźwiniaczu
    Przez pawlem w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 14-08-2012, 21:05
  2. Filmik "Jesień w Caryńskiem"
    Przez Samotny Włóczykij w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 26-05-2012, 19:00
  3. Żubracze - cmentarz widmo?
    Przez Piotr w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 25-02-2006, 21:39
  4. Ruskie - cmentarz
    Przez Piotr w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 08-09-2005, 14:13
  5. Cmentarz na Chryszczatej
    Przez bertrand236 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 09-01-2005, 22:31

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •