Strona 8 z 15 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 71 do 80 z 143

Wątek: Kółka kręcąc po Roztoczu

  1. #71
    Bieszczadnik Awatar Kusto
    Na forum od
    09.2010
    Rodem z
    Zgierz
    Postów
    287

    Domyślnie Odp: Kółka kręcąc po Roztoczu

    Cytat Zamieszczone przez Mamcia DwaChmiele Zobacz posta
    I jeszcze jedno... :)
    Było już o drogach,których nie ma, a które jednak wydają się być. Było też o zbiornikach wodnych, których nie ma, a które jednak wydają się być... to ja mam coś z tej samej, a jednak nieco innej beczki. Znalazłam drogę, która jest, nawet ma swój numer, a której jednak nie ma... :)
    Oto ona... nie dajcie się zwieść podstępnym mapom
    ...jechałem tamtędy, da rade przejechać :D

  2. #72
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Kółka kręcąc po Roztoczu

    Cytat Zamieszczone przez Kusto Zobacz posta
    ...jechałem tamtędy, da rade przejechać :D
    Niedługo będzie można przejechać ciężarówką*:



    * Zdjęcia z budowy drogi: Edward z Zamościa (imię i nazwisko znane redakcji)

  3. #73
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Kółka kręcąc po Roztoczu

    Wstyd się przyznać , ale jadąc rowerem parokrotnie zdarzyło mi się zabłądzić w roztoczańskich lasach.
    Te dróżki takie podobne i te drzewa też podobne a że człowiek nie uczony i bez sprzętów ...to zbłądziłem.
    A mam w pamięci co mawia nasz kolega : gdybyś miał giepeesa to byś nie zbłądził.
    To samo miałem powiedzieć pewnemu rycerzowi którego ostatnio spotkałem, rycerz ów w zawierusze październikowej 1672 roku odłączył się biedak od swojej jednostki która starła się w tej okolicy z Tatarami. Zamieszanie w bitwie było okrutne. Walili wszyscy wszystkich na oślep to i łatwo było się pogubić.
    A mawiał mu dowódca naczelny o imieniu Jan ze znamienitego rodu Sobieskich ....weź ze sobą giepesa to się nie zgubisz
    - tak to jest jak się nie słucha mądrzejszych.
    Błąka się ten rycerz po dzień dzisiejszy po rozległych polach Baszni szukając swojego oddziału. Gdyby ktoś go spotkał to nie bójcie się go, jeno należy nakarmić tudzież napitkiem poczęstować. Takie jest to zaskakujące Roztocze.
    .
    Ostatnio edytowane przez don Enrico ; 05-08-2012 o 20:54

  4. #74
    Bieszczadnik Awatar Mamcia DwaChmiele
    Na forum od
    04.2011
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    423

    Domyślnie Odp: Kółka kręcąc po Roztoczu

    Cytat Zamieszczone przez Kusto Zobacz posta
    ...jechałem tamtędy, da rade przejechać :D
    Mój rower również przejechał :) Ja postanowiłam pokonać drogę pieszo po tym, jak (jeszcze dosiadając siodełko) rower w dziwaczny sposób ugrzązł w piachu w taki sposób, że wydostanie spod niego zaowocowało pięknym krwistym śladem na lewej łydce składającym się z 4 równolegle biegnących linii.
    Co ciekawe, linie te, następnego dnia, wyraźnie przyciągające wzrok kolegów z pracy, kojarzyły się im jednoznacznie z przygodami... bynajmniej nie roztoczańsko-rowerowymi Do tej pory mam bliznę po tych "igraszkach" z podłożem


    A ode mnie kolejna pocztówka z Roztocza


    Krzyż pośrodku niczego. Taki, jakich wiele...

  5. #75
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Kółka kręcąc po Roztoczu

    Cytat Zamieszczone przez Mamcia DwaChmiele Zobacz posta
    (...)
    A ode mnie kolejna pocztówka z Roztocza
    =Krzyż pośrodku niczego. Taki, jakich wiele...
    Mamcia wyłoniła czubek góry lodowej.
    Te krzyże i kapliczki które spotykamy co chwila w roztoczańskiej krainie tworzą ten niezapomniany klimat.
    Kilka dla przykładu ... reszta na picasie
    .

    .

    .

    .
    Niesamowite jest to , że za każdym takim kamiennym memoriałem kryją się ludzie dzieje
    na ostatnim zdjęciu klasztor który istniał kiedyś a którego już nie ma.
    Dzieje tak bliskie i tak dalekie zarazem jak tu;
    tak jak we wcześniejszym zdjęciu Mamci
    napis :
    Ofiara za oddalenie Wielgiej Choroby

  6. #76
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Kółka kręcąc po Roztoczu

    Kolejne lata mijają a zagubione kapliczki nadal mnie intrygują. Czy jeszcze Roztocze ma kolejne swoje karty do odkrycia ?
    --
    Peleton rozmył się we mgle marzeń , pozostałem tylko ja jako rezerwowy zawodnik.
    Trzeba było ruszyć, dopóki spękane kolejowe perony będą jeszcze mogły obsługiwać podróżnych dopóki nie runą. Niedługo nic na PKP nie będzie się opłacać
    .
    hm.P1050676.jpg
    .
    Szynobus mojej ulubione relacji Jarosław - Zamość powiózł mnie do serca Roztocza.
    Wysiadłem na stacji Susiec rozglądając się z ciekawością wokół , bo nigdy tu nie byłem.
    i juz na stacji pierwsza ciekawostka - jest tam podziemne przejście dla pieszych - to ewenement jak na taką małą stacyjkę

    hm.P1050678.jpg
    .
    Początek planu już miałem zrealizowany, a teraz co dalej ?.
    Dalej nic nie zaplanowałem więc należało to uczynić teraz.
    Aby zrobić dobry plan dotyczący tego regionu posłużyłem się regionalnym produktem
    .
    hm.P1050680.jpg
    .
    Spokojnie nasączając się , patrzyłem na otwartą mapę i jest !
    Wypatrzyłem miejsce o którym słyszałem że jest dobre na wakacyjny czas, a gdzie mnie jeszcze nie było . Nazywa się to Majdan Sopocki bo leży nad rzeczką Sopot.
    Czem prędzej chciałem ruszyć ku przeznaczeniu , ale z boku zauważyłem bojową postawę dzikiej zwierzyny, a trzeba jej się bać
    .
    hm.P1050682.jpg
    .
    Nie chciałem zadzierać ze zwierzyną i wybrałem główniejszą drogę którą przemierzając mogłem podziwiać przydomowe ogródki pełne kwiatów o tej porze roku
    (ups !... zdjęcie z kwiatami mi się zagubiło , jak znajdę to wkleją później)
    Tym bardziej , że czeka mnie pierwszy punkt wakacyjnej przejażdzki. Białą polną drogą pomykam ku przeznaczeniu rozwijając w porywach zawrotną prędkość 9 km/h więc nawet miejscowy polonez mnię wyprzedził. (no doba - sam dałem mu się wyprzedzić)
    .
    hm.P1050686.jpg
    .
    Mknę polami , pomiędzy zbożami i tytoniami nie zważając że polne bąki chciały się dosiąść za free na moje ramiona.
    Już po paru kilometrach pchany wiatrem i optymizmem zatrzymuję się nad zalewem na rzeczce Sobot.
    Piaszczyste, zagospodarowane plaże kuszą w ten upalny dzień , mnie bardzie skusił obiekt z parasolkami obiecujący schłodzone , lane.
    Patrząc na plażowiczów wyciągnąłem mapę , aby wymyślić następny etap podróży
    .
    hm.P1050693.jpg
    .
    Jak wymyślę to cdn.

  7. #77
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Kółka kręcąc po Roztoczu

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    ...i juz na stacji pierwsza ciekawostka - jest tam podziemne przejście dla pieszych - to ewenement jak na taką małą stacyjkę

    Aby zrobić dobry plan dotyczący tego regionu posłużyłem się regionalnym produktem
    Tydzień temu badałem najdłuższe tunele kolejowe w PL pod Małym Wołowcem, zaczynają się za stacją Jedlina Górna i tamże zaliczyłem klasyczny opad szczeny - przejście podziemne pod pojedynczym torem. Myślałem że tylko Niemcy mieli za dużo kasy

    A ten regionalny produkt smaczny? Nie trafiłem jeszcze na niego.
    Pozdrav

  8. #78
    Bieszczadnik Awatar tomas pablo
    Na forum od
    01.2009
    Rodem z
    pod karpacie
    Postów
    1,461

    Domyślnie Odp: Kółka kręcąc po Roztoczu

    jak nie byłeś -polecam Potok-Sanderki (kawałek za Józefowem) ,fajne pieczary-sztolnie ( włażenie na własne ryzyko ! ) , fajne są też labirynty jarów Topólcza -Kawęczynek k/ Szczebrzeszyna

  9. #79
    Bieszczadnik Awatar Pyra.57
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    stolica Pyrlandii
    Postów
    1,596

    Domyślnie Odp: Kółka kręcąc po Roztoczu

    Jak będziesz w Zamościu spróbuj produktu pod nazwą zamojskie występuje w trzech smakach: jasne, pszeniczne i ciemne. Cena wysoka ale grzechu warte. Kosztowałem w lipcu, na starówce smakowało wyśmienicie.
    pozdrawiam
    Marek

  10. #80
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Kółka kręcąc po Roztoczu

    Cytat Zamieszczone przez Browar Zobacz posta
    Tydzień temu badałem najdłuższe tunele kolejowe w PL pod Małym Wołowcem, zaczynają się za stacją Jedlina Górna i tamże zaliczyłem klasyczny opad szczeny - przejście podziemne pod pojedynczym torem. Myślałem że tylko Niemcy mieli za dużo kasy

    A ten regionalny produkt smaczny? Nie trafiłem jeszcze na niego.
    No proszę, okazuje się że temat tunelowy też może być inspirujący
    a co do produktu regionalnego to smakował jak zwyczajny pils, a więc ani nie powalił, ani nie odrzucił, jednak regionalną nazwę miał

    Cytat Zamieszczone przez tomas pablo Zobacz posta
    jak nie byłeś -polecam Potok-Sanderki (kawałek za Józefowem) ,fajne pieczary-sztolnie ( włażenie na własne ryzyko ! ) , fajne są też labirynty jarów Topólcza -Kawęczynek k/ Szczebrzeszyna
    Jak się kiedyś jeszcze tam zaplączę (pewnie już samochodowo) nie omieszkam skorzystać

    Cytat Zamieszczone przez Pyra.57 Zobacz posta
    Jak będziesz w Zamościu spróbuj produktu pod nazwą zamojskie występuje w trzech smakach: jasne, pszeniczne i ciemne. Cena wysoka ale grzechu warte. Kosztowałem w lipcu, na starówce smakowało wyśmienicie.
    Jasne i ciemne mnie nie rajcuje, ale pszenicznemu nie odpuszczę.
    -----
    Patrząc na plażowiczów wyciągnąłem mapę. Co tu ciekawego jest w pobliżu ?
    O jakieś małe miasteczko !
    Józefów - całkiem fajna nazwa , pewnie też mają tam jakieś zabytki. Nie wiem bo nigdy nie byłem, to juz jest powód aby tam się wybrać. To ledwie z 10 kilometrów, trzeba skręcić w prawo i asfaltowymi wiejskimi dróżkami dojadę.
    Gdy już tak zadecydowałem zaintrygował mnie trotuar budowany wzdłuż zalewu. Trzeba go sprawdzić dokąd zmierza. I tym sposobem zamiast w prawo skręciłem w lewo aby przejechać się świerzo stworzonym chodniczkiem. Pech chciał , że po iluś tam metrach chodniczek się skończył i wylądowałem w piasku zmieszanym z cementem co miało być podłożem pod dalsze działanie.
    Dzielnie pcham rower po tej mieszance nie zważając że nie tylko koła ale i moje nogi się coraz mocniej cementują.
    W końcu ,docieram do lasu i widzę śliczną drogę.
    Przez chwilę walczę z myślami ; wracać do planu czy go zmienić.
    A co tam , jadę przez las . Na drzewie wisi jakaś mała kapliczka. Kto i w jakiej intencji ją powiesił ? Tego się nie dowiem
    hm.P1050698.jpg
    .
    Przyjemnie się jechało tą leśną dróżką , mimo upału drzewa dają przyjemny chłód, a trasa jest płaska bez utrudnień, nawet miejscami lekko w dół.
    A za kolejnym zakrętem niespodzianka , roztoczański potoczek pluskał się w piasku.
    Tego nie mogłem mu podarować i zrzucając co niepotrzebne też postanowiłem się wypluskać
    .
    hm.P1050701.jpg
    .
    Po kąpieli na skarpie przywitały mnie pierwsze w tym roku dojrzewające jerzyny. Och, po prostu pyszne.
    Wkrótce wyjechałem na jakąś asfaltówkę która doprowadziła mnie do miasteczka Józefów. Tu było z daleka widać że nie tylko mają zabytki ale i również duże święto.
    Poznałem to po licznych kramach wokół kościoła (ale bystry jestem !)
    .
    hm.P1050711.jpg
    .
    Całe miasteczko objechałem trzykrotnie wokół, ale nie znalazłem wieży widokowej (ale też nie szukałem jej tak bardzo). Znalazłem natomiast na rynku całe stado dzikiej zwierzyny; był tu jeleń , wilk, lis, ryś dzik i co tam jeszcze. Domyślam się że to pomnikowa kwintesencja tego miejsca. Jestem wszakże w środku puszczy Solskiej.
    Co jeszcze można robić w Józefowie ?
    Można spróbować innego produktu regionalnego i zaglądnąć do miejscowej lodziarni umiejscowionej w takim klimatycznym budyneczku
    .
    hm.P1050718.jpg
    .
    Siedząc na ławeczce , zajadając się dwoma gałkami znowu trzeba było wyciągnąć mapę aby wymyśleć ciąg dalszy.
    Decyzja poszła na południe gdzie leśne drogi prowadzą na Borowe Młyny. Długie odcinki prostych leśnych dróżek , bez samochodów, bezludne przecinają rozległe bory
    .
    hm.P1050722.jpg
    .
    To wymarzone odcinki , nie wymagające trudu ani stresu. Spokój , cisza rower i ja. Jadąc bezgłośnie można przypatrywać się krzykliwym sójkom albo pomykającym sarnom.
    Ale w pewnym momencie z boku drogi pojawił sie pomnik. Zrobię sobie przerwę i poczytam.
    Okazuje się , że w tych terenach podobnie jak w Bieszczadach było dużo więcej wsi po których pozostały tylko nazwy na mapie. Przestały istnieć, bo Niemcy w czasie II wojny zrobiły prekursorską "Akcję Wisła"
    Chcąc się pozbyć działającej w tamtych lasach partyzantki wojska niemieckie dokonały bezwzględnych wysiedleń pacyfikując wioski i rozstrzeliwując mieszkańców .
    Przy tych faktach to bieszczadzka Akcja Wisła jawi się jako bardzo łagodne działanie .
    Ot taka refleksja mnie naszła.
    .
    hm.P1050724.jpg
    .
    Co jest w Borowych Młynach ?

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Czy żółty szlak faktycznie przebiega po wschodniej stronie Krąglicy na Jaworne?
    Przez Kusto w dziale Wypoczynek aktywny w Bieszczadach
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 21-09-2011, 22:01
  2. krąglica z Woli Michowej
    Przez Woytek w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 12-08-2009, 00:00
  3. Kamienny(?) krąg
    Przez michu73 w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 23-01-2009, 23:04
  4. Ja kręcę...
    Przez Zosia samosia w dziale Poezja i proza Bieszczadu...
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 12-06-2005, 18:05

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •