Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Wątek: Akcja Wisła inaczej

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar szymon magurycz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Nowica/Beskid Niski
    Postów
    368

    Domyślnie Akcja Wisła inaczej

    Olga Solarz, członek Zarządu Magurycza, współautorką niecodziennej wystawy!


    W poszukiwaniu utraconych światów. 65 lat od Akcji Wisła - wystawa etnograficzna – inne spojrzenie na losy ludzi i przedmiotów.
    Wystawa traktuje o wędrujących z ludźmi przedmiotach i wydarzeniu sprzed 65 lat, jednak głównymi bohaterami pozostają ludzie i ich losy. Przedmioty a raczej artefakty świata, który zniknął 65 lat temu są "księgami" które opowiadają, często dramatyczne, losy wysiedleńców.
    Otwarcie: 29 lipca, g. 11, ul. Kościuszki 5, siedziba Stowarzyszenia Ukraiński Dom Narodowy.
    Autorami wystawy są: Olga Solarz (Przemyśl), Mirosław Pecuch (Gorzów Wielkopolski) i Arkadiusz Jełowicki (Poznań).
    Organizator: Stowarzyszenie Ukraiński Dom Narodowy.
    Ostatnio edytowane przez szymon magurycz ; 25-07-2012 o 22:16 Powód: poprawka

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar szymon magurycz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Nowica/Beskid Niski
    Postów
    368

    Domyślnie Odp: Akcja Wisła inaczej


  3. #3
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Akcja Wisła inaczej

    W poszukiwaniu utraconych światów...
    Chętniej bym obejrzał całokształt wysiedleń , czyli począwszy od pierwszego porozumienia z 1944 roku (o wymianie ludności) , a nie tylko wyrywkę w postaci Akcji Wisła.
    ps. Kiedyś Szymon obiecał, że znajdzie porównanie jak dużo ludzi opuściło swe dobytki przed akcją, a jak wielu w wyniku tej "akcji"

  4. #4
    Botak Roku 2017 Awatar długi
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    2,344

    Domyślnie Odp: Akcja Wisła inaczej

    do kiedy jest ta wystawa? W drugiej połowie sierpnia jeszcze będzie?
    Długi
    Państwo dość silne, by Ci wszystko dać jest dość silne, by Ci wszystko odebrać

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar szymon magurycz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Nowica/Beskid Niski
    Postów
    368

    Domyślnie Odp: Akcja Wisła inaczej

    Dla Ciebie don Enrico to "wyrywka", dla innych wyrwa w życiu, tożsamości, historii. Nic nie stoi na przeszkodzie abyś stworzył film o całokształcie wysiedleń, a co do p.s.: wedle mnie to porównywalne liczby, z tym, że to słowo którego używasz, "opuściło" nie odpowiada wedle mnie rzeczywistości, bo trudno mówić o całkowitej dobrowolności. Ważny jest też obszar który masz na myśli (?). Cały obszar objęty wysiedleniami? czy jak wolisz przesiedleniami? A w ogóle czemu mają te liczby służyć?

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar szymon magurycz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Nowica/Beskid Niski
    Postów
    368

    Domyślnie Odp: Akcja Wisła inaczej

    Do 30 XI Długi, tyle, że nie wiem w tej chwili nic konkretnego o godzinach otwarcia, dowiem się i dam znać.

  7. #7
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2012
    Postów
    841

    Domyślnie Odp: Akcja Wisła inaczej

    Don Enrico wyraził się jasno i taktownie, podzielam pogląd że wyjmowanie Akcji Wisła z kontekstu historycznego to droga na manowce. Nie zastanowiło Was, że nie ma poważnych filmów o tej tematyce. Ostatnio przypadkowo wpadła mi w ręce książka Srokowskiego " Nienawiść"-coś strasznego.Zastanawiające jest to, że wtedy protestował przeciwko jej wydaniu ambasador ZSSR a nasza cenzura i aparat partyjny nie wiedział jeszcze o czym on mówi.

  8. #8
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Akcja Wisła inaczej

    Cytat Zamieszczone przez szymon magurycz Zobacz posta
    Dla Ciebie don Enrico to "wyrywka", dla innych wyrwa w życiu, tożsamości, historii. Nic nie stoi na przeszkodzie abyś stworzył film o całokształcie wysiedleń, a co do p.s.: wedle mnie to porównywalne liczby, z tym, że to słowo którego używasz, "opuściło" nie odpowiada wedle mnie rzeczywistości, bo trudno mówić o całkowitej dobrowolności. Ważny jest też obszar który masz na myśli (?). Cały obszar objęty wysiedleniami? czy jak wolisz przesiedleniami? A w ogóle czemu mają te liczby służyć?
    Czemu te liczby mają służyć ?
    odpowiedź : prawdzie ,a nie manipulacji.
    Zapewne znane Ci są przypadki gdy w 1945 roku Łemkowie pisali listy błagalne do Nikity Chruszczowa* co by im pozwolił się przesiedlić do wymarzonej ojczyzny , bo tu na ojcowiźnie dłużej żyć nie mogą.
    Według mnie , mówiąc o przesiedleniach nie można patrzeć wyrywkowo i pomijać liczb, bo jaki procent Łemków takie listy pisało ?
    Nie ma znaczenia ?
    Nie ma znaczenia ilu Łemków wyjechało za wschodnią granicę przed akcją Wisła , a ilu po ??? (na tzw zachód)
    Tu zaczyna się manipulacja.
    ps.
    *Nikita Chruszczow był w tym czasie przywódcą (sekretarzem) Ukraińskiej Republiki Ludowej.

  9. #9
    Forumowicz Roku 2015
    Debiutant Roku 2013
    Awatar Jimi
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Rzesza
    Postów
    1,439

    Domyślnie Odp: Akcja Wisła inaczej

    mój wujek (dziś 87 lat, stopień podpułkownika), który mieszkał na terenach Łemkowszczyzny w latach '40 opowiadał mi też o tym, że niektórzy Łemkowie chcieli wcześniej właśnie wyjechać do utęsknionej ojczyzny, wywieźli jego znajomych nie wiadomo gdzie na wschód i słuch o nich zaginął. ale nie do końca rozumiem na czym ma polegać manipulacja o której mówisz Heniu więc mi proszę wytłumacz (tu lub na PW)
    "Wędrujemy zarośniętą dzikim zielskiem drogą..." W.P.

  10. #10
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Akcja Wisła inaczej

    Cytat Zamieszczone przez Jimi Zobacz posta
    (...) nie do końca rozumiem na czym ma polegać manipulacja o której mówisz Heniu więc mi proszę wytłumacz (tu lub na PW)
    Jeśli ktoś zrobi inną wystawę o tym jak to Łemkowie samorzutnie i na własną prośbę opuszczali swe domostwa - to będzie prawda, tyle że zmanipulowana , bo dotycząca jednostkowych przypadków.
    Tak więc na wysiedlenia w czasie Akcji Wisła warto spojrzeć szerzej.
    Z posiadanych przeze mnie informacji w niektórych powiatach , jeszcze przed rozpoczęciem Akcji ok 70% ludności rusińskiej opuściło swe domostwa. Opuściło czasami na własne żądanie, a częściej pod wpływem strachu i niepewności.
    Mówienie że przesiedlenia zaczęły się od Akcji Wisła jest manipulowaniem

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. akcja Wisła
    Przez Anonymous w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 23-10-2019, 13:10
  2. Inaczej.
    Przez WUKA w dziale Poezja i proza Bieszczadu...
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 13-12-2009, 01:01
  3. Akcja "Wisła" po latach
    Przez Krzysztof Franczak w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 08-03-2008, 16:02
  4. Akcja "WISŁA"
    Przez pawlem w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 19-06-2007, 21:36
  5. Akcja Wisła - poszukuję materiałów
    Przez Goska w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 06-05-2004, 14:19

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •