Strona 1 z 16 1 2 3 4 5 6 7 8 11 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 154

Wątek: Bajery w górach - co potrzebne a co nie

  1. #1
    Forumowicz Roku 2015
    Debiutant Roku 2013
    Awatar Jimi
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Rzesza
    Postów
    1,439

    Domyślnie Bajery w górach - co potrzebne a co nie

    Cytat Zamieszczone przez filipm Zobacz posta
    Zabierzemy ze sobą mapy, a nawet będziemy mieli GPSa
    -jak na harcerzy przystało -weźcie kompas a nie jakieś giepeesy:)

    Cytat Zamieszczone przez filipm Zobacz posta
    W co należy się wyposażyć? Mam na myśli rzeczy must-have, coś bez czego ani rusz. Porady odnośnie rzeczy oczywistych są również mile widziane.
    Latarka (najlepiej czołówka), mapa, kompas, kubek stalowy, drobna apteczka, igła nitka, nóż, coś nieprzemakalnego w razie deszczu -to w zasadzie moje stałe wyposażenie tzw niezbędne.
    Ostatnio edytowane przez bartolomeo ; 06-08-2012 o 22:18 Powód: Poprawki po wydzieleniu wątku
    "Wędrujemy zarośniętą dzikim zielskiem drogą..." W.P.

  2. #2
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Question Bajery w górach - co potrzebne a co nie

    Cytat Zamieszczone przez Jimi Zobacz posta
    -jak na harcerzy przystało -weźcie kompas a nie jakieś giepeesy:)
    Ciekawostką jest dawanie takich porad, korzystając z komputera podłączonego do Internetu. A może ten uśmieszek na końcu zdania objaśnia intencję autorki?

    Ja myślę, że najlepiej to bez kompasa:)
    Niech harcerz się patrzy, po której stronie mech rośnie na drzewa, gdzie mrówki mrowiska robią albo ptaszki gniazdka. Można też skorzystać z ciał niebieskich, takiej gwiazdy polarnej na przykład. A jeśli harcerz nie chce czekać, aż się pokaże gwiazda, może sobie wbić patyczek w ziemię i ten patyczek mu w południe pokaże północ (jeśli akurat jest w Londynie lub okolicy). Skąd harcerz ma widzieć, kiedy jest południe, opowiem następnym razem. O innej porze dnia patyczek również mógłby posłużyć do wyznaczenia kierunków, ale trzeba mieć dodatkowo zegarek. A harcerz nie powinien nosić zegarka, bo to obciach.
    Nie da się zatrzymać dawności „siłom”. W niektórych regionach Polski jeszcze 100 lat temu zboże żęto sierpem, bo użycie do tego celu kosy było profanacją zboża.
    Ostatnio edytowane przez bartolomeo ; 06-08-2012 o 22:13 Powód: Poprawki po wydzieleniu wątku

  3. #3
    Forumowicz Roku 2015
    Debiutant Roku 2013
    Awatar Jimi
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Rzesza
    Postów
    1,439

    Domyślnie Odp: Luźne opinie i porady potrzebne

    Wojtek: "Ciekawostką jest dawanie takich porad, korzystając z komputera podłączonego do Internetu. A może ten uśmieszek na końcu zdania objaśnia intencję autorki?"

    Nie za za bardzo rozumiem jaka jest tu zależność między komputerem a giepeesem:) Na komputerze nie sprawdzam trasy. Ja w górach orientuje się mapą i kompasem, raczej stronię od wszelkich nowinek turystycznych typu gps, kijki i inne bajery, dlatego zachęcam harcerzy do tradycyjnych sposobów orientacji w terenie:) A jeśli tak jak mówisz -tradycja to rzecz względna, to harcerze kojarzą mi się z survivalowym podejściem do wędrówki.

    W niektórych regionach Polski jeszcze 100 lat temu zboże żęto sierpem, bo użycie do tego celu kosy było profanacją zboża.


    Nasunął mi się na myśl piękny polski film -Konopielka
    "Wędrujemy zarośniętą dzikim zielskiem drogą..." W.P.

  4. #4
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Luźne opinie i porady potrzebne

    Cytat Zamieszczone przez Jimi Zobacz posta
    Nie za za bardzo rozumiem jaka jest tu zależność między komputerem a giepeesem:)
    Komputer włączony do sieci Internet oraz odbiornik GPS połączony z zespołem satelitów to podobne wynalazki. Składają się ze skomplikowanych systemów sprzętowo-łącznościowo-programowych oraz niewielkiego urządzenia, które ma w rękach człowiek i w nieskomplikowany sposób posługuje się nim.

    Korzystając z Internetu, komunikujesz się z ludźmi, czytasz wiadomości, opowiadasz o swoich wędrówkach, pokazujesz zdjęcia, pochodzące z naszpikowanego elektroniką aparatu. Przypuszczam także, że jeździsz autobusem (zamiast przemieszczać się pieszo lub konno), jedzenie kupujesz w sklepie (zamiast polować, uprawiać i zbierać) a ubierasz się w wytwory przemysłu (zamiast sobie prząść lub tkać). Przy okazji sierpa, nasunął Ci się na myśl film, a nie książka Edwarda Redlińskiego. Nie jesteś więc taka ortodoksyjna, jaką byś być chciała.

    Bo nie da się zatrzymać dawności, te diabelskie wynalazki doganiają nas i wnikają w nasze życie, choć sami tego nie zauważamy. Oczywiście z wielu można nie korzystać – z powodu braku zastosowania, braku funduszy lub z wyboru. Z mojej strony – kończę, bo filipm prosił/prosiła o porady i opinie luźne, a nasze zaczynają być bardzo luźne:)

  5. #5
    Forumowicz Roku 2015
    Debiutant Roku 2013
    Awatar Jimi
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Rzesza
    Postów
    1,439

    Domyślnie Odp: Luźne opinie i porady potrzebne

    Wojtku:) Pewnie, że postępu uniknąć się nie da i wszyscy z nim w różnym stopniu podążamy. Ja wcale nie jestem i nie chcę być ani tym bardziej stwarzać pozorów ortodoksyjnej, bo jest to już zupełna skrajność a daleko mi od niej. Niemniej tempo w jakim korzystamy z różnych technologii zależy od nas samych. W turystyce pieszej nie chciałabym nigdy używać gpsa, bo jest to pójście na łatwiznę i według mnie pozbawia całego uroku wędrówki. O książce Redlińskiego pewnie, że słyszałam ale nawet nie miałam jej w rękach dlatego powołuję się na film. Proszę mnie tym samym nie uważać za ignoranta literackiego :)
    Ostatnio edytowane przez bartolomeo ; 06-08-2012 o 22:14 Powód: Poprawki po wydzieleniu wątku
    "Wędrujemy zarośniętą dzikim zielskiem drogą..." W.P.

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar creamcheese
    Na forum od
    02.2012
    Rodem z
    Lublin
    Postów
    800

    Domyślnie Odp: Luźne opinie i porady potrzebne

    Cytat Zamieszczone przez Jimi Zobacz posta
    ... Ja w górach orientuje się mapą i kompasem, raczej stronię od wszelkich nowinek turystycznych typu gps, kijki i inne bajery...
    Wymieniłaś wśród bajerów, obok gps, również kijki...stąd i u mnie podejrzenia o Twą ortodoksyjność, albo choćby o jej pozorowanie.
    Spytam więc, czy bielizna termoaktywna, buty z wibramem i plecak z pasem biodrowym to też bajery? Czy chodzisz po górkach w koszuli flanelowej, dżinsach, traktorach i z worem obrywającym ramiona?
    Ja nie używam gps, ale bajer w postaci kijków posiadam
    Pozdrawiam

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar meg
    Na forum od
    05.2011
    Rodem z
    Rzeszów, Poland
    Postów
    125

    Domyślnie Odp: Luźne opinie i porady potrzebne

    Cytat Zamieszczone przez creamcheese Zobacz posta
    Ja nie używam gps, ale bajer w postaci kijków posiadam
    Pozdrawiam
    ja też nie widziałam że kijki to bajer

  8. #8
    Forumowicz Roku 2015
    Debiutant Roku 2013
    Awatar Jimi
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Rzesza
    Postów
    1,439

    Domyślnie Odp: Luźne opinie i porady potrzebne

    miałam wspomnieć że buty to jedyna rzecz w jaką zainwestowałam. dżinsy zawsze, flanele (a raczej koszulę w kratkę podobną do flaneli) prawie zawsze. jak już było powiedziane, do wszelkiej ortodoksyjności (mocne słowo) mi bardzo daleko :) kijki wyglądają zabawnie ale zgodzę się, że pomagają odciążyć stawy czy kręgosłup, więc są dobre dla zdrowia ale też często lansem. sama przez to łażenie z sporym obciążeniem mam drobny problem z kręgosłupem i od pół roku z piętą, więc bardzo prawdopodobne że kiedyś kija zamienię na te kijki choć mi się to nie uśmiecha:) nie wiem skąd w was tyle jadu a może to ja nie umiem wypowiadać się na forum. pogadajmy kiedyś w Bieszczadach a jestem pewna, że inaczej ułożą się relacje :)

    wydaje mi się, że wątek z potrzebnymi poradami już jest wypełniony dlatego pozwoliłam sobie na zboczenie z tematu.
    Ostatnio edytowane przez Jimi ; 06-08-2012 o 19:31
    "Wędrujemy zarośniętą dzikim zielskiem drogą..." W.P.

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar creamcheese
    Na forum od
    02.2012
    Rodem z
    Lublin
    Postów
    800

    Domyślnie Odp: Luźne opinie i porady potrzebne

    Jimi!! Z mojej strony zero jadu!! Miałem po prostu troszkę uwag i tyle. Gdybym był złośliwy to napisałbym, że dobrze iż Redliński obejrzał film bo napisał na jego podstawie super książkę. A nie napisałem tego... bo zero jadziku. Propozycja spotkania się w Bieszczadach kusząca, bo sądzę ze mógłbym się od Ciebie wiele nauczyć (nadal bez jadu)...i poprawić relacje.
    Pozdrawiam gorąco

  10. #10
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,244

    Domyślnie Odp: Luźne opinie i porady potrzebne

    Cytat Zamieszczone przez Jimi Zobacz posta
    pozwoliłam sobie na zboczenie z tematu.
    Ten temat poboczny został wydzielony do bieżącego wątku, można już dyskutować do oporu bez obawy o schodzenie z tematu.
    Ostatnio edytowane przez bartolomeo ; 06-08-2012 o 22:26 Powód: Poprawka
    Czterech panów B.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Luźne opinie i porady potrzebne
    Przez filipm w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 06-08-2012, 22:23
  2. Bieszczady - potrzebne porady...
    Przez Invisible w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 07-08-2009, 18:30
  3. Pensjonat Magda - Ustrzyki Dolne. Potrzebne informacje!
    Przez Halinor w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 15-05-2007, 19:08
  4. Potrzebne zdjęcia z Cisnej
    Przez aord w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 05-07-2006, 22:13
  5. Zubeńsko, potrzebne materiały
    Przez janusz w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 21-06-2004, 08:34

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •