Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Gorgany i Czarnohora sierpień 2012 - pierwsza styczność

  1. #1

    Domyślnie Gorgany i Czarnohora sierpień 2012 - pierwsza styczność

    Po wieluprzejrzanych relacjach i zapytaniach o ukraińskie góry w końcu udało się tamudać osobiście. Oto kilka zapisków:

    Transport na Ukrainę- samochodem przez przejście graniczne w Medyce, potem w kierunku Lwowa doobwodnicy, następnie przez Stryj do Osmołody. Po przyjeździe samochód został wOsmołodzie, a uczestnicy wyprawy w ilości dwóch osób rozpoczęli swoją wędrówkę.

    Dzień pierwszy
    W Osmołodzie byliśmyok 13-tej. Zabrawszy plecory udaliśmy się do Płyśce (chwilę po wyruszeniuprzyszła burza z ulewą, więc większość przejścia odbywała się w strugachdeszczu). Po dojściu do Płyśce rozbiliśmy namiot kilkanaście metrów powyżejschroniska, które było zajęte przez hucułów (14 osób).

    Dzień drugi
    Przejście od Płyśceprzez Grofę, Parenkie, Mała Popadia, Popadia, Koretwyna, Pietros do DługiejPolany. Tam nocleg przy rzece. Tego dnia nie spotkaliśmy ani jednej osoby natrasie, dopiero wieczorem już w dolinie jedna rodzinę. Widoki rewelacyjne,bajka.

    Dzień trzeci
    Przejście z DługiejPolany do Ryzarnia, czarnym szlakiem na Borewka, Łopuszna, Sywula potem powróttym samym szlakiem do Ryzarnia, a następnie do Osmołody. Nocleg u Viktora wArnika. Na Sywulę już trochę osób wchodziło różnych stron. Pogoda rewelacyjna.

    Dzień czwarty
    Przejazd wCzarnohorę do Dżembronia (z dłuższym postojem w Stanisławowie). Nocleg nakwaterce.

    Dzień piąty
    Wyjście przed świtemo 4:20 czasu polskiego (miało od południa padać). Koło 8:30 byliśmy na szczyciePopa Ivana. W południe byliśmy z powrotem w Dżembroni. Deszcz nie padał. Pogodasuper, widoki jeszcze lepsze.

    Po zejściu iprysznicy przejechaliśmy do Zaroślaka. Zostawiliśmy auto i zabrawszy ekwipunekposzliśmy szlakiem żółtym z Zaroślaka do Jeziorka niesamowitego na nocleg. Tamjuż tłumy w porównaniu z Gorganami. Przy jeziorku 28 namiotów.

    Dzień szósty
    Pobudka przedwschodem słońca. Od Jeziora udaliśmy się w stronę Howerli. Sam szczytominęliśmy boczną ścieżką i poszliśmy na Pietrosa. Ze szczytu Pietrosapodziwialiśmy Howerlę oraz pasmo Świdowca. Potem powrót w stronę Howerla iwejście na szczyt Howerli. Nocleg na polu biwakowym pod Howerlą.

    Dzień siódmy
    Pobudka przedwschodem, zejście szlakiem niebieskim przez wodospady do Zaroślaka. Powrót doPolski. Postój na przejściu jedyne 2 godziny.

    Podsumowanie
    Pierwsza wizyta wKarpatach ukraińskich bardzo udana. Kto nie był - polecam. Ja tam jeszcze wrócę:)
    Ostatnio edytowane przez wojteck ; 20-08-2012 o 12:58 Powód: formatowanie

  2. #2
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2011
    Rodem z
    Warszawa
    Postów
    66

    Domyślnie Odp: Gorgany i Czarnohora sierpień 2012 - pierwsza styczność

    Zwięźle napisane, żeby tak jeszcze udokumentowane zdjęciami...

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar wadera
    Na forum od
    03.2008
    Rodem z
    okolice Lublina duszą zawsze conajmniej 1000 m npm
    Postów
    259

    Domyślnie Odp: Gorgany i Czarnohora sierpień 2012 - pierwsza styczność

    Cytat Zamieszczone przez wojteck Zobacz posta
    wieluprzejrzanych wOsmołodzie Pogodasuper iprysznicy szczytominęliśmy doPolski wKarpatach
    nadzwyczaj zwięźle
    „Life is brutal and full off zasadzkas”.

  4. #4
    orchideea
    Guest

    Domyślnie Odp: Gorgany i Czarnohora sierpień 2012 - pierwsza styczność

    Zamierzam wybrać się na Gorgany i Czarnohorę w czerwcu 2013.... chcę się dobrze przygotować .. ciekawi mnie jak lepiej jechać : autem,pociągiem? Jeśli autem gdzie można je zostawić? Sprawa noclegów, czy zawsze znajdzie się jakąś kwaterę czy trzeba obowiązkowo mieć namiot? Proszę o info :)

  5. #5
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Gorgany i Czarnohora sierpień 2012 - pierwsza styczność

    Cytat Zamieszczone przez orchideea Zobacz posta
    jak lepiej jechać : autem,pociągiem? Jeśli autem gdzie można je zostawić?
    Oba warianty są możliwe i stosowane. Jeśli pociągiem, to uzupełniającym środkiem transportu są miejscowe autobusiki, zwane marszrutkami. Jadąc samochodem, oszczędzasz wiele czasu a tracisz trochę egzotyki. Samochód można zostawić przy miejscu noclegu lub na podwórzu u co trzeciego gospodarza. U którego - spytasz w najbliższym sklepie.

    Cytat Zamieszczone przez orchideea Zobacz posta
    Sprawa noclegów, czy zawsze znajdzie się jakąś kwaterę czy trzeba obowiązkowo mieć namiot?
    Jakąś kwaterę znajdzie się zawsze. Bez namiotu (albo innego sprzętu biwakowego) musisz na każdy nocleg wracać do wsi. Nocowanie wyłącznie na dole ma dwie wady. Pierwsza: odległości gorgańskie - w porównaniu z bieszczadzkimi, o tatrzańskich nie wspominając - to trochę inna skala. Ledwie gdzieś na górkę wyjdziesz, musisz wracać, bo wieczór się zbliża. Druga wada: ominie Cię wschodniokarpacki nocleg w górach, który sam w sobie może być niezapomnianym doznaniem. Z jakich powodów - spróbujesz, będziesz wiedziała:)

  6. #6
    orchideea
    Guest

    Domyślnie Odp: Gorgany i Czarnohora sierpień 2012 - pierwsza styczność

    Wojtku dziękuję za odpowiedź , właśnie zastanawiam się czy autem będzie bezpiecznie... ale wynika z Twojej odpowiedzi ,że tak.

    Namiot chyba wezmę ..nie mogę odpuścić doznań noclegu w taki sposób :)

    Wojtku, jak czegoś nie będę wiedziała ,pozwolę sobie zwrócić się do Ciebie z pytaniami :)

    Pozdrawiam cieplutko :)

  7. #7

    Domyślnie Odp: Gorgany i Czarnohora sierpień 2012 - pierwsza styczność

    Ja bylem samochodem i jedyny problem to jakość dróg. Poza tym nie spotkaliśmy się z żadną niedogodnością. Tylko trzeba sobie zaplanować trasę pętlami, aby wrócić na końcu do auta. Jadąc autobusami jesteś całkowicie niezależny od tego gdzie się udasz.

  8. #8
    orchideea
    Guest

    Domyślnie Odp: Gorgany i Czarnohora sierpień 2012 - pierwsza styczność

    :))) do czerwca 2013 mam trochę czasu :) więc mam nadzieję ,że wyprawa będzie dobrze zaplanowana:) na razie nie wiem czy autem czy pociągiem i autobusami .Oglądałam zdjęcia zamieszczane tu na forum i jakość dróg troszeczkę mnie przestraszyła . Więc chyba autko zostawię po stronie polskiej :)

  9. #9

    Domyślnie Odp: Gorgany i Czarnohora sierpień 2012 - pierwsza styczność

    No to korzystając z chwili wolnej może w końcu podzielę się większymi szczegółami tego wyjazdu. Może się to komuś przyda.
    Dzień1
    Do Osmołody Pojechaliśmy swoim samochodem. Oczywiście tak jak każdy pisze ostatni etap tej drogi, Broshniv-Osmołoda, jest najgorszy. Na przemian biegi 1 i 2 i się jakoś doturlaliśmy. Pierwotnie mięliśmy zamiar zostawić auto w kwaterze Arnika, ale ostatecznie spytaliśmy w jednym ze sklepów gdzie można zostawić samochód i kobieta zaproponowała swoje podwórko, za ogrodzeniem. Jej młody synalek nam wskazał miejsce, dostał kilka czekolad, a my po spakowaniu poszliśmy w trasę. Musieliśmy jeszcze chwilę odczekać bo zaczęła się porządna burza, ale po półgodzinie już był spokój. Niestety, po godzinie znowu zaczęło lać i strzelać piorunami, więc nas trochę w lesie zatrzymało. Tak też w deszczu doszliśmy do pierwszego noclegu niedaleko schroniska Płyśce. Cali mokrzy próbowaliśmy trochęwysuszyć ubrania ale bardziej się uwędziły niż wysuszyły.
    _MG_6752.jpg_MG_6756.jpg_MG_6759.jpg
    Dzień2
    Dzień drugi to jużwędrówka w świetnej pogodzie i rewelacyjnych widokach. Najpierw Grofa, potem Parenkie, Popadia, Koretwyna. Rzeczywiście na Popadii widoki niesamowite. Jak okiem sięgnąć same pasma górskie po horyzont. Ani trochę nie widać cywilizacji. Najciężej było mi pokonać pierwszy odcinek na Parenkie, ale to chyba takie poranne zmęczenie, potem było już lepiej. Tego dnia pokonaliśmy dosyć spory odcinek dochodząc do Długiej Polany. Pierwszy raz byłem w Gorganach więc trochę mnie zaskoczyły ścieżki prosto w górę zamiast jak w polskich górach zygzakiem, aby trochę mniej się męczyć. Również doświadczenie z kroczeniem między konarami kosówki sięgającymi do kolan, płożącej się po ścieżce było nie lada wyzwaniem. Małym szokiem była również kosówka wysokości ponad 2 metry.
    Tego dnie nikogo na trasie nie spotkaliśmy. Wieczorem ognisko i nocleg przy rzece w miejscu Długa Polana. Niezapomniany dzień w Gorgananch.
    _MG_6763.CR2.jpg_MG_6782.jpg_MG_6791.jpg_MG_6823.jpg
    Dzień3
    Tego dnia weszliśmy na najwyższy szczyt Gorganów, czyli na Sywulę. Z racji tego, że zostawiliśmy część rzeczy w szopie pod sianem i w planie mieliśmy powrót do Osmołody po samochód wybraliśmy opcję szlaku czarnego i powrót tą samą drogą ze względu na późny powrót. Na trochę zgubiliśmy szlak czarny w miejscu gdzie skręca z drogi (Ryzarnia-Darów) w lewo w las - okazało się, że wejście w las jest kilkanaście metrów dalej niż my skręciliśmy co poskutkowało przedzieraniem się przez chaszcze ponad pół godziny. Samo wejście szlakiem czarnym do Borewki to przejście monotonnym podejściem w lesie. Ale potem już otwartym teren do Sywuli ze świetnymi widokami. Na tej trasie już trochę ludzi spotkaliśmy.
    Po zajściu w dolinę i dotarciu do drogi udało nam się zabrać do Osmołody z przejeżdżającymi ukraińskimi zbieraczami jagód. Tym sposobem w Osmołodzie byliśmy ok 20-tej, zabraliśmy auto i noc spędziliśmy w pensjonacie Arnika. Etap Gorganów był za nami. Kąpiel w ciepłej wodzie i zasłużony wypoczynek.

    _MG_6859.jpg_MG_6873.jpg
    Dzień4
    Ten dzień to tranzyt. Wyjazd z Osmołody, znowu na pierwszym i drugim biegu pierwszy etap drogi. Pojechaliśmy do Ivano-Frankivska po trzeciego towarzysza podróży. Obiad w mieście i wyjazd w Czarnohorę do Dżembroni. Ostatni odcinek drogi przed Dżembronią znowu 10 km/h. O nocleg spytaliśmy w pierwszym sklepie i od razu właścicielka nas skierowała na kwaterkę do starszej kobieciny, u której, po małym targowaniu, skorzystaliśmy z noclegu ( 70 UAH osoba).
    Dzień5
    Ten dzień wykorzystaliśmy na wejście na Popa Ivana. Wędrówka na lekko, czyli jedynie jedzonko i woda. Wyruszyliśmy przed wschodem słońca, więc sam wschód już podziwialiśmy z dosyć dużej wysokości nad wioską. Widoki jak i trasa ponownie rewelacyjne, ciekawe formacje skalne. Po drodze oczywiście jagody na deser (chociaż w Gorganach było ich nieporównywalnie więcej). Na tej trasie spotkaliśmy kilka miejsc gdzie były porozbijane namioty z turystami. Daliśmy sobie dosyć ostry marsz tak, że na szczycie byliśmy ok 9 rano. Nie zdawałem sobie sprawy, że to obserwatorium na Popie to aż taka spora budowla.
    Ponieważ zeszliśmy z powrotem do wioski około południa tego samego dnia przejechaliśmy do Zaroślaka i jeszcze tego samego dnia podeszliśmy z ekwipunkiem szlakiem żółtym do Jeziora Niesamowitego. Tam już tłum namiotowców (28 namiotów), mgła, ogniska i szczekanie psów. Już nie ten urok co bezludne Gorgany.
    Dzień6
    Pobudka znowu przedświtem, śniadanie, pakowanie i wymarsz pasmem Czarnohory w kierunku Howerli. Postanowiliśmy jednak na razie nie wchodzić na Howerlę. Ominęliśmy szczyt boczną ścieżką i udaliśmy się w kierunku Pietrosa. Wejście na Pietrosa jest świetne - 500m stromo w górę, a stamtąd widoki na najwyższy szczyt Ukrainy w kierunku zachodnim oraz pasmo Świdowca na wschodzie. Po odpoczynku wróciliśmy pod Howerlę. Rozbiliśmy namioty na miejscu biwakowym przed Howerlą i weszliśmy już bez bagaży na szczyt Howerli. Na szczyt wchodził również pewien szaleniec z rowerem - najpierw 50 m wnosił sakwy na plecahc, zostawiał je, wracał po rower, wnosił 50 m powyżej zostawionych sakw, wracał po sakwy itd.. Miał chłop zdrowie. I jeszcze mówił że będzie nocować na szczycie Howerli.
    Tego dnia to jużs poro młodzieży spotkaliśmy, rodziny z dziećmi itp.. Taki nasz Kasprowy albo Tarnica. Sama Howerla jest bardzo łatwa do zdobycia i chyba z tej racji tylu ludzi tam się udaje. Ale Czarnohorę zobaczyliśmy i mam nadzieje że jeszcze będzie mi dane kiedyś przejść całe pasmo od Howerli po Popa Ivana
    Dzień7
    Po noclegu pod szczytem Howerli zeszliśmy do Zaroślaka szlakiem niebieski koło wodospadu. Samochód czekał na parkingu więc się spakowaliśmy i powrót do kraju.
    Była to niezapomniana wyprawa w Ukraińskie Karpaty. Mam nadzieje, że jeszcze kiedyś będę miał możliwość się tam znaleźć . Kto nie był a się waha - polecam! Nie ma się co zbytnio zastanawiać tylko pakować i jechać
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  10. #10

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Czarnohora, Gorgany na 3 dni majowe samochodem?
    Przez devion w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 31-05-2012, 11:57
  2. mapy Czarnohora, Gorgany na program trekbuddy
    Przez buba w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 06-01-2012, 23:59
  3. Gorgany, Czarnohora - październik 2009
    Przez coshoo w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 18-03-2011, 09:11
  4. czarnohora gorgany - zabierz mnie z sobą
    Przez violetta033 w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 28-02-2011, 12:15
  5. Czarnohora...sierpień / wrzesień 2010
    Przez joorg w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 05-01-2011, 00:32

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •