Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 37

Wątek: Park Ciemnego Nieba "Bieszczady"

  1. #11
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2010
    Postów
    134

    Domyślnie Odp: Park Ciemnego Nieba "Bieszczady"

    Jeżeli już coś piszemy to starajmy sie zgłębić temat lub nie wypisujmy bzdur. Zlot jak wcześniej wyjaśniono odbywa się po naszej stronie. Oczywiście , że po słowackiej jest jeszcze ciemniejsze niebo ale niech mi ktoś wyjaśni jak przewieść tam sprzet który sporo waży . Waga samego teleskopu to ok 20 kg a podstawy z przeciwwagami lekko licząc ponad 30 kg do tego dochodza okulary, redukcje itd. Wniosek z tego jest taki ,ze potrzebny jest w miare komfortowy dojazd. Dlaczego wybrano Roztoki? a to dlatego, ze leżą one dosyc daleko od głównej drogi!!!. Swiatło na parkingu wyłączyć nam może sołtys Marucha jednym naciśnięciem przycisku( jak bedziemy już mieś sprzęt gotowy do obserwacji) a samochody raczej będą jeżdzić z włączonymi światłami. Jakis podobny projekt realizowały już wczesniej Puławy. Nie wiem tylko jak rozwiązano problem transportu sprzętu na górę, bo ja na pewno nie mam zamiaru wynoszenia prawie 100 kg na plecach. Sprzęt w leskim obserwatorium nie jest jakiś tam rewelacyjny

  2. #12
    Bieszczadnik
    Na forum od
    07.2012
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    156

    Domyślnie Odp: Park Ciemnego Nieba "Bieszczady"

    Zgłębiam temat, skonsultowałam się z przewodnikami, którzy brali udział w konferencji dotyczącej projektu "Karpackie Niebo", która odbyła się chyba w ub. roku na Słowacji. W ramach tzw. study tours odwiedzili także obiekty związane z turystyką astronomiczną na pograniczu polsko-słowackim. Nie byli w polskich Roztokach, ale na Słowacji. W słowackich Roztokach znajduje się małe obserwatorium, jest tu teleskop główny o średnicy obiektywu 40 cm oraz mniejszy teleskop używany przez turystów o średnicy 15 cm i wiele innego sprzętu zakupionego w ramach projektu "Karpackie niebo". Przy obserwatorium są pokoje gościnne wynajmowane przez turystów. Strona osveta.sk, nr tel +421 54 752 10 68, meil pos@slovanet.sk Są tu organizowane nie tylko spotkania ale także astrowarsztaty, astrostaże, szkolenia, pokazy astronomiczne, obozy młodzieżowe. W Puławach docelowo ma być tzw. dostrzegalnia na bazie infrastruktury wyciągu narciarskiego, takie miejsca będą zaopatrzone w podstawowy sprzęt. W Polce warsztaty odbywają się w I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle, tam samorządowcy zatrudnili na 1,5 etatu pracowników prowadzących szkolenia, pokazy itd.

  3. #13
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2010
    Postów
    134

    Domyślnie Odp: Park Ciemnego Nieba "Bieszczady"

    A po co mieliby jechać na polskie Roztoki, poza zlotem miłośników nie ma tam nic.
    W Puławach popełniono podstawowy bład . Większośc amatorów prowadzi obserwację swoim teleskopem a nie made in china z kiwającym się wyciągiem okularowym pomazanym smarem który brudzi ubranie. A jedzie się tam gdzie sa dobre warunki do obserwacji. A jak wiadomo niektóre zjawiska typu np zacmienie sa widoczne tylko w określonych miejscach na ziemi. W tym roku tranzyt wenus można było zobaczyc dopiero w zachodniej słowacji tam były odpowiednie warunki pogodowe. Cały ten projekt jest pretekstem do nieoświetlania parkingów. Oszczędności są oczywiste. Ktoś zapyta,, dlaczego parking jest nieoświetlony?,, Bo mamy projekt Karpackie niebo.

  4. #14
    Bieszczadnik
    Na forum od
    07.2012
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    156

    Domyślnie Odp: Park Ciemnego Nieba "Bieszczady"

    Odniosłam wrażenie, że Puławy znalazły się tam przez przypadek/nieprzypadek. To wyciąg narciarski, piękne okolice ale świecą pustkami. Może osoby tworzące projekt (na słowackich spotkaniach był Pan z Puław) chcą im pomóc więc wymyślono tam obserwacje astronomiczne. Moim zdaniem to ciekawa inicjatywa dla turystów. Co mają tam robić turyści, którzy zeszli wieczorem ze szlaku i nudzą się w pokojach. Lepsze są takie obserwacje niż oglądanie telewizora. Zawsze można się czegoś ciekawego dowiedzieć, coś niecodziennego zobaczyć. Gdyby takie obserwacje połączyć z obserwacjami przyrody to fajnie spędzaliby czas rodziny z dziećmi, dzieciaki na wycieczkach szkolnych.

  5. #15
    Forumowicz Roku 2015
    Debiutant Roku 2013
    Awatar Jimi
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Rzesza
    Postów
    1,439

    Domyślnie Odp: Park Ciemnego Nieba "Bieszczady"

    Sonka, obejrzyj sobie ten filmik (mi otwiera się tylko w Internet Explorer):

    http://vimeo.com/groups/bieszczady/videos/11375113

    Widziałam go już dawno i teraz znalazłam na stronie: http://www.bieszczady.pl/?newsID=5562# . Patrząc na okolicę chyba nie ma wątpliwości z których Roztok był robiony. A ta ilość gwiazd jest niesamowita...
    "Wędrujemy zarośniętą dzikim zielskiem drogą..." W.P.

  6. #16
    Bieszczadnik
    Na forum od
    07.2012
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    156

    Domyślnie Odp: Park Ciemnego Nieba "Bieszczady"

    Dziękuję za link, wcale nie neguję słów Bogusia, nie wiedziałam tylko o tych spotkaniach. Filmik oglądnę jutro, w te moje chaszczory prawie nie dociera komórkowy internet. Grzmi, nie mogę poszukać w górach lepszego sygnału.
    Stachu od lat interesuje się astronomia, bierze udział w projekcie. Sądzę, że to jego serwis będzie tym obsługującym projekt.

  7. #17
    Bieszczadnik Awatar meg
    Na forum od
    05.2011
    Rodem z
    Rzeszów, Poland
    Postów
    125

    Domyślnie Odp: Park Ciemnego Nieba "Bieszczady"

    Cytat Zamieszczone przez Sonka Zobacz posta
    będzie m.in. nie oświetlonych m.in. 9 parkingów.
    Zadam może głupie pytanie, ale po co zastrzegać prawnie czegoś czego nie ma? Przecież i tak są nieoświetlone. Tak jak wcześniej wspomniano zloty astrofanów są nie od dziś w Roztokach Górnych. Dla amatora który chce podziwiać piękną drogę mleczną dobre będzie wiele miejsc np. polana za domami parkowych w UG, Wetlińska, Caryńska etc.

  8. #18
    Bieszczadnik
    Na forum od
    07.2012
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    156

    Domyślnie Odp: Park Ciemnego Nieba "Bieszczady"

    Bardzo ciekawa impreza odbędzie się w Mucznem 15.09 o godz. 18.00. Festiwal Dolny Sanu, program bardzo atrakcyjny, m.in. multimedialne widowisko, pokazy multimedialne, diaporamy Grzegorza Leśniewskiego, prelekcja o Parku Ciemnego Nieba "Bieszczady".

  9. #19
    Forumowicz Roku 2015
    Debiutant Roku 2013
    Awatar Jimi
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Rzesza
    Postów
    1,439

    Domyślnie Odp: Park Ciemnego Nieba "Bieszczady"

    dzięki Ci Sonko za Twe dobre wieści :} uwielbiam słuchać rykowiska w Mucznem - Tarnawie, zwykłam mawiać że tutaj jelenie są najbardziej napalone bo to jakie ryki tu słyszałam przechodzi koniec świata, dlatego wracam tu w tym czasie co roku :> a teraz do tego -ciekawe wydarzenie, postaram się tam wtedy być! a może ma ktoś ochotę powędrować ze mną po Jeleniowatym? bo samej trochę bym się bała ponieważ boję się tych odgłosów jeleni (samych jeleni nie :P) więc męskie wsparcie mile widziane (nie wspominając o mile widzianej podwózce z małopolski albo z powrotem-przynajmniej do sanoka ;P).

    na zachętę podaję wybiórczo znalezione w sieci odgłosy: http://www.lipowe.alpha.pl/galeria/0...3_jelen_03.mp3 -już tęsknię za nimi ale jednocześnie wiem, że sama głęboko do lasu nie wejdę ;D chyba :>
    Ostatnio edytowane przez Jimi ; 03-09-2012 o 20:49
    "Wędrujemy zarośniętą dzikim zielskiem drogą..." W.P.

  10. #20
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2010
    Postów
    134

    Domyślnie Odp: Park Ciemnego Nieba "Bieszczady"

    Raczej taka impreza nie bardzo mi pasuje. Co do połażenia jak najbardziej TAK a prelekcji ,, Park Ciemnego Nieba ,, mówimy NIE

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. "Wysłowienie Niewysłowionego", czyli Bieszczady i Metafizyka
    Przez Aragorn w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 28-09-2012, 20:39
  2. Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 11-05-2009, 03:43
  3. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-11-2008, 10:42
  4. Tęcze w górach i "drogi do nieba"
    Przez joorg w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 20-07-2008, 21:12
  5. Słowa pios. "Wyjedź w Bieszczady" W. Młynarskiego
    Przez Doczu w dziale Poezja i proza Bieszczadu...
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 09-10-2005, 10:47

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •