Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: Parę pytań - okolice Solinki, Żubraczego

  1. #1
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Parę pytań - okolice Solinki, Żubraczego

    Parę pytań przed następną wycieczką - miło mi będzie jak ktoś odpowie :
    1. Żubracze cmentarz. Dojść dojdę (choć ponoć ciężko z tym może być) ale jakieś rozbieżności są. Na Ruthenusie zaznaczone cerkwisko i cmentarz (przycerkiewny), natomiast na Compass-ie mam jeszcze jeden cmentarz położony bardziej na wschód, geoportal milczy . Szukałem na forum i był przywołany jakiś artykuł (niestety nie odnalazłem go) o pewnych naciąganiach dotyczących cmentarza w Żubraczem - tylko nie wiem którego?
    Ktoś pamięta o co chodziło i może streścić?
    2. Przełęcz nad Roztokami - na wschód od niej jest źródełko. Jest szansa że będę mógł tam uzupełnić wodę (planowana trasa "na teraz").
    3. Pasmo graniczne - na północ od Czeryni jest na Ruthenusie oznaczony stary graniczny słup - ma ktoś zdjęcie jak on wygląda? To jest słup, kamień - jaki wysoki?
    4. Do Żubraczego z Solinki lepiej iść drogą czy torowiskiem? Torowisko zarośnięte jest czy da się przejść?
    5. W Roztokach, Solince warto jeszcze gdzieś sie poplątac po bokach? W Roztokach mam oznaczony jeden krzyż przydrożny, w Solince pójdę na cmentarz i cerkwisko - coś jeszcze?

    Pozdrawiam, Dlugi

  2. #2
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,243

    Domyślnie Odp: Parę pytań - okolice Solinki, Żubraczego

    Cytat Zamieszczone przez Dlugi Zobacz posta
    na północ od Czeryni jest na Ruthenusie oznaczony stary graniczny słup - ma ktoś zdjęcie jak on wygląda?


    4. Do Żubraczego z Solinki lepiej iść drogą czy torowiskiem? Torowisko zarośnięte jest czy da się przejść?
    Torowiskiem. Da się przejść.
    Czterech panów B.

  3. #3
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Parę pytań - okolice Solinki, Żubraczego

    Z tym słupem granicznym miałem nadzieję na coś innego.
    Jeśli już przy tym jesteśmy to spytam - może spotkaliście kiedyś/gdzieś coś podobnego? Wiecie co to jest?

    To jest zapożyczone zdjęcie - nie moje

  4. #4
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2012
    Postów
    841

    Domyślnie Odp: Parę pytań - okolice Solinki, Żubraczego

    Kłopot z cmentarzem w Żubraczem polega na tym, że najłatwiej dojść przez prywatną posesję.Pytaj o "Cichą Wodę" a jak już tam będziesz to masz jakieś sto metrów. Jest tam grób Władysława Księcia Gedroycia i oczywiście Janusza.

  5. #5
    Korespondent Roku 2009 Awatar Recon
    Na forum od
    02.2008
    Postów
    2,216

    Domyślnie Odp: Parę pytań - okolice Solinki, Żubraczego

    Długi tutaj pod numerem 238 coś pisałem: http://forum.bieszczady.info.pl/show...szczady/page24
    Pozdrawiam :)
    -----------------
    benevole lector

    https://twitter.com/Zbyszek_Recon

  6. #6
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Parę pytań - okolice Solinki, Żubraczego

    Thx za odpowiedzi, udało mi się wygrzebać w czeluściach internetu artykuł o pochówku Janusza i co nieco naświetliło mi to sytuację. Do cmentarza dojdę, jeśli nie uda się przez opłotki to obejdę dookoła, pozycję znam ze zdjęć lotniczych - chyba sie uda (?).
    Pozostaje pytanie o źródełko przy przeł. nad Roztokami.

  7. #7
    Bieszczadnik
    Na forum od
    07.2012
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    156

    Domyślnie Odp: Parę pytań - okolice Solinki, Żubraczego

    Źródełko czasami wysycha, kilka tygodni temu wody w nim nie było. Od dwóch dni leje, więc sytuacja się zmieniła. Drugie źródełko masz obudowane kilkaset metrów niżej, przy drodze będącej technicznym zabytkiem Słowacji.

  8. #8
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Parę pytań - okolice Solinki, Żubraczego

    Ani na Ruthenusie ani na Compasie nie widzę zaznaczonego źródełka
    A co masz na mysli pisząc "techniczny zabytek"? Warto spadać w dół i później ciągnąć sie w górę aby to zobaczyć?

  9. #9
    Bieszczadnik
    Na forum od
    07.2012
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    156

    Domyślnie Odp: Parę pytań - okolice Solinki, Żubraczego

    Chodzi mi o Kamienną Drogę, czyli Porta Rusica wytyczoną w 1861 r. Ma status narodowego zabytku techniki Słowacji. Na forum powinien być filmik Wojtka z przejażdżki tą okolicą. Okolica jest wspaniała, Darek zrobił trochę zdjęć. Znam Cię z fotorelacji, ta okolica jest wprost wymarzona do włóczęgi. Darek poszedł trochę wbrew sobie i bez mała zakochał się, na pewno tam wróci. W okolicy Ruskiego masz czego szukać, jest jaskinia, ruiny monastyru, krzyż przydrożny, źródełka, szpital wojskowy z I wojny, linia Arpada - odpowiednik Mołotowa tyle, że niemiecki - taka ciekawostka: sowieci wciągnęli na Płaszę jeden czołg skąd ostrzeliwali silnie umocnione przez Niemców Ruske, sprawiali wrażenie, że kolumna czołgów opanowała grzbiet Bieszczadów. Tu grasowali zbójnicy Fedor Hołowaty i Fedor Faksza. No, co? Przygotowuję materiały do opracowania wsi Ruske, za zdjęcia z okolicy będę wdzięczna. O większości atrakcji wiem z książek, byłam tam z 5 razy.

  10. #10
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Parę pytań - okolice Solinki, Żubraczego

    O widzisz - jest ciekawostka, może sprawdzę. Na razie musze przeliczyć km, strasznie mnie wkurza na mapach Compass-u zejście z siatki kilometrowej na rzecz GSM

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. kilka pytań
    Przez janek1984 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 05-10-2011, 20:22
  2. Żadna tam relacja...parę fotek
    Przez vm2301 w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 85
    Ostatni post / autor: 05-04-2010, 22:29
  3. Kilka konkretnych pytań
    Przez Wookasch w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 24-10-2009, 09:31
  4. Wypad w Bieszczady na parę dni, między 9. a 14. grudnia
    Przez gutaperek w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 01-12-2008, 19:26
  5. Parę zdjęć z Maramuresz
    Przez Basia Z. w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 03-09-2007, 23:08

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •