Strona 6 z 7 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 51 do 60 z 67

Wątek: Chodźcie dopóki macie światłość...

  1. #51

    Domyślnie Odp: Chodźcie dopóki macie światłość...

    Cytat Zamieszczone przez witia-kotia Zobacz posta
    Załącznik 30864 to tak żeby było ciekawiej TGP
    dręczy mnie :) a raczej dręczyło
    to miejsce chyba wszyscy znają
    Pozdrawiam :D

    P.S znawca granic Sz.P. B Tomaszewski też już to przerabiał
    Okrąglica? Człowiek za małą uwagę zwraca na szczegóły...

  2. #52
    Bieszczadnik Awatar marmota_m
    Na forum od
    10.2010
    Postów
    371

    Domyślnie Odp: Chodźcie dopóki macie światłość...

    Dorzucę kolejne trzy grosze słupkowe... A co...
    Znalazłam na necie kilka artykułów Pana Eugeniusza Sobczyńskiego (płk rez. dr - wykłada na uniwersytecie w Toruniu - więc nie laik) . Pan ten zajmuje się historią pomiarów geodezyjnych i geografią wojskową w okresie II RP, może więcej ma tego zakresu, ale akurat to nas (bo razem z uszatek_mis się zasłupkowaliśmy) interesuje. Artykuły dotyczyły WIGu i jego poczynań. Napisałam do Niego maila i dostałam taką oto odpowiedź (fragmenty):

    Dobrze Pani wnioskuje to nie są punkty graniczne tylko punkty trygonometryczne. Chociaż niektóre punkty trygonometryczne mogły być punktami granicy państwowej.Odsyłam do strony na której są opisane sprawy oznaczenia granicy państwowej http://geoforum.pl/?menu=47155,47282...-miedzywojenny. Oznakowanie punktów triangulacyjnych w II RP nie było jednolite, były też wykorzystywane punkty trygonometryczne pozostałe po zaborcach.
    Skrót jest nadal tajemnicą, ale przynajmniej jest pewne że T.G.P. nie ma nic wspólnego z granicą. No i ze to punkty trygonometryczne, które są zaznaczone na setkach WIG.

    Poszukiwania rozsupłania skrótu trwają...

    Odnośnie odpowiedzi jaką Długi dostał z GUGiKu - to nie jest spadkobierca WIGu, może nie muszą wiedzieć co dokładnie WIG czynił. Choć lepiej jakby dali odpowiedź "nie wiemy" Jakby komuś się chciało atakować spadkobiercę to są nim Wojskowe Zakłady Kartograficzne.
    idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozmieszczeni, że spotyka się ich na każdym kroku

  3. #53
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Chodźcie dopóki macie światłość...

    Cytat Zamieszczone przez uszatek_mis Zobacz posta
    Na zdjęciu Dlugiego, na linii ziemi można się dopatrzyć cyfr z rokiem (ale bardzo słabo widocznych).
    Trochę zacząłem szukać co to może być, i jestem zdania na 99% że to punkt trygonometryczny. Dlaczego?
    Oznakowanie granic wyglądało raczej inaczej, można poczytaj tu GEOFORUM, także lektura Płaja 39 artykuł Bogusława Tomaszewskiego "Bieszczadzki ślad przedwojennej granicy polsko-czechosłowackiej" utwierdza mnie w tym. Poza tym na Hyrlatej nie było nigdy granicy.
    Niestety - co znaczą litery - nie wiem.
    Czasami szukanie na siłe nic nie daje, wystarczy poczekać a samo (możliwe) rozwiązanie gdzieś wypłynie. Przydał się do czegoś FB, złapałem za jego pomocą namiary na geodetę (?), który na zadane pytanie o skrót T.G.P. napisał co nastepuje:
    'Triangulacja w Polsce była wykonywana w wielu etapach i przez wiele firm prywatnych i urzędów (tzn firmy prywatne wykonywały prace na zlecenie Starostw) stąd różne oznaczenia. Mogę jedynie przypuszczać że znaczyło to Triangulacja Geodezyjna Polski. Często obok niskiego słupka wkopanego w ziemię - wystaje 5-10cm jest wkopany tzw. świadek betonowy słup ze strzałką w dół czasem literami PG (punkt geodezyjny) świadek ma wysokość 1 - 1,5 m. ' (wytłuszczenie moje).

    Przy okazji:
    Cytat Zamieszczone przez uszatek_mis Zobacz posta
    Słupek nieopodal przełęczy pod Czerteżem wspominany przez bartolomeo (niedaleko obecnego słupa 10/9) zapewne był kiedyś wykorzystany jako graniczny, niemniej wydaje mi się, iż jego podstawową rolą było bycie punktem trygonometrycznym - został skądś przeniesiony (może z Płaszy? - czytaj niżej, strona 558 pozycja 19).
    ' Niestety znalezienie ich w terenie często wprowadza w błąd turystę co do jego lokalizacji..Lokalizowano je w miejscach o dobrej widoczności (często były przecinane "lunety")na następne punkty a niekoniecznie w najwyższym punkcie. Punkty I klasy takie jak Rawki czy Chryszczata były stabilizowane słupami betonowymi nad którymi budowano wieże ze stolikiem (spodarką) dla instrumentu. Mniej ważne punkty takie jak Jasło czy Smerek miały jedynie "sygnały" proste trójnogi na które celowano teodolitem. '

    Pytanie tylko, czy na tym można poprzestac czy też nadal drążyc...

  4. #54

    Domyślnie Odp: Chodźcie dopóki macie światłość...

    W sumie jednoznacznej odpowiedzi nie ma (nadal), a jedynie przypuszczenia.
    Nic chyba nie stoi na przeszkodzie, aby szukać niejako przy okazji, a nie zamykać temat, no nie?
    Może coś jeszcze "a samo (możliwe) rozwiązanie gdzieś wypłynie" ?

    Co do słupka pod Czerteżem - nie bardzo rozumiem Twojego tłumaczenie. Czyli że: a) on tam był pierwotnie z powodów podstawowych (triangualcja), czy beż b) został przeniesiony doraźnie z miejsca o dobrej widoczności. Punkty klasy I (słupy betonowe) są raczej do zauważenia nawet dziś (bo te słupy mają kilka m wysokości). Myślisz, że punkt pod Czerteżem w jakiś sposób leży na linii między takimi punktami (rozumiem, że o to chodzi w "celowaniu na lunety") ? Nie jestem geodetą, więc może nie do końca rozumiem toku rozumowania

  5. #55
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Chodźcie dopóki macie światłość...

    Nie pytałem go akurat o ten słupek pod Czerteżem, to jest fragment jego wypowiedzi opisującej triangule/znaki pomiarowe takie żeliwne (idąc Poł. Wetlińską taki np. możemy spotkać). Myślę jednak, że to może być właściwe wytłumaczenie dlaczego ten słupek jest nie na wierzchołku a na stoku (czyli odp. a). Nie wiem gdzie z niego były przyrządy celowane, a co do "przecinanych lunet" to pierwsze moje skojarzenie było z przecinkami w lesie dla zapewnienia widoczności.
    Muszę dopytać, ale to później, podeślę mu też parę zdjęć, bo tu przy sobie nie mam

  6. #56

    Domyślnie Odp: Chodźcie dopóki macie światłość...

    Jeszcze o słupkach.

    Pierwszy to na Hyrlatej, trochę odkopałem, żeby było widać cyfry.
    Dwa następne graniczne wkleiłem bo są ciekawe. 45/12 i 45/9, po słowackiej stronie wyraźnie widoczna litera M (mimo zamalowania). Jak się domyślam - M od Magyar czyli Węgry.
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  7. #57
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Chodźcie dopóki macie światłość...

    Dodam nastepne, tym razem z BN - Lackowa. Na jednym tylko data 1936 (chyba że coś poniżej jest - nie wykopywałem go ), na drugim znana już data 1923 ale po drugiej stronie litery TPG - zwykła literówka?
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  8. #58
    Botak Roku 2016 Awatar asia999
    Na forum od
    11.2008
    Rodem z
    jakieś 73 cm od Tarnicy ... w skali 1:1.000.000
    Postów
    1,683

    Domyślnie Odp: Chodźcie dopóki macie światłość...

    Tak sobie myślę... wykluczając bardzo mało prawdopodobne (moim skromnym zdaniem) rozwinięcie skrótu jako tymczasowa granica państwa i biorąc pod uwagę tę datę 1923 oraz fakt, że w nie było wtedy za bardzo rozwiniętych jeszcze państwowych organizacji tego typu, może mógł to być skrót od organizacji społecznej zajmującej się akurat pomiarami geodezyjnymi. Wiele takich organizacji w różnych dziedzinach wtedy (zaraz po I wojnie) powstawało albo kontynuowało działalność sprzed wojny. Towarzystwo Geodetów (Geometrów) Polskich lub Towarzystwo Polskich Geodetów (Geometrów) lub coś podobnego.
    Tak sobie oczywiście tylko "gdybam"...

  9. #59

    Domyślnie Odp: Chodźcie dopóki macie światłość...

    Cytat Zamieszczone przez asia999 Zobacz posta
    Tak sobie myślę... wykluczając bardzo mało prawdopodobne (moim skromnym zdaniem) rozwinięcie skrótu jako tymczasowa granica państwa i biorąc pod uwagę tę datę 1923 oraz fakt, że w nie było wtedy za bardzo rozwiniętych jeszcze państwowych organizacji tego typu, może mógł to być skrót od organizacji społecznej zajmującej się akurat pomiarami geodezyjnymi. Wiele takich organizacji w różnych dziedzinach wtedy (zaraz po I wojnie) powstawało albo kontynuowało działalność sprzed wojny. Towarzystwo Geodetów (Geometrów) Polskich lub Towarzystwo Polskich Geodetów (Geometrów) lub coś podobnego.
    Tak sobie oczywiście tylko "gdybam"...
    Organizacje, a jakże, były, chociażby WIG. Poza tym było całkiem sporo towarzystw czy też stowarzyszeń geodezyjnych, wystarczy poszukać w PPK (Polski Przegląd Kartograficzny Romera np z lat 1923-1924 - trochę tego przewertowałem - też dostępny w necie, jak się dobrze poszuka). Jakiś czas temu szukałem informacji kto mógłby być wykonawcą tej sieci i doszedłem do wniosku, że w tym okresie prace geodezyjne wykonywał Wydział Geodezji Ministerstwa Robót Publicznych (dokładnie Biuro Triangulacyjne) (pewne wzmianki są na wiki, ale gdzieś indziej o tym czytałem). Jedyne archiwa do jakich dotarłem w internecie, to informacja, że coś może się znajdować w zawartości zespołu 18 Archiwum Akt Nowych (a w zasadzie zespołu nr 9) oraz trochę aktów prawnych dostępnych na stronie sejmu (ale one nic nie wnoszą). Poszukiwane są informacje techniczne, jakieś instrukcje czy coś... Niestety ale to tylko w archiwum na miejscu...
    Ale to dalej nie wyjaśnia skrótu

  10. #60
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Chodźcie dopóki macie światłość...

    Poruszamy się wciąż po granicy bądź w jej niedalekiej odległości. Może ktos zlokalizował takie słupki na szczytach w większej odległości od granicy?

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Macie lepsze pomysły na życie w Bieszczadach zimą? [wydzielony]
    Przez hucu w dziale Wypoczynek aktywny w Bieszczadach
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 29-11-2012, 22:13
  2. Też tak macie?
    Przez WUKA w dziale Poezja i proza Bieszczadu...
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 20-11-2008, 21:57
  3. Czy zdarzyło Wam się kiedyś zabłądzić ? Może macie jakieś ciekawe zdarzenia ?
    Przez włóczykij w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 32
    Ostatni post / autor: 03-11-2008, 19:54

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •