Strona 7 z 7 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7
Pokaż wyniki od 61 do 67 z 67

Wątek: Chodźcie dopóki macie światłość...

  1. #61
    Botak Roku 2016 Awatar asia999
    Na forum od
    11.2008
    Rodem z
    jakieś 73 cm od Tarnicy ... w skali 1:1.000.000
    Postów
    1,683

    Domyślnie Odp: Chodźcie dopóki macie światłość...

    Cytat Zamieszczone przez uszatek_mis Zobacz posta
    Organizacje, a jakże, były, chociażby WIG. Poza tym było całkiem sporo towarzystw czy też stowarzyszeń geodezyjnych, wystarczy poszukać w PPK (Polski Przegląd Kartograficzny Romera np z lat 1923-1924 - trochę tego przewertowałem - też dostępny w necie, jak się dobrze poszuka). Jakiś czas temu szukałem informacji kto mógłby być wykonawcą tej sieci i doszedłem do wniosku, że w tym okresie prace geodezyjne wykonywał Wydział Geodezji Ministerstwa Robót Publicznych (dokładnie Biuro Triangulacyjne) (pewne wzmianki są na wiki, ale gdzieś indziej o tym czytałem). Jedyne archiwa do jakich dotarłem w internecie, to informacja, że coś może się znajdować w zawartości zespołu 18 Archiwum Akt Nowych (a w zasadzie zespołu nr 9) oraz trochę aktów prawnych dostępnych na stronie sejmu (ale one nic nie wnoszą). Poszukiwane są informacje techniczne, jakieś instrukcje czy coś... Niestety ale to tylko w archiwum na miejscu...
    Ale to dalej nie wyjaśnia skrótu
    Nie napisałam, że nie było organizacji państwowych, tylko, że - biorąc pod uwagę okoliczności (ileś tam lat pod zaborami, młoda państwowość) - rozwijały się dopiero i krzepły. To samo zresztą jest opisane w przywołanym przez Ciebie przeglądzie Romera - przy opisie organizacji miernictwa i kartografii - państwowych organizacji kilka, każdy wykonujący własne pomiary, przywołane tez "koła fachowe", czyli pewnie właśnie przywołane przeze mnie organizacje społeczne zajmujące się tematyką. A było ich wiele. Takie coś znalazłam:
    http://bc.pollub.pl/Content/314/rst2.pdf

    m.in. strona 35. Opis jednego z kół zajmujących się tematem. Dalej też są inne. Wymieniona też jest literatura, która też coś do tematu wnieść może. Jeśli masz zacięcie detektywistyczne to życzę, żeby przypadło Ci w udziale rozwikłanie zagadki. :))

    Moim zdaniem jest to jeden z rodzajów słupków służących do pomiarów. Pewnie był tak oznakowany dla odróżnienia od innych punktów mierniczych.

    Cytat Zamieszczone przez Dlugi Zobacz posta
    Poruszamy się wciąż po granicy bądź w jej niedalekiej odległości. Może ktos zlokalizował takie słupki na szczytach w większej odległości od granicy?
    Zróbcie jakąś wspólną mapę odszukanych słupków. Może się w coś logicznego ułożą.

    a jeśli przy granicy to może:
    Triangulacja Granicy Państwa

  2. #62

    Domyślnie Odp: Chodźcie dopóki macie światłość...

    Ehkm, znalazłem następny słupek z tajemniczym skrótem. O ile TGP jest dość czytelne, o tyle cyfry poniżej już niezbyt, ale na 90% to ten sam rok 1923 (sprawdzono organoleptycznie).
    Kilkadziesiąt metrów od obecnego GSB, ale chyba kiedyś tamtędy biegł (stare znaczki szlakowe gdzieś tam się plątają). Blisko (jakieś 200m) szczytu Rozsypańca, niemal dokładnie na południe (azymut z Rozsypańca ok 190st). Słupek jest na wzniesieniu i widać go z daleka.
    Może mnie nikt nie ukamieniuje za zbaczanie ze szlaku... A jeśli już, to bądźcie delikatni
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  3. #63

    Domyślnie Odp: Chodźcie dopóki macie światłość...

    z tego co pamietam to napis TSH, słupek znany, choć skrót podobnie jak TGP nie wyjaśniony jednoznacznie o tym rejonie pisał w Płaju p.Tomaszewski
    prawdopodobnie nie jest to słupek polski(jeżeli napis rzeczywiście jest TSH a nie skorodowane TGP?)

  4. #64

    Domyślnie Odp: Chodźcie dopóki macie światłość...

    Cytat Zamieszczone przez witia-kotia Zobacz posta
    z tego co pamietam to napis TSH, słupek znany, choć skrót podobnie jak TGP nie wyjaśniony jednoznacznie o tym rejonie pisał w Płaju p.Tomaszewski
    prawdopodobnie nie jest to słupek polski(jeżeli napis rzeczywiście jest TSH a nie skorodowane TGP?)
    Z całą pewnością TGP, a nie TSH. Raz - wyraźnie widać na zdjęciu, dwa - obmacane organoleptycznie

  5. #65

    Domyślnie Odp: Chodźcie dopóki macie światłość...

    DSC_8396rozsypaniec słupek detal.jpg już bym prawie zapomniał co tam było
    pierwotnie mało co było widać(foto stan 2006)
    więcej ale bez rewelacji B. Tomaszewski Bieszczadzki ślad przedwojennej granicy Płaj 41 s49-63

  6. #66

    Domyślnie Odp: Chodźcie dopóki macie światłość...

    Dołączę się do dyskusji. Będąc kilka lat temu w Centralnym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Warszawie zapytałem się o znaczenie liter/skrótowca TGP. Niestety nie potrafiono mi odpowiedzieć. Miałem możliwość zapoznać się z kilkoma kartami pn.: Opis Topograficzny Punktu Osnowy Geodezyjnej znaków geodezyjnych oznaczonych jako TGP 1923. Znaki te ustawione są w następujących punktach: Rozsypaniec, g. Menczył, g. Hyrlata, Kominy Tylkowe oraz Przypor. Jest też jeden kamień, zapewnie przeniesiony, na terenie byłej placówki SG w Lipnicy Wielkiej. Na znaku tym wykuto rok 1921.
    Zauważyłem pewne podobieństwo "naszego" TGP ze słowackim TSH. I tak według mnie oznaczenie TGP na polskich kamieniach to Triangulacja Granic[y] Państwa[-owej], natomiast na słowackich TSH to Triangulácie štátnej hranici. Dla pewności przydałoby się odszukać czeski słupek z oznaczeniem TSH (Triangulace státní hranici).
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Bogusław ; 16-06-2015 o 13:10

  7. #67

    Domyślnie Odp: Chodźcie dopóki macie światłość...

    Cytat Zamieszczone przez Bogusław Zobacz posta
    Dołączę się do dyskusji. Będąc kilka lat temu w Centralnym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Warszawie zapytałem się o znaczenie liter/skrótowca TGP. Niestety nie potrafiono mi odpowiedzieć. Miałem możliwość zapoznać się z kilkoma kartami pn.: Opis Topograficzny Punktu Osnowy Geodezyjnej znaków geodezyjnych oznaczonych jako TGP 1923. Znaki te ustawione są w następujących punktach: Rozsypaniec, g. Menczył, g. Hyrlata, Kominy Tylkowe oraz Przypor. Jest też jeden kamień, zapewnie przeniesiony, na terenie byłej placówki SG w Lipnicy Wielkiej. Na znaku tym wykuto rok 1921.
    Zauważyłem pewne podobieństwo "naszego" TGP ze słowackim TSH. I tak według mnie oznaczenie TGP na polskich kamieniach to Triangulacja Granic[y] Państwa[-owej], natomiast na słowackich TSH to Triangulácie štátnej hranici. Dla pewności przydałoby się odszukać czeski słupek z oznaczeniem TSH (Triangulace státní hranici).
    Pozdrawiam.
    Czechosłowacki słupek TSH z Czarnohory odszukany a właściwie wtedy /2009 r/ jeszcze go nie szukałem tylko napis mnie zaciekawił.
    słupek Gutin Tom kopia.jpg
    Pozdrawiam

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Macie lepsze pomysły na życie w Bieszczadach zimą? [wydzielony]
    Przez hucu w dziale Wypoczynek aktywny w Bieszczadach
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 29-11-2012, 23:13
  2. Też tak macie?
    Przez WUKA w dziale Poezja i proza Bieszczadu...
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 20-11-2008, 22:57
  3. Czy zdarzyło Wam się kiedyś zabłądzić ? Może macie jakieś ciekawe zdarzenia ?
    Przez włóczykij w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 32
    Ostatni post / autor: 03-11-2008, 20:54

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •