Cytat Zamieszczone przez uszatek_mis Zobacz posta
Organizacje, a jakże, były, chociażby WIG. Poza tym było całkiem sporo towarzystw czy też stowarzyszeń geodezyjnych, wystarczy poszukać w PPK (Polski Przegląd Kartograficzny Romera np z lat 1923-1924 - trochę tego przewertowałem - też dostępny w necie, jak się dobrze poszuka). Jakiś czas temu szukałem informacji kto mógłby być wykonawcą tej sieci i doszedłem do wniosku, że w tym okresie prace geodezyjne wykonywał Wydział Geodezji Ministerstwa Robót Publicznych (dokładnie Biuro Triangulacyjne) (pewne wzmianki są na wiki, ale gdzieś indziej o tym czytałem). Jedyne archiwa do jakich dotarłem w internecie, to informacja, że coś może się znajdować w zawartości zespołu 18 Archiwum Akt Nowych (a w zasadzie zespołu nr 9) oraz trochę aktów prawnych dostępnych na stronie sejmu (ale one nic nie wnoszą). Poszukiwane są informacje techniczne, jakieś instrukcje czy coś... Niestety ale to tylko w archiwum na miejscu...
Ale to dalej nie wyjaśnia skrótu
Nie napisałam, że nie było organizacji państwowych, tylko, że - biorąc pod uwagę okoliczności (ileś tam lat pod zaborami, młoda państwowość) - rozwijały się dopiero i krzepły. To samo zresztą jest opisane w przywołanym przez Ciebie przeglądzie Romera - przy opisie organizacji miernictwa i kartografii - państwowych organizacji kilka, każdy wykonujący własne pomiary, przywołane tez "koła fachowe", czyli pewnie właśnie przywołane przeze mnie organizacje społeczne zajmujące się tematyką. A było ich wiele. Takie coś znalazłam:
http://bc.pollub.pl/Content/314/rst2.pdf

m.in. strona 35. Opis jednego z kół zajmujących się tematem. Dalej też są inne. Wymieniona też jest literatura, która też coś do tematu wnieść może. Jeśli masz zacięcie detektywistyczne to życzę, żeby przypadło Ci w udziale rozwikłanie zagadki. :))

Moim zdaniem jest to jeden z rodzajów słupków służących do pomiarów. Pewnie był tak oznakowany dla odróżnienia od innych punktów mierniczych.

Cytat Zamieszczone przez Dlugi Zobacz posta
Poruszamy się wciąż po granicy bądź w jej niedalekiej odległości. Może ktos zlokalizował takie słupki na szczytach w większej odległości od granicy?
Zróbcie jakąś wspólną mapę odszukanych słupków. Może się w coś logicznego ułożą.

a jeśli przy granicy to może:
Triangulacja Granicy Państwa