Strona 1 z 3 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23

Wątek: Zimą w bunkrze - Stepan Stebelski "Chrin"

  1. #1

    Domyślnie Zimą w bunkrze - Stepan Stebelski "Chrin"

    Nabyłem drogą kupna książkę jak w tytule. 276 stron, Oficyna Wydawnicza MIREKI, Kraków 2012; o Bieszczadach niewiele ale sam autor to przecie "bieszczadnik" znany. Główna akcja dzieje się po przekroczeniu Sanu na obecnej Ukrainie. Ciekawostka. To wydawnictwo też wznowiło "9 lat w bunkrze" Omelana Płeczenia (pogórze przemyskie)
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  2. #2
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2009
    Rodem z
    Ustrzyki.......
    Postów
    175

    Domyślnie Odp: Zimą w bunkrze - Stepan Stebelski "Chrin"

    Dzięki...
    właśnie miałem nabyć..... ale jak piszesz głownie dzieje się na obecnej Ukrainie to odpuszczę ...
    http://www.lwow.com.pl/

    “Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże zapomnij o mnie” – Adam Mickiewicz ( i )

    http://www.stowarzyszenieuozun.wroclaw.pl/index.htm

  3. #3
    Forumowicz Roku 2015
    Debiutant Roku 2013
    Awatar Jimi
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Rzesza
    Postów
    1,439

    Domyślnie Odp: Zimą w bunkrze - Stepan Stebelski "Chrin"

    Dzięki...
    właśnie miałam nabyć..... ale jak piszesz głownie dzieje się na obecnej Ukrainie to ... zakupiłam od razu. zobaczymy co sam Chrin ma do powiedzenia w temacie.
    "Wędrujemy zarośniętą dzikim zielskiem drogą..." W.P.

  4. #4
    Bieszczadnik Awatar delux
    Na forum od
    02.2012
    Rodem z
    piekła,cieleśnie lubuskie, sercem Teleśnica i Terka .
    Postów
    550

    Domyślnie Odp: Zimą w bunkrze - Stepan Stebelski "Chrin"

    Witam, czy w tej książce jest foto dowódcy sotni?
    Tak być nie może,bo tak być musi...

  5. #5
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2009
    Rodem z
    Ustrzyki.......
    Postów
    175

    Domyślnie Odp: Zimą w bunkrze - Stepan Stebelski "Chrin"

    Cytat Zamieszczone przez Jimi Zobacz posta
    Dzięki... zobaczymy co sam Chrin ma do powiedzenia w temacie.
    Na pewno będzie to relacja baaardzo obiektywna
    http://www.lwow.com.pl/

    “Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże zapomnij o mnie” – Adam Mickiewicz ( i )

    http://www.stowarzyszenieuozun.wroclaw.pl/index.htm

  6. #6
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2012
    Postów
    841

    Domyślnie Odp: Zimą w bunkrze - Stepan Stebelski "Chrin"

    Chcę troche poplotkować. W jednej z wiosek nad Osławą mieszka stare małżenstwo. Ona nosi ślady urodziwej i silnej kobiety. Dziadek mimo swoich blisko dziewięćdziesięciu lat też jest żywotny i skory do rozmowy inaczej niż żona. W okolicy są tacy co mówią, że ona nosiła Chrzanowi (Chrin) jakieś tobołki (jedzenie?). Oczywiście są tacy co plotą niestworzone historie, że znała Chrina lepiej niż inni a inni twierdzą, że to lipa i że ona nic nie wie. Dziadek naprawdę robi wrażenie opanowanego i bystrego, dla mnie typ żołnierza. Pomyliło mi się czy pochodzi z dynowszczyzny czy z dukielszczyzny o czasach przedwojennych opowiada z detaliczną dokładnoscią o wojnie jakoś się nie składało a może warto.

  7. #7
    diabel-1410
    Guest

    Domyślnie Odp: Zimą w bunkrze - Stepan Stebelski "Chrin"

    No to na zachętę chyba znaleziony fragment-„Bunkier nasz nie był duży: długi na cztery, szeroki na trzy metry, z jednej strony wysoki na pół metra, a z drugiej - na półtora, tak by sufit, pokryty grubymi deskami, miał spadek wody. Na środku bunkra, na drucie, wisiała lampa. Ściany wyłożono suchymi belkami. Wzdłuż wyższej stała prycza z desek, którą nakrywaliśmy płótnem namiotowym.
    Obok wejścia stała kuchnia zbudowana z otoczaków. Komin zrobiliśmy z dwóch rur, które na powierzchni przylegały do ziemi. Przy końcu były nieco węższe, by na wypadek ataku wroga nie można było przez nie wrzucić granatu. Za dnia maskowało się je mchem.
    Naprzeciw wejścia wykopano dwudziestometrowy tunel, prowadzący aż do potoku, gdzie zamaskowano go kłodą. Było tam źródełko, z którego czerpaliśmy wodę. W tunelu stały beczki z mięsem. Zaminowaliśmy się nabojami moździerzowymi - z jednego naboju odkręcaliśmy pocisk, z drugiego braliśmy trotyl, roztapialiśmy go i napełnialiśmy nim pierwszy nabój, zakładaliśmy zapalnik od miny i mocowaliśmy drutem do bunkra. W ten sposób zaminowaliśmy się z czterech stron, a piąty nabój powiesiliśmy nad bunkrem, na drzewie. Druty były poprowadzone po powierzchni ziemi, przymocowane do niej haczykami i zamaskowane. Na wypadek ataku wroga ciągnęło się za drut, a nabój z 700-1000 odłamków niszczył wszystko dokoła.
    27 lutego 1946 roku, we wsi Wolica, udało mi się pochwycić dwóch polskich oficerów i pięciu podoficerów, którzy jechali z dwoma batalionami zniszczyć wieś Przybyszów. Podczas śledztwa przyznali się, że brali udział w mordowaniu ludności Zawadki Morochowskiej. Dokładnie o tym opowiedzieli. Sam Kuźma, który przyszedł z ZSRR jako bolszewicki oficer, mający szkolić armię polską, zakłuł bagnetem jedenaście osób.”
    Pewnie złamałem prawa autorskie ale tekst dostępny w necie więc korzystam
    Myślę że książka warta przeczytania i ją nabędę choćby z ciekawości jak książkę pisał człowiek w czasie walki i jak rękopis dotrwał do czasów kiedy można było ją wydać.Chrin jak wiadomo zginął 09.09.1949 w trakcie próby przejścia na zachód na terenie uwczesnej Czechosłowacji
    Ostatnio edytowane przez diabel-1410 ; 27-11-2012 o 19:32

  8. #8

    Domyślnie Odp: Zimą w bunkrze - Stepan Stebelski "Chrin"

    Cytat Zamieszczone przez diabel-1410 Zobacz posta
    Myślę że książka warta przeczytania i ją nabędę choćby z ciekawości jak książkę pisał człowiek w czasie walki i jak rękopis dotrwał do czasów kiedy można było ją wydać.Chrin jak wiadomo zginął 09.09.1949 w trakcie próby przejścia na zachód na terenie uwczesnej Czechosłowacji
    Książka została wydana w 1950 r. w Augsburgu. Wymienione wydanie jest pierwszym polskim.

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar tomas pablo
    Na forum od
    01.2009
    Rodem z
    pod karpacie
    Postów
    1,461

    Domyślnie Odp: Zimą w bunkrze - Stepan Stebelski "Chrin"

    przeczytałem....cóż mogę powiedzieć...jest to opis paru zimowych miesięcy 47 -48 r. spędzonych w podziemnym bunkrze przez Stebelskiego i jego ludzi.Styl chropowaty , język potoczny ,czasem razi patos. Czuć , że pisał na bieżąco , wieczorami przy jakieś świeczce. ( ..nie wiedziałem ,że z niego taki ''wierszokleta '' !! ) . Dokładnie opisał funkcjonowanie owego bunkra, sposoby zabezpieczeń. Odniesień do Bojkowszczyzny i Łemkowszczyzny mało....za to opis spędzania świąt, obyczajów. Dla mnie osobiście kapitalne obrazy wiary w magię ludową ( ! ) - do dziś mocno kultywowaną na terenach za Sanem .
    Czy warto przeczytać ?....zapewne wielu , liczących na jakąś ''sensację'' , będzie rozczarowanych ..

  10. #10
    Forumowicz Roku 2015
    Debiutant Roku 2013
    Awatar Jimi
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Rzesza
    Postów
    1,439

    Domyślnie Odp: Zimą w bunkrze - Stepan Stebelski "Chrin"

    dzięki Tomas za opinię, brzmi bardzo fajnie. chyba jutro sprawdzę skrzynkę czy nie dotarła. lubię taką tematykę. właśnie kończę Bazę Sokołowską -aut. M.Hłasko, również bardzo potoczna, statyczna, niby nic się w niej nie dzieje -cały czas jeżdżą wozami, czekają na wozy lub jakiś nie odpala ale łapie za serducho, właśnie za opis tej banalnej codzienności pracy na bazie i pracy w ogóle, również widoczny wątek komunistyczny. wydawało mi się że ta chrina jest inna ale skoro takie masz odczucia to jeszcze fajniej. lubię literaturę prostą, opisującą w sposób prosty, zwyczajny codzienne życie, powracające te same motywy co dnia typu stachura, hłasko, hesse, sartre itp jak skonczę czytac o życiu w bunkrze to napiszę ale nie będzie to prędko
    Ostatnio edytowane przez Jimi ; 05-12-2012 o 23:43
    "Wędrujemy zarośniętą dzikim zielskiem drogą..." W.P.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Omelan Płeczeń: "Dziewięć lat w bunkrze". Nowe wydanie
    Przez bartolomeo w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 10-08-2012, 22:59
  2. Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 11-05-2009, 04:43
  3. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-11-2008, 11:42
  4. "Powroty i rozstania."- Bieszczady zimą 2006 r.
    Przez Ezechiel w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 43
    Ostatni post / autor: 01-03-2006, 22:56

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •