Strona 1 z 4 1 2 3 4 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 37

Wątek: Park Ciemnego Nieba "Bieszczady"

  1. #1
    Bieszczadnik
    Na forum od
    07.2012
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    156

    Domyślnie Park Ciemnego Nieba "Bieszczady"

    Powstaje Park Ciemnego Nieba "Bieszczady", prace trwają już od kilku tygodni. Jego celem jest ochrona bieszczadzkiego nieba przed zanieczyszczenie światłem, promocja naszej bieszczadzkiej przyrody i turystyki astronomicznej. Okazało się, że nasze bieszczadzkie niebo jest wyjątkowe w skali Europy. Jest zdecydowanie czyściejsze niż w podobnym parku znajdującym się tuż za granicą polski, w słowackich Bieszczadach. Park Ciemnego Nieba "Połoniny" powstał wcześniej, dlatego też słowaccy astronomowie uczestniczą w pracach nad powstaniem naszej atrakcji turystycznej. Warto wiedzieć, że zanieczyszczenie naszego bieszczadzkiego nieba wynosi poniżej 10 %. Najlepsze miejsca do obserwacji gwiaździstego nieba znajdują się na Przełęczach Wyżnej i Wyźniańskiej, w Mucznem i w Tarnawie. W tej ostatniej niestety widać łuny z pobliskich Sianek.

  2. #2
    Administrator
    Awatar Hero
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    Mińsk Maz. Wołosate
    Postów
    912

    Domyślnie Odp: Park Ciemnego Nieba "Bieszczady"

    A czy możesz napisać coś bliżej o tych pracach ? Co to są za prace, kto w nich uczestniczy i co powstanie parku miałoby dać ?

  3. #3
    Bieszczadnik
    Na forum od
    07.2012
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    156

    Domyślnie Odp: Park Ciemnego Nieba "Bieszczady"

    Mam tylko notatki. Tworzą go m.in. gmina Lutowiska, Bieszczadzki Park Narodowy, być może Lasy Państwowe, teren gmin Lutowiska, Cisna i Komańcza. Co najciekawsze operat udostępnienia BdPN przewiduje ochronę nieba, będzie m.in. nie oświetlonych m.in. 9 parkingów. Park Ciemnego Nieba nie ma umocowania prawnego.
    Przy okazji dowiedziałam się z notatek, że powstało nowe schronisko PTSM w Stuposianach, ponoć noclegi są w dobrych warunkach, ceny konkurencyjne.

    Dziś o 20.00 astronomowie przygotowują pokazy dla turystów. Warto wziąć w nich udział.
    Ostatnio edytowane przez Sonka ; 21-08-2012 o 19:11

  4. #4
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2010
    Postów
    134

    Domyślnie Odp: Park Ciemnego Nieba "Bieszczady"

    Miejsce z ciemnym niebem w Bieszczadach juz mamy, są to Roztoki. Nie wiem czy pomysł z nieoświetlaniem parkingów jest taki dobry.

  5. #5
    Bieszczadnik
    Na forum od
    07.2012
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    156

    Domyślnie Odp: Park Ciemnego Nieba "Bieszczady"

    Które Roztoki? Polacy twierdzą, że nasze, a tak naprawdę chodzi o słowackie Roztoki. Przed chwilą dostałam foldery na temat potężnego międzynarodowego projektu Karpackie niebo. Nie wolno mi wrzucać linków więc podam tylko kilka danych ułatwiających znalezienie informacji astrokarpaty.net. astrokolonica.sk. Prawdopodobnie ten projekt będzie częścią tego karpackiego. Moim zdaniem jest bardzo fajny i korzystny zarówno dla Bieszczadów jak i dla nas turystów. Przede wszystkim skorzystają na tym bieszczadzkie dzieciaki, już jest teleskop w Lesku. Przy okazji jego instalowania wzmocniono strop i wyremontowano dach w leskim liceum. My turyści będziemy mieli tygodniową imprezę satronomiczną, w czasie jej trwania naukowcy będą nam pokazywać bieszczadzkie niebo. Na obu Przełęczach będą zainstalowane postumenty na których będzie można umocować swoje własne teleskopy. To będzie także promocja Bieszczadów w świecie, tej turystyki pożądanej, nie niszczącej natury. Będą i rozwiązania praktyczne chroniące ciemne niebo. Tu najważniejsze są latarnie, przeważnie są to kule święcone Panu Bogu w okno. Na terenie parku docelowo mają być latarnie z takimi specjalnymi daszkami, światło jest kierowane tylko na dół. Oszczędności energii są bardzo duże.
    Niestety, w Bieszczadach źle dzieje się. W niedzielę w czasie mszy księża czytali list, który został im odgórnie przekazany. W tym liście nawoływano wiernych aby sprzeciwili się poszerzeniu BdPN i powołaniu Turnickiego Parku Narodowego. Były listy niepoparcia dla idei poszerzenia terenów chronionych, argumentacja była tego typu: podpisz, bo inaczej będziesz mieć rezerwat w ogródku. Ludzie podpisywali. Na pewno Bieszczadzki Park Narodowy nie będzie poszerzony. To manipulacja samorządówców. Ponoć to samorząd powiatu bieszczadzkiego wystosował taką prośbę do kurii. Nikt tak naprawdę nie wie o co chodzi.

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Park Ciemnego Nieba "Bieszczady"

    Polecam zdjęcia z kosmosu na stronie:

    http://www.astro.uni.wroc.pl/ciemna_...css3/css3.html

    Jak tam widać najciemniejsze niebo jest w ukraińskich Karpatach i nie trzeba do tego jakichś specjalnych "parków".

    W polskich górach najpiękniejsze niebo widziałam w Pięciu Stawach.

    Rzecz w tym, że jest to dolina otoczona ze wszystkich stron górami - i nie docierają tu światła miast.
    Takie miejsca się nadają na "park ciemnego nieba".

    W Beskidach taki park tworzony jest w dolinie Sopotni Wielkiej (ale będąc tam ostatnio widziałam pięknie podświetlony kościół, wiec nie wiem jak się ma jedno do drugiego)

    Cytat Zamieszczone przez Sonka Zobacz posta
    Nie wolno mi wrzucać linków więc podam tylko kilka danych ułatwiających znalezienie informacji
    Sonka - to też Ty za bzdury piszesz.
    Czytać hadko.
    Każdemu wolno podawać zewnętrzne linki.

    Zwalczane są te, które nachalnie reklamują własną działalność.

  7. #7
    Administrator
    Awatar Hero
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    Mińsk Maz. Wołosate
    Postów
    912

    Domyślnie Odp: Park Ciemnego Nieba "Bieszczady"

    Cytat Zamieszczone przez Sonka Zobacz posta
    Które Roztoki? Polacy twierdzą, że nasze,
    I dobrze twierdzą, bo chodzi o Roztoki Górne, gdzie odbywają się wiosną zloty miłośników astronomii.

  8. #8
    Bieszczadnik
    Na forum od
    07.2012
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    156

    Domyślnie Odp: Park Ciemnego Nieba "Bieszczady"

    Nie wiedziałam o tym, na Słowacji są także Roztoki, gdzie spotykają się miłośnicy astronomii.

  9. #9
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,244

    Domyślnie Odp: Park Ciemnego Nieba "Bieszczady"

    Cytat Zamieszczone przez Sonka Zobacz posta
    Nie wolno mi wrzucać linków
    Cytat Zamieszczone przez Sonka Zobacz posta
    astrokarpaty.net. astrokolonica.sk
    Nie zasłaniaj się zakazem wklejania linków, skoro i tak je wklejasz.

    Dyskusję dotyczącą regulaminu wydzieliłem do działu technicznego.
    Czterech panów B.

  10. #10
    Bieszczadnik
    Na forum od
    07.2012
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    156

    Domyślnie

    Link jest odsyłaczem nawigacyjnym, tak twierdzi wikipedia. Moje informacje nie przenoszą użytkownika do promowanej strony, pozwalają ją tylko odnaleźć.

    Nie uczestniczę w projekcie, nie jestem jego beneficjentem, pierwsza strona jest niekomercyjna, druga zaś prowadzi do obserwatorium astronomicznego na Przełęczy Kołonickiej. Byłam tam przed kilkoma laty. Wtedy jeszcze nie było pokoi służbowych, które obecnie są czasami wynajmowane turystom. Mimo to astronomowie w ramach przyjaźni słowacko-polskiej pozwolili nam zostać pod otwartą kopułą obserwatorium, pod teleskopem i gapić się w niebo. Było zimno, więc dano nam koce, a nawet przynoszono gorącą herbatę. Oczywiście, nie pobrano za to ani grosika. Podobnie byli traktowani inni turyści z Polski. Mój post można wiec podciągnąć pod promocję.
    Ostatnio edytowane przez bartolomeo ; 22-08-2012 o 11:03 Powód: Połączyłem dwa posty po przeniesieniu z innego wątku

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. "Wysłowienie Niewysłowionego", czyli Bieszczady i Metafizyka
    Przez Aragorn w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 28-09-2012, 20:39
  2. Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 11-05-2009, 03:43
  3. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-11-2008, 10:42
  4. Tęcze w górach i "drogi do nieba"
    Przez joorg w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 20-07-2008, 21:12
  5. Słowa pios. "Wyjedź w Bieszczady" W. Młynarskiego
    Przez Doczu w dziale Poezja i proza Bieszczadu...
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 09-10-2005, 10:47

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •