Strona 1 z 4 1 2 3 4 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 38

Wątek: Ostatni autobus

  1. #1
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Ostatni autobus

    Senny, niedzielny grudniowy poranek. Jesteśmy gdzieś w Bieszczadach, w jakimś zagubionym i zapomnianym miejscu.
    Miejscu które kiedyś było gwarną wsią a dzisiaj raptem jeden zamieszkały budynek i trochę ruin.
    Jak podaje słownik: mieszkali tu pospołu ludzie różnych wyznań i próbowali wyżyć z gleby która wymagała pracowitej uprawy
    Teraz siedząc w tym budynku, przy stylowym stole wybieramy co bardziej smakowite produkty aby pocieszyć podniebienie.
    Jest przecież niedzielny poranek, wtedy właśnie nie śpieszymy się. Śniadanie ma być długie i kontemplacyjne.
    Pochmurna szaruga za oknem nie zachęca do szybkiego działania, ale zostaje świadomość, że kiedyś trzeba będzie wrócić do cywilizacji.
    Wdajemy się w rozmowę z naszą gospodynią
    - to jak tam , mamy się śpieszyć aby zdążyć na autobus w Zatwarnicy ?
    - nie , nie musicie, bo dzisiaj nie jeździ
    - o! to będziemy mieć problem
    - chyba tak
    - może jakaś okazja się trafi ?
    - może , ale dzisiaj to wątpię
    - to co ? chyba ruszymy w stronę Wetliny przez Połoninę ?
    - nie radzę
    - dlaczego ?
    - bo jest bardzo wkurwiony
    - kto u licha ?
    - mało śniegu było i nie usnął, chodzi głodny po lesie i szuka coś do jedzenia, więc jak was zobaczy ....
    - no tak, szkoda bo mam nowe buty, może więc na północ do Polany
    - ale San nie zamarzł , mostu od paru lat nie ma więc nie przejdziecie
    - to trochę komplikuje, wczoraj przyśliśmy z zachodu to bez sensu wracać po własnych śladach
    - zostają wam Lutowiska
    - ależ to kawał drogi !!! i asfaltem przez Chmiel, Dwernik, Smolnik ??? czy górami przez D-K i Caryńskie ?
    - jak go zwał tak zwał ale tam jest ok 15-stej autobus z Ustrzyk Górnych
    - i to jest ostatni autobus do cywilizacji, a która jest godzina teraz ?
    - kwadrans po ósmej.
    Kończymy szybko śniadanie , składamy manele w plecaki i ruszamy, aby zdążyć na ostatni autobus.
    .
    Gdzie ? pewnie większość już wie, ale czy przy tym stole jedliśmy śniadanie ?
    hm12_5768.jpg

  2. #2
    Botak Roku 2018

    Na forum od
    01.2009
    Postów
    547

    Domyślnie Odp: Ostatni autobus

    Tosi Tosi Łapci ...... ?

  3. #3
    Poeta Roku 2010
    Poeta Roku 2009
    Poeta Roku 2008

    Awatar WUKA
    Na forum od
    07.2006
    Rodem z
    Toruń
    Postów
    3,907

    Domyślnie Odp: Ostatni autobus

    Po...Majsterkować można przed wymarszem!

  4. #4
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Ostatni autobus

    Cytat Zamieszczone przez WUKA Zobacz posta
    Po...Majsterkować można przed wymarszem!
    Dobrze by było przed wymarszem wszystko sprawdzić, a nie ładować się .... ale gdzie byłby wówczas romantyka tej krainy ?

    Cytat Zamieszczone przez jojo Zobacz posta
    Tosi Tosi Łapci ...... ?
    Wiedziałem że wiesz (albo nie wiedziałem) , czy będzie to nauczką dla innych ?

  5. #5
    Forumowicz Roku 2015
    Debiutant Roku 2013
    Awatar Jimi
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Rzesza
    Postów
    1,439

    Domyślnie Odp: Ostatni autobus

    Enriko, bardzo przyjemna lektura:) Pewnie wielu z nas miało taką sytuację pod tytułem "Ostatni autobus", ja w zasadzie notorycznie, w dzisiejsze niedzielne popołudnie ledwo zdążyłam ale to nie to samo. najbardziej emocjonująco jest gdy czeka za dnia długa droga (jak was) by dotrzeć na ten przystanek idąc górami, szczerymi polami itp. albo emocje -czy ten ostatni autobus zajedzie tutaj czy pojedzie prosto? czy będzie miał miejsca wolne? tego lata sporo jeździłam z Zagórza gdyż wracałam od strony Komańczy i zawsze się zastanawiałam czy autobus zajedzie na dworzec w Zagórzu czy będzie przepełniony (kilku przewoźników w niemiły sposób nie zabiera ludzi gdy miejsca siedzące są zajęte mimo lamentu kobiet -mi się to nie zdażyło ale widziałam). jeżeli nie czas jeszcze wracać do miasta a w planach pokonanie wielu km to noszę przenośny domek by nie czuć presji pośpiechu zdążenia do czegokolwiek
    "Wędrujemy zarośniętą dzikim zielskiem drogą..." W.P.

  6. #6
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Ostatni autobus

    Absurdalność zaistniałej sytuacji zaskoczyła nas, bo jak to pojąć ?
    Pora śniadaniowa a tu odjeżdża ostatni autobus ? i cóż z tego że za 7 godzin. Czy biegnąc zdążymy do niego ?
    Trudno mieć do kogoś pretensje, przecież sami władowaliśmy się w ten środek świata.
    Zamiast realizować to co zostało zaplanowane daliśmy się wkręcić w Terkę.
    Najpierw porwał nas szum rzeczki przecinającej wioskę, potem rondo wyrzuciło nas pod miejscowy market. Jak można było ominąć tak kultowe miejsce oznaczone wspaniałą reklamą ?
    hm12_5708.jpg

    Miejsce dla Bieszczadnika rzekłbym święte, bo uzupełniając zbiorniki złocistym płynem przed podróżą, patrzymy na mijający czas ,na tą powalająca rzeczywistość, na rozwalającą się dzwonnicę którą nie ma kto naprawić,
    na cmentarz który przyjął skłóconą historię tego miejsca,
    HM12_5707.jpg
    .
    na ludzi dla których zatrzymał się czas, którzy żyją swoim rytmem. Lubię to !
    Konwersacja przed sklepem rozciągnęła się przestrzennie i oto mamy obrazek dwóch wędrowców
    hm12_5712.jpg
    Czy ich coś łączy ?
    Jeden ma dwa kije w dłoni a drugi tylko jeden
    obaj mają czapki, trochę różne , ale jednak mają, bo zima jest
    obaj ubrani w ciepłe okrycia w kryjących barwach ciemnej zieleni (leśnicy ?)
    obaj niosą towary ; jeden w ręce , drugi na plecach (pewnie ten ma większe potrzeby)
    obaj mają wygodne zimowe obuwie
    ale wystarczy rzut oka i wiemy że to mistrz i uczeń. Ciekawe o czym dyskutowali idąc przez wieś ?
    o aspektach aksjonometri? czy o cenie piwa ? a może o kudłatych ?
    .
    Tak mijały chwile i stare zabudowania a droga pnąc się pod górke wyprowadziła na przełączkę. To jest takie widokowe miejsce gdzie drogi się rozchodzą , każda w swoją stronę. Miejsce które nieraz wędrowca skłoniło do odpoczynku, odpoczynku nie tyle ze zmęczenia , ale również po to aby spojrzeć i porównać po latach co się zmieniło.
    HM12_5794.jpg
    .
    Oto stara zapomniana już trochę fotografia na której byłem młody bogaty i piękny (dziś tylko piękny)
    Wtedy też były piękne zimy jak i dzisiaj, a ten widok na Terkę to jakieś wyjątkowe dla mnie miejsce.
    hm12_5716.jpg
    .
    ale co to ma do ostatniego autobusu ?
    Ostatnio edytowane przez don Enrico ; 18-12-2012 o 21:58

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar delux
    Na forum od
    02.2012
    Rodem z
    piekła,cieleśnie lubuskie, sercem Teleśnica i Terka .
    Postów
    550

    Domyślnie Odp: Ostatni autobus

    Może to że do Terki autobus rzadko jeżdzi....ale Terka naprawdę jest piękna....i magiczna..
    Ostatnio edytowane przez delux ; 19-12-2012 o 19:39
    Tak być nie może,bo tak być musi...

  8. #8
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2005
    Rodem z
    Miasto gdzie jedna droga prowadzi w pole buraków a druga ziemiaków.
    Postów
    87

    Domyślnie Odp: Ostatni autobus

    Ostatni autobus odjeżdża z Lutowisk o 18.15h

  9. #9
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Ostatni autobus

    Piękne sa takie porównania po latach. Myślę, że więcej masz takich zdjęć - proszę o nie
    A ten autobus to pewnie uciekł i zostali tam w dzikim Bieszczadzie bo c.d. relacji brak (nie poganiam broń Boże...)

  10. #10
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Ostatni autobus

    Cytat Zamieszczone przez ~~misiek Zobacz posta
    Ostatni autobus odjeżdża z Lutowisk o 18.15h
    Dzięki za informację, trochę za późno, ale może na przyszłość się przyda.

    Cytat Zamieszczone przez Dlugi Zobacz posta
    Piękne sa takie porównania po latach. Myślę, że więcej masz takich zdjęć - proszę o nie
    A ten autobus to pewnie uciekł i zostali tam w dzikim Bieszczadzie bo c.d. relacji brak (nie poganiam broń Boże...)
    OKi, postaram się coś odgrzebać. Czy może być Tworylne ? bo tam podążamy w tej relacji ?
    .
    Żegnamy zimowe widoki na Terkę , gdzie każdy krzaczek, każdy badyl ubiera się strojnie w zimowe szaty każąc się podziwiać
    hm12_5724.jpg
    .
    Ale ile można stać i się gapić i zachwycać, przed nami kawał drogi. Zatrzymują nas wprawdzie tarniny kusząc swoimi słodkimi o tej porze owocami, potem wyskakuje leśna orkiestra reprezentacyjna, więc musimy odebrać defiladę
    hm12_5729.jpg

    W krzakach maskuje się kolejny punkt, którego nie możemy opuścić, czyli cerkwisko w dawnej wsi Studenne
    Niewiele tu pozostało
    .
    hm12_5730.jpg

    Dziwnym trafem , nigdy wcześnie nie trafiłem na to cerkwisko, ale z głębokiej pamięci przysypanej kurzem przebija mi się jakas murowana kapliczka. Bazyl wypytany na okoliczność nie kojarzy takowej.
    A może cmentarz ? znasz cmentarz na wzgórzu porośniętym lasem ?
    Tu nasze informacje totalnie się rozjeżdżają. Na mojej pamięci , a raczej jej strzępkach z wyjazdów przed laty nie można polegać.
    Zostawmy to i idźmy dalej jak prowadzi nas dróżka prosto do centralnej krzyżówki bieszczadzkiej, gdzie z wielu dróg tylko jedna jest dostępna dla cywili.
    Most w Studennym powitał nas radośnie, ale nie tylko sam most ale przede wszystkim okazała tablica.
    Dzięki tej tablicy poczuliśmy się docenieni nad wyraz. Otóż witają nas Lasy Państwowe. Ponieważ jestem - jak wiecie - zwolennikiem kulturalnych powitań ucieszyłem się niewymiernie.
    Wreszcie ktoś stanął na wysokości zadnia i zamiast durnych ławeczek czy deszczochronów dla turystów ustawił tą wspaniałą tablicę. Cieszę się bardzo że Lasy Państwowe maja dużo pieniędzy (w odróżnieniu od innych jednostek budżetowych) i mogą sprostać wymaganiom jaki narzuca XXI wiek
    hm12_5737.jpg
    .
    p.s. to kolejny powód mojego zadowolenia, bo dobrze jest żyć w kraju w którym ludzie i instytucje mają dużo kasy.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Ostatni świadkowie historii
    Przez wp.krzysztof w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 13-02-2013, 10:08
  2. Autobus Ustrzyki Górne - Wrocław
    Przez gunia w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 02-10-2012, 19:14
  3. Autobus Zakopane - Sambor - Lwów
    Przez nexus w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 19-09-2012, 11:28
  4. Autobus ze Stężnicy
    Przez malo w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 24-06-2006, 00:23
  5. ostatni mohikanie
    Przez marekm w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 20-04-2004, 10:29

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •